Zakup auta – kredyt gotówkowy, czy samochodowy?

  • 04 Maj 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zakup samochodu można finansować w różny sposób. Zarówno kredyt gotówkowy, jak i samochodowy ma swoje plusy i minusy, dlatego ofertę najlepiej dobrać pod siebie.
Zakup auta – kredyt gotówkowy, czy samochodowy?

Kredyt samochodowy – czym się charakteryzuje?

Kredyt samochodowy – jak sama nazwa wskazuje – ma określony cel, jakim jest sfinansowanie pojazdu mechanicznego. Co ciekawe, nie musi to być samochód. W taki sposób można uzyskać środki na motocykl, kamper, skuter, quad, traktor, przyczepę, łódź motorową czy maszynę budowlaną – wachlarz finansowanych pojazdów może się różnić w zależności od banku. Kredyt samochodowy obejmuje więc nowe i używane pojazdy, które mają swój dowód rejestracyjny. Ważną cechą takiego rodzaju finansowania jest wymaganie zabezpieczenia kupowanym pojazdem.

Kredyt samochodowy można wykorzystać do zakupu auta z różnych źródeł: od sprzedawcy prywatnego, z komisu, od dealera. Warto wiedzieć, że w wielu bankach istnieje ograniczenie co do wieku samochodu. Używany pojazd na ogół nie powinien być starszy niż 10-15 lat. W przypadku kredytu gotówkowego cel jest dla banku nieistotny, a więc i wiek auta. Koszty kredytu samochodowego zależą od wieku (im starszy, tym wyższe koszty) i wartości (im droższy, tym większa szansa na uzyskanie lepszych warunków) samochodu oraz wkładu własnego.

Kredyt samochodowy łączy się jednak zwykle z niższymi kosztami (niższa marża, niska lub zerowa prowizja), które wynikają z wymaganych zabezpieczeń np. zastawu rejestrowego, przywłaszczenia częściowego lub warunkowego czy cesji z polisy AC. Zobowiązanie spłacać można w różny sposób:

  • standardowo – comiesięczne raty,
  • jedną ratą – wymagany jest wkład własny, reszta jest spłacana jednorazowo, a kredyt jest nieoprocentowany,
  • przez raty balonowe – szereg niskich rat, które obejmują większą część wartości pojazdu, reszta jest spłacana jednorazowo.

Niektóre zalety kredytu samochodowego to niskie oprocentowanie, długi okres kredytowania,  preferencyjne warunki dla konkretnych marek oraz dodatkowe bonusy takie jak rabaty za OC i AC, opony, produkty i usługi na wybranych stacjach benzynowych czy serwisowanie auta.

Minusem jest konieczność zabezpieczenia spłaty – bank jest współwłaścicielem pojazdu do końca trwania okresu kredytowania. Ofert kredytu samochodowego jest mniej niż gotówkowego. Jest też więcej formalności – tutaj bank może wymagać dowodu osobistego, zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach, umowy kupna/sprzedaży samochodu, kserokopii prawa jazdy, karty pojazdu czy zaświadczenia, że samochód nie znajduje się w rejestrze zastawów.

Kredytodawca powinien znać  markę, podstawowe dane techniczne, rok produkcji, wyposażenie i ubezpieczenie samochodu, chyba że mowa o banku, który współpracuje z komisem lub dealerem – wtedy szczegóły są mu już znane.

W przypadku firm, które chcą wziąć kredyt samochodowy, potrzebny jest dodatkowo wypis z CEiDG lub KRS, zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami w US oraz sprawozdania finansowe. Odsetki i opłaty manipulacyjne mogą być zaliczone do kosztów działalności firmy.

Zabezpieczenie samochodem wiąże się z wyborem konkretnego pojazdu – współwłasność jest zawarta w dowodzie rejestracyjnym. Kredytobiorca musi liczyć się z pewnymi ograniczeniami np. nie może sprzedać takiego samochodu albo dopisać wybranego współwłaściciela. Wymagane jest też AC.

Kredyt gotówkowy na zakup samochodu

Ważną cechą kredytu gotówkowego jest brak wymaganego zabezpieczenia, co jest wygodnym rozwiązaniem, ale z drugiej strony podnosi koszty kredytu. Plusem jest natomiast to, że ma żadnych ograniczeń co do finansowanego samochodu – nie jest istotny jego wiek ani wartość. Bank nie staje się jego współwłaścicielem na czas spłaty. Kredyt gotówkowy to opcja dla osób, które mają już pewien kapitał na samochód. Jeśli stanowi on od 20 do 50 proc., to mogą otrzymać lepsze warunki w postaci korzystniejszego oprocentowania. Czas oczekiwania na uruchomienie kredytu gotówkowego jest szybki. Z samochodowym bywa różnie – zależy, czy bank współpracuje z danym dealerem. 

Kredyt gotówkowy (ranking: https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe) jest jednym najczęściej wykorzystywanych produktów, co wiąże się z dostępnością w prawie każdym banku. Konkurencja pomiędzy instytucjami finansowymi sprawia, że uzyskanie takiego kredytu jest tańsze niż kiedyś. Oferty najłatwiej porównać przez zestawienie RRSO, na które składają się wszystkie koszty. Banki nie wymagają wielu formalności: zwykle wystarczy dowód osobisty i zaświadczenie o zatrudnieniu oraz zarobkach. Historię kredytową sprawdzą w BIK. W przeciwieństwie do kredytu samochodowego nie trzeba wykupować AC.

Sprawdź, czy ilość zapytań w BIK wpływa na zdolność kredytową >>

Wybierając ofertę dla siebie, najlepiej posłużyć się stale aktualizowanymi rankingami oraz kalkulatorem online. Warto też przeczytać wszystkie informacje na temat opłat dodatkowych i prowizji. Dobrą propozycję może mieć bank, w którym posiadamy rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy, bo ten ma większe pojęcie o sytuacji finansowej kredytobiorcy niż inna instytucja.

Inne sposoby finansowania samochodu

Do innych sposobów na finansowanie pojazdu zaliczają się m.in.:

  • leasing (wymagany wkład własny min. 1 proc. wartości samochodu) – w tym leasing finansowy lub operacyjny,
  • pożyczka gotówkowa (jako dodatek do posiadanego kapitału z powodu niskich kwot i krótkiego okresu spłaty),
  • najem długoterminowy.

Dodano:
04 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły