Zakup czy wynajem? Które rozwiązanie jest lepsze?

 • 23 Lip 2020
 • 7 min. czytania
 • Komentarze(0)
Mieszkanie i samochód – między innymi te dobra wolimy mieć na własność niż je wynajmować czy wypożyczać. Dowiedz się, co Polacy myślą o posiadaniu na własność i wypożyczaniu. Sprawdź różnice między posiadaniem auta na własność a korzystaniem z samochodu wynajmowanego.
Zakup czy wynajem? Które rozwiązanie jest lepsze?

Jeszcze kilka- czy kilkanaście lat temu mówiąc o wypożyczaniu, miałeś w większości przypadków na myśli wypożyczenie książki z biblioteki, filmu z osiedlowej wypożyczalni czy np. zastawę stołową na większe przyjęcie rodzinne. Branża wynajmu adresowana adresowała swoje usługi przede wszystkim do profesjonalistów – mogli wypożyczać np. maszyny budowlane czy inny sprzęt specjalistyczny.

Rynek usług związanych z wynajmem rozwinął się w ostatnich latach, m.in. za sprawą aplikacji sharingowych.

Coraz popularniejsze są usługi wynajmu „na godziny” samochodów, rowerów czy hulajnóg elektrycznych. W 2019 r. rynek polskiego bike-sharingu wart był ponad 93 mln zł. Na jeden współdzielony pojazd (w tym rower) przypada w Polsce 90 użytkowników. W takim modelu w Polsce jest dostępnych 24,7 tys. rowerów. Prognozuje się, że do 2025 r. liczba ta wzrośnie do 57 tys. Usługi bike-sharingu oferuje już 67 polskich miast, a liczba sięgających po nie użytkowników wynosi 2,2 mln.

Pojawiły się też oferty car sharingu. System ten umożliwia krótkoterminowe wypożyczenie samochodu spalinowego, hybrydowego lub elektrycznego. Usługa skierowana jest przede wszystkim do osób, które nie mają własnego auta lub korzystają z niego sporadycznie. Z analiz przeprowadzonych przez Instytut Keralla Research wynika, że taką usługę aktualnie świadczy w Polsce 12 firm (rok temu było ich 6). Łączna liczba współdzielonych samochodów (osobowych i dostawczych) wzrosła z 3 082 do 4 747.

Na rynku działają też firmy oferujące długoterminowy wynajem samochodów – będący alternatywą dla posiadania auta na własność.

Wypożyczać czy mieć na własność?

Badanie Quality Watch zrealizowane na zlecenie Rejestru Dłużników BIG pokazało, że wolimy mieć rzeczy na własność niż je wynajmować. Ten trend najbardziej widoczny jest widoczny w przypadku takich dóbr jak:

 • Mieszkanie/dom – aż 88% badanych było zdania, że mieszkanie lub dom warto zdecydowanie posiadać lub raczej posiadać. Pierwszej odpowiedzi udzieliło 59% ankietowanych, a drugiej – 29%. Odsetek odpowiedzi „raczej wynajmować” i „zdecydowanie wynajmować” wyniósł zaledwie 8%.
 • Drobny sprzęt AGD (np. roboty kuchenne). W tym przypadku 87% respondentów uważa, że taki sprzęt trzeba zdecydowanie (45%) lub raczej (42%) posiadać. Tylko 9% badanych było zdania, że można wynajmować.
 • Rower – zdaniem 79% ankietowanych warto mieć własny rower. Odmiennego zdania jest 14% badanych.
 • Samochód. W tym przypadku 77% badanych – zdecydowanie lub raczej – woli posiadać go na własność. Wynajmowany samochód jest lepszym rozwiązaniem dla 13% ankietowanych (z czego jedynie 5% uważa, że samochód należy zdecydowanie wynajmować).

Wypożyczać czy mieć na własność? Pokażę to na przykładzie samochodu.

Samochód własny czy wynajmowany?

Pomimo tego, że:

 • w ostatnich kilku latach pojawiła się alternatywa dla posiadania własnego samochodu – wynajem długoterminowy,
 • najważniejszymi korzyściami wynikającymi z wynajmu (według badania Quality Watch) są m.in. brak zmartwień wynikających z konieczności napraw/konserwacji (41%) i oszczędność pieniędzy (36%),

to jednak cały czas – dla większości z nas – najważniejsze jest posiadanie samochodu na własność. Własny samochód jest wyznacznikiem statusu materialnego.

Własny samochód możesz kupić za gotówkę lub na kredyt. W przypadku tego drugiego rozwiązania w grę wchodzi kredyt samochodowy lub kredyt gotówkowy.

Samochód za gotówkę

Najważniejszą zaletą zakupu samochodu za gotówkę jest to, że auto jest od razu Twoją własnością. Możesz sprzedać je w każdym momencie bez pytania banku o zgodę. Finansując samochód z własnych środków, nie obciążasz swojego domowego budżetu miesięcznymi ratami kredytu.

Wady? Jest jedna. Finansując kupno samochodu z własnych środków, wydajesz jednorazowo na ten cel wszystkie (lub większość) swoich oszczędności, co może nadwyrężyć Twój domowy budżet.

Samochód na kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy to rozwiązanie „dedykowane” do finansowania kupna auta. Umowa, którą zawrze z Tobą bank będzie zawierała dane finansowanego pojazdu (takie jak m.in. rodzaj, marka, model, rodzaj paliwa czy numer nadwozia). Formalności związane z uzyskaniem kredytu samochodowego możesz załatwić nie tylko w oddziale banku, ale też bezpośrednio w salonie dealera lub w komisie.

Jakie zalety ma kredyt samochodowy? Przede wszystkim w zakup auta angażujesz tylko część swoich środków (np. 10% wartości kupowanego samochodu. Możesz też – o ile pozwoli Ci na to zdolność kredytowa – wziąć kredyt, którym sfinansujesz 100% auta).

Wady? Samochód będzie Cię kosztował więcej niż gdybyś kupował go za gotówkę. Biorąc kredyt, poniesiesz dodatkowo m.in. koszty odsetek. Kredyt samochodowy musisz także zabezpieczyć. Jeżeli w trakcie spłaty zobowiązania będziesz chciał zmienić auto, będzie to możliwe po spełnieniu dodatkowych warunków.

Najtańszy kredyt samochodowy. Gdzie go znajdziesz?

Oprocentowanie kredytów nie może obecnie przekroczyć 7,2% w skali roku. Kredyt samochodowy jest zazwyczaj oprocentowany niżej. Jest to spowodowane tym, że jego zabezpieczeniem jest kredytowany samochód.

Samochód na kredyt gotówkowy

Drugim sposobem sfinansowania zakupu samochodu jest kredyt gotówkowy. Jego przewagą nad kredytem samochodowym jest brak zabezpieczeń i to, że w jego umowie nie będzie informacji o przedmiocie kredytowania (kredyt gotówkowy udzielany jest na dowolny cel).

Na zakup samochodu, który kosztuje np. 20 000 zł, możesz wziąć kredyt gotówkowy online. Wniosek o jego udzielenie możesz złożyć przez internet lub telefon. Jeżeli będziesz korzystał z oferty banku, z którego usług korzystasz na co dzień (masz w nim konto osobiste), będziesz mógł wziąć kredyt gotówkowy bez zaświadczeń.

W jakim banku znajdziesz tani kredyt gotówkowy?

Oprocentowanie kredytu gotówkowego może być wyższe od oprocentowania kredytu samochodowego. Wynika to z tego, że kredyt gotówkowy nie jest zabezpieczony.

W którym banku wziąć kredyt gotówkowy? Ranking, który znajdziesz na naszej stronie pomoże Ci w dokonaniu wyboru.

Wynajem długoterminowy

Alternatywą dla posiadania samochodu na własność jest wynajem długoterminowy.

Rozwiązanie to polega na tym, że:

 • wybierasz samochód jakim będziesz chciał jeździć i okres, przez jaki będziesz go używać,
 • wpłacasz udział własny. Możesz oczywiście tego nie robić, ale w takiej sytuacji będziesz płacił co miesiąc wyższą ratę,
 • podpisujesz umowę – możesz to zrobić online,
 • odbierasz samochód – możesz zostać dostarczony pod Twój dom,
 • korzystasz z samochodu, co miesiąc płacisz raty. Na zakończenie umowy możesz zmienić auto na nowe lub je wykupić.

Do miesięcznej raty może być wliczony serwis, wymiana opon, ubezpieczenie czy usługa Assistance.

Kupować czy wypożyczać?

Z pewnością każda osoba, której zadałbym takie pytanie, odpowiedziałaby na nie inaczej. Dla jednych ważne jest posiadanie samochodu na własność. Dla innych z kolei nie jest to istotne. Ważne dla nich jest to mają samochód, a na zakończenie okresu wynajmu będą mogli oddać go i wziąć nowy.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Jeżeli zdecydujesz się na zakup samochodu będziesz musiał wydać jednorazowo większą kwotę (przy zakupie za gotówkę) lub spłacać przez kilka lat raty i pogodzić się z tym, że Twój samochód będzie co roku tracił na wartości. Będziesz też ponosił wydatki związane z serwisem, ubezpieczeniem czy wymianą opon.

Co zyskujesz w zamian? Niczym nie ograniczoną możliwość dysponowania swoją własnością (o ile nie kupiłeś auta na kredyt).

Wybrałeś wynajem długoterminowy? W takim razie musisz pamiętać tylko o opłacaniu miesięcznej raty i tankowaniu auta. Pozostałe koszty: serwisu, wymiany opon, ubezpieczenia i Assistance, bierze na siebie wynajmujący.

Ograniczać Cię może roczny limit przebiegu czy to, że zanim wyjedziesz wynajętym samochodem za granicę musisz uzyskać na to upoważnienie od wynajmującego.

Wolisz kupować czy wypożyczać? Napisz o tym w komentarzu.

Dodano:
23 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły