Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Ubezpieczenie podróżne. Co możesz zyskać?

Fot. Jonathan Cohen/Flickr

Wybierając się na wakacje, warto pomyśleć o sytuacjach awaryjnych. Nagła choroba czy wypadek to sytuacje, w których przyda się dobre ubezpieczenie podróżne. Gdzie takie wykupić? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Przed wyjazdem na urlop warto pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu. Co prawda nie zagwarantuje nam ono pełnego bezpieczeństwa, ale uchroni nas przed skutkami finansowymi, gdy zachorujemy lub ulegniemy wypadkowi. By mieć pewność, że będzie ono chroniło w dużym zakresie, należy szczegółowo zapoznać się z ofertą ubezpieczycieli i porównać poszczególne produkty. Ważna jest nie tylko cena, czyli wysokość składki, trzeba także sprawdzić zakres ochrony gwarantowanej w ubezpieczeniu. O ubezpieczeniu podróżnym muszą pomyśleć osoby, które organizują wakacyjny wyjazd na własną rękę lub wybierają się do kraju wymagającego uzyskania wizy turystycznej. Natomiast w przypadku zorganizowanych wycieczek ubezpieczenie często zapewnia biuro podróży.Z drugiej strony nie można zapomnieć, że biura podróży nie zawsze w najpełniejszy sposób zabezpieczają turystę – wysoka cena może odstraszać osoby potencjalnie zainteresowane wycieczką, dlatego większość z nich oferuje podstawowe ubezpieczenie. W takim przypadku warto sprawdzić, czy spełnia ono oczekiwania, a jego zakres ochrony jest wystarczający.

To zaplecze, o którym trzeba pamiętać

Ubezpieczenie podróżne to znacznie więcej niż tylko ubezpieczenie zdrowotne. Firmy ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom turystów i oferują zróżnicowane pakiety. Polisa zdrowotna wciąż jednak stanowi podstawę. Przy zapoznawaniu się z nią niezbędne jest zwrócenie uwagi przede wszystkim na sumę ubezpieczenia. Im jest ona wyższa, tym na więcej może liczyć ubezpieczony. Wówczas można być też pewnym, że otrzyma się niezbędną pomoc.

Jaka suma ubezpieczenia jest optymalna w przypadku wakacji w Europie? Specjaliści podkreślają, że minimalna suma to 30 tys. euro, bo tylko taka gwarantuje, że ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty związane z hospitalizacją czy transportem do kraju. W przypadku wyjazdu na pozostałe kontynenty suma ubezpieczenia powinna być jeszcze wyższa, bo droższy będzie ewentualny transport poszkodowanego do kraju.

Gdy mowa o ubezpieczeniu, nie można zapomnieć, że o dodatkowej polisie pomyśleć powinny osoby cierpiące na choroby przewlekłe czy kobiety w ciąży. W takich przypadkach ubezpieczyciel nie zapłaci za sfinansowanie kosztów leczenia czy odebranie porodu w ramach podstawowego ubezpieczenia. W praktyce zatem zapewnienie szerszej ochrony leży w interesie wyjeżdżającego. O dodatkowym ubezpieczeniu powinny też pomyśleć osoby zamierzające podczas urlopu uprawiać sporty ekstremalne.

By uzyskać dodatkową ochronę

Dla turystów nie bez znaczenia powinna być możliwość uzyskania dodatkowej ochrony. By to zrobić, warto pomyśleć o rozszerzeniu podstawowego pakietu o dodatkowe ubezpieczenia. Przykładowym produktem dodatkowym może być ubezpieczenie o odpowiedzialności cywilnej. To zabezpiecza turystę przed ponoszeniem odpowiedzialności z tytułu wyrządzenia szkody osobie trzeciej (np. potrącenie na stoku). Wybierając takie ubezpieczenie, warto sprawdzić, czy obejmuje ono szkody wyrządzone osobom zarówno w czasie podróży, jak i w docelowym miejscu podróży.

Inną polisą, o której warto pomyśleć, jest ubezpieczenie od utraty bagażu. Powinno ono być szczególnie ważne dla turystów, którzy zabierają w podróż np. sprzęt sportowy. Decydując się na takie zabezpieczenie, niezbędne jest również sprawdzenie sumy ubezpieczenia. Kwota widniejąca na umowie powinna być na tyle wysoka, by za pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela turysta mógł zakupić nowy sprzęt.

By nie otrzymać słonego rachunku

Polisę turystyczną należy wybrać z myślą o swoich potrzebach. To zupełna podstawa, by ubezpieczenie spełniło swoje zadanie – stworzyło oczekiwaną ochronę. Zaniedbanie tej kwestii może okazać się bardzo kosztowne. Wszystko dlatego, że leczenie za granicą jest drogie. Trzeba przy tym pamiętać, że na koszt leczenia składa się nie tylko hospitalizacja, lecz także transport z miejsca wypadku do szpitala i ze szpitala do kraju – jeżeli jest to konieczne.

Ile kosztuje leczenie za granicą? Trudno podać konkretne kwoty, bo te zależą od wielu czynników. Mowa nie tylko o rozpoznaniu choroby, lecz także o liczbie dni, jaką pacjent spędzi w szpitalu. Niezależnie od tego zawsze są to kwoty liczone w tysiącach złotych. By uchronić portfel przed znaczącym uszczupleniem lub nie wrócić z urlopu z długiem, warto odpowiednio wcześniej pomyśleć o podpisaniu umowy ubezpieczenia.

Podobne artykuły