Wybrałeś pierwsze lepsze ubezpieczenie samochodu? Możesz tego żałować!

 • 11 Sty 2019
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(6)
Zanim wykupisz ubezpieczenie samochodu, poświęć chwilę i zastanów się, czego od niego oczekujesz. Zbyt pochopne wybranie oferty może cię sporo kosztować.
Wybrałeś pierwsze lepsze ubezpieczenie samochodu? Możesz tego żałować!

Jako właściciel samochodu masz obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Razem z nim, w pakiecie, możesz też kupić dodatkowe ubezpieczenia takie jak Autocaso, Assistance czy NNW. Chcesz wiedzieć, czy warto je wybrać, żeby później nie żałować? Podpowiadam.

Zanim kupisz polisę OC, poświęć chwilę na wybór właściwej oferty, żeby zbyt pochopna decyzja nie kosztowała cię w przyszłości za dużo. Pamiętaj, że tańsze ubezpieczenie nie zawsze znaczy dobre. A obowiązkowe nie zawsze znaczy wystarczające. Jeżeli twój samochód jest twoją inwestycją, to przecież nie chciałbyś na niej stracić. Mam rację? Dlatego pamiętaj o tym, żeby dobrze go ubezpieczyć. Zanim to jednak zrobisz, sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze właściwej oferty.
 

R E K L A M A

Wybrałeś pierwsze lepsze ubezpieczenie samochodu? Możesz tego żałować!

Ubezpieczenie OC

W odróżnieniu od innych ubezpieczeń komunikacyjnych, ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Gdyby nie było ono wymagane, to sprawcy zdarzeń drogowych (kolizji czy wypadków) sami musieliby wypłacać poszkodowanym odszkodowania za uszkodzenie samochodu czy pokrycie kosztów leczenia. A nietrudno domyślić się, że wielu kierowców nie byłoby na to stać.

Podstawowym czynnikiem, który wpływa na wybór ubezpieczenia OC pojazdu, jest wysokość składki. Jego zakres jest regulowany ustawowo, dlatego oferty towarzystw ubezpieczeniowych różnią się przede wszystkim ceną. Tylko, że nie we wszystkich sytuacjach samo obowiązkowe OC wystarczy. W związku z tym należy zastanowić się, czy warto dodatkowo skorzystać z dodatkowych ubezpieczeń: Autocasco, Assistance czy NNW.


Dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne

Wykupienie polisy OC pojazdu daje ci podstawową ochronę ubezpieczeniową. Ale ubezpieczenie komunikacyjne nie kończy się tylko na obowiązkowym OC. Możesz do niego dokupić inne, dobrowolne ubezpieczenia. Z czego warto skorzystać? Do wyboru masz m.in.:

 • Ubezpieczenie Autocasco (AC), które zabezpiecza ciebie, jako właściciela pojazdu i rekompensuje m.in. koszty naprawy samochodu w razie wypadku czy stłuczki. W jego ramach możesz też otrzymać odszkodowanie w przypadku kradzieży twojego auta.
 • Ubezpieczenie Assistance, czyli dodatkowe ubezpieczenie, które uzupełnia polisę OC i AC. Dzięki niemu otrzymujesz pomoc techniczną w przypadku np. awarii twojego samochodu. Możesz też otrzymać m.in. pomoc medyczną i prawną.
 • Ubezpieczenie NNW, chroniące nie tylko ciebie jako kierowcę, ale też twoich pasażerów. Decydując się na opłacanie składki ubezpieczenia NNW, otrzymujesz możliwość uzyskania odszkodowania w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu, a także na wypadek śmierci. Może ono być finansowym wsparciem dla twoich bliskich. Warto więc się na tym zastanowić.

Wykupienie pakietu OC/AC/Assistance/NNW da ci poczucie bezpieczeństwa na drodze na najwyższym poziomie. Dlatego, zanim zdecydujesz się tylko na obowiązkowe OC, sprawdź, w jakich sytuacjach twój wybór się nie sprawdzi.


Sytuacje, w których ubezpieczenie OC może nie wystarczyć

Jeżeli też masz wątpliwości, czy kupić tylko OC, czy dokupić do niego AC, Assistance i NNW, to sprawdź, kiedy te ubezpieczenia mogą ci przydać.

Spowodowałeś wypadek? Zapomnij o odszkodowaniu

Wyobraź sobie sytuację, w której prowadzisz auto, jedziesz zgodnie z przepisami, ale nagle na pasy wyskakuje pieszy, samochód przed tobą gwałtownie hamuje, a ty niestety nie reagujesz w porę i w niego wjeżdżasz. Na miejsce zdarzenia przyjeżdża policja, która jako sprawcę kolizji drogowej wskazuje ciebie.

Musisz wiedzieć, że w tym przypadku koszty naprawy auta należącego do poszkodowanego kierowcy zostaną pokryte z twojej polisy OC. Za naprawę swojego samochodu niestety będziesz musiał zapłacić sam. Chyba, że masz ubezpieczenie AC. Wtedy możesz być spokojny o swój domowy budżet.

Przeczytaj więcej o tym, dlaczego nie warto rezygnować z ubezpieczenia AC.

Potrzebujesz pieniędzy na rehabilitację? Nie zapewni ci ich ubezpieczenie OC

Przyjmijmy jeszcze gorszy, ale możliwy scenariusz. Nie dość, że przez moment nieuwagi spowodowałeś wypadek, to jeszcze w nim ucierpiałeś. Mimo zapiętych pasów mocno uderzyłeś głową o zagłówek fotela, w wyniku czego masz problemy z kręgami. Lekarz stwierdził trwały uszczerbek na zdrowiu i zalecił rehabilitację, aby choć trochę poprawić komfort twojego dalszego życia. Powinieneś zacząć ją jak najszybciej, ale niestety w ramach NFZ będziesz musiał czekać w długiej kolejce. Decydujesz się na prywatne leczenie. Jego częściowe koszty może pokryć odszkodowanie z dodatkowego ubezpieczenia NNW.

NNW nie kosztuje zbyt wiele, a może ci zapewnić naprawdę realne finansowe wsparcie.

Twoje auto zostało uszkodzone? Polisa OC nie gwarantuje pomocy drogowej

Dużo podróżujesz samochodem? To poważnie powinieneś pomyśleć o zakupie Assistance komunikacyjnego. Mając to ubezpieczenie możesz liczyć na kompleksową pomoc ze strony ubezpieczyciela w razie kolizji, awarii, a nawet kradzieży twojego auta. Przyda ci się ono także w sytuacji, gdy konieczna będzie wymiana koła, a sam nie będziesz potrafił sobie z tym poradzić.

W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o ubezpieczeniu Assistance.


Ubezpieczenie OC online – szybko i wygodnie

Niektórzy z nas wolą robić zakupy stacjonarnie. Inni nie chcą tracić czasu i wybierają zakupy online. Podobnie jest z ubezpieczeniem samochodu. Możesz je wykupić u agenta, przez telefon, a także wygodnie przez internet.

A jeżeli szukasz dobrego ubezpieczenia dla swojego samochodu, to sprawdź ofertę LINK4. Możesz skorzystać z atrakcyjnego pakietu OC/AC, a także wybrać taki wariant ubezpieczenia, z którego po prostu będziesz zadowolony.


Ubezpiecz swój samochód przez internet >>
 

Sprawdź, jak obniżyć składkę ubezpieczenia OC/AC.

Dodano:
11 Sty 2019

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

6 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Dagmara Sudoł Ekspert 26 kwietnia 2019
  Cześć Magda,fajnie, że podzieliłaś się z nami swoim doświadczeniem. Mam nadzieję, że nasze publikacje z zakresu ubezpieczeń >> https://direct.money.pl/artykuly/ubezpieczenia/ także pomogły Ci rozszerzyć wiedzę i dokonać właściwego wyboru.Pozdrawiam :)
 • Magda Kowalska Ekspert 25 kwietnia 2019
  Dla mnie bardzo przydatny okazał się ranking ubezpieczeń samochodu https://ranking-oc-ac.pl/ . Dzięki temu mogłam na spokojnie zapoznać się z różnymi ofertami i wybrać najkorzystniejszą również pod względem kosztów opcję. Mogłam również uzupełnić swoją wiedzę o zasadach ubezpieczeń, o zniżkach i o zmianie ubezpieczyciela.
 • Dagmara Sudoł Ekspert 14 stycznia 2019
  Cześć Michał,masz rację. Zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC regulują przepisy, dlatego w tym przypadku faktycznie jedynie cena ma znaczenie. Jednak zachęcamy do rozważenia wykupu dodatkowych ubezpieczeń takich jak AC czy Assistance. Mogą być naprawdę pomocne. Pozdrawiam
 • Michał Ekspert 12 stycznia 2019
  Czytałem lecz przy OC znaczenie ma tylko cena chyba że ktoś chce rozszerzyć o umowy dodatkowe i ma tu sens Assistance nawet dodatkowo płatny i tu warto sprawdzić w różnych TU.
 • Dagmara Sudoł Ekspert 11 stycznia 2019
  Cześć Michał, dzięki za komentarz :) Porównanie ofert przed wyborem tej jednej, to bardzo rozsądny pomysł. Pamiętaj jednak, że cena to nie wszystko, podpowiadamy też na co warto zwrócić uwagę: https://direct.money.pl/artykuly/porady/na-co-powinienes-zwrocic-uwage-kupujac,228,0,2425060.html Pozdrawiam :)
 • Michał Ekspert 11 stycznia 2019
  W sumie Link4 jest w miarę tani a właścicielem marki jest PZU więc może warto ale i tak bym porównał :) zajmuje to 10 sek w aplikacji Kupdirect z Google Play. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app

Podobne artykuły