Wraca zaufanie do rynków kapitałowych

  • 26 Cze 2009
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Polacy wyciągają pieniądze ze skarpet i z powrotem lokują je w bankach.
Wraca zaufanie do rynków kapitałowych

Panika i brak zaufania do rynków finansowych mijają. Gotówkę w portfelach powoli zaczęliśmy zamieniać na lokaty oraz na jednostki funduszy inwestycyjnych.

Bank Zachodni WBK zaledwie w miesiąc pozyskał od Polaków aż 4,3 miliarda złotych. W dodatku nie oferując szczególnie atrakcyjnego oprocentowania, za to stawiając na mocną reklamę.

Kwota ponad czterech miliardów złotych to zaledwie pięć procent gotówki znajdującej się w obiegu. Obecnie mamy w portfelach ponad 92 miliardy złotych. W stosunku do sytuacji sprzed kryzysu, to dużo, bo aż o jedną czwartą więcej niż dwa lata temu.

Jednak, jak wskazują najnowsze dane Narodowego Banku Polskiego, panika się skończyła. W maju kwota, jaką trzymaliśmy w portfelach, już nieco spadła.

kredyt gotówkowy

źródło: obliczenia Money.pl na podstawie danych NBP

Dane NBP wskazują, że pierwsza fala paniki związana z nieufnością do rynków finansowych i skutkująca wycofywaniem gotówki i trzymaniem jej w skarpecie nastąpiła w styczniu 2008.

To były jednak tylko pierwsze oznaki niepokoju. Poważnie przestraszył nas dopiero wrześniowy krach amerykańskich banków inwestycyjnych.

W ciągu miesiąca z rynku zniknęło wtedy aż 8 miliardów - czyli prawie 10 procent w stosunku do ubiegłego miesiąca.

Gotówka wraca na rynki

Ostatnie miesiące pokazują, że znów zaczynamy ufać rynkom kapitałowym. Fundusze inwestycyjne po raz pierwszy od 18 miesięcy wyszły znów na plus: w maju saldo wpłat przewyższyło saldo wypłat. Trend ten rysował się już od 4 miesięcy. Nic dziwnego, skoro zaczęły ponownie przynosić wyraźne zyski. W ciągu ostatnich trzech miesięcy przynosiły już dwucyfrowe wzrosty.

Co istotne, w ostatnim miesiącu znacząco wzrosły też obroty funduszy - co oznacza zwiększone zainteresowanie. Obroty w maju były niemal o 70 procent wyższe, niż w miesiącu poprzednim.

inwestycja

źródło: AnalizyOnline

Rekordowo wysokie oprocentowanie lokat to już przeszłość

Powoli spada zaangażowanie Polaków w średnioterminowe lokaty. Ich ogromna popularność w najbardziej kryzysowych miesiącach to przede wszystkim efekt akcji pozyskiwania kapitału przez polskie banki.

Potrzebując gotówki, zaczęły one kusić szczególnie atrakcyjnymi warunkami. Oprocentowanie lokat wahało się między 8 a 10 procent w skali roku. Nic więc dziwnego, że nastąpił dynamiczny skok naszych oszczędności. W ciągu miesiąca pieniądze zgromadzone na lokatach średnioterminowych - od roku do 2 lat wzrosły niemal dwukrotnie - z 7 do ponad 12 miliardów.

lokaty

źródło: obliczenia Money.pl na podstawie danych NBP

Dodano:
26 Cze 2009

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły