Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Wydatki sztywne i elastyczne w budżecie

Fot.

Finanse domowe możesz porównać do budżetu państwa, w którym określa się różne rodzaje wydatków. Jeśli twój budżet domowy nie zawsze wygląda tak jakbyś tego oczekiwał, prawdopodobnie źle zarządzasz swoimi wydatkami sztywnymi i elastycznymi. Co kryje się pod tymi pojęciami? Jak dzięki nim możesz poprawić stan budżetu? Podejdź do swoich domowych finansów tak, jakby to była sprawa państwowa.

Wszystkie wydatki, które pojawiają się w twoim budżecie możesz podzielić na dwie grupy wydatków: sztywne i elastyczne. Najprościej ujmując chodzi o wydatki, których nie możesz zmienić oraz takie, którymi możesz zarządzać, wprowadzać zmiany i ograniczać. Nie pozwól, żeby pieniądze znikały z twojego konta tylko dlatego, że źle określasz swoje potrzeby i nie panujesz nad wydatkami.

Podsumuj swój budżet

Jeśli chcesz ratować swoją sytuację finansową, warto, abyś zaczął od podsumowania miesięcznych dochodów i wydatków. Zobowiązania podziel na takie, od których zaczynasz miesiąc, czyli wszystkie opłaty za mieszkanie, regulowanie rachunków i spłaty zadłużeń. Powyższe wydatki zaliczysz do grupy sztywnych, których nie możesz zmienić i zredukować. Do grupy wydatków elastycznych będą należały wszystkie inne zakupy, wyjścia do restauracji, abonamenty telefoniczne czy rozszerzony pakiet kablówki.

Jak już zlokalizujesz, gdzie „wyciekają” twoje pieniądze, skorzystaj z programu do prowadzenia domowego budżetu, excela lub kartki, na której rozpiszesz wydatki i podzielisz je na dwie grupy. Tylko wtedy będziesz miał przejrzysty obraz tego, na co idą twoje pieniądze i czy wydajesz je w przemyślany sposób. Zasada, którą powinieneś się kierować w zarządzaniu pieniędzmi polega na tym, że nie możesz wydawać więcej niż zarabiasz.

Wybierz pozycje, na których możesz zaoszczędzić

Oszczędności możesz znaleźć niemalże wszędzie: podczas zakupów, wybierania środka transportu do pracy lub na wakacje czy wybieraniu abonamentu telefonicznego. Czasami wybierając tańszy produkt, wcale nie otrzymujemy w zamian czegoś, co jest słabszej jakości.

Jak obniżyć wydatki elastyczne?

Wprowadzając cięcia w swoim budżecie zacznij od wydatków elastycznych. Do rzeczy, na których możesz zaoszczędzić należą:

  • produkty spożywcze, których tańsze alternatywy będą się znajdowały na każdej półce, wystarczy, że odpowiednio się rozejrzysz,
  • kosmetyki wybieraj świadomie - zwracaj uwagę na zawartość, sposób testowania, ale także na cenę,
  • transport do pracy może być przyjemny, ekologiczny i oszczędny - wystarczy, że zamienisz auto na rower lub komunikację miejską,
  • posiłki w restauracjach mogą być miłą alternatywą dla codziennego obiadu - jednak jeśli częściej przygotujesz obiad samodzielnie, szybko odczujesz różnicę w swoim budżecie,
  • ubrania, które widzisz na sklepowej witrynie nie muszą natychmiast trafić do twojej szafy - postaraj się, aby każdy zakup był dokładnie przemyślany, nie podejmuj pochopnych decyzji.

Zanim wpadniesz w zakupowy wir, ustal czego nie potrzebujesz. Pozwoli ci to na większą asertywność podczas zakupów.

Czy można obniżyć wydatki sztywne?

Ograniczenie wydatków sztywnych nie jest prostym zadaniem, ale nie jest też niemożliwe. W tym przypadku możesz zaoszczędzić na:

  • abonamencie telefonicznym lub telewizyjnym. Zastanów się czy pakiet, który posiadasz aktualnie jest przez ciebie w pełni wykorzystywany. Mogę się śmiało założyć, że nie oglądasz wszystkich 600 kanałów, które są w pakiecie twojej kablówki,
  • kredytach, które obciążają nadal twój miesięczny budżet. Możesz zastanowić się nad skonsolidowaniem zobowiązań lub skorzystaniu z wakacji kredytowych. Pamiętaj, że w tym przypadku może się to wiązać z dodatkowymi opłatami.

Pamiętaj, że nie poprawisz swojego budżetu zaciągając kolejne pożyczki. Gdy uda ci się zaoszczędzić na którejś dziedzinie z życia nie wydawaj tego, tylko przekazuj to na swoje konto oszczędnościowe, które czarno na białym pokaże ci ile zaoszczędziłeś. Takie działanie pomoże ci zbudować poduszkę finansową, która jest wyjątkowo ważna dla każdego, kto nie chce stracić kontroli nad swoim budżetem.