Wyjazd za granicę z psem. Ile to kosztuje?

Fot.

W czasie wakacji twój pupil nie musi siedzieć w domu. Nawet jeśli planujesz zagraniczny wyjazd, możesz zabrać psa ze sobą. Zanim ruszycie we wspólną wyprawę, czeka cię jednak sporo przygotowań oraz wydatków. Jakich formalności należy dopełnić, aby swobodnie podróżować z psem poza granicami Polski?

Chociaż każde państwo samodzielnie reguluje przepisy dotyczące wwozu i wywozu zwierząt, można wymienić kilka zasad ogólnych, obowiązujących na terenie całej Unii Europejskiej. Pamiętaj jednak, że zanim zabierzesz pupila w zagraniczną podróż, musisz dokładnie sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w danym państwie. W przeciwnym razie może się okazać, że nie przekroczysz granicy, a wymarzone wakacje zakończą się fiaskiem. Aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące zasad wwożenia zwierząt w interesującym cię kraju, skontaktuj się z odpowiednią ambasadą lub wejdź na jej stronę internetową lub stronę Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Paszport dla psa

Pierwszą rzeczą, o jaką powinieneś zadbać przed wyjazdem z psem za granicę, jest paszport dla twojego pupila. Możesz go wyrobić „od ręki” u lekarza weterynarii. Spis wszystkich lekarzy weterynarii znajdziesz na stronie Krajowej Izby Lekarsko – Weterynaryjnej. Do paszportu zostają wpisane m.in. dane właściciela psa, wszelkie szczepienia psa, przeprowadzone badania i działania profilaktyczne. Dzięki temu paszport pełni też rolę książeczki zdrowia. Psi paszport nie ma określonego terminu ważności (możesz go używać do końca życia zwierzaka) i obowiązuje na terenie wszystkich państw członkowskich oraz w takich krajach jak m.in. Islandia, Lichtenstein, Monako, Norwegia, San Marino, Szwajcaria, Watykan. Koszt wyrobienia paszportu wynosi ok. 100 zł. Za wszystkie badania i szczepienia będziesz musiał zapłacić oddzielnie.

Chip dla psa

Aby w ogóle móc wyrobić paszport dla swojego pupila, musisz najpierw oznakować zwierzę i zaszczepić je przeciwko wściekliźnie. Obecnie jedyną akceptowaną przez UE formą znakowania psów jest chip (tzw. transponder). Przed 3 lipca 2011 r. można było posłużyć się w tym celu również tatuażem. Jeśli twój psiak posiada czytelny, potwierdzony paszportem tatuaż wykonany przed tą datą, to w niektórych krajach chip nie będzie potrzebny. Wszystko zależy jednak od przepisów, jakie obowiązują w danym państwie. Zwróć również uwagę na rodzaj chipa. Jeśli nie uda się odczytać umieszczonych na nim danych, twój pupil nie przekroczy granicy. Koszt znakowania zwierzęcia to ok. 150 zł.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Drugą ważną rzeczą, o którą powinieneś zadbać przed zagranicznym wyjazdem z psem, jest aktualne szczepienie czworonoga przeciwko wściekliźnie. Bez niego również nie wyrobisz pupilowi paszportu. Zazwyczaj akceptowane są szczepienia wykonane co najmniej miesiąc przed datą wyjazdu i nie starsze niż 12 miesięcy. Kwarantanna będzie różnić się w zależności od kraju do którego jedziesz oraz tego, czy poprzednie szczepienia wykonywałeś systematycznie. Ceny szczepionek są różne i zależą od kliniki, średnio to koszt ok. 30-50 zł.

Inne zaświadczenia

Chip oraz szczepienie przeciwko wściekliźnie to absolutne minimum. Kolejne badania i szczepienia będą zależały od zasad obowiązujących w państwie, do którego się wybierasz. Przykładowo, niektóre kraje wymagają, aby pies posiadał aktualne badanie krwi z oznaczeniem poziomu przeciwciał, inne nakładają obowiązek podania psu wybranego środka przeciwko tasiemcom lub kleszczom bądź też okazania świadectwa o stanie zdrowia psa, wydawanego przez urzędowego lekarza weterynarii. Im więcej niestandardowych badań i procedur, tym większy będzie koszt wyjazdu.

Pies w samolocie

Najwygodniejszym środkiem transportu dla psa jest oczywiście samochód. Podróżując autem, możesz w dowolnej chwili zrobić postój, aby zwierzak się napił i chwilę pospacerował. Co jednak, jeśli miejsce, do którego się udajesz jest na tyle odległe, że musisz lecieć samolotem? Możesz zabrać psa ze sobą. Sposób przewiezienia zwierzaka będzie zależał od jego wielkości i wagi. Na początek zgłoś liniom lotniczym, że będziesz podróżował z psem. Na danym rejsie może się bowiem znaleźć określona liczba czworonogów. Małe psy mogą być przewożone na pokładzie, te większe – wyłącznie w luku bagażowym. Zwierzę musi się znajdować w klatce lub transporterze, dopasowanym do swojej wielkości. Transporter umieszczany w luku powinien być wentylowany, wyłożony chłonnym materiałem oraz wyposażony w wodę i jedzenie. Ceny transporterów są mocno zróżnicowane i wahają się w przedziale od 150 do 300 zł (w zależności od rozmiarów). Sam przewóz zwierząt także jest płatny i zależy od rozmiarów zwierzaka (sprawdź poniższą tabelę). Co istotne, tanie linie lotnicze nie zgadzają się na przewóz czworonogów, dlatego wybierając się w zagraniczną podróż z pupilem będziesz musiał skorzystać z oferty droższych przewoźników.

Opłaty za przewóz zwierząt

Rodzaj/kategoria Wielkość Loty krajowe Europa/Bliski Wschód USA/Kanada/Chiny/Japonia
Małe zwierzę w kabinie do 8 kg

50 PLN

12EUR

15 USD

15 CAD

200 PLN

50 EUR

60 USD

60 CAD

280 PLN

70 EUR

100 CAD

100 USD

Małe i średnie zwierzę w luku bagażowym do 15 kg

90 PLN

23 EUR

28 USD

28 CAD

400 PLN

100 EUR

140 USD

140 CAD

600 PLN

150 EUR

200 USD

200 CAD

Duże zwierzę w luku bagażowym powyżej 15 kg

170 PLN

40 EUR

60 USD

60 CAD

800 PLN

200 EUR

300 USD

300 CAD

1200 PLN

300 EUR

400 CAD

400 USD

W przypadku rejsów krajowych naliczany jest dodatkowo podatek VAT w wysokości 8%. Do kwot podanych w tabeli należy doliczyć opłatę serwisową, której wysokość może różnić się w zależności od miejsca, w którym zamawiana jest usługa.

Przy usługach z miejscem rozpoczęcia w Polsce obowiązują następujące poziomy opłaty serwisowej:
Płatność na lotniskuPłatność w Contact Center
Rejsy międzykontynentalne 70 PLN 48 PLN
Rejsy międzynarodowe 65 PLN 40 PLN
Rejsy krajowe 45 PLN 30 PLN

Powyższy cennik nie dotyczy przewozu zwierząt w luku bagażowym – przewożonym jako cargo.

Źródło: lot.com

Przygotowanie czworonoga do zagranicznej wyprawy to koszt od ok. 300 do nawet 700 zł. Sporo, ale dzięki temu nie musisz myśleć, co zrobić z psiakiem podczas wyjazdu. Weź pod uwagę, że podróż z psem to nie tylko wydatki i trudności, ale przede wszystkim fantastyczna przygoda. Aby tak się stało, musisz jednak dopilnować wszystkich formalności oraz zadbać o bezpieczeństwo i komfort swojego pupila.