Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Zaplanuj budżet przed wakacjami

Fot.

Wakacje to zazwyczaj idealny czas na złapanie oddechu i odpoczynek. Jednak to, że ty masz wolne nie wiąże się z tym samym dla twojego budżetu. Jak zapanować nad finansami, aby z wakacji nie wrócić z wyrzutami sumienia, że za dużo wydałeś? Jest kilka sposobów, które pozwolą na korzystanie z urlopu w pełni.

Okres twojego urlopu nie jest dobrym momentem na oszczędzanie na przyjemnościach, dlatego zanim udasz się w niezapomnianą podróż, zaplanuj swój budżet. Pomoże ci to na perfekcyjne wykorzystanie czasu podczas wakacji, bez zaglądania na konto w banku każdego wieczoru. Poznaj 6 sposobów, które pomogą ci zaplanować wydatki, a zarazem nie będą cię ograniczały na urlopie.

1. Wybierając cel podróży, zapoznaj się z podstawowymi kosztami, które będziesz musiał ponieść. Ustal ile chcesz wydać podczas wakacji i znajdź miejsce, na które będzie cię stać. Zakładając, że podczas dwutygodniowego urlopu chcesz wydać maksymalnie 2 tys. zł, nie wybieraj Japonii, Australii czy innych kierunków, które z pewnością nie pozwolą ci na zrealizowanie finansowych założeń. Sprawdź, ile kosztują atrakcje, które cię interesują, takie jak bilety do muzeów i atrakcji turystycznych, wypożyczenie sprzętu np. jeśli planujesz surfowanie lub ceny transportu w miejscowości, w której będziesz przebywać.

2. Zanim wyjedziesz na urlop, podziel swoje pieniądze. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta oszczędnościowego, przed urlopem warto takie założyć. A na rachunku z którego będziesz korzystał na bieżąco podczas podróży, zostaw tylko zaplanowaną kwotę. Zmotywuje cię to do wydawania tylko zaplanowanej kwoty. Dodatkowo w każdej chwili, gdy będziesz zmuszony skorzystać z dodatkowych pieniędzy, wystarczy, że szybko je przelejesz pomiędzy kontami.

3. Pieniądze przeznaczone na wakacje rozłóż na konieczne wydatki i przyjemności. Do pierwszej grupy zalicz koszt noclegu, transport, posiłki. Pozostałą część przeznacz na przyjemności i zachcianki. 4. Jeśli jedziesz na urlop za granicę nie przeliczaj waluty. Pamiętaj, że jesteś na wakacjach i ceny za dane towary czy usługi nie będą takie same jak w kraju. W chwili, gdy zaplanujesz budżet z odpowiednim wyprzedzeniem, nie musisz zabierać przysłowiowego „pasztetu” na portugalską plażę. Kontroluj finanse i nie oburzaj się, że mała kawa kosztuje 3 Euro, korzystaj z waluty w taki sam sposób, jak robisz to, wydając złotówki.

5. Nie zostawiaj wymiany waluty na ostatnią chwilę, jeśli wakacyjny wyjazd nie jest spontaniczną decyzją. Gdy masz jeszcze dużo czasu, sprawdzaj regularnie, w jakiej cenie waluta jest dostępna i kupuj ją w najlepszych momentach. Dzięki temu nie wydasz jednorazowo wysokiej kwoty, a dodatkowo wymienisz pieniądze po najlepszym kursie.

6. Wybierz konto, które nie zrujnuje cię podczas wakacji. Sprawdź, dokładnie parametry rachunku, szczególnie w momencie, gdy wyjeżdżasz za granicę. Zwróć uwagę jaką opłatę bank pobiera za prowadzenie konta, za wypłaty z bankomatów za granicą, ile kosztuje karta do rachunku czy przewalutowanie. Nie zapomnij wziąć ze sobą gotówki, bo w wielu turystycznych miejscowościach nie zapłacisz kartą.

Oczywiście licz się z tym, że możesz wydać więcej niż zaplanowałeś, ale jeśli wcześniej przygotujesz plan swoich finansów, podczas wakacji z pewnością nie nadwyrężysz swojego budżetu. Wrócisz wypoczęty i usatysfakcjonowany, że spędziłeś aktywne wakacje, a na twoim koncie nie ma debetu.

Podobne artykuły