Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Kredyty inwestycyjne dla firm - raport

Fot.

Wreszcie robisz to, co zawsze chciałeś- prowadzisz własny biznes. Masz pomysły, które mogłyby rozkręcić twoją działalność, ale brakuje ci pieniędzy na ich sfinansowanie? W tym momencie z pomocą przychodzi bank, proponując ci kredyt inwestycyjny. Zrobiliśmy przegląd oferty banków, żebyś mógł od razu znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojej firmy.

Trudno jest porównać kredyty inwestycyjne dla firm, ponieważ wiele parametrów zależy od specyfiki działalności- wielkości firmy, rocznych przychodów, obecności na rynku, rodzaju inwestycji, historii współpracy z bankiem czy zapotrzebowania na kapitał. Dlatego tym razem przygotowaliśmy raport, przedstawiający najważniejsze elementy kredytu inwestycyjnego w 12 bankach. Klikając w baner w tekście, możesz się z nim zapoznać. A teraz sprawdź, co poszczególne instytucje mają do zaoferowania twojej firmie.

Jeśli zależy ci na czasie, to zwróć szczególną uwagę na ofertę Idea Banku. Cały proces załatwiasz przez internet, a pieniądze wpłyną na twoje konto nawet w 24 godziny. Jako przedsiębiorca masz pewnie dużo spraw na głowie, więc nie chcesz tracić cennych chwil na wizytę w oddziale banku, skoro możesz go wykorzystać np. na pozyskiwanie nowych klientów.

R E K L A M A


Alior Bank

Kredyt inwestycyjny w Alior Banku mogą otrzymać firmy, które działają na rynku min. rok. Oprocentowanie jest zależne od zdolności kredytowej i wynosi od 3,5 proc. do 8,5 proc. Za udzielenie kredytu zapłacisz prowizję w wysokości 2,5 proc. min. 2,5 tys. zł. Pieniądze możesz przeznaczyć na zakup lub remont środków trwałych (nieruchomości, pojazdy, maszyny, urządzenia), zakup nowych technologii, wykup z leasingu, refinansowanie poniesionych kosztów zakupu, inne cele związane z podniesieniem wartości przedsiębiorstwa oraz spłatę kredytu inwestycyjnego w innym banku. Za udzielenie zobowiązania musisz zapłacić opłatę przygotowawczą min. 300 zł. Możesz skorzystać z karencji w spłacie- maksymalnie 18 miesięcy.

Bank Millennium

Bank Millennium udziela kredytu na maksymalnie 80 proc. wartości nakładów inwestycyjnych (do 4 mln zł), a spłatę możesz rozłożyć nawet na 8 lat. Prowizja wynosi 5 proc., a oprocentowanie jest zależne od stawki WIBOR 3M. Do tego bank dolicza marżę w wysokości od 1,6 proc. do 7,5 proc. Aby starać się o kredyt, firma musi działać na rynku min. 12 miesięcy. Bank nie pobiera opłaty przygotowawczej, ale nie ma możliwości skorzystania z wakacji kredytowych. Za podwyższenie kwoty kredytu lub jego wcześniejszą spłatę zapłacisz 0,5 proc. min. 100 zł sumy pozostałej do spłaty. Pieniądze od banku możesz przeznaczyć na: zakup gruntu, zakup, budowę lub remont nieruchomości albo innego środka trwałego oraz na spłatę kredytu, udzielonego przez inny bank.

Bank Ochrony Środowiska

Do firm z przynajmniej rocznym stażem swoją ofertę kieruje także Bank Ochrony Środowiska. Dostępna wysokość kredytu, jego oprocentowanie i prowizja zależy od charakteru inwestycji oraz zdolności kredytowej klienta. Maksymalny okres kredytowania to 20 lat. Możesz zawiesić spłatę kredytu na nawet 12 miesięcy. Kredyt możesz przeznaczyć na sfinansowanie przedsięwzięć, które służą rozwojowi twojej firmy, ale także działań proekologicznych (np. instalacja rozwiązań oszczędzających wodę czy energię).

Bank Zachodni WBK

W Banku Zachodnim WBK pożyczysz tyle, ile zdaniem bankowego analityka wyniesie twoja zdolność kredytowa. Okres kredytowania wynosi nawet 15 lat, nie dłużej jednak niż okres amortyzacji przedmiotu finansowania. Marża jest ustalana indywidualnie, a oprocentowanie jest oparte na stawce WIBOR 1M, 3M lub 6M (w zależności od wybranego okresu odsetkowego). Wysokość prowizji zaczyna się już od 3,5 proc. kwoty kredytu. Kiedy zechcesz wcześniej spłacić zobowiązanie, to koszt takiej operacji to min. 5 proc. pozostałego salda. Za podwyższenie kwoty kredytu bank pobierze prowizję min. 1,5 proc. nie mniej niż 200 zł. Możesz odroczyć spłatę na maksymalnie półtora roku. Bank najchętniej udzieli kredytu firmom z przynajmniej rocznym stażem, ale zastrzega, że są wyjątki od tej reguły.

BGŻ BNP Paribas

Aby ubiegać się o kredyt inwestycyjny w BGŻ BNP Paribas, trzeba prowadzić firmę od przynajmniej dwóch lat. Możesz pożyczyć od 20 tys. zł do 2,2 mln zł, a spłatę rozłożyć na okres od 6 miesięcy do 15 lat. Oprocentowanie opiera się na stawce WIBOR 3M oraz marży ustalanej indywidualnie. W ten sam sposób bank wylicza prowizję, której wysokość możesz negocjować. Bank nie definiuje przeznaczenia kredytu. Określa tylko, że musi być on spójny z prowadzoną działalnością gospodarczą. Za wcześniejszą spłatę zobowiązania BGŻ BNP Paribas pobiera prowizję w wysokości 1,5 proc. sumy, którą jesteś winien bankowi, a za podwyższenie- 2 proc. od kwoty podwyższenia. Jeśli pieniądze przeznaczysz na zakup środków trwałych, to możesz skorzystać z półrocznej karencji w spłacie, a jeśli na finansowanie nieruchomości, to z dwuletniej.

Deutsche Bank

Deutsche Bank oferuje kredyt inwestycyjny od 10 tys. zł. Aby go dostać, twoja firma musi funkcjonować na rynku przynajmniej od dwóch i pół roku. Maksymalny okres kredytowania to 15 lat. Bank nie podaje wysokości oprocentowania i prowizji, ponieważ obie wartości są ustalane indywidualnie. Pożyczone pieniądze możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych, refinansowanie nakładów własnych na ten cel lub refinansowanie kredytów, pożyczek, obligacji albo leasingu z innych instytucji.

Idea Bank

Tylko w Idea Banku złożysz wniosek i otrzymasz decyzję kredytową on-line, bez konieczności wizyty w oddziale banku. Bank nie wymaga dostarczenia zaświadczeń z ZUS-u czy Urzędu Skarbowego, a środki wpłyną na twoje konto nawet w ciągu 24 godzin. Pożyczone pieniądze otrzymasz więc szybko i sprawnie i niezwłocznie będziesz mógł sfinansować swoją inwestycję. Dobre pomysły nie powinny czekać. W Idea Banku pożyczysz od 10 tys. zł do 0,5 mln zł, a okres spłaty wynosi od roku do 6 lat. Oprocentowanie jest uzależnione od twojej zdolności kredytowej, a wysokość marży zaczyna się od 2,95 proc. Aby móc wnioskować o kredyt, firma musi być obecna na rynku przynajmniej rok. Bank nie pobiera opłaty przygotowawczej.

ING Bank Śląski

ING Bank Śląski oferuje Pożyczkę dla przedsiębiorców w kwocie od 10 tys. zł do 1,2 mln zł, w tym do 0,5 mln zł bez zabezpieczenia. Spłatę można rozłożyć na minimalnie jedną i maksymalnie 120 rat. Oprocentowanie jest oparte na stawce WIBOR 1M, a do tego naliczana jest marża, która wynosi od 2,5 proc. do 8 proc. Tę wartość można obniżyć o 0,5 proc. po wykupieniu ubezpieczenia Pewna Spłata Plus. Prowizja może wynosić 0 zł lub mieścić się w przedziale 2,5 – 7 proc. To ty decydujesz, czy bardziej opłaca ci się wybrać niższą marżę czy prowizję. Bank nie pobiera opłaty przygotowawczej. Jeśli chcesz dostać kredyt bez zabezpieczenia, to musisz prowadzić firmę od roku, a jeśli dysponujesz zabezpieczeniem, to od pół roku.

mBank

Jeśli rozważasz ofertę mBanku, to musisz wiedzieć, że udziela on kredytu inwestycyjnego w kwocie od 20 tys. zł do 1 mln zł, jeśli pieniądze są przeznaczone na zakup ruchomych środków trwałych albo do 4 mln zł, jeśli na kupno nieruchomości. Od celu finansowania zależy także maksymalny okres kredytu- do 8 lat, gdy dotyczy ruchomych środków trwałych lub do 20 lat, jeżeli nieruchomości. Co ważne, oferta jest dostępna dla przedsiębiorstw już od pierwszego dnia działalności. Oprocentowanie wynosi 5,23 proc. dla zobowiązań zaciąganych na maksymalnie 8 lat oraz 4,23 proc. dla tych trwających od 9 do 20 lat. mBank nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu. Warto wiedzieć, że pożyczonymi pieniędzmi może zostać sfinansowane nawet 100 proc. inwestycji, a do tego masz możliwość zaciągnięcia zobowiązania na VAT, które jest połączone z kredytem inwestycyjnym.

PKO Bank Polski

Kredyt inwestycyjny MSP zostanie udzielony do kwoty 80 proc. nakładów inwestycyjnych, jeżeli chcesz nim sfinansować zakup ruchomych środków trwałych lub twoja firma jest nowa albo do 90 proc. tych nakładów, gdy pieniądze chcesz przeznaczyć na kupno nieruchomości, a twoja firma ma dłuższy staż na rynku. Spłatę możesz rozłożyć na maksymalnie 20 lat. Oprocentowanie jest ustalane indywidualnie, a prowizja wynosi od 1,5 proc. Aby udzielić kredytu, bank wymaga, aby staż firmy był nie krótszy niż 18 miesięcy. Jeśli będziesz chciał wcześniej spłacić zobowiązanie, to będziesz musiał zapłacić za to 2 proc. prowizji. Do kwoty 0,5 mln zł PKO Bank Polski może udzielić kredytu bez zabezpieczeń rzeczowych, ale warto wiedzieć, że możesz go zabezpieczyć gwarancją de minimis i COSME. Masz możliwość skorzystania z karencji w spłacie nawet do 12 miesięcy.

Plus Bank

Maksymalna kwota kredytu, którą możesz otrzymać na inwestycję w Plus Banku wynosi aż 25 mln zł. Możliwy okres spłaty jest relatywnie krótki, bo wynosi 10 lat. Za udzielenie pożyczki bank pobierze prowizję w wysokości 1,5 proc. kwoty, o którą wnioskujesz i naliczy 5-procentowe odsetki. Bank wymaga relatywnie krótkiego stażu przedsiębiorstwa, bo tylko 6 miesięcy. Opłata przygotowawcza wynosi 0,1 proc. pożyczanej kwoty.

Raiffeisen Polbank

Ostatnią ofertą, którą zbadaliśmy jest kredyt inwestycyjny w Raiffeisen Polbanku. Możesz pożyczyć od 30 tys. zł do 1,2 mln zł i rozłożyć to na liczbę od 12 do 180 rat. Bank wylicza oprocentowanie w oparciu o WIBOR 3M, doliczając marżę 3 proc. Wysokość prowizji zaczyna się od 2 proc. Jeśli chcesz starać się o kredyt, to wiedz, że możesz to zrobić od momentu, gdy twoja firma skończy 1,5 roku, a gdy pracujesz w wolnym zawodzie to 12 miesięcy. Bank nie pobiera opłaty przygotowawczej oraz nie daje możliwości skorzystania z wakacji kredytowych.

Pamiętaj, że w wielu przypadkach kredyt inwestycyjny dla twojej firmy będzie szyty na miarę. Jednak zestawienie, które przygotowaliśmy z pewnością pomoże ci wybrać faworyta, u którego będziesz starał się o finansowanie.


Advertisement

Podobne artykuły