Zerwanie lokaty - jakie mogą być konsekwencje?

  • 08 Gru 2015
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Środków złożonych na lokacie nie powinniśmy ruszać aż do momentu jej wygaśnięcia. Zdarza się jednak, że jesteśmy zmuszeni do wcześniejszego wypłacenia pieniędzy. Na jakie konsekwencje powinniśmy być wówczas przygotowani?
Zerwanie lokaty - jakie mogą być konsekwencje?

Założenie lokaty polega na zdeponowaniu w banku pewnej ilości środków i zadeklarowaniu, że nie będziemy chcieli ich podjąć przez określony czas. Zdeponowane przez nas środki bank wykorzystuje do przeprowadzania operacji, na których zarabia, czyli kredytów. Za powstrzymanie się od wypłaty pieniędzy, nagradza nas naliczanymi według ustalonych warunków odsetkami od przechowywanej kwoty, które będziemy mogli wypłacić po wygaśnięciu lokaty. Podejmując złożone środki wcześniej, niż przewiduje umowa, działamy sprzecznie z interesem banku. Logiczne jest zatem, że zerwanie lokaty będzie się dla nas wiązało z konsekwencjami.

Wiele zależy tu od rodzaju lokaty i sposobu, w jaki pieniądze na niej złożone są przez bank poddawane do użycia. Najbardziej dotkliwe dla właściciela będzie zerwanie lokaty strukturyzowanej. W wypadku takich lokat, banki jasno precyzują wysokość opłat za zerwanie lokaty, z zastrzeżeniem, że mogą one przekroczyć wartość nagromadzonych odsetek.

W wypadku tradycyjnej lokaty terminowej, bank nigdy nie naliczy nam dodatkowych kar za zerwanie lokaty. Musimy jednak liczyć się z tym, że odbierze nam całość (zwłaszcza jeżeli mowa o lokacie krótkoterminowej) lub część naliczonych odsetek. Wyznaczanie części odsetek, które ulegną konfiskacie
w przypadku zerwania lokaty przez klienta, odbywa się na różne sposoby.

R E K L A M A
Zerwanie lokaty - jakie mogą być konsekwencje?

Bank może na przykład zatrzymać 40, 50 czy 80% całości odsetek, naliczonych za okres poprzedzający zerwanie lokaty, niezależnie od tego, ile czasu pozostało do umownego wygaśnięcia lokaty. Może zastrzec też, że jeżeli na przykład, zerwiemy lokatę z umową na pół roku w trakcie pierwszego miesiąca, otrzymamy wyłącznie zwrot kwoty powierzonej bankowi w depozyt. Jeśli natomiast zerwiemy lokatę później, zyskamy prawo do zatrzymania na przykład połowy odsetek. Bank może także wypłacić nam całość odsetek za okres poprzedzający zerwanie lokaty, ale odsetki naliczyć po oprocentowaniu niższym niż standardowe, przewidzianym dla klientów, którzy nie wywiązali się z warunków umowy.

Najlepsze wyjście dla osób zdecydowanych na założenie lokaty, ale niepewnych tego, czy zdeponowanych środków nie będą musiały podjąć wcześniej, stanowią lokaty progresywne. Posiadają one oprocentowanie zwiększające się o ustaloną wartość wraz z upływem czasu, na przykład co miesiąc lub co kwartał. W przypadku takich lokat, środki możemy podjąć bezkarnie lub prawie bezkarnie w dowolnym momencie. Lokaty progresywne oferuje na chwilę obecną większość polskich banków. W zależności od warunków konkretnej propozycji, w przypadku zerwania lokaty wypłacone mogą nam zostać odsetki, naliczone za każdy pełny okres wzrostu oprocentowania (np. miesięczny lub trzymiesięczny), który upłynął do momentu zerwania lokaty. Alternatywą jest oferowane w części przypadków naliczanie odsetek do dnia zerwania lokaty. Niektóre banki naliczają je z kolei za cały okres poprzedzający zerwanie lokaty z wyłączeniem miesiąca, w którym zerwanie miało miejsce.

Na rynku dostępnych jest kilka innych niż progresywne lokat, gwarantujących zachowanie całości odsetek w wypadku zerwania lokaty. Przykładem są Lokata Bezkarna banku BGŻ Optima, Lokata na Start Getin Online czy Lokata na Dobry Początek Idea Banku. Każdy z wymienionych produktów stanowi jednak propozycję dla nowych klientów, z której możemy skorzystać tylko raz.

Jeżeli dysponujemy wyłącznie niewielkim zasobem oszczędności, które mogą okazać się nam potrzebne w każdej chwili, warto zastanowić się, czy wybór lokaty faktycznie nam się opłaca. W sytuacji, gdy często naprzemiennie pobieramy i odkładamy niewielkie kwoty, lepszym wyjściem może okazać się konto oszczędnościowe. Lokując pieniądze na tym produkcie, zarobimy na odsetkach, podobnie jak w wypadku lokaty. Ułatwimy sobie przy tym ewentualny dostęp do potrzebnych środków. Z otwarciem lokaty możemy zaczekać do czasu, gdy rezerwa posiadanych przez nas wolnych środków nieco się powiększy.

Dodano:
08 Gru 2015

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły