Życie i finanse Polaków w czasie pandemii pokazują, że #Lepiejzdomu

  • 11 Maj 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Jeszcze całkiem niedawno możliwość zdalnej pracy była atutem ogłoszenia o pracę. Dzisiaj na przymusowym home office pracuje co trzeci Polak, jak wynika z badania BIG InfoMonitor. Okazało się jednak, że nie wpłynęło to na efektywność wykonywanych przez nas zawodowych obowiązków. Domowa izolacja spowodowała też, że mniej wydajemy. Jednocześnie spadła liczba wniosków o kredyt gotówkowy w bankach. Co to oznacza dla naszych finansów?
Życie i finanse Polaków w czasie pandemii pokazują, że #Lepiejzdomu

Pandemię COVID-19 ogłoszono w Polsce w połowie marca. Pierwsze przypadki choroby, zamknięcie m.in. sklepów i restauracji, ograniczenie działalności wielu przedsiębiorców oraz nakaz pozostania w domach poważnie nas wystraszyły. Odłożyliśmy także nasze plany kredytowe, co widoczne było w wynikach sprzedaży kredytów gotówkowych już w marcu. Kolejne miesiące pokażą nam, czy trend ten pozostanie z nami na dłużej, czy jest chwilowy.  

Dzisiaj wiemy jednak, że to internet pomógł nam odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Dzięki niemu powoli przekonujemy się, że #Lepiejzdomu pracować, robić zakupy, a nawet wnioskować o kredyt gotówkowy.

Koronawirus ma ogromny wpływ na wydatki Polaków

Kolejne tygodnie spędzone w domach uświadamiają nam, że pandemia nie tylko bardzo zmieniła nasze codzienne nawyki, ale przede wszystkim odbija się na naszej sytuacji ekonomicznej. Koronawirus zafundował nam po prostu przyspieszony kurs oszczędzania.

Jeszcze kilka miesięcy temu ponad połowa Polaków (dokładnie 57%) deklarowała, że odkłada pieniądze na tzw. czarną godzinę (dane na podstawie raportu ZBP z grudnia 2019 r.). To dobry wynik, bo w porównaniu do 2018 r. Polacy zwiększyli poziom swoich oszczędności aż o 11%. Przyczyną tego niewątpliwie była ich lepsza sytuacja finansowa spowodowana wsparciem dla rodzin ze strony państwa oraz rosnące wynagrodzenia. Niestety pojawił się COVID-19 i uderzył nie tylko w polską, ale również światową gospodarkę. Spowodował też, że oszczędzanie stało się nieopłacalne, ale konieczne. I teraz musi pomyśleć o nim każdy.

Nikt nie ma już wątpliwości, że nadchodzi poważny kryzys. I to obawa o domowy budżet determinuje zdecydowanie mniejsze wydatki Polaków. Ograniczony dostęp do sklepów, które zostały zamknięte ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa, także przełożył się na to, że w naszych portfelach w ostatnich tygodniach zostało więcej pieniędzy mimo że bez ograniczeń możemy korzystać ze sklepów internetowych. Tylko czy takie chwilowo mniejsze potrzeby i trochę większe miesięczne oszczędności, pomogą sfinansować wszystkie nasze plany? Niestety niekoniecznie.

Widoczny duży spadek w sprzedaży kredytów gotówkowych

Zmiana podejścia Polaków do pieniędzy widoczna jest także w sprzedaży kredytów gotówkowych. Do tej pory chętnie finansowaliśmy nimi remonty, większe zakupy czy zagraniczne wyjazdy. Niepewna przyszłość spowodowała jednak, że w marcu o ponad połowę spadła liczba przyznanych kart kredytowych w bankach oraz banki udzieliły o 25% mniej kredytów konsumpcyjnych.

Problem polega jednak w tym, że nasze potrzeby kredytowe nie zniknęły. Część z nas po prostu odłożyła je w czasie. Powodem takich decyzji mogło być m.in. ograniczenie pracy oddziałów, a także konieczność pozostania w domach.

Musisz mieć jednak świadomość, że tak samo, jak masz możliwość zdalnej pracy czy kontaktu z bliskimi online, tak samo możesz korzystać z usług banku przez internet i wziąć kredyt.

Wielu wciąż nie wie, że można dostać kredyt gotówkowy online

W związku z obniżeniem stóp procentowych spadło oprocentowanie kredytów. Aktualnie banki nie mogą ustalić wyższego oprocentowania niż 8% (jest to zmiana z 10%). To dobra wiadomość dla kredytobiorców, choć wciąż instytucje finansowe mogą rekompensować sobie niższe odsetki, wyższą prowizją. Ale porównanie kredytów gotówkowych, które też możliwe jest bez wychodzenia z domu pozwala wybrać najtańszą ofertę.

A nadal niewielu z nas wie, że aktualnie możemy nie tylko założyć konto bankowe przez internet, ale także uzyskać kredyt gotówkowy. I nieprawdą jest, że koronawirus wpłynął na działanie banków. Przeniósł je tylko w znacznym stopniu do sieci i w końcu umożliwił procesy online.

Warto podkreślić, że mamy teraz więcej czasu, więc jeśli potrzebujesz pieniędzy na planowany remont, to śmiało moższ się o nie starać. Pamiętaj jednak, żeby nie korzystać z pierwszej lepszej oferty, tylko porównać je w kilku bankach, żeby wybrać najtańszy kredyt gotówkowy.

Porównaj oferty kredytów gotówkowych online >>


działanie banków w czasie epidemii

Dodano:
11 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły