Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Bankowość dla nowych przedsiębiorców

2/2

Usługi w bankowości elektronicznej

Jeśli Twoja działalność będzie się wiązała z koniecznością realizacji transakcji walutowych, to sprawdź wysokość opłat za przelewy walutowe i zagraniczne oraz koszty związane z przewalutowaniem transakcji. Poszukaj również banku, który da Ci możliwość skorzystania z dodatkowych narzędzi, dzięki którym obniżysz koszty zakupu walut i będziesz mógł w łatwy sposób realizować zlecenia.

Nadwyżki finansowe możesz trzymać na koncie oszczędnościowym lub wpłacać na lokaty. Podobnie jak w przypadku konta osobistego, będziesz mógł zarządzać nimi po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej. Oprócz wysokości oprocentowania sprawdź, czy bank da Ci możliwość zakładania depozytów na krótki okres (np. na jedne dzień) oraz czy będziesz mógł skorzystać z lokaty overnight. Dzięki niej nie będziesz zamrażał pieniędzy. Będą procentować w nocy, a w dzień są znów dostępne na rachunku.

Zintegrowana księgowość

Jeśli dopiero zakładasz firmę to pewnie zastanawiasz się nad sposobem prowadzenia księgowości. Możesz korzystać z usług księgowej, ale to będzie Cię kosztować kilkaset złotych miesięcznie. Możesz też rozliczać się samodzielnie. Również w tym przypadku bank pomoże Ci uprościć regularnie wykonywane czynności.

Rachunki firmowe coraz częściej są integrowane z systemami do prowadzenia księgowości. Najprostsza wersja umożliwiająca wystawianie faktur, rozliczanie transakcji i opłacanie składek jest zazwyczaj bezpłatna. Jeśli zdecydujesz się wykupić abonament, to nad poprawnością Twoich rozliczeń będzie czuwał specjalista. Opłata za korzystanie z jego pomocy jest o wiele tańsza niż w przypadku tradycyjnych usług księgowych.

Wsparcie finansowe na start

Problem braku środków finansowych dotyczy nie tylko młodych firm, ale mogą się one spodziewać trudności w uzyskaniu wsparcia w postaci kredytu bankowego. W przypadku działalności gospodarczej z krótką historią, bankom trudniej ocenić ryzyko związane z z udzieleniem kredytu, jednak oferują tzw. „kredyty na start” przyznawane na specjalnych warunkach. Takie wsparcie finansowe możesz dostać od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Możesz się jednak spodziewać, że w porównaniu do oferty tradycyjnej, dostępna kwota będzie niższa, okres kredytowania krótszy lub bank poprosi Cię o przedstawienie dodatkowych zabezpieczeń. Kredyt na start może być też droższy od analogicznego zaciąganego przez firmę np. z 2 czy 3 letnim stażem.

Jeśli potrzebujesz dodatkowego finansowania, to jedną z wygodniejszych form jest limit kredytowy w rachunku bieżącym. Umożliwi Ci on realizowanie przelewów i płacenie kartą nawet w przypadku, gdy skończą ci się środki na rachunku. Przelew, który później dostaniesz na konto, w pierwszej kolejności zostanie przeznaczony na spłatę zobowiązania, a przyznany Ci limit znów będzie do wykorzystania. Zazwyczaj im dłużej prowadzisz firmę, tym wyższą kwotę kredytu możesz dostać. Odsetki płacisz od salda zadłużenia, jednak niektóre banki mogą pobierać opłatę również od przyznanego, ale nie wykorzystanego limitu. Musisz więc dobrać go do własnych potrzeb i możliwości. Wnioskowanie o tego typu kredyt z wiązane jest z ograniczoną ilością formalności i często możesz zrobić to całkowicie on-line.

Wygodna i prostą w użyciu formą jest karta kredytowa. Podobnie jak limit w koncie pozwoli Ci zachować płynność finansową w sytuacji braku środków na rachunku bieżącym. Możesz nią płacić u innych przedsiębiorców posiadających terminal płatniczy, ale musisz też pamiętać, że z rachunku karty możesz też zrealizować przelew środków. Wcześniej sprawdź, jaką opłatę pobierze Twój bank za taka operację. Jedną z zalet firmowej karty kredytowej jest okres bezodsetkowy, czyli czas w którym korzystasz z kredytu całkowicie za darmo. Przeciętnie wynosi on około 54 – 56 dni.

Jeśli potrzebujesz większej kwoty rozwiązaniem będzie kredyt inwestycyjny. W przypadku nowych firm, które nie mogą się jeszcze pochwalić wynikami finansowymi duże znaczenie mogą mieć zabezpieczenia, jakie przedstawisz, branża w której działasz oraz dobrze przygotowany biznesplan na podstawie którego analitycy będą w stanie określić ryzyko związane z Twoja inwestycją. Kredyt taki możesz uzyskać na wysoką kwotę ze spłatą rozłożoną nawet na kilkadziesiąt lat. Jego warunki cenowe, podobnie jak w przypadku większości produktów kredytowych dla firm są ustalane indywidualnie.

Wynajmij zamiast kupować

Inny sposób na sfinansowanie pojazdów, maszyn, a nawet nieruchomości to leasing. Można go porównać do najmu przedmiotu leasingu od firmy leasingowej. Dla nowych firm jest łatwiejszy do uzyskania od kredytu bankowego, wiąże się z mniejszą ilością formalności i przede wszystkim jest dostępny niemal od pierwszego dnia prowadzenia działalności. W przypadku standardowej oferty możesz go dostać nawet bez udziału środków własnych, jednak jako nowa firma musisz liczyć się z koniecznością wpłaty początkowej sięgającej od kilku do kilkudziesięciu procent wartości przedmiotu.

Pamiętaj, że w przypadku finansowania pojazdów leasing przyniesie Ci również dodatkowe korzyści finansowe z których nie będziesz mógł skorzystać w przypadku kredytu. Całą ratę, a nie tylko część odsetkową będziesz mógł wliczyć w koszty prowadzenia działalności oraz będziesz mógł odliczyć nawet pełen VAT, w zależności od sposobu użytkowania.

Skorzystaj z doświadczenia doradcy

Gdy jako przedsiębiorca rozpoczniesz już współpracę z bankiem traktuj go jak partnera w biznesie. Doświadczenie doradcy bankowego przyda Ci się przy wyborze kolejnych produktów, a dobrze dobrane rozwiązania pomogą Ci w prowadzeniu firmy i zarządzania jej finansami.