Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Ubezpieczenie motocykla

Właściciela motocykla obowiązuje taki sam zakres ubezpieczeń komunikacyjnych jak osobę posiadającą samochód. Obowiązkowym ubezpieczeniem, z którego kosztem musimy się liczyć jest OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Chroni ono posiadacza motocyklu w taki sam sposób jak posiadacza czterech kółek – zapewnia pokrycie kosztów odszkodowania za wyrządzone szkody komunikacyjne osobom trzecim.

Składka tej polisy zależy od wielu czynników takich, jak:
  • wiek kierowcy,
  • miejsce zarejestrowania pojazd,
  • przebieg dotychczasowego ubezpieczenia.

Jej wysokość, przy braku zniżek, sięgać może kilkuset złotych rocznie, ale jest to wydatek, który jest konieczny by móc cieszyć się z jazdy na polskich drogach.

Jeżdżący motocyklem są w dużo większym stopniu narażeni na urazy niż kierowcy samochodów. Dlatego przy ubezpieczeniu samego pojazdu warto pomyśleć o zabezpieczeniu kierowcy i pasażera nie tylko poprzez kaski i odzież ochronną, ale również poprzez polisę. Jednym z takich ubezpieczeń jest NNW. Pozwala ono uzyskać odszkodowanie w przypadku wystąpienia uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Składka tego ubezpieczenia zależy w głównej mierze od wysokości sumy ubezpieczenia, która ma bezpośredni wpływ na wielkość świadczeń. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na koszt tej polisy są wiek ubezpieczonego oraz klasa ryzyka. NNW nie jest drogim ubezpieczeniem, a może stanowić wymierną pomoc w razie wypadku, dlatego powinno być brane pod uwagę przez każdego motocyklistę.

Kolejnym nieobowiązkowym, ale wartym uwagi rodzajem polis jest autocasco, które chroni od kosztów uszkodzeń wynikających z kolizji czy wypadków jak i niezależnych od nas czynników zewnętrznych jak np. pożar. Ochroną objęta jest też kradzież oraz jej usiłowanie. W przypadku tej polisy na składkę wpływ ma bardzo wiele czynników takich jak:
  • suma ubezpieczenia,
  • pojemność silnika,
  • okres posiadania prawa jazdy,
  • zniżki i zwyżki itp.

Roczny koszt AC dla motocykla jest wysoki, często wyższy niż dla samochodu o zbliżonej wartości. Dzieje się tak, ponieważ motocykle z znacznie większym stopniu narażone są na szkody niż samochody. Koszt ten warto jest ponieść, kiedy motocykl ma dużą wartość, a jego ewentualna naprawa będzie sporym obciążeniem dla domowego budżetu.

Właściciel motocyklu może zaopatrzyć się też w Assistance, czyli ubezpieczenie, które zapewni nam pomoc w nieoczekiwanych zdarzeniach na drodze np. przebicia opon, braku paliwa, wypadku, kolizji czy katastrofy drogowej. Taki typ polisy może być bardzo przydatny w czasie dłuższych podróży, kiedy nie wiadomo, co może się przytrafić na drodze. Assistance najczęściej kupujemy w pakiecie z OC lub AC.

W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych warto przed podjęciem decyzji o wyborze towarzystwa zapoznać się z kilkoma ofertami i wybrać najkorzystniejszą. Pomóc w tym mogą agenci ubezpieczeniowi, którzy przygotują konkretną ofertę dla danego klienta lub też można skorzystać z porównywarek internetowych, które pokażą nam przybliżone koszty danych polis. Przed podpisaniem umowy najważniejsze jest zapoznanie się z jej warunkami i wyjaśnienie wszelkich wątpliwości pozwoli nam to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości.

Podobne artykuły