Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Zerwanie lokaty - jakie mogą być konsekwencje?

Fot.

Lokata bankowa to skuteczny sposób na oszczędzanie. W zamian za to, że na określony czas zamrozisz swoje pieniądze i powstrzymasz się od ich wypłaty, bank nagrodzi Cię odsetkami. Chcesz wiedzieć dokładnie, co to jest lokata bankowa oraz ile możesz dzięki niej zyskać? A może musisz zerwać lokatę i zastanawiasz się, jakie będą tego konsekwencje? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

Lokata jest bezpiecznym produktem, dzięki któremu możesz pomnażać swoje oszczędności. Gdy masz odłożone pieniądze i nie planujesz ich wydać w najbliższym czasie, to ulokuj je w banku, najlepiej właśnie na lokacie. W zamian za to, po okresie obowiązywania umowy lokaty, bank odda Ci je, ale powiększone o odsetki. Może jednak zdarzyć się tak, że gdy założysz lokatę, pojawi się nieprzewidziany wydatek. Czy konieczność zerwania lokaty, oznacza, że stracisz odsetki i nic nie zarobisz? Wyjaśniam.

Dowiedz się, jak wypłacić pieniądze z lokaty.

Na czym polega zakładanie lokaty?

Założenie lokaty to nic innego jak wpłacenie na specjalny rachunek w banku oszczędności na określony czas i ustalonych warunkach. Banki oferują zarówno lokaty krótkoterminowe np. na miesiąc, trzy lub pół roku, jak i te długoterminowe na rok, a nawet kilka lat. Korzystając z lokaty, zgadzasz się, aby bank mógł dysponować Twoimi pieniędzmi, a w zamian za to po terminie obowiązywania lokaty doliczył Ci odsetki.

Zaletą lokaty bankowej jest z pewnością wygoda, bo z łatwością otworzysz ją przez internet w wielu bankach. To co wyróżnia lokaty wśród produktów oszczędnościowych to także bezpieczeństwo, ponieważ nie ma ryzyka utraty środków, tak jak w przypadku np. gry na giełdzie.

Jeśli jesteś zainteresowany taką formą oszczędzania, to musisz wiedzieć, jak wybrać najlepszą lokatę. Zwróć szczególną uwagę na takie parametry jak:

  • Oprocentowanie – im wyższe, tym lepiej. Nie zapomnij dowiedzieć się, czy oprocentowanie lokaty jest stałe, czy zmienne.
  • Czas trwania lokaty – im dłużej Twoje pieniądze będą ulokowanie na lokacie, tym większy będzie Twój zysk.
  • Minimalna i maksymalna kwota, jaką możesz na nią wpłacić.
  • Kapitalizacja odsetek, czyli nic innego, jak dopisywanie odsetek do kapitału. Bank może stosować kapitalizacje dzienną, kwartalną lub po prostu doliczyć odsetki na koniec okresu trwania lokaty.
  • Utrata odsetek przy wcześniejszym zerwaniu lokaty, czyli czy można zrezygnować z lokaty przed terminem i nie ponieść przy tym konsekwencji w postaci utraty odsetek.
  • Możliwość założenia lokaty online, tak żeby nie trzeba było wychodzić z domu.

Dodatkowo banki proponują specjalne oferty dla nowych klientów, na nowe środki lub gwarantują wyższe oprocentowanie w zamian za skorzystanie z dodatkowego produktu np. założenie konta bankowego.

Żeby zarobić jak najwięcej, ważne jest porównywanie produktów takich, jak lokata bankowa. Ranking lokat będzie do tego skutecznym narzędziem. Możesz też skorzystać z porównywarki. Wystarczy zaznaczyć kwotę, jaką chcesz wpłacić na lokatę, a także wybrać interesujący Cię okres jej trwania. Na podstawie takich informacji system przedstawi oferty dopasowane do Twoich potrzeb.

Porównaj najlepsze oferty lokat bankowych >>

Czy zerwanie lokaty wiąże się z konsekwencjami?

Lokata, jak już wspominałam, oznacza złożenie depozytu w banku na określony czas. W związku z tym zerwanie lokaty przed terminem najczęściej wiąże się z utratą odsetek. Ale nie zawsze.

Kiedy wobec tego możliwe jest zerwanie lokaty, a odsetki zostaną w Twojej kieszenie? Wiele zależy przede wszystkim od rodzaju lokaty i sposobu, w jaki pieniądze na niej złożone będą przez bank wykorzystywane. Najbardziej dotkliwe będzie zerwanie lokaty strukturyzowanej. W wypadku takich lokat banki jasno precyzują wysokość opłat za zerwanie lokaty, z zastrzeżeniem, że mogą one nawet przekroczyć wartość nagromadzonych odsetek.

W przypadku tradycyjnej lokaty terminowej bank nigdy nie naliczy Ci dodatkowej kary za zerwanie lokaty. Ale może odebrać Ci całość (zwłaszcza jeżeli mowa o lokacie krótkoterminowej) lub część naliczonych odsetek np. zatrzymać 50 proc. odsetek.

Bank może zastrzec też, że jeżeli zerwiesz lokatę z umową na pół roku w trakcie pierwszego miesiąca, otrzymasz wyłącznie zwrot ulokowanego kapitału, a odsetki przepadną. Jeśli natomiast zerwiesz lokatę później, zyskasz prawo do zatrzymania chociaż połowy odsetek.

Musisz więc dokładnie poznać warunki lokaty, zanim ją założysz. Warto wcześniej obliczyć zysk z lokaty, aby przekonać się, czy jest to rzeczywiście atrakcyjna oferta. Nie zapomnij też o tym, że od zysku z lokaty pobierany jest podatek.

Przeczytaj więcej o tym, jakie są rodzaje lokat.

Lokaty progresywne - gdzie?

Dobrym wyjściem dla osób zdecydowanych na założenie lokaty, ale niepewnych tego, czy zdeponowanych środków nie będą musiały podjąć wcześniej, stanowią lokaty progresywne.

Czym są lokaty progresywne? To depozyty, które posiadają oprocentowanie zwiększające się o ustaloną wartość wraz z upływem czasu, na przykład co miesiąc lub co kwartał. W przypadku takich lokat, środki możesz podjąć praktycznie bez konsekwencji w dowolnym momencie.

W jakich bankach możesz znaleźć lokaty progresywne? Warto zapoznać się z ofertą banków takich jak: BNP Paribas, BOŚ Bank, Getin Bank, mBank, Bank Pekao S.A., Santander Consumer Bank czy Toyota Bank.

Masz wyłącznie niewielkie oszczędności, które mogą okazać Ci się potrzebne w każdej chwili? Zastanów się, czy wybór lokaty faktycznie Ci się opłaca. Lepszym wyjściem może okazać się np. konto oszczędnościowe. Lokując pieniądze na tym produkcie, zarobisz na odsetkach, podobnie jak w wypadku lokaty. Ale ułatwisz sobie przy tym ewentualny dostęp do potrzebnych środków.

Z otwarciem lokaty możemy zaczekać do czasu, gdy oszczędności będziesz mieć zdecydowanie więcej.

Podobne artykuły