Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Ubezpieczenia OC będą droższe

Ubezpieczyciele ostrzegają, że podwyżki cen OC będą duże. Ale wzrosną też m.in. możliwe maksymalne odszkodowania, na jakie mogą liczyć kierowcy.

Ubezpieczenie OC musi wykupić każdy właściciel auta. Dzięki ostrej konkurencji na polskim rynku ceny polis są stosunkowo niskie. Ale, jak informuje Gazeta Wyborcza, nadciąga koniec dobrego.

Do 10 grudnia Polska zgodnie z wymaganiami UE musi podnieść tzw. sumy ubezpieczenia, czyli maksymalną wysokość odszkodowania, na jakie może liczyć kierowca.

Z 300 tys. euro do 500 tys. wzrosną tzw. szkody na mieniu (głównie zniszczony samochód) oraz z 1,5 mln aż do 2,5 mln euro szkody osobowe (utrata zdrowia lub życia ofiar wypadku).

Michał Kwieciński, prezes Liberty Direct powiedział, że doświadczenia innych krajów pokazują, iż wzrost nie będzie powolny, lecz skokowy. Zwłaszcza że towarzystwa ubezpieczeniowe tylko czekają na pretekst do podwyżki.

W ostatnich trzech latach ceny OC spadły o kilkanaście procent, mimo że wartość wypłacanych odszkodowań wzrosła. - Większość ubezpieczycieli na OC nie zarabia, a wręcz musi do niego dopłacać - mówi Katarzyna Lewandowska, dyrektor PZU ds. produktów komunikacyjnych. Firmy robią to dlatego, że zadowolony z OC klient może dokupić polisę autocasco, na której jest niezły zysk.

Sprawą ubezpieczeń zajęła się Komisja Nadzoru Finansowego. - Analizujemy stawki na rynku, przedstawimy raport - mówi Katarzyna Biela z KNF. Nieoficjalnie mówi się, że nadzór finansowy może nawet wydać rekomendację, by nie sprzedawać polis OC poniżej kosztów.

Część ubezpieczycieli zaczęła podnosić ceny już w tym roku. - Podwyżka dotyczy na razie tylko tych, którzy jeżdżą nieostrożnie i powodują wypadki - zapewniają towarzystwa. Nie oznacza to jeszcze, że na OC zaczęły zarabiać - na razie tylko mniej tracą.

Podobne artykuły