Wybór maklera on-line

  • 17 Gru 2019
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Wybór maklera on-line
Wybór maklera on-line

Stojąc przed wyborem internetowego biura maklerskiego, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Profil - Sformułuj swoje wymagania wobec biura. Czy będziesz korzystał z notowań, aplikacji do analizy technicznej, rekomendacji, analiz, komentarzy. Jaki serwis informacyjny będzie cię zadowalał? Czy jesteś samodzielnym inwestorem czy korzystasz z pomocy maklerów?. W jakim stopniu wykorzystujesz dźwignię finansową (warunki kredytowe, odroczonej płatności). Czy korzystasz z innych możliwości zarządzania swoim kapitałem (np. inwestycje na rynku pierwotnym, w fundusze inwestycyjne, obligacje, depozyty) i czy biuro będzie Ci w stanie zagwarantować również takie usługi. W zależności od odpowiedzi na te i podobne pytania, powinieneś stworzyć obraz biura idealnego dla Ciebie

  • Opłaty - Porównując opłaty, pamiętaj jakie zlecenia wykonujesz (wartość), czy korzystasz z notowań, news'ów, na jakich rynkach działasz, jak dużo przelewów lub innych niestandardowych operacji robisz i czy tutaj biuro nie próbuje nadrobić niższych prowizji od transakcji. Wreszcie, czy prowizje naliczane są niezależnie od tego w ilu transakcjach zrealizowane jest zlecenie, czy też od każdej transakcji. Jeśli Twoje średnie zlecenie nie przekracza 2500 zł., sprawdź wysokość minimalnej prowizji.

  • Pracownicy- Zadzwoń do biura. Sprawdź czy to, co napisane na stronie, pokrywa się z tym co mówią pracownicy. Dzięki temu będziesz wiedział więcej o aktualizacji stron i poziomie merytorycznym pracowników. Warto oprócz szczegółów typowo maklerskich, dowiedzieć się czegoś na temat aplikacji internetowej. Jeśli biuro nie ma specjalnej komórki do obsługi klientów sieciowych, wybierz inne. W czasie problemów może się okazać, że nikt nie potrafi Ci pomóc.

  • Aktualności - Wejdź na stronę internetową biura i sprawdź jej zawartość, ostatnie aktualizacje. Jeśli znajdziesz nieaktualne informacje, może to oznaczać, że biuro podchodzi po macoszemu do obsługi internetowej.

  • Szybkość połączenia - Sprawdź szybkość ładowania się strony. W przypadku zawierania transakcji giełdowych, nawet setne części sekundy mają znaczenie dla jej pomyślnej realizacji.

  • Funkcjonalność - Sprawdź wersję demo aplikacji transakcyjnej. Jej brak oznacza, że biuro nie ma się czym chwalić. Zwracaj uwagę na funkcje, które będziesz najczęściej wykonywać (ich czasochłonność, intuicyjność). Ważne jest aby forma (np. ilość grafiki, używanie dynamicznych komponentów strony) nie była przesadzona.

  • Back Up - Sprawdź awaryjne sposoby składania zleceń, oglądania notowań. Jeśli masz problemy z dodzwonieniem się do biura w ciągu sesji, to możesz się spodziewać, że będą one większe w czasie wystąpienia awarii.

Zobacz również inne poradniki

Podobne artykuły