Zdobądź pieniądze dla swojej firmy

 • 21 Maj 2018
 • 8 min. czytania
 • Komentarze(0)
Sprawdź, jak zdobyć pieniądze dla swojej firmy i zadbaj o jej rozwój.
Zdobądź pieniądze dla swojej firmy

Rok prowadzenia firmy to dobry moment by zainwestować w jej rozwój. Twój biznes ma już stabilną sytuację na rynku, stał się dla banków bardziej wiarygodny, a ty udowodniłeś, że umiesz prowadzić, a co najważniejsze utrzymać przedsiębiorstwo. Twoje szanse na dobry i tani kredyt firmowy są bardzo duże. Sprawdź, jak się do niego przygotować, aby uzyskać finansowanie szybko i bez zbędnych formalności.

Czasami świetny pomysł i grupa stałych klientów nie wystarcza, żeby odnieść sukces w biznesie. Bez wystarczających zasobów finansowych nie uda ci się zdobyć rynku i skutecznie walczyć z konkurencją. Warto w takiej sytuacji skorzystać z kredytu firmowego, który możesz uzyskać na naprawdę dobrych warunkach. Aby droga do niego była jak najprostsza i najkrótsza, warto wcześniej się do niego przygotować. Koniecznie przeczytaj co zrobić, aby skutecznie zawnioskować o kredyt dla swojej firmy.

Kiedy twoja firma będzie gotowa na kredyt?

Istnieją banki, udzielające kredytów dla firm, które są na rynku krócej niż rok. Niestety propozycje dla początkujących przedsiębiorców nie są szczególnie atrakcyjne. Dostaniesz niższą kwotę i na gorszych warunkach niż przedsiębiorcy z dłuższym stażem.

O kredyt firmowy najlepiej jest się starać po roku jej funkcjonowania. Dlaczego? Przede wszystkim twoja firma po tym czasie jest bardziej wiarygodna w oczach banku. Możesz też pokazać dokumenty, które bez problemu wykażą, że radzisz sobie jako przedsiębiorca, a przede wszystkim, że jesteś wypłacalny i twój biznes naprawdę na siebie zarabia.

Jakie błędy są popełniane przez przedsiębiorców, gdy wnioskują o kredyt
Głównym problem jaki popełniają przedsiębiorcy podczas staranie się o kredyt firmowy jest to, że idą do kilku banków naraz i wszędzie robią zapytania kredytowe. Niestety po takim działaniu BIK spada o kilkadziesiąt punktów. Kolejne błędy, które można wyróżnić:
 • brak przygotowania - większość banków liczy zdolność kredytową dochodowo, a przedsiębiorcy mylnie sądzą że duży przychód to wystarczy
 • nieprzygotowanie dodatkowych dokumentów (np. zaświadczenia z zus i us)
 • brak wiedzy produktowej i pomysłu jak finansowanie ma wyglądać (czy to ma być limit czy wariant ratalny, jak tak to dlaczego taki wariant a nie inny)
 • przekazywanie szczątkowych informacji dotyczących firmy doradcy kredytowemu
 • nieprzygotowanie dokumentów finansowych firmy
 • brak wiedzy co do podstawowych raportów przedsiębiorcy (krd, big, bik)
 • opóźnienia w spłatach obecnych zobowiązań

Ekspert bkfir.pl

Jakie dokumenty musisz przygotować?

Podczas prowadzenia działalności pewnie już się przyzwyczaiłeś do wszystkich formalności, szczegółowych rozliczeń oraz pilnowania każdej, nawet najdrobniejszej faktury. Gdy chcesz starać się o kredyt firmowy, musisz być przygotowany na to, że bank będzie wymagał przedstawienia przynajmniej tych najbardziej podstawowych dokumentów.

Dokumenty, wymagane przez banki

Do najpopularniejszych dokumentów wybieranych przez banki, gdy ubiegasz się o kredyt firmowy należą:

działalność gospodarcza – dokumenty rejestrowe

- aktualny odpis z KRS lub CEiDG
- zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON (zazwyczaj wystarczy on-line)
- zeznanie podatkowe PIT za rok ubiegły (nie dotyczy karty podatkowej)
- dokumenty potwierdzające opłacanie składek ZUS najlepiej w formie zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu lub historii płatności z rachunku bankowego
- dokumenty potwierdzające opłacanie zaliczek na podatek dochodowy do urzędu skarbowego
 

dokumenty dochodowe przy pełnej księgowości

- bilans

- RZiS (Rachunek Zysków i Strat) lub Sprawozdanie F01 (sprawozdanie finansowe), za bieżący okres rozliczeniowy liczony narastająco od początku roku do miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym złożony został wniosek o Kredyt – w przypadku gdy dokumentacja sporządzana jest miesięcznie, lub za bieżący okres rozliczeniowy liczony narastająco od początku roku do zakończonego w bieżącym roku kwartału – gdy dokumentacja sporządzana jest kwartalnie

dokumenty dochodowe przy KPiR

- KPiR - podsumowanie narastające z poszczególnych miesięcy za bieżący okres rozliczeniowy ( narastająco od początku roku do miesiąca poprzedzającego miesiąc w którym został złożony wniosek o kredyt)
 

dokumenty dochodowe przy ryczałcie

- podsumowanie narastające poszczególnych miesięcy z Ewidencji Przychodów (o ile dotyczy) za bieżący okres rozliczeniowy (od początku roku do miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym został złożony wniosek o Kredyt)

dokumenty dochodowe przy karcie podatkowej

- decyzja Urzędu Skarbowego ustalająca wysokość podatku na dany rok albo na rok poprzedni, jeżeli na dany rok decyzja ta nie została wydana

Warto, abyś zwracał uwagę na przejrzyste prowadzenie dokumentacji w firmie. Z pewnością ułatwi to analizę w banku. Czytelny, elektroniczny wydruk z KPiR będzie łatwiejszy do przeanalizowania niż odręcznie prowadzone ewidencja. To zdecydowanie skróci czas oczekiwania na decyzję.

Warto pamiętać...

Już w chwili, gdy zakładasz swoją działalność, warto, abyś zwrócił uwagę na wybierane przez siebie PKD. Wielu przedsiębiorców wybiera jak najwięcej typów, jednak nie zawsze jest to dobra praktyka. Niektóre branże uchodzą w bankach za bardziej ryzykowne i niechętnie godzą się one na finansowanie działających w nich firm. Dlatego najlepiej wybrać te typy, które faktycznie dotyczą obszaru prowadzonej przez ciebie działalności gospodarczej. Zły dobór PKD może skutkować negatywną odpowiedzią ze strony banku, w którym będziesz starał się o kredyt.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy?

Jeżeli masz wątpliwości, czy zdołasz przejść przez wszystkie formalności i odpowiednio przygotować się do wzięcia kredytu na firmę, zawsze możesz skorzystać z usług podmiotu, który specjalizuje się w takich działaniach. Ekspert, który doskonale zna rynek kredytów firmowych z pewnością pomoże ci:

 • w doborze odpowiedniego rodzaju finansowania dla twojej firmy – do dyspozycji masz kilka różnych opcji, które szczegółowo opisuję w dalszej części. Finansowanie możesz dobrać do potrzeb firmy oraz swoich możliwości spłaty zobowiązania.
 • w zebraniu wszystkich potrzebnych dokumentów – ekspert doradzi ci, jakie dokumenty są potrzebne, aby we właściwy sposób przedstawić sytuacje twojej firmy. Wskaże również jakie dokumenty są potrzebne do poszczególnych banków. Unikniesz w ten sposób gromadzenia niepotrzebnych formalności.
 • w negocjacjach z bankiem – przedstawiciel firmy w twoim imieniu może negocjować warunki finansowania. Dzięki posiadanemu doświadczeniu będzie wiedział, które banki są najbardziej elastyczne i gdzie możesz zyskać najwięcej.
 • w wyborze najlepszej oferty – jeśli dostaniesz pozytywną decyzję dotyczącą przyznania kredytu w różnych bankach i pomoże ci wybrać ofertę najkorzystniejszą cenowo.
 • w ograniczeniu zapytań w BIK – dobierając precyzyjnie banki do których będziesz składał wnioski o kredyt i unikniesz niepotrzebnych zapytań wysyłanych do systemu BIK, które negatywnie wpływają na twoją zdolność kredytową.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z pomocy, to zdecydowanie ułatwisz sobie drogę do uzyskanie kredytu. Dodatkowo zaoszczędzisz dużo czasu, bo nie będziesz musiał załatwiać sam formalności. Takie rozwiązanie będzie pomocne, a ty będziesz mieć więcej czasu na zajmowanie się sprawami swojego biznesu.

Co jest najważniejsze przy staraniu się o kredyt firmowy - na co przedsiębiorca musi zwrócić szczególną uwagę?
 • wstępne sprawdzenie zdolności kredytowej, istnieje możliwość ręcznego wyliczenia zdolności bez zbędnych zapytań w BIK
 • przygotowanie wszystkich najważniejszych dokumentów finansowych
 • rozpoczęcie procesu kredytowego co najmniej 2-3 tygodnie przed planowanymi wydatkami
 • wybór 1, 2 banków lub pośrednika kredytowego
 • uprzednie przygotowanie zaświadczeń z zus i us
 • przygotowanie dokładnego planu (jaka kwota potrzebna, jaki okres kredytowania, o ile moja firma zwiększy swoje przychody dzięki temu kredytowi)
 • negocjacje cenowe z bankiem

Ekspert bkfir.pl

Rodzaje kredytów dla firm

Przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z różnych rodzajów finansowania swojej firmy. Do najbardziej popularnych zaliczamy:

 • kredyt inwestycyjny jest przeznaczany na określony cel. Głównym jego założeniem jest zwiększenie majątku przedsiębiorcy i jego firmy. Kredyt inwestycyjny zazwyczaj jest przeznaczany na zakup nieruchomości, rozbudowę, remont, modernizację, zakup maszyn, urządzeń, a także licencji i oprogramowania. Gdy przedsiębiorca, chce się starać o taki kredyt musi złożyć w banku wniosek wraz z oszacowaniem przychodów i efektywności inwestycji.
 • kredyt obrotowy jest przeznaczany na finansowanie bieżących potrzeb firmy. Taki rodzaj finansowania możesz wykorzystać na m.in.: opłacenie składek ZUS i US, zakup surowców, wypłatę wynagrodzeń dla pracowników oraz opłacenie kosztów związanych z zarządzaniem i opłatami np. za lokal.
  Przedsiębiorca, który chce skorzystać z kredytu obrotowego powinien przedstawić w banku aktualne dokumenty rejestrowe oraz dokumenty finansowe prowadzonej działalności za ostatni rok.
 • linia kredytowa jest prowadzona na oddzielnym rachunku bankowym, nie obciąża więc konta firmowego i nie zostaje automatycznie spłacana. Linia kredytowa jest bardzo zbliżona do kredytu w rachunku, jednak korzystanie z tych dwóch produktów nieco się różni. O kredycie w rachunku bieżącym przeczytasz poniżej.
 • kredyt w rachunku bieżącym jest prawdopodobnie najbardziej dostępnym kredytem firmowym. Zazwyczaj, gdy chcesz się starać o taki rodzaj finansowania, powinieneś posiadać rachunek firmowy w banku, w którym starasz się o kredyt, co najmniej od 3 miesięcy. Każdy wpływ na rachunek pomniejszy stan zadłużenia, a opłaty pobierane są od wysokości zadłużenia.
   

W niektórych przypadkach możesz skorzystać z kredytów preferencyjnych. To rodzaj finansowania, który jest przeznaczony dla określonej grupy przedsiębiorców. Zazwyczaj jest udzielany na korzystniejszych warunkach niż inne bankowe zobowiązania, z których możesz korzystać. Taki kredyt jest wspierany przez Skarb Państwa, jest przyznawany na np. pomoc w aktywizacji zawodowej. Kredyty preferencyjne są przyznawane także w postaci kredytów klęskowych lub kredytów dla rolnictwa.

Dodano:
21 Maj 2018

Zaktualizowano:
29 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły