Zainteresowanie kupnem mieszkania może być większe niż przed rokiem

  • 23 Wrz 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Wrzesień może okazać się lepszy pod tym względem niż ten sam miesiąc w 2019 r. Już w sierpniu wystartowała budowa prawie 11 tys. lokali, czyli prawie tyle co rok temu. Do mnożenia się liczby nowych projektów przyczyniło się obniżenie stóp procentowych do rekordowych poziomów. Z drugiej strony polityka banków jest od miesięcy zaostrzona.
Zainteresowanie kupnem mieszkania może być większe niż przed rokiem

Wzrost liczby rozpoczynanych projektów

Pandemia przyczyniła się do większego zainteresowania kupnem mieszkań, bo jest to potencjalne źródło stałego dochodu. Wyjątkowo niskie stopy procentowe łączą się ze zmniejszeniem rat kredytów hipotecznych, a także z nieopłacalnością lokat, gdzie średnie oprocentowanie to 0,2% w skali roku. Wielu Polaków wypłaca więc środki z depozytów i lokuje je na koncie głównym lub inwestuje m.in. w nieruchomości. Jest jednak utrudnienie – banki od miesięcy uprawiają politykę konserwatywną, co skutkuje zmniejszeniem dostępności kredytów. Aby otrzymać środki, należy być zatrudnionym w branży, która nie została znacząco dotknięta przez pandemię, mieć stabilne zatrudnienie i dostatecznie wysokie zarobki, zapewnić wymagany wkład własny, wykazać się pozytywną historią kredytową oraz wnioskować o kredyt z ratami niższymi niż 50% miesięcznych dochodów netto lub maks. 65% przy pensji powyżej średniej krajowej.

W sierpniu rozpoczęła się budowa 11 tys. mieszkań – to liczba porównywana z zeszłym rokiem. Można więc mówić o odbudowie popytu na nowe lokale oraz kredyty mieszkaniowe. Zdaniem Bartosza Turka z HRE Investments na wynajmie można zarobić mniej niż w 2019 r., ale to wciąż równowartość ok. 4% wartości nieruchomości. Żadna lokata nie wróży takiego zysku. 12-letnie obligacje rodzinne indeksowane inflacją dają tylko 2% i jest to oferta tylko dla beneficjentów programu 500+. Tymczasem mieszkania w dużych miastach drożeją z roku na rok. Rozpoczęcie inwestowania teraz może przynieść dodatkowe źródło dochodu na emeryturze.

Przeczytaj więcej: Stabilizacja na rynku kredytów hipotecznych >>

Mniej pozwoleń na budowę – sierpień gorszy od lipca

Sierpień przyniósł także mniej optymistyczne dane: spadła liczba pozwoleń na budowę w ujęciu rocznym. Różnica wynosi 11,7%. Według Bartosza Turka dane te są jednak na tyle zmienne, że można odrobić straty w przyszłych miesiącach. Według GUS w sierpniu względem lipca spadła też liczba rozpoczętych budów i mieszkań oddanych do użytkowania. Analityk HRE Investments uważa, że może to być spowodowane chaosem w trakcie pandemii. Lockdown sparaliżował pracę urzędów, a po odmrożeniu okazało się, że jest wiele zaległych dokumentów do rozpatrzenia. Być może sytuacja ustabilizuje się we wrześniu.

Sprawdź jak obliczyć wkład własny w 2020 roku! >>

Dodano:
23 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły