Za zakupy zapłacisz iPhonem! Test direct.money.pl

 • 04 Lip 2018
 • 6 min. czytania
 • Komentarze(6)
Płać szybko, wygodnie i bezpiecznie, czyli wszystko co musisz wiedzieć o Apple Pay. Sprawdź, jak skonfigurować usługę w swoim telefonie.
Za zakupy zapłacisz iPhonem! Test direct.money.pl

W połowie czerwca w Polsce zadebiutowało Apple Pay! W końcu użytkownicy iPhone'ów mogą zapomnieć o portfelu i wyruszyć na zakupy z telefonem. Są jednak dwa warunki: odpowiedni model smartfona oraz konto w banku, który wdrożył usługę. Sprawdź, czy możesz płacić Apple Pay i jak zacząć to robić!

Usługa płatności smartfonami z system Android ma się w Polsce świetnie i zdążyła się już u nas dobrze zadomowić. To jednak urządzenia ze słynnym jabłuszkiem robią zawrotną karierę, dlatego tym mocniej zaskakuje fakt, że użytkownicy iPhone'ów wciąż pozostawali wykluczeni w kwestii płatności telefonem. Dnia 19 czerwca 2018 roku nastąpił przełom i 9 banków uruchomiło Apple Pay dla swoich klientów. Sprawdziłam, czy rzeczywiście warto było czekać. Poznaj wyniki mojego testu.

Czy Apple Pay jest dla każdego?

Słyszysz Apple Pay, myślisz iPhone? Prawidłowo! Bo to właśnie do użytkowników tych telefonów skierowana jest ta usługa. Ale nie tylko... korzystając z Apple Pay zapłacisz także swoim iPadem, MacBookiem czy Apple Watch'em w internecie! O tym, jak aktywować tę funkcję oraz jak płacić przeczytasz dalej.

Apple Pay – na jakim modelu iPhone'a działa?

Zastanawiasz się, czy mając model iPhone'a 5s możesz zapomnieć o swoim portfelu? Niestety nie. Nie każdym iPhone'em zapłacisz w sklepie czy za bilet komunikacji miejskiej. A to dlatego, że starsze modele tych telefonów nie posiadają wbudowanego NFC, więc chcąc korzystać z Apple Pay, musisz posiadać którykolwiek z poniższych modeli:

 • iPhone SE
 • iPhone 6 lub 6 Plus
 • iPhone 6s lub 6s Plus
 • iPhone 7 lub 7 Plus
 • iPhone 8 lub 8 Plus
 • iPhone X

Oprócz tego Apple Pay możesz użyć, wykorzystując do płatności zegarek Apple Watch dowolnej generacji.

Dodatkowo, do wykonania płatności online lub w ramach aplikacji możesz też wykorzystać następujący model iPada:

 • iPad mini 3
 • iPad mini 4
 • iPad Air 2
 • iPad (5 generacja);
 • iPad Pro

Jeśli chcesz płacić online z wykorzystaniem komputera, to niezbędny będzie MacBook z Touch ID albo dowolny komputer Mac produkowany od 2012 roku. Tylko w przypadku tych modeli, musisz także posiadać telefon lub zegarek kompatybilny z Apple Pay do potwierdzania płatności.

Apple Pay – lista banków

Relatywnie nowy model iPhone'a lub urządzenia Apple to jednak nie wszystko. Ograniczeniem dla użytkowników smartfonów od Apple'a wciąż pozostaje fakt, że tylko 9 banków wdrożyło Apple Pay. Zatem, jeżeli chcesz zamienić swój portfel na iPhone'a musisz być klientem określonego banku. Oto lista instytucji, w których skorzystasz z płatności zbliżeniowych telefonem:

 • Alior Bank
 • Bank Pekao
 • Bank Zachodni WBK
 • BGZ BNP Paribas
 • Getin Bank
 • mBank
 • Nest Bank
 • Raiffeisen Polbank
 • T-Mobile Usługi Bankowe

Wkrótce Apple Pay ma zostać uruchomione również w PKO Banku Polskim.

Masz konto w banku, który nie wprowadził Apple Pay? Zmień je. Skorzystaj z naszej porównywarki i wybierz najlepsze konto dla siebie.

Za zakupy zapłacisz iPhonem! Test direct.money.pl

Apple Pay - konfiguracja

Spełniasz dwa podstawowe warunki, czyli masz odpowiedni model iPhone'a oraz twój bank obsługuje płatności Apple Pay? Możesz zacząć swoją przygodę z najwygodniejszymi płatnościami jakie znam! Poznaj szczegóły.

Do tej pory nic nigdy nie poszło mi tak gładko, jak aktywowanie Apple Pay w moim telefonie. Cała procedura nie trwała nawet 2 minuty! Dlatego zachęcam każdego użytkownika iPhone'a do konfiguracji tej funkcji. Wierz mi, że zaoszczędzisz wiele czasu, a i zwiększysz bezpieczeństwo swoich transakcji.

Zobacz, jak w kilku prostych krokach aktywować Apple Pay.

Krok 1 – uruchomienie aplikacji Wallet

Zacznij od uruchomienia aplikacji Wallet. Nie powinieneś mieć problemu z jej znalezieniem, ponieważ jest to jedna z podstawowych aplikacji w każdym iPhone'ie. Kliknij na niebieską ikonkę „+” w celu dodania karty, a następnie na kolejnym ekranie przejdź dalej.

Za zakupy zapłacisz iPhonem! Test direct.money.pl

Krok 2 – dodanie karty płatniczej

Kolejnym krokiem jest dodanie karty płatniczej. Ale nie musisz ograniczać się do jednej, najczęściej przez ciebie używanej karty kredytowej lub debetowej. Na starszych modelach możesz dodać ich aż 8, natomiast na nowszych modelach (iPhone 8, iPhone 8 Plus lub iPhone X) nawet 12!

Dane karty, czyli numer i datę ważności możesz wprowadzić ręcznie, zeskanować przy pomocy aparatu lub tak jak w moim przypadku, jeżeli dokonywałeś wcześniej płatności w iTunes Store czy App Store zaciągną się one automatycznie.

Teraz powinieneś zaakceptować regulamin i za pomocą kodu zweryfikować kartę. Kod otrzymasz SMS-em (tak było w moim przypadku) albo kontaktując się z infolinią twojego banku.

Za zakupy zapłacisz iPhonem! Test direct.money.pl

Krok 3 – aktywowanie karty i wykonywanie płatności

I już! Karta aktywowana. Możesz zostawić swój plastik w domu, a na zakupy czy do restauracji wziąć jedynie smartfon. Wykonanie płatności to czysta przyjemność.

Za zakupy zapłacisz iPhonem! Test direct.money.pl

Apple Pay – jak płacić?

Jestem przekonana, że niejeden raz przy kasie długo szukałeś swojej karty, a kolejka osób za tobą zaczynała się mocno niecierpliwić. Możesz o tym zapomnieć!

Dzięki Apple Pay zapłacisz za swoje zakupy szybko i bezpiecznie. Płatności te powinny działać w każdy miejscu, gdzie akceptowane są płatności zbliżeniowe. Co to oznacza? Praktycznie wszędzie! Nawet w osiedlowych warzywniakach terminale są właściwie na porządku dziennym.

Jak płacić z Apple Pay?

To zależy od modelu iPhone'a.

Jeśli posiadasz iPhone'a X, naciśnij dwukrotnie przycisk po prawej stronie telefonu, poczekaj na weryfikację Face ID i przyłóż smartfon do terminala.
W przypadku starszych modeli wystarczy, że dwa razy naciśniesz przycisk blokady w celu uruchomienia funkcji płatności, przyłożysz telefon do terminala trzymając palec na czytniku Touch ID.

Na ekranie otrzymasz informację o prawidłowym przebiegu transakcji.

Prawda, że proste? Czy Apple Pay jest idealną metodą płatności? Niestety nie.

Apple Pay – zalety i wady

Apple Pay to rozwiązanie równie bezpieczne, jak korzystanie z tradycyjnej karty płatniczej. A nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, że bezpieczniejsze. Dlaczego? Po pierwsze nie używasz kodu PIN, a transakcje zatwierdzane są odciskiem palca (odczyt twoich linii papilarnych) lub za pomocą systemu rozpoznawania twarzy, dostępnego w najnowszych telefonach marki Apple, więc ryzyko, że ktoś niepowołany posłuży się twoimi pieniędzmi jest bardzo niskie.

Sam proces dokonywanie płatności telefonem nie jest skomplikowany i jestem przekonana, że spodoba ci się równie bardzo jak mi. W końcu ze smartfonami się nie rozstajemy, dlatego spokojnie możesz ograniczyć liczbę gadżetów, które musisz wziąć na zakupy.

A czy rozwiązanie ma jakieś wady? Oczywiście! Dla użytkowników Apple'a w Polsce dużym ograniczeniem jest przede wszystkim krótka lista banków, które wdrożyły system. Może zdarzyć się też tak, że płacąc telefonem będziesz musiał potwierdzić transakcję kodem PIN.
 

Apple Pay to nie tylko płatności zbliżeniowe

Korzystając z Apple Pay sprawnie zaakceptujesz także swoje płatności w internecie. To bardzo wygodne rozwiązanie, ale w tym przypadku mimo wszystko wciąż chętniej korzystam z BLIKa.

A czy Ty płacisz swoim telefonem? Podziel się swoimi doświadczeniami ze mną i innymi czytelnikami w komentarzu.

Nie masz iPhone'a, ale korzystasz, ze smartfona z Androidem? Sprawdź, jak korzystać z Google Pay.

Dodano:
04 Lip 2018

Zaktualizowano:
13 Lip 2020

6 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Dagmara Sudoł Ekspert 13 lipca 2018
  Cześć Krzysiek, zawsze możesz zmienić bank i założyć całkiem nowe lub przenieść swój dotychczasowy rachunek :)Jeżeli szukasz dobrze dopasowanego do swoich potrzeb rachunku skorzystaj z naszej porownywarki https://direct.money.pl/kontaosobiste/ :)
 • krzysiek Ekspert 13 lipca 2018
  szkoda, że moj bank nie wprowadzil apple pay
 • Dagmara Sudoł Ekspert 06 lipca 2018
  To akurat zaleta, jeżeli ktoś ucieka w Bieszczady odpocząć od wszystkiego :)
 • Kazik Ekspert 06 lipca 2018
  Jadąc w Bieszczady sugeruję zabrać gotówkę. Technologia wykraczająca poza kartę bankomatową może okazać sie bezużyteczna.
 • Dagmara Sudoł Ekspert 05 lipca 2018
  Cześć Zuza, z Apple Pay korzystam od tygodnia i jestem zachwycona tym jak usprawnia realizację płatności w sklepach stacjonarnych i w tym aspekcie zdecydowanie wygrywa z BLIKiem. Ale płacąc za moje zamówienia w internecie nadal z przyzwyczajenia klikam w opcję BLIK. Głównie dlatego, że wielu odbiorców mam zapamiętanych i w ten sposób płatność przebiega błyskawicznie.Pozdrawiam :)
 • zuza Ekspert 05 lipca 2018
  Cześć,a jak oceniasz Apple Pay w porównaniu do BLIK-a? Czym płaci Ci się wygodniej?

Podobne artykuły