Wzrosty cen w bankach z powodu rekordowo niskich stóp procentowych

  • 30 Lip 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Drastyczne obniżenie stóp procentowych spowodowało, że zyski z produktów kredytowych spadły. Banki rozpoczęły więc szukanie sposobów, by przeciwdziałać stratom. W efekcie wiele instytucji finansowych wprowadziło istotne zmiany w swoich cennikach – dotyczy to kont osobistych i oszczędnościowych, lokat czy kredytów.
Wzrosty cen w bankach z powodu rekordowo niskich stóp procentowych

Strategie banków na najbliższe miesiące

Według Związku Banków Polskich zyski banków w związku z obniżeniem stóp procentowych w obliczu pandemii koronawirusa może przynieść spadek strat w bankach nawet o 80-85 proc.! Instytucje finansowe robią więc wszystko, by temu przeciwdziałać. Obniżają np. oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych do minimum. W efekcie średnie oprocentowanie kredytów jest teraz aż 11 razy większe niż średnie oprocentowanie lokat. W ubiegłym roku było tylko 5 razy większe. Z powodu obniżonego oprocentowania zyski dla oszczędzających są teraz znikome, a część klientów może nawet dopłacać do swoich rachunków z powodu dodatkowych prowizji oraz rosnącej inflacji. Według GUS w maju opłaty za usługi bankowe wzrosły w ujęciu rocznym o 40 proc., a był to dopiero początek.

Część banków podwyższyła opłaty za proste czynności z udziałem pracownika w placówce np. za przelew, wpłatę czy wypłatę. Jest to zachęta do korzystania z możliwości, jakie daje bankowość internetowa i mobilna. Zwiększyły się też wymagane wkłady własne w kredytach hipotecznych, a polityka kredytowa uległa zaostrzeniu. Z drugiej strony banki nie chcą dopuścić do odpływu klientów, więc próbują skłonić nowych do wyboru ich usług proponując premie za założenie konta i aktywne korzystanie z karty debetowej.

Obniżone oprocentowanie kont oszczędnościowych i lokat

Od lipca wchodzi w życie część obniżek oprocentowania rachunków oszczędnościowych i lokat. Kolejne pojawią się w sierpniu i październiku. Jak dotąd takie zmiany zostały wprowadzone m.in. w: Banku Millennium, Pekao, Banku Pocztowym, BGŻOptima, BNP Paribas, EnveloBanku, Idea Banku i PKO BP. EnveloBank chciał nie tylko obniżyć oprocentowanie kont oszczędnościowych, ale i wprowadzić opłaty miesięczne za prowadzenie – od 1,99 do 2,99 zł. Klient mógłby wtedy dopłacać do przetrzymywanych środków. Bank wycofał się jednak z pobierania opłaty od posiadaczy kont ROR do końca roku. W lipcu w BNP Paribas odsetki od kapitału na rachunkach oszczędnościowych spadło z 0,5 do 0,1 proc. Obniżki oprocentowania są też obecne na lokatach w obcych walutach: EUR, USD, CHF czy GBP, które i tak generowały minimalne zyski. Citi Handlowy wprowadzi w sierpniu opłaty za prowadzenie nowych rachunków walutowych w EUR, co może spowodować realnie ujemne odsetki. Dla posiadaczy CitiKonta, Citi Priority i Citigold pobierana będzie kwota 180 zł miesięcznie przy saldzie powyżej 100 tys. EUR, 90 zł przy saldzie 50-100 tys. EUR, 36 zł przy saldzie 20-50 tys. EUR lub 18 zł przy saldzie 10-20 tys. EUR. Poniżej tej kwoty nie będzie opłaty miesięcznej. Dla osób, które korzystają z rachunku Citigold Private Client opłata nie będzie obowiązywać przy saldzie do 50 tys. EUR.

Podwyżki w cenniku kont osobistych i kart płatniczych

Od 20 sierpnia w Citi Handlowym zmienią się też warunki prowadzenia kont osobistych. Citi Priority wiąże się obecnie z opłatą w wysokości 30 zł lub 0 zł pod warunkiem zapewnienia wpływów na min. 5 tys. zł miesięcznie lub salda min. 30 tys. zł. Pojawi się jednak dodatkowy warunek: konieczność dokonywania transakcji bezgotówkowych kartą na min. 500 zł miesięcznie. Opłata za prowadzenie wyniesie 9 zł przy zachowaniu warunków, 40 zł przy dokonaniu wymaganych transakcji, ale bez zachowania odpowiedniego salda czy zapewnienia wpływów lub 49 zł przy braku wszystkich wymienionych.

Posiadacze Konta Citigold uruchomionego do końca 2014 r. płacą 50 zł miesięcznie przy saldzie 200-400 tys. zł. Kwota ta wzrośnie jednak do 125 zł miesięcznie. Podrożeje też korzystanie z usługi CitiPhone (z 6 do 9 zł dla salda poniżej 100 tys. zł), zlecenie przelewów w oddziale lub przez telefon – przelew wewnętrzny z 12 do 20 zł, zewnętrzny z 16 do 20 zł, odwiedzanie saloników lotniskowych z Citigold Lounge Pass (trzecie i kolejne wejście za 100 zł, przedtem 70 zł; dla posiadarczy kart World Elite Debit Mastercard pięć bezpłatnych wejść, a potem po 120 zł, przedtem po 100 zł). Od 15 lipca Od 15 lipca obowiązuje już opłata za dotąd bezpłatną kartę kredytową Citi Simplicity w wysokości 12 zł miesięcznie.

W EnveloBanku zmiany pojawią się we wrześniu i obejmą m.in.: wprowadzenie opłaty miesięcznej 7,99 zł dla posiadaczy EnveloKonta, którzy nie mają karty płatniczej, 6,99 zł za kartę płatniczą (do tej pory 5 zł) – chyba że suma transakcji przekroczy 300 zł, 2 zł za wypłatę gotówki bankomatach na terenie całego kraju i EOG, 6,50 zł (do tej pory 5 zł) za abonament pozwalający na nielimitowane wypłaty we wszystkich bankomatach bez dodatkowych prowizji, 3 zł przelew SEPA w placówce 3 zł (do tej pory 2,50 zł) i 2 zł za przelew SEPA przez usługę telefoniczną (do tej pory 1,5 zł).

Getin Bank szykuje się do podwyżek cen w październiku. Korzystanie z bankomatów Euronet przy pomocy karty nie będzie już bezpłatne. Do końca 2021 r. można jednak wypłacać za darmo ze wszystkich bankomatów przy użyciu BLIK-a. Wciąż nie będzie pobierania prowizji za wypłacanie z urządzeń w sieci Planet Cash. Oprócz tego zwiększy się opłata za Konto Proste Zasady dla klientów powyżej 26 lat – z 8 zł do 9 zł (z zachowaniem możliwości niepodnoszenia opłaty pod warunkiem wykonania min. 1 transakcji bezgotówkowej w miesiącu kartą lub za pomocą BLIK-a). Przy wpłatach poza placówką banku pobierana będzie prowizja w wysokości 0,8 proc. (wcześniej 0,6 proc.), min. 1 zł (nie dotyczy posiadaczy Kont Osobistych Noble oraz Noble Private Banking.

Oprócz tego pojawi się opłata za wpłatę lub wypłatę z rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego w placówkach – po 10 zł za transakcję. Korzystający z kont wskazanych w TOiP archiwalnej muszą liczyć się z podwyżką warunkowej opłaty za prowadzenie karty debetowej – z 6,99 zł do 8 zł (z zachowaniem możliwości niepodnoszenia opłaty pod warunkiem wykonania transakcji bezgotówkowych kartą na kwotę min. 300 zł).

Dodano:
30 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły