Zakup mieszkania z licytacji komorniczej

 • 30 Lis 2017
 • 3 min. czytania
 • Komentarze(4)
Sprawdź, na czym polega zakup mieszkania z licytacji komorniczej i czy się to opłaca.
Zakup mieszkania z licytacji komorniczej

W chwili, gdy rozważasz zakup mieszkania możesz spotkać się z ofertą mieszkań z licytacji komorniczych. Na czym polega takie rozwiązanie? Czy jest to niepowtarzalna okazja czy też pułapka na długie lata? Przekonaj się, czy jest to rozwiązanie dla ciebie oraz poznaj jego wady i zalety.

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej może być bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Jednak warto pamiętać, że takie mieszkania często są w opłakanym stanie i będziesz musiał poświęcić dużo czasu oraz pieniędzy na doprowadzenie takiego miejsca do stanu, który pozwoli na zamieszkanie. Znalezienie mieszkania, odpowiadającego twoim oczekiwaniom finansowym może być trudne i zająć dużo czasu, ale nie jest to nierealne.

Na czym polega zakup mieszkania z licytacji komorniczej?

Komornicy prowadzą postępowania egzekucyjne na nieruchomości dłużników. Jeśli chcesz nabyć takie mieszkanie musisz pamiętać o tym, że banki nie sfinansują tego rodzaju zakupu i musisz posiadać własne środki. Przepisy mówią również o tym, że jeśli chcesz wylicytować lokum na licytacji komorniczej, musisz wpłacić część pieniędzy zanim się ona rozpocznie, a resztę po jej zakończeniu. Każdy uczestnik licytacji, który wpłacił zaliczkę, ale nie wygrał przetargu niezwłocznie odzyskuje swoje pieniądze.

Gdzie szukać ofert mieszkań z licytacji komorniczej?

Komornicy mają obowiązek zamieszczenia ogłoszenia co najmniej dwa tygodnie przed licytacją lokalu. Takie informacje będą znajdowały się na tablicy ogłoszeń w sądzie oraz w urzędzie gminy w miejscu, w którym znajduje się nieruchomość. Ogłoszenia możesz znaleźć również w serwisie internetowym Krajowej Rady Komorniczej, który jest poświęcony licytacjom komorniczym na terenie całego kraju. W serwisie możesz znaleźć mieszkania, wyszukując po typie, okolicy, cenie czy regionie. Dodatkowo sprawdzisz najnowsze oferty bez wychodzenia z domu.

W ogłoszeniu przygotowanym przez komornika znajdziesz takie informacje jak:

 • kwotę oszacowania i cenę wywoławczą,
 • położenie nieruchomości,
 • przeznaczenie gospodarcze,
 • gdzie odbędzie się aukcja,
 • kiedy będziesz mógł zobaczyć mieszkanie (w czasie dwóch tygodni przed licytacją).

Czy zakup mieszkania z licytacji komorniczej się opłaca?

Ceny mieszkań z licytacji komorniczych są niższe niż w standardowej ofercie nawet o 30 proc. Podczas pierwszej licytacji cena wywoławcza zazwyczaj wynosi ok. 60 proc. wartości danej nieruchomości. Gdy nie uda się sprzedać lokalu podczas pierwszej licytacji, na kolejnej jego wartość będzie wynosiła ok. 53,3 proc. od ceny rynkowej mieszkania. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy rzeczoznawca szacuje wartość nieruchomości powyżej ceny rynkowej i wtedy taka oferta przestaje być atrakcyjna.

Drugie dno zakupu mieszkania z licytacji komorniczej

Największym minusem zakupu mieszkania z licytacji komorniczej jest fakt, że zazwyczaj taki lokal jest sprzedawany wraz z lokatorem. Niestety często zdarza się, że dłużnik nie zamierza dobrowolnie się wyprowadzić, a nie można wyrzucić go z mieszkania do czasu, aż nie będzie miał gdzie zamieszkać. Dużym minusem jest również czas oczekiwania na wprowadzenie się do wylicytowanego mieszkania. Możemy czekać na to nawet do pół roku. Zakup mieszkania z licytacji to z pewnością szansa na tańsze lokum, ale niestety taka transakcja może wiązać się z dużym ryzykiem, że przez długi czas pozostaniesz bez pieniędzy i bez mieszkania. Dodatkowym utrudnieniem może być zawyżanie ceny licytowanego mieszkania przez komornika. Warto więc porównać koszt podobnych mieszkań do tego, które planujesz wylicytować.

Zdarza się, że mieszkania, które możesz nabyć są w wyjątkowo niskich cenach, ale warto przeliczyć też to, ile będzie kosztował remont takiego lokum. Z pewnością zakup z licytacji komorniczej jest alternatywą do nabycia lokalu z rynku wtórnego. W licytacjach komorniczych bardzo często biorą udział pośrednicy nieruchomości, ponieważ ich wiedza i znajomość rynku pozwala na zakup mieszkania w naprawdę okazyjnej cenie.

Dodano:
30 Lis 2017

Zaktualizowano:
21 Wrz 2020

4 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Joanna Leja Ekspert 27 marca 2018
  Znam osoby, które też zdecydowały się na mieszkanie z licytacji komorniczej. To prawda, że zazwyczaj trzeba poświęcić dużo czasu na remont i doprowadzenie takiego mieszkania do stanu, który umożliwi zamieszkanie, ale po zobaczeniu wielu efektów takich metamorfoz zgadzam się, że warto.
 • Aga_arch Ekspert 27 marca 2018
  Jakiś czas temu wylicytowaliśmy z partnerem duże mieszkanie w kamienicy we Wrocławiu. Szczęśliwie nie spotkaliśmy się z żadnymi trudnościami. Jednak bardzo dużo czasu musieliśmy poświęcić, żeby wyremontować lokal. Warto było, teraz jest dobrą inwestycją.
 • Joanna Leja Ekspert 06 grudnia 2017
  Zaliczka zostanie zwrócona w trybie natychmiastowym. Nie ma powodów do zmartwień.
 • kris Ekspert 06 grudnia 2017
  A co sie stanie jak wpłace zaliczke, ale nie wygram tego przetargu? strace kase?

Podobne artykuły