Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Dziś Światowy Dzień Oszczędzania! Jak oszczędzają Polacy?

Fot.

31 października przypada Światowy Dzień Oszczędzania, ale co najciekawsze, zbiega się z nim także Dzień Rozrzutności. Po której stronie stoją Polacy? Czy jesteśmy oszczędni i finansowo zabezpieczeni, czy jednak mamy problem z nadmiernym wydawaniem pieniędzy? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w badaniach, które zlecił Bank Millennium oraz Bank Citi Handlowy.

Wydawałoby się, że finanse mamy pod kontrolą, jednak wyniki badań mówią zupełnie co innego. Ponad jedna trzecia Polaków nie posiada żadnych zgromadzonych środków, a więcej niż połowa nie czuje się finansowo bezpieczna.

Ile oszczędności posiadają Polacy?

Niestety, u większości z nas sytuacja nie wygląda optymistycznie. Aż 65 proc. Polaków deklaruje, że w ogóle nie posiada oszczędności. 18 proc. zgromadziło środki o równowartości 1 -2 swoich pensji, 17 proc. 3 – 5, a 10 proc. 6 – 10 swoich wynagrodzeń.

Źródło: Bank Millennium

To, że mamy niezwykle mało oszczędności przekłada się na to, że nie czujemy się bezpieczni pod względem finansowym. Tylko 44 proc. badanych twierdzi, że jest zabezpieczona finansowo. Większymi optymistami w tym zakresie są mężczyźni. 51 proc. badanych płci męskiej deklaruje, że ma poczucie finansowego bezpieczeństwa. Z tym stwierdzeniem zgadza się tylko 38 proc. kobiet.

Podczas lektury wyników badania, najbardziej zaskoczył mnie fakt, że poziom stabilizacji finansowej nie rośnie wraz z wiekiem, najwyższy jest u osób mających od 60 do 69 lat oraz tych, żyjących w czwartej dekadzie życia. Można za to zauważyć, że w lepszej sytuacji finansowej są osoby, otrzymujące świadczenie 500 +.

Oszczędzamy coraz więcej

Mimo że jako naród nie możemy się pochwalić dobrą strategią, dotyczącą gromadzenia pieniędzy, to pocieszeniem jest fakt, że jest coraz lepiej. Według badań przeprowadzonych przez Fundację Kronenberga przy Banku Citi Handlowym średnio 16 proc. Polaków deklaruje, że oszczędza regularnie. Wydaje się to niezwykle mało, ale wciąż jest dwa razy więcej niż jeszcze 10 lat temu. Badanie „Postawy Polaków wobec finansów” jest przeprowadzone już po raz dziesiąty, więc autorzy badania mogli także zbadać, jak w tym okresie rosły nasze dochody. Okazało się, że przez ostatnie 9 lat zarabiamy średnio o 4 proc. więcej, a część z nadwyżek dochodu decydujemy się oszczędzać.

Jak pokazują badania, mamy wciąż jeszcze dużo do zrobienia w kwestii finansów. Albo zarabiamy za mało albo wydajemy za dużo, by oszczędzać. Nie musi tak jednak być! Szczególnie w Światowy Dzień Oszczędzania zachęcam do czytania nas regularnie.

Podobne artykuły