Zdolność kredytowa - wszystko, co musisz wiedzieć

  • 20 Maj 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Kiedy bierzesz kredyt gotówkowy lub pożyczkę bank chce sprawdzić, czy dasz radę oddać dług. W tym celu weryfikuje Twoją zdolność kredytową. Im lepiej zostaniesz oceniony, tym większe szanse, że otrzymasz kredyt na korzystnych warunkach. Z tego powodu tak ważne jest, aby świadomie i konsekwentnie budować swoją zdolność kredytową. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Zdolność kredytowa - wszystko, co musisz wiedzieć

Wyobraź sobie, że kolega z pracy, poprosił Cię o pożyczkę. Wiesz, że jest to osoba, która posiada umowę o pracę, regularnie płaci wszystkie rachunki i zawsze oddaje długi w terminie. W tym samym czasie z prośbą o pomoc finansową zgłosił się do Ciebie inny kolega. Już raz pożyczyłeś mu pieniądze i chociaż umawialiście się na ich zwrot po miesiącu, kolega zwlekał niemal pół roku. Której osobie pożyczysz pieniądze?

Z pewnością pierwszemu koledze, ponieważ wnioskujesz, że skoro spłacał dotychczasowe zobowiązania, odda także dług zaciągnięty u Ciebie. Niemal w ten sam sposób działają banki oraz instytucje pożyczkowe. Aby ocenić, czy dasz radę oddać kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny, badają zdolność kredytową.

Sprawdź, na jak duży kredyt hipoteczny Cię stać.

Zdolność kredytowa - czym jest?

Musisz wiedzieć, że bank pożyczając Ci pieniądze, podejmuje pewne ryzyko. Aby je zminimalizować, sprawdza, czy dasz radę oddać dług wraz z odsetkami w terminie określonym w umowie. W wyniku przeprowadzonej analizy, instytucja finansowa określa, jak jest twoja zdolność kredytowa. Na jakiej podstawie bank ocenia, czy oddasz kredyt lub pożyczkę? Sprawdza m.in. takie czynniki, jak:

  • wysokość dochodów oraz rodzaj zatrudnienia klienta (umowa o pracę, umowa zlecenie, kontrakt itd.)
  • miesięczne koszty utrzymania (czynsz, rachunki itd.)
  • bieżące zadłużenie klienta (wysokość kredytów, które spłacasz, karty kredytowe, debet na koncie itp.)

Jest to tzw. analiza ilościowa. Bank stara się oszacować, czy po opłaceniu wszystkich obecnych należności oraz rachunków zostaną Ci środki na spłatę raty kredytu gotówkowego. Oprócz tradycyjnego bilansu wpływów i wydatków bank podczas oceny Twojej zdolności kredytowej przeprowadza również analizę jakościową. W tym celu pyta klienta o wiek, stan cywilny, liczbę osób na utrzymaniu, wykształcenie, wykonywany zawód oraz sytuację mieszkaniową.

Bardzo istotnym elementem analizy jakościowej jest Twoja historia kredytowa. W ocenie banku, jeśli klient dotychczas spłacał długi systematycznie, z większym prawdopodobieństwem ureguluje kolejny kredyt w terminie. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby świadomie budować pozytywną historię kredytową. Dzięki temu możesz otrzymać kolejne zobowiązanie na korzystnych warunkach i być wiarygodnym klientem w oczach banku.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Banki oferują aktualnie kredyty gotówkowe nawet powyżej 200 tys. zł, ale przy takiej kwocie trzeba mieć naprawdę wzorową zdolność kredytową i wysokie zarobki. Dlatego najczęściej kwoty kredytów gotówkowych udzielanych przez banki wahają się w przedziale kwot od 1 tys. zł do 100 tys. zł.

Największą zaletą kredytu gotówkowego jest to, że bank udziela go na dowolny cel. Jeśli po prostu potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje czy nowy samochód, to nie musisz w żaden sposób tłumaczyć się z tego w banku. Czy to oznacza, że każdy otrzyma kredyt? Niestety nie. Dlatego dowiedz się, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy.

Miesięczne zarobki to najważniejsze kryterium, które wpływa na ocenę zdolności kredytowej klienta i pozytywną decyzję banku w kwestii przyznania kredytu gotówkowego. Bank sprawdzi, czy zarabiasz tyle, że swobodnie będzie mógł spłacać miesięczną ratę kredytu.

Nie mogę jednoznacznie podpowiedzieć CI, że od danej kwoty zarobków, bank udzieli Ci kredytu. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji klienta. Dlatego warto po prostu zapytać o kredyt w banku.

Wynagrodzenie w przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy, to jednak nie wszystko. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt? O tym w dalszej części artykułu.


Gdzie najlepiej wziąć kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to dobry sposób, gdy brakuje pieniędzy w domowym budżecie. Banki wymagają coraz mniej formalności i coraz łatwiej zawnioskować o kredyt online.

Wobec tego, gdzie najlepiej wziąć kredyt gotówkowy? Możesz skorzystać z porównywarki. Wystarczy zaznaczyć kwotę i okres przez który planujesz spłacać zobowiązanie, a szybko i wygodnie otrzymasz dopasowanie do Twoich potrzeb aktualne oferty banków. W ten sposób znajdziesz najtańszy kredyt gotówkowy.

Pamiętaj tylko, żeby pożyczyć tyle, ile rzeczywiście potrzebujesz. Jeśli przecenisz swoje możliwości finansowe, zaczniesz mieć problemy ze spłatą i wpadniesz w długi.

Jak sprawdzić zdolność kredytową - sposoby

Zanim jednak zdecydujesz się wnioskować o kredyt w banku, powinieneś sam sprawdzić swoją zdolność kredytową. Dlaczego? Przede wszystkim będziesz mógł wstępnie oszacować, czy w ogóle masz szanse na otrzymanie kolejnego zobowiązania. Unikniesz wówczas przekredytowania, czyli sytuacji, kiedy Twoje długi przekraczają twoje zdolności finansowe.

Najprostszym sposobem na to, jak obliczyć zdolność kredytową jest kalkulator. Kolejną metodą zadbania o jak najlepszą zdolność kredytową, jest pobranie Raportu BIK. W ten sposób będziesz mógł wejść w rolę banku i otrzymać te same informacje, na podstawie których twoje możliwości zweryfikuje banku.

A Jeśli bank odmówił Ci kredytu, to zawsze możesz popracować nad poprawią zdolności kredytowej. Więcej o tym, jak to zrobić, możesz przeczytać tutaj.

Pozytywna historia kredytowa - jak ją budować?

Jeżeli chcesz poprawić swoją zdolność kredytową, zacznij od świadomego i konsekwentnego jej budowania. Przede wszystkim staraj się regularnie spłacać raty, które już masz. Zastanów się, czy wszystkie produkty finansowe z jakich korzystasz (karta kredytowa, debet na koncie) są Ci niezbędne. Jeżeli masz niewielkie zadłużenie, np. z tytułu chwilówki, postaraj się je spłacić jak najszybciej i dopiero wówczas wnioskuj o kolejny kredyt. Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to aby zawsze realnie oceniać swoje możliwości finansowe i nie pożyczać więcej niż byłbyś w stanie oddać.

Dodano:
21 Paź 2019

Zaktualizowano:
20 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły