Wyprowadź swoje finanse na prostą. Poznaj historie naszych czytelników!

  • 06 Gru 2017
  • 13 min. czytania
  • Komentarze(0)
Czujesz, że wpadłeś w takie finansowe tarapaty, z których nie ma już wyjścia? Trójka naszych czytelników także myślała w ten sposób. Jednak udało im się wyjść z kłopotów i teraz mają swoje finanse pod kontrolą. Sprawdź, jak to zrobić.
Wyprowadź swoje finanse na prostą. Poznaj historie naszych czytelników!

Ewa, Tomek i Adam są naszymi czytelnikami. Co ich łączy? Wszyscy mieli problemy, ale udało im się wyjść z tarapatów finansowych. Jeśli i ty martwisz się, za co spłacisz swoje zobowiązania, to poznaj rozwiązanie, które pomogło naszym bohaterom. Może i tobie się przyda.

Czasami jedna nieprzemyślana decyzja finansowa może skończyć się bardzo źle. Opisane przez nas osoby są w różnych wieku, wykonują odmienne zawody i z innych przyczyn brały kredyty. Łączy ich to, że w pewnym momencie zagubili się w swoich zobowiązaniach, doszli do ściany i nie wiedzieli co dalej robić. Zobacz, z czym sobie poradzić, na jakie cele brali kredyty i jak doprowadzili do porządku swoją sytuację finansową.

Rodzina przede wszystkim

Swoją historią podzieliła się z nami Ewa z Poznania. Ma 35 lat i razem z mężem Markiem wychowują dwoje dzieci. Ewa jest farmaceutką i pracuje w aptece. Jej historia z kredytami zaczęła się typowo. Wcześniej małżeństwu się nie przelewało, ale było we względnie dobrej sytuacji finansowej. Niestety, Marek stracił pracę i przez pół roku nie mógł znaleźć nowej, a w międzyczasie urodziło im się drugie dziecko. Optymizmu nie dodawał fakt, że w tym okresie zbiegła się także komunia starszej córki. Ewa zarezerwowała przyjęcie dla całej rodziny, wpłaciła zaliczkę i musiała uregulować resztę.

Wyprowadź swoje finanse na prostą.

Wydawało się, że trudna sytuacja rodziny Ewy jest tylko przejściowa, ale wydatki wciąż się piętrzyły. Kilka lat temu zaciągnęła wraz z mężem kredyt samochodowy na nowe auto. Do tej pory regularnie spłacali raty, ale podczas gorszego dla nich okresu wzięli jeszcze dwa kredyty gotówkowe. Jeden na przyjęcie komunijne córki, a drugi na wyprawkę dla nowonarodzonego synka. Byli przygotowani na kolejne dziecko, ale zabrakło im pieniędzy na skompletowanie wszystkich potrzebnych rzeczy, więc byli zmuszeni zaciągnąć drobny kredyt. Ewa i Marek chcą zapewnić dzieciom jak najlepszy byt, więc trudno im oszczędzać na takich wydatkach.

Aktualnie Ewa i Marek muszą spłacać trzy kredyty:

samochodowy gotówkowy na komunię gotówkowy na wyprawkę
Kwota kredytu 30 000 zł 5 000 zł 2 000 zł
Okres 10 lat 3 lata 1 rok
Miesięczna rata 364 zł 150 zł 176 zł
Pozostała kwota do spłaty 21 840 zł 4 218 zł 1 025 zł

5 lat temu zaciągnęli kredyt samochodowy, a pół roku temu dwa kredyty gotówkowe. Suma ich miesięcznych rat wynosi 690 zł. To niezwykle wysoka kwota, która obciążała domowy budżet Ewy i Marka. Na szczęście mężczyzna znalazł nową pracę, więc rodzina zaczęła stopniowo „stawać na nogi”. Ewa jednak wciąż szukała rozwiązania swoich problemów finansowych. Ich sytuacja wciąż była niepewna, a razem z mężem chcieli oszczędzić i wygospodarować więcej pieniędzy na potrzeby swoje i dzieci. Ewa natknęła się na jeden z naszych artykułów o kredycie konsolidacyjnym i zaczęła się zastanawiać, czy będzie on dla niej korzystny. Skorzystała z pomocy naszego eksperta, który doradził jej ofertę Alior Banku. Jak tylko Marek znalazł nową, lepiej płatną pracę, to postarali się o połączenie wszystkich zobowiązań w jeden kredyt z niższą ratą.

Aktualnie do spłaty Ewie i Markowi zostało w sumie 27 083 zł. Alior Bank skonsolidował ich zadłużenie z innych instytucji i rozłożył spłatę na 10 lat (tyle samo, ile spłacaliby sam kredyt samochodowy). Nowa, jedna rata wynosi 318 zł. Dzięki temu Ewa i Marek wydają miesięcznie na spłatę kredytów 372 zł mniej!

Kredytobiorcy odczuli znaczące odciążenie domowego budżetu, ale to nie koniec ich walki o lepszą sytuację finansową. Marek wziął dodatkowe zlecenia, aby choć przez jakiś czas zwiększyć swoje zarobki. Małżeństwo zdecydowało się także założyć dla dzieci konta oszczędnościowe, gdzie zaraz po wypłacie wpłacają 200 zł. W ten sposób właściwie bez wyrzeczeń będą w stanie uzbierać kapitał na studia dla swoich pociech. To Ewa odpowiada za zakupy i zauważyła, że w jej domu sporo jedzenia się marnuje. Teraz zawsze do sklepu chodzi z listą, stara się nie ulegać swoim zachciankom i gotuje tak, by nie wyrzucać produktów. W ten sposób udaje jej się oszczędzić nawet 300 zł miesięcznie!

Ewa i Marek cenią sobie czas spędzony w rodzinnym gronie, jednak wciąż brakowało im pieniędzy na drogie atrakcje. Teraz starają się organizować czas maluchom niskim kosztem. Urządzają wycieczki rowerowe, pikniki albo turnieje w gry planszowe. Marek wykupił także dla dzieci karty basenowe u swojego pracodawcy (ich łączny koszt to 40 zł) i często razem z pociechami odwiedza aquapark.

Ewa poprosiła, żeby przekazać osobom, które są w podobnej sytuacji finansowej, że najważniejsze to się nie załamywać. Jedynym sposobem na poradzenie sobie z problemami jest metodyczny plan. Wtedy krok po kroku można zrealizować swój cel.
Dojrzałość finansowa pomaga w zarządzaniu budżetem.

Dojrzałość finansowa pomaga w zarządzaniu budżetem

Poznajcie 29-letniego Tomka, który lekką ręką wydawał nie tylko swoje pieniądze. Karta kredytowa, raty na zakup sprzętu i kredyty gotówkowe pozwalały mu na spełnianie zarówno drobnych zachcianek, jak i realizację swoich marzeń. Kredyt gotówkowy w wysokości 45 tys. zł pozwolił mu zakupić wymarzony sprzęt fotograficzny. O kartę kredytową zawnioskował, ponieważ przydawała mu się podczas jego licznych podróży. Kiedy Tomasz natrafił na wyjątkową okazję zakupu sprzętu muzycznego za 10 tys. zł nie zastanawiał się długo i rozłożył zakup na raty. Jednak z biegiem czasu zaczął gubić się w swoich kredytach i postanowił zrobić porządek w swoim budżecie. Ma mu to pomóc w zwiększeniu zdolności kredytowej, ponieważ nasz bohater planuje kupić własne mieszkanie w najbliższym czasie.

Kredyt gotówkowy Karta kredytowa Kredyt ratalny
Kwota kredytu 45 000 zł 2 000 zł 10 000zł
Okres 9 lat 1 rok 5 lat
Miesięczna rata 529 zł 175 zł 210 zł
Pozostała kwota do spłaty 35 000 zł 2 000 zł 7 521 zł

Tomek długo zastanawiał się, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową. Znajomy powiedział mu o możliwości konsolidacji, z której sam kiedyś skorzystał, chociaż miał jeszcze więcej zobowiązań niż Tomasz. Kredyt konsolidacyjny w Alior Banku rozwiązał jego problemy.

Przed skorzystaniem z tego produktu nasz bohater płacił łącznie 914 zł miesięcznie. Dzięki konsolidacji zobowiązań w Alior Banku Tomek obniżył swoje miesięczne wydatki o 348 zł zł i teraz płaci tylko 566 zł! Poprawiło to jego sytuację i przybliżyło do własnego mieszkania, które chce kupić. Dodatkowo spłaca limit, z którego skorzystał na karcie kredytowej i zdecydował, że z niej zrezygnuje.

Wyprowadź swoje finanse na prostą.

Po połączeniu swoich zobowiązań Tomkowi łatwiej jest zarządzać swoimi miesięcznymi wydatkami. Decyzja o skonsolidowaniu kredytów nie należała do najprostszych, ponieważ wiąże się to z dodatkową prowizją. Jednak dla Tomka najważniejsze było, aby móc obniżyć swoje miesięczne wydatki i ustabilizować swoją sytuację. Nasz bohater nigdy nie pamiętał o terminach spłaty wszystkich zobowiązań. Z jedną ratą nie ma już takiego problemu. Najważniejsze, że cel został osiągnięty i Tomasz zaczął poszukiwania własnego mieszkania.

Podejmowanie decyzji związanych z finansami zazwyczaj jest trudne i spędza nam sen z powiek. Jednak po dokładnym przeanalizowaniu swojego budżetu i swoich potrzeb, jesteś w stanie ustalić, jaki wybór będzie dla ciebie najlepszy. Najtańsza opcja nie zawsze będzie korzystna. Czasami możemy nawet nie odczuć różnicy w cenie kredytu, a niższa rata poprawi sytuację domowego budżetu. Tak stało się w przypadku Tomka.

Wysokie zarobki nie uchronią cię przed problemami

„Problemy finansowe? Mnie to nie dotyczy” – tak zawsze myślał Adam mechanik samochodowy z Elbląga. Wszystko zmieniło się, gdy mężczyzna chciał pomóc finansowo swojej córce w przygotowaniach do ślubu. Adam podzielił się z nami swoją historią oraz opowiedział, w jaki sposób poradził wyprowadził swoje finanse na prostą.

Adam ma 56 lat. Jego żona zmarła 5 lat temu w wyniku ciężkiej choroby. Adam pracuje w niewielkim warsztacie samochodowym na obrzeżach Elbląga. Jego zarobki są stabilne i dotychczas wystarczały mężczyźnie na spokojne i dostanie życie. Adam ma również 27-letnią córkę, która rok temu wzięła ślub. W związku z tym, że to jedyne dziecko mężczyzny, zależało mu bardzo, aby samodzielnie sfinansować uroczystość. Adam niemal od czterech lat spłaca kredyt na samochód. Miesięczna rata wynosi aż 1 445 zł. Auto jest mężczyźnie niezbędne do pracy, dlatego kupił niezawodny i przestronny model Volkswagena Passata. Chociaż Adam zawsze powtarzał, że lepiej jest coś kupić za gotówkę niż oddawać odsetki do banku, w czasie ostatnich wakacji chciał zrobić przyjemność córce i zaprosił ją na krótki wypad w góry. Wyjazd zorganizował za zgromadzone oszczędności, ale część wydatków sfinansował za pomocą karty kredytowej. Dotychczas Adam spłacał regularnie raty za samochód i regulował na bieżąco opłaty za kartę. Dzięki usłudze ratio mężczyzna rozłożył zadłużenie na karcie kredytowej na wygodne raty i spłacał je tak samo jak w przypadku tradycyjnego kredytu gotówkowego.

Wyprowadź swoje finanse na prostą.

Wszystko zmieniło się, gdy w ubiegłym roku córka mężczyzny, Katarzyna, powiadomiła ojca, że wychodzi za mąż. Adam postanowił spełnić marzenie córki o wyjątkowym ślubie i wziął kredyt na zakup sukni oraz organizację uroczystości. Rata nowego zobowiązania oznaczała kolejne wydatki w domowym budżecie. Adam był na to przygotowany, jednak okazało się, że warsztat, w którym pracuje, zmienił właściciela. Nowy szef postanowił, że może zatrudnić mężczyznę tylko na pół etatu. To oznaczało, że zarobki Adama zmniejszyły się o połowę. Początkowo postanowił skorzystać z oszczędności, a gdy te się skończyły, wziął chwilówkę ratalną. Niestety, po 4 miesiącach zaległości płatnicze zaczęły rosnąć. Gdy dowiedziała się o tym córka Adama, doradziła ojcu, aby skonsolidował swoje długi. Dzięki temu mógł połączyć kilka zobowiązań w jeden kredyt z niższą ratą, a dodatkowo otrzymać gotówkę na dowolny cel.

Kredyt samochodowy Gotówkowy na organizację ślubu Karta kredytowa Chwilówka
Kwota kredytu 110 000 zł 20 000 zł 3 000 zł 2500 zł
Okres 8 lat 5 lat 1 rok 5 miesięcy
Miesięczna rata 1 445 zł 396 zł 261 zł 648 zł
Kwota pozostała do spłaty 68 251 zł 16 835 zł 1 027 zł 1 295 zł

Dotychczas Adam przeznaczał na spłatę zobowiązań 2 750 zł miesięcznie. Pomimo relatywnie wysokich zarobków ta kwota zaczęła znacznie przewyższać jego możliwości finansowe. Co prawda, Adam szybko znalazł nową pracę na cały etat, jednak zależało mu na tym, aby uporządkować swoje sprawy finansowe, a co najważniejsze płacić niższą ratę i odciążyć domowy budżet.

Adamowi pozostało do spłaty łącznie 86 113 zł w bankach oraz 1 295 zł w instytucji pożyczkowej. Alior Bank, z którego oferty skorzystał nasz bohater, zgodził się skonsolidować wszystkie raty. W związku z tym, że pożyczki pozabankowe nie podlegają konsolidacji, mężczyzna powiększył swój kredyt o dodatkowe 1500 zł, które przeznaczył na spłatę chwilówki. Rata kredytu konsolidacyjnego wyniesie 1 219 zł, co oznacza, że Adam będzie przeznaczał na swoje zobowiązania 1531 zł mniej! Jak to możliwe? Przede wszystkim wydłużył się okres spłaty nowego kredytu. Konsolidację Adam będzie spłacał przez 8 lat, czyli dwa razy dłużej niż spłacałby największy ze swoich kredytów . Mężczyzna stwierdził jednak, że duże odciążenie domowego budżetu pozwoli mu w całości spłacić wszystkie należności.

Adam zawsze myślał, że w finansowe tarapaty wpadają osoby, które są niezaradne lub nie chcą pracować. Tymczasem przekonał się, że wystarczy nieoczekiwana sytuacja (w jego przypadku była to zmiana właściciela warsztatu), aby pojawił się problem. Teraz Adam bardzo dobrze planuje wydatki, a dzięki temu, że płaci niższą ratę, może odkładać pieniądze i gromadzić je jako swoją poduszkę finansową. Mając pieniądze na „czarną godzinę” oraz nie biorąc dodatkowych zobowiązań, może spać spokojnie i nie martwić się o swoją finansową przyszłość.

Nasi bohaterowie wyszli z długów, ponieważ zdecydowali się połączyć kilka rat w jeden kredyt z niższą, miesięczną ratą. Warto jednak pamiętać, że sama konsolidacja zobowiązań to dopiero pierwszy krok na drodze do uporządkowania swoich spraw finansowych. Jeżeli zależy ci na tym, aby odciążyć domowy budżet i z powrotem odzyskać kontrolę nad swoimi pieniędzmi, pamiętaj o kilku zasadach:

1. Ratę kredytu konsolidacyjnego zawsze opłacaj w terminie. Możesz poprosić, aby bank ustanowił na twoim koncie zlecenie stałe i przelewał odpowiednią kwotę od razu, gdy otrzymasz wynagrodzenie. Dzięki temu nie zapłacisz niepotrzebnych odsetek i nie będziesz miał zaległości płatniczych.

2. Rozważ, czy dodatkowa gotówka jest ci potrzebna. W przypadku, gdy bank proponuje ci, że oprócz konsolidacji kredytów, możesz dodatkowo otrzymać gotówkę na dowolny cel, zastanów się, czy na pewno jest to dobry pomysł. Przykładowo, nasz bohater Adam spłacił dzięki tym pieniądzom chwilówkę. Jeżeli jednak mają to być środki, które przeznaczysz na niepotrzebne zakupy, lepiej zrezygnuj z zadłużania się na większą kwotę.

3. Nie zaciągaj kolejnych kredytów. Niższa rata kredytu konsolidacyjnego może spowodować, że po pewnym czasie będziesz myślał o kolejnym zobowiązaniu. Powiedz sobie wówczas „stop”. Zamiast brać następną pożyczkę, zacznij oszczędzać. Bardzo często wystarczy drobna zmiana nawyków, aby twoje konto przestało świecić pustkami.

Wyjście z długów jest możliwe, ale wymaga od ciebie cierpliwości i konsekwencji. Zainspiruj się historiami naszych bohaterów i znajdź swój sposób na uporządkowanie domowych finansów. A jeśli chcesz skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, sprawdź ofertę Alior Banku.

Maksymalna Rzeczywista Stopa Oprocentowania wynosi 31,5% (przy parametrach podanych w przykładzie reprezentatywnym). Minimalny okres kredytowania: 6 miesięcy. Maksymalny okres kredytowania: 144 miesiące. Minimalna kwota kredytu: 35 000 zł. Maksymalna kwota kredytu: 200 000 zł. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 7,8%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 78 600 zł, całkowita kwota do zapłaty: 105 202,86 zł, oprocentowanie zmienne: 5,9%, całkowity koszt kredytu: 26 602,86 zł (w tym: prowizja: 4 928,16 zł (5,9%), odsetki: 21 674,70 zł), 97 równych, miesięcznych rat w wysokości 1 084,79 zł. Kalkulacja została dokonana na 2.10.2017 r. na reprezentatywnym przykładzie. W ramach oferty "Jesienna Konsolidacja" mogą być konsolidowane zobowiązania wyłącznie spoza Alior Banku. Warunkiem skorzystania z oferty jest spłata minimum jednego zobowiązania na łączną kwotę nie mniejszą niż 30 000 zł i zaciągnięcie kredytu w kwocie nie mniejszej niż 35 000 zł. Minimalny okres kredytowania wynosi 6 miesięcy. Ostateczne warunki kredytowania zależą od wiarygodności kredytowej Klienta, daty wypłaty kredytu oraz daty płatności pierwszej raty. Szczegóły oferty w placówkach i na www.aliorbank.pl.


 

Podobne artykuły