Zabezpiecz się przed skutkami wyłudzenia danych w PZU Dom

  • 03 Sie 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Firma ubezpieczeniowa PZU podjęła współpracę z BIK-iem w celu wprowadzenia usługi Alerty BIK w pakiecie PZU Dom. Ma ona informować klienta o próbie wyłudzenia kredytu czy pożyczki lub zawarcia umowy na jego dane. To pozwoli na szybką reakcję i uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji.
Zabezpiecz się przed skutkami wyłudzenia danych w PZU Dom

Wyłudzenia danych to coraz powszechniejsze zagrożenie

Nasze dane mogą dostać się w niepowołane ręce w wielu sytuacjach – czasem w wyniku nieostrożności, czasem z powodu nieszczelności baz na platformach zakupowych czy usługowych. Nieuczciwie uzyskane informacje na temat nieświadomych osób są sprzedawane lub od razu wykorzystywane do wyłudzenia pożyczki czy zawarcia umowy abonamentowej. Pożyczkodawca natomiast posługuje się otrzymanym adresem i tam wysyła monity. Tymczasem oszust rozpływa się w powietrzu. Taka sytuacja zdarza się coraz częściej, zwłaszcza że coraz więcej spraw załatwiamy za pośrednictwem sieci.

Alerty BIK jako narzędzie prewencyjne

Jaka jest rola Alertów BIK? W przypadku próby wzięcia kredytu czy pożyczki klient otrzymuje SMS-a i maila z taką informacją. Dzieje się to jeszcze na etapie złożenia wniosku, a więc można szybko skontaktować się z firmą czy bankiem, który miałby tego finansowania udzielić. To samo dotyczy przypadków, w których oszust chce kupić smartfona w ramach umowy abonamentowej na wyłudzone dane. Alerty BIK obejmują swoim zasięgiem wnioski pojawiające się w BIK i w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitora. W ramach usługi klient może skorzystać ze wsparcia ekspertów BIK, którzy przeprowadzą przez kolejne etapy. Istotne jest, by poszkodowany natychmiast zastrzegł swój dowód osobisty, bo seria i numer mogły zostać rozpowszechnione wśród oszustów. Często zdarza się, że na ten sam dowód złodzieje próbują wziąć kilka pożyczek. W ramach Alertów BIK klient może też aktywować Zastrzeżenie Kredytowe, czyli opcję informowania instytucji finansowych o braku zainteresowania kredytami i pożyczkami, co pozwoli na zabezpieczenie przed wyłudzeniem jeszcze przed złożeniem wniosku. Na razie usługa obejmuje tylko część instytucji.

Sprawdź: Jak się bronić przed oszustami

Zaletą BIK jest to, że współpracuje on z całym sektorem bankowym oraz z największymi firmami pożyczkowymi. W związku z tym ma najobszerniejszy zbiór danych o kredytach klientów indywidualnych i firmowych, co wzmacnia jego skuteczność w przeciwdziałaniu wyłudzeniom. W ramach pakietu PZU Dom z ubezpieczeniem ochrony prawnej Super – usługa Alertów BIK jest bezpłatna i aktywna przez całą dobę.

Przeczytaj: 1,7 mld zł rocznie - tyle wyłudzają złodzieje na cudze dane

Co robić, jeśli bank, firma pożyczkowa czy sieć komórkowa wysyła zawiadomienia o konieczności zapłaty za usługi czy finansowanie, z którego nie korzystaliśmy? Wtedy należy zgłosić sprawę na policję, najlepiej z danymi, które mogą przyczynić się do zidentyfikowania sprawcy. Warto poprosić o zaświadczenie o zgłoszeniu, by móc później przekazać je instytucji lub firmie, która domaga się spłaty. Błędem byłoby natomiast spłacanie rat kredytów, pożyczek czy abonamentu, które do nas nie należą.

Dodano:
03 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły