Android Pay w Polsce

Fot.

Ponad rok od wdrożenia w USA zadebiutował na polskim rynku Android Pay! Jako pierwsi korzystać z niego mogą klienci Alior Banku, BZ WBK i T-Mobile Usług Bankowych. Jak działa ta aplikacja, gdzie można nią płacić? Sprawdzamy.

Stało się! Polska jest drugim rynkiem w Europie (po Wielkiej Brytanii) i szóstym na świecie (po Stanach Zjednoczonych, Australii, Singapurze, Hongkongu i wspomnianej powyżej Wielkiej Brytanii), na którym wdrożona została usługa Android Pay. Od 17 listopada klienci Alior Banku, T-Mobile Usług Bankowych oraz Banku Zachodniego WBK mogą instalować na swoich smartfonach aplikację Android Pay i korzystać z niej, płacąc w punktach handlowo-usługowych.

Jak zainstalować Android Pay i dodać do niego karty?

Pierwszym krokiem na drodze do rozpoczęcia korzystania z Android Pay jest pobranie ze sklepu Google Play aplikacji. Android Pay działa na urządzeniach z systemem Android w wersji 4.4 lub wyższej wyposażonych w technologię NFC. Następnie trzeba dokonać rejestracji i już można dodawać do aplikacji karty płatnicze wydawane przez Visę i MasterCard. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • skanując je za pośrednictwem kamery w telefonie,
  • wpisując dane z karty ręcznie.

Do aplikacji można dodać zarówno karty debetowe, jak i kredytowe.

Każdorazowo w procesie dodawania kart bank weryfikuje klienta z wykorzystaniem mechanizmu OTP (One Time Password), przesyłając unikalny kod weryfikacyjny na numer telefonu klienta przypisany do danej karty. Jeśli do danej karty nie jest przypisany numer telefonu, to klient kierowany jest do call center, gdzie może zaktualizować te dane i następnie ponowić proces dodania karty z wykorzystaniem mechanizmu OTP – wyjaśnia Artur Józefowski z Departamentu Produktów Płatniczych i Relacji z Partnerami BZ WBK.

Android Pay oparty jest na standardach usług tokenizacji świadczonych przez organizacje płatnicze Visa i MasterCard. W skrócie oznacza to tyle, że na urządzeniu mobilnym w żadnym momencie nie jest przechowywany numer rzeczywisty karty tylko numer token nadany przez organizację płatniczą.

Jak i gdzie płacić Android Pay?

Płacenie z wykorzystaniem Android Pay jest bardzo proste. Wystarczy zbliżyć wybudzony telefon do terminala obsługującego płatności bezstykowe. Transakcję powyżej 50 zł trzeba podobnie jak w przypadku transakcji zbliżeniowej dokonywanej kartą płatniczą zatwierdzić PIN-em.

Opracowanie: direct.money.pl

Klienci mogą płacić Androidem Pay w ponad 400 tys. punktów sprzedaży w Polsce, a niebawem także w aplikacjach mobilnych – powiedział Pali Bhat, global head of payments products w Google, podczas konferencji poświęconej wprowadzeniu Android Pay.

O jakich aplikacjach mówił? Android Pay ma niedługo trafić do aplikacji Allegro, Ceneo, iTaxi oraz Uber. A w jakich sklepach można będzie płacić przy użyciu Android Pay? Oddajmy głos Google'owi: „Androidem Pay można płacić w całej Polsce, w tym w sieciach sprzedaży takich jak Carrefour, kawiarniach Costa Coffee, sklepach Rossmann i setkach tysięcy innych miejsc”. Dodać też trzeba, że w niedalekiej przyszłości do Android Pay będzie można dodawać karty lojalnościowe i prezentowe.

Android Pay czy HCE?

Klienci Banku Zachodniego WBK oprócz Android Pay mogą korzystać także z HCE.
Usługa Android Pay jest uzupełnieniem bogatej oferty płatności mobilnych, którą już w tej chwili Bank Zachodni WBK oferuje swoim klientom. Wcześniej w ramach aplikacji mobilnej BZWBK24 uruchomione zostało rozwiązanie HCE dla kart kredytowych i debetowych, wypłaty z bankomatów BLIK czy też przelewy P2P – powiedział o tym, czym różnią się od siebie oba rozwiązania Artur Józefowski. Dodał jeszcze, że: – Rozwiązanie BZ WBK w zakresie HCE obejmuje dedykowane produkty kartowe dostępne tylko i wyłącznie z poziomu aplikacji mobilnej. Natomiast w przypadku Android Pay klient może dodać do cyfrowego portfela produkty kartowe, które już wcześniej miał w formie plastikowej karty. Dodatkowo kartami dodanymi do portfela Android Pay można dokonywać płatności w aplikacjach mobilnych we współpracy z którymi Google uruchomi tę usługę.

Wprowadzając Android Pay na nasz rynek, gigant z Mountain View docenił Polskę:
– Jest to dla nas, w Google Polska, szczególny moment, gdyż znaleźliśmy się w kameralnym gronie 6 krajów na świecie, w których Google uruchomiło tę usługę. W Europie jesteśmy drugim krajem, po Wielkiej Brytanii. To innowacyjność polskiego rynku finansowego zdecydowała o wyborze Polski jako kolejnego miejsca, w którym Google udostępnia tę usługę. Nasze banki są jednymi z najbardziej nowoczesnych na świecie, a polscy użytkownicy są otwarci na innowacje w obszarze płatności mobilnych – powiedziała Agnieszka Hryniewicz-Bieniek, dyrektor biznesowa Google Polska. Wdrożenie usługi na naszym rynku miało miejsce po 14 miesiącach od jej uruchomienia w Stanach Zjednoczonych.

Jak Android Pay będzie rozwijał się w Polsce? Czas pokaże. Wszystko zależy od tego, ile banków będzie chciało zaoferować ją swoim klientom.

Podobne artykuły