Wypełniasz PIT? Nie popełnij tych błędów!

  • 10 Kwi 2018
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Jeszcze tylko do 30 kwietnia podatnicy mogą złożyć swój PIT. Dowiedz się, w jaki sposób szybko i bezbłędnie wypełnić zeznanie.
Wypełniasz PIT? Nie popełnij tych błędów!

Podatnicy, którzy jeszcze nie rozliczyli się z fiskusem, mają już niewiele czasu. 30 kwietnia 2018 r. mija termin złożenia deklaracji. Nie wiesz, jak wypełnić swój PIT? Martwisz się, czy poprawnie uzupełniłeś wszystkie pola formularza? Dowiedz się, jak szybko i bez stresu wysłać zeznanie, a przy tym nie popełnić błędów.

Jeśli w ubiegłym roku pracowałeś na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie lub dzieło, pobierałeś emeryturę bądź rentę, musisz złożyć do urzędu skarbowego PIT-37. Jest to jedna z najpopularniejszych deklaracji podatkowych w Polsce, przeznaczona dla wszystkich osób, za które zaliczki na podatek pobiera i odprowadza płatnik (zazwyczaj jest to zakład pracy).

Jak wypełnić PIT-37?

Zanim przystąpisz do wypełniania PIT-37 powinieneś poczekać, aż twój pracodawca dostarczy ci PIT-11. Jest to formularz, z którego dowiesz się, jaka jest wartość zaliczek popranych na podatek oraz jaki dochód uzyskałeś w ciągu roku. Najprostszym i najszybszym sposobem na złożenie deklaracji podatkowej jest PIT online. Dzięki specjalnym programom komputerowym wypełnisz swoje zeznanie bez wychodzenia z domu i bez stania w kolejkach. Jedyne co musisz zrobić, to ściągnąć na dysk komputera specjalną aplikację. Możesz także założyć konto w jednym z serwisów podatkowych i wypełnić PIT online.

R E K L A M A

Wypełniasz PIT? Nie popełnij tych błędów!

Z roku na rok rośnie liczba Polaków, którzy składają PIT przez internet. Nie ma w tym nic dziwnego. Lubimy wygodę, a przygotowanie zeznania podatkowego kojarzy nam się ze stresem i niepewnością, czy wszystkie dane zostały uzupełnione prawidłowo. Program PIT pozwala uniknąć popełnienia najczęstszych błędów, na jakie trafiają podatnicy, przygotowujący deklarację.

Źle wybrany formularz

Otrzymujesz dochody z kilku źródeł? Pracujesz na etacie, a jednocześnie prowadzisz własną działalność gospodarczą? Jeśli pracujesz w jednym miejscu, kwestia wyboru formularza jest prosta – w większości przypadków musisz wówczas wypełnić PIT-37. Z kolei osoby, które przynajmniej część dochodów uzyskiwały bez pośrednictwa płatnika (samodzielnie pobierały i odprowadzały składki), powinny złożyć PIT-36.

Wypełniłeś zły druk PIT? Nie wpadaj w panikę. Urząd skarbowy daje możliwość złożenia korekty zeznania. Jeżeli złożysz PIT przez internet i będziesz chciał zmienić swoją deklarację, wystarczy, że ponownie wypełnisz formularz (już ten właściwy) i zaznaczysz w nim pole „korekta zeznania”. Wszystkie kolejne kroki przebiegają tak samo, jak w przypadku tradycyjnego zeznania.

Błędnie wykonane obliczenia

Wykonywanie obliczeń to z pewnością jeden z najczęstszych powodów, dla których podatnicy nie chcą samodzielnie wypełniać swoich deklaracji. Z tego względu przekazują to zadanie zaprzyjaźnionym księgowym lub biurom rachunkowym, co pociąga za sobą dodatkowe koszty. Program PIT nie dość, że jest bezpłatny, to jeszcze wykona wszystkie obliczenia rachunkowe za ciebie. Ryzyko popełnienia błędu spada więc niemalże do zera.

Brak podpisu

Dane uzupełnione, obliczenia wykonane, na koniec trzeba się jeszcze podpisać i można złożyć PIT w urzędzie skarbowym. Niestety, wiele osób zapomina podpisać swoje zeznanie papierowe, co może być potraktowane tak samo, jak niezłożenie deklaracji w ogóle. Problem ten nie będzie cię dotyczył, jeśli złożysz PIT online. Nie musisz również posiadać elektronicznego podpisu, ponieważ weryfikacja danych w przypadku formularzy elektronicznych następuje poprzez wpisanie kwoty przychodu, podanej w formularzu z ubiegłego roku.

Nie czekaj z przygotowaniem zeznania podatkowego do ostatniej chwili. Pobierz program PIT i wyślij deklarację w ciągu kilku minut.

Dodano:
10 Kwi 2018

Zaktualizowano:
26 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły