Zanim wyczyszczą ci konto - jak bronić się przed oszustami w sieci

  • 24 Sty 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Na co musisz uważać, żeby nie paść ofiarą finansowego oszustwa?
Zanim wyczyszczą ci konto - jak bronić się przed oszustami w sieci

Z każdą nowinką technologiczną, która ma nam ułatwić życie, pojawia się tysiąc nowych sposobów na wykorzystanie jej do wyłudzania pieniędzy lub danych. Jak się przed tym zabezpieczyć?

Pożyczka na wyłudzone dane

Zdarza się, że podajemy swoje dane lub okazujemy dowód osobisty przy podpisywaniu umowy, spisywaniu oświadczeń czy nawet przy zameldowaniu w hotelu. Bywa też, że nie chronimy swoich danych w należyty sposób np. wyrzucamy do śmieci dokumenty, które mogą zawierać nazwisko, adres i telefon (koperty, karty pokładowe, bilety). Zapominamy o odpowiednim zabezpieczeniu komputera programami antywirusowymi i regularnym skanowaniu. W skrajnym przypadku stajemy się ofiarą masowego wycieku danych z baz użytkowników jakiegoś portalu lub nawet banku.

W taki sposób oszuści mogą pozyskać wszystkie potrzebne informacje, które przydadzą się do wyłudzania pożyczek na cudzy koszt. Zazwyczaj w takich przypadkach kierują się do firm pozabankowych, które pobieżnie weryfikują wnioskodawcę i szybko przelewają pieniądze na konto. Oszust pobiera środki i ulatnia się, a ofiara pozostaje z rachunkami do spłacenia.

Działania po fakcie

Co robić, gdy dostajemy wezwanie do zapłaty nieswojego zobowiązania (choć na swoje dane)? Nie płacimy. W przeciwnym razie możemy nigdy nie dostać zwrotu. Zamiast tego należy szybko skontaktować się z firmą pożyczkową i wyjaśnić im sytuację np. drogą mailową. Konieczne będzie też zawiadomienie policji o działaniu oszusta. Ważne jest to, by nie dać się zbyć, jeśli funkcjonariusze nie są skorzy do zajęcia się sprawą. Trzeba pamiętać o uzyskaniu zaświadczenia o zgłoszeniu na policję, które następnie wyśle się do firmy pożyczkowej. Po otrzymaniu takiego załącznika, firma powinna zaprzestać wzywania do zapłaty, a sprawą oszusta zajmą się odpowiednie służby.

Jak się zabezpieczać przed oszustami?

O czym warto pamiętać? Po pierwsze o dbaniu o swoje dane i nie podawaniu ich byle gdzie. Zdarza się, że oszuści publikują ogłoszenia, w których rzekomo szukają pracowników. W rzeczywistości chcą dostać wszystkie informacje o osobie, które potem wykorzystają do wyłudzania pieniędzy. Zanim komukolwiek podamy dane, upewnijmy się co do wiarygodności tej osoby i ewentualnej instytucji, która za nim stoi. Korzystajmy z serwisów, które weryfikują swoich użytkowników (pracodawców, sprzedawców i innych).
Po drugie dajmy sobie czas na przetrawienie informacji od osoby obcej, która prezentuje bardzo korzystną ofertę lub chce zagrać na naszym strachu czy współczuciu. Zwłaszcza starsze osoby stają się ofiarami oszustów, podających się za policjantów, członków rodziny lub ich przyjaciół. Klasycznym przypadkiem jest telefon od kogoś, kto twierdzi, że bliska osoba rozmówcy uczestniczyła w ciężkim wypadku i jest w szpitalu.

Kto pyta, nie błądzi

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do super oferty w internecie, dziwnego telefonu od nieznajomego czy nietypowej transakcji, najprostszym sposobem jest zweryfikowanie ich w wyszukiwarce. Jest duża szansa, że więcej osób miało podobny przypadek. Warto też skonsultować się z rodziną i bliskimi przyjaciółmi. Dobrze jest też być na bieżąco z portalami, które informują o coraz to nowych pomysłach oszustów.


Podobne artykuły