Zdobądź pieniądze ze wsparciem de minimis dla swojej firmy

 • 05 Lis 2018
 • 9 min. czytania
 • Komentarze(2)
Chcesz rozwijać swoją firmę? Poszukaj dla niej finansowego wsparcia. Możesz dostać nawet 550 tys. zł kredytu!
Zdobądź pieniądze ze wsparciem de minimis dla swojej firmy

Ruszył nabór firm, które mogą uzyskać finansowanie ze wsparciem de minimis. Każda jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) oraz spółka mają szansę na uzyskanie finansowania na bardzo korzystnych warunkach. Jednorazowo możesz liczyć nawet na 550 000 zł!

Kiedy bank będzie badał zdolność kredytową twomjej firmy, cały czas będą brane pod uwagę standardowe parametry, takie jak przy zwykłym wniosku kredytowym. Dodatkowo musisz pamiętać, że może być konieczne profesjonalne przygotowanie dokumentacji, które zwiększy szansę na przyznanie wsparcia właśnie twojej firmie. W tej kwestii pomoc przedsiębiorcom oferują eksperci np. z Centrum Finansowania Działalności Gospodarczej.

Zdobądź pieniądze ze wsparciem de minimis dla swojej firmy

Czasami świetny pomysł i grupa stałych klientów nie wystarcza, żeby odnieść sukces w biznesie. Bez wystarczających zasobów finansowych, nie uda ci się zdobyć rynku i skutecznie walczyć z konkurencją. Warto w takiej sytuacji skorzystać z kredytu firmowego, który jest jednym z najtańszych i najłatwiejszych do uzyskania sposobów finansowania działalności.

Aby droga do niego była jak najprostsza i najkrótsza, warto wcześniej się przygotować. Koniecznie przeczytaj podstawowe zasady dotyczące tego, co zrobić, aby skutecznie zawnioskować o kredyt dla swojej firmy.

Czym jest wsparcie de minimis przy kredycie?

Gwarancja de minimis przy kredycie to dodatkowe zabezpieczenie dla banku, które podnosi zdolność kredytową i pozwala podwyższyć dostępną kwotę finansowania. Banki bardzo często stosują wobec kredytów ze wsparciem de minimis politykę cenową, zbliżoną do kredytów hipotecznych.

Można liczyć na bardzo niskie oprocentowanie np. 2,5 proc. przy okresie do 5 lat, 4 proc. do 8 lat, czy 5,5 proc. do 12 lat. Niejednokrotnie gwarancją de minimis jest jedynym zabezpieczeniem kredytu, przez co kredytobiorca nie musi wykupywać w banku ubezpieczenia. Sporo można zaoszczędzić również na prowizji bankowej. Porównując kredyt ze wsparciem de minimis do zwykłego kredytu firmowego, nawet w tym samym banku, oszczędności często wynoszą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Jak możesz zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu ze wsparciem de minimis?

W tym przypadku warto zaufać profesjonalistom. Porozmawiać ze swoim doradcą w banku lub profesjonalnym ekspertem kredytowym, który pomoże w przygotowaniu dokumentacji oraz wypełnieniu wniosków i formularzy. Do momentu uzyskania finansowania najczęściej taka pomoc jest bezpłatna. Potem wynagrodzenie dla eksperta jest uzależnione od kwoty przyznanego kredytu.

Co jest najważniejsze przy staraniu się o kredyt firmowy? Na co przedsiębiorca musi zwrócić szczególną uwagę?
- wstępne sprawdzenie zdolności kredytowej (istnieje możliwość ręcznego wyliczenia zdolności bez zbędnych zapytań w BIK),
- przygotowanie wszystkich najważniejszych dokumentów finansowych,
- rozpoczęcie procesu kredytowego co najmniej 2-3 tygodnie przed planowanymi wydatkami,
- wybór jednego, ewentualnie dwóch banków, lub pośrednika kredytowego,
- uprzednie przygotowanie zaświadczeń z ZUS i US,
- przygotowanie dokładnego planu (jaka kwota jest potrzebna, jaki okres kredytowania nas interesuje, o ile moja firma zwiększy swoje przychody dzięki temu kredytowi),
- negocjacje cenowe z bankiem.

Twoja firma nie ma potrzeb związanych z finansowaniem?

Warto sprawdzić dostępność tych środków, nawet jeśli dziś nie będziesz z nich korzystał. Biznes lubi okazje, a wtedy najczęściej nie ma czasu na zorganizowanie środków. Pamiętaj, że wsparcie de minimis jest udzielane za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. O ile samo sprawdzenie dostępności środków nie powinno zająć więcej niż 24 godziny, to już ich uruchomienie może potrwać do kilku tygodni.

Kiedy twoja firma będzie gotowa na kredyt?

Istnieją banki, udzielające kredytów dla firm, które są na rynku krócej niż rok. Niestety propozycje dla początkujących przedsiębiorców nie są szczególnie atrakcyjne. Dostaniesz niższą kwotę i na gorszych warunkach, niż przedsiębiorcy z dłuższym stażem.

O kredyt firmowy najlepiej jest się starać po roku funkcjonowania firmy. Dlaczego? Przede wszystkim twoja firma po tym czasie jest bardziej wiarygodna w oczach banku. Możesz też pokazać dokumenty, które bez problemu wykażą, że radzisz sobie jako przedsiębiorca, a przede wszystkim, że jesteś wypłacalny i twój biznes naprawdę na siebie zarabia.

Jakie błędy są popełniane przez przedsiębiorców, gdy wnioskują o kredyt?
Głównym błędem, jaki popełniają przedsiębiorcy podczas starania się o kredyt firmowy, jest to, że idą do kilku banków naraz, i wszędzie pytają o kredyt. Niestety po takim działaniu status BIK spada o kilkadziesiąt punktów. Kolejne błędy, które można wyróżnić to:

- brak przygotowania (większość banków liczy zdolność kredytową dochodowo, a przedsiębiorcy mylnie sądzą, że duży przychód wystarczy),
- nieprzygotowanie dodatkowych dokumentów (np. zaświadczenia z ZUS i US),
- brak wiedzy produktowej i pomysłu, jak ma wyglądać finansowanie (np. czy to ma być limit czy wariant ratalny),
- przekazywanie szczątkowych informacji dotyczących firmy doradcy kredytowemu,
- nieprzygotowanie dokumentów finansowych firmy,
- brak wiedzy o podstawowych raportach przedsiębiorcy (KRD, BIG, BIK),
- opóźnienia w spłacie obecnych zobowiązań.
 

Jakie dokumenty musisz przygotować, by starać się o kredyt?

Zanim poprosisz swoja księgową o przygotowanie dokumentów, skontaktuj się ze swoim doradcą kredytowym lub ekspertem przez stronę www.cfdg.pl, aby ustalić czy na pewno wszystkie będą potrzebne na wstępnym etapie weryfikacji.

Rozwój technologii spowodował, że większość podstawowych danych można bezpiecznie podać zdalnie – np. przez infolinię, która oceni prawdopodobieństwo przyznania środków twojej firmie. Już na tym etapie, zostanie podana ocena scoringowa twojej firmy i będzie wiadomo czy jest sens wnioskować dalej. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i unikniesz rozczarowania.

Podczas prowadzenia działalności, pewnie już się przyzwyczaiłeś do wszystkich formalności, szczegółowych rozliczeń oraz pilnowania każdej, nawet najdrobniejszej faktury. Gdy chcesz starać się o kredyt firmowy, musisz być przygotowany na to, że bank będzie wymagał przedstawienia przynajmniej tych najbardziej podstawowych dokumentów dochodowych.

Dokumenty kredytowe, wymagane przez banki
Do najpopularniejszych dokumentów wybieranych przez banki, gdy ubiegasz się o kredyt firmowy należą:

Działalność gospodarcza – dokumenty rejestrowe:

- aktualny odpis z KRS lub CEiDG,
- zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON (zazwyczaj wystarczy on-line),
- zeznanie podatkowe PIT za rok ubiegły (nie dotyczy karty podatkowej),
- dokumenty potwierdzające opłacanie składek ZUS najlepiej w formie zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu lub historii płatności z rachunku bankowego,
- dokumenty potwierdzające opłacanie zaliczek na podatek dochodowy do urzędu skarbowego.

Dokumenty dochodowe przy pełnej księgowości:

- bilans,
- RZiS (Rachunek Zysków i Strat) lub Sprawozdanie F01 (sprawozdanie finansowe), za bieżący okres rozliczeniowy, liczony narastająco od początku roku do miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym złożony został wniosek o kredyt – w przypadku, gdy dokumentacja sporządzana jest miesięcznie, lub za bieżący okres rozliczeniowy liczony narastająco od początku roku do zakończonego w bieżącym roku kwartału – gdy dokumentacja sporządzana jest kwartalnie.

Dokumenty dochodowe przy KPiR:

- KPiR - podsumowanie narastające z poszczególnych miesięcy za bieżący okres rozliczeniowy ( narastająco od początku roku do miesiąca poprzedzającego miesiąc w którym został złożony wniosek o kredyt).

Dokumenty dochodowe przy ryczałcie:

- podsumowanie narastające poszczególnych miesięcy z Ewidencji Przychodów (o ile dotyczy) za bieżący okres rozliczeniowy (od początku roku do miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym został złożony wniosek o Kredyt)

Dokumenty dochodowe przy karcie podatkowej:

- decyzja Urzędu Skarbowego ustalająca wysokość podatku na dany rok albo na rok poprzedni, jeżeli na dany rok decyzja ta nie została wydana.
 

Warto, abyś zwracał uwagę na przejrzyste prowadzenie dokumentacji w firmie. Z pewnością ułatwi to analizę w banku. Czytelny, elektroniczny wydruk z KPiR, będzie łatwiejszy do przeanalizowania, niż odręcznie prowadzone ewidencja. To zdecydowanie skróci czas oczekiwania na decyzję.

Warto pamiętać!

Już w chwili, gdy zakładasz swoją działalność, warto, abyś zwrócił uwagę na wybierane przez siebie klasyfikację działalności (PKD). Wielu przedsiębiorców wybiera jak najwięcej typów, jednak nie zawsze jest to dobra praktyka.

Jeżeli masz wątpliwości, czy zdołasz przejść przez wszystkie formalności i odpowiednio przygotować się do wzięcia kredytu na firmę, zawsze możesz skorzystać z usług podmiotu, który specjalizuje się w takich działaniach. Ekspert, który doskonale zna rynek kredytów firmowych z pewnością pomoże ci:

Niektóre branże uchodzą w bankach za bardziej ryzykowne i niechętnie godzą się one na finansowanie działających w nich firm. Dlatego najlepiej wybrać te typy, które faktycznie dotyczą obszaru prowadzonej przez ciebie działalności gospodarczej. Zły dobór PKD może skutkować negatywną odpowiedzią ze strony banku, w którym będziesz starał się o kredyt.

 • W doborze odpowiedniego rodzaju finansowania dla twojej firmy – do dyspozycji masz kilka różnych opcji, które szczegółowo opisuję w dalszej części. Finansowanie możesz dobrać do potrzeb firmy oraz swoich możliwości spłaty zobowiązania.
 • W zebraniu wszystkich potrzebnych dokumentów – ekspert doradzi ci, jakie dokumenty są potrzebne, aby we właściwy sposób przedstawić sytuację twojej firmy. Wskaże również, jakie dokumenty są potrzebne do poszczególnych banków. Unikniesz w ten sposób gromadzenia niepotrzebnych formalności.
 • W negocjacjach z bankiem – przedstawiciel firmy w twoim imieniu może negocjować warunki finansowania. Dzięki posiadanemu doświadczeniu będzie wiedział, które banki są najbardziej elastyczne i gdzie możesz zyskać najwięcej.
 • W wyborze najlepszej oferty – jeśli dostaniesz pozytywną decyzję, dotyczącą przyznania kredytu w różnych bankach, ekspert pomoże ci wybrać ofertę najkorzystniejszą cenowo.
 • W ograniczeniu zapytań w BIK – dobierając precyzyjnie banki do których będziesz składał wnioski o kredyt, unikniesz niepotrzebnych zapytań wysyłanych do systemu BIK.Wpływają one negatywnie wpływają na twoją zdolność kredytową.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z pomocy, to zdecydowanie ułatwi ci to uzyskanie kredytu. Dodatkowo zaoszczędzisz dużo czasu, bo nie będziesz musiał załatwiać sam formalności. Takie rozwiązanie będzie pomocne, a ty będziesz mieć więcej czasu na zajmowanie się sprawami swojego biznesu.

Zapytaj eksperta z Centrum Finansowania Działalności Gospodarczej >>

Dodano:
05 Lis 2018

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

2 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Dagmara Sudoł Ekspert 05 grudnia 2018
  Hej Miłosz, dzięki za Twój komentarz :) Nie warto poddawać się jednak na starcie i zawsze należy próbować korzystać z różnych możliwości uzyskania wsparcia. Ostatecznie rzeczywiście może pomóc pożyczka pozabankowa, ponieważ proces jej udzielania jest mniej sformalizowany. Pozdrawiam
 • milosz Ekspert 04 grudnia 2018
  I tak pewnie będzie ciężko taki kredyt uzyskać. Pewnie spróbuję, ale raz składałem w innym projekcie i nie poszło. Tak samo w banku, jeśli nie masz naprawdę wysokich przychodów - nie masz szans. Ale ostatecznie jestem zadowolony, bo skorzystałem z oferty firmy pozabankowej KredytMarket - wszystko online, bez zbędnych formalności, to jest przyszłość kredytów ;)

Podobne artykuły