Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Inwestowanie

Oszczędzać czy inwestować?

powrót do poradników

Decyzja, czy oszczędzać czy inwestować zależy od indywidualnej sytuacji finansowej i preferencji. Zanim zaczniesz inwestować, powinieneś oszczędzać. Szczególnie warto to robić, kiedy masz relatywnie niskie dochody i niepewną sytuację materialną. Najpierw powinieneś zbudować swoją poduszkę finansową, czyli fundusz, z którego będziesz mógł skorzystać np. w przypadku utraty pracy czy choroby w rodzinie. Kiedy zgromadzisz już na przykład trzy- lub sześciokrotność swoich dochodów, możesz myśleć o gromadzeniu kapitału na inwestycje.

 

Nie warto jednak trzymać swoich oszczędności w domu albo na zwykłym koncie bankowym. Korzystniej jest założyć lokatę lub rachunek oszczędnościowy, gdzie osiągniesz zysk w postaci odsetek, a jednocześnie nic nie stracisz.

 

Inwestycjami powinny zajmować się osoby, które mają pewną sytuację materialną oraz zgromadzone oszczędności, ponieważ w przypadku inwestowania, istnieje ryzyko utraty kapitału. Można liczyć jednak na wyższy zysk. Warto pamiętać, że, aby osiągać korzyści finansowe, nie trzeba grać na giełdzie. Można na przykład kupić mieszkanie i osiągać comiesięczne zyski z czynszu.

 

Inne poradniki

Najnowsze artykuły

Wszystkie artykuły