Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
  • Joanna Leja
    Ekspert direct.money.pl

  • 11.03.2016,godz. 07:00

Ranking kont oszczędnościowych - marzec 2016

Ranking kont oszczędnościowych - marzec 2016
Ranking kont oszczędnościowych; marzec 2016
Szukając konta oszczędnościowego skupiamy się głównie na oprocentowaniu. Warto jednak sprawdzić, na jakich warunkach będą wypłacane odsetki. Wysokie oprocentowanie, które widzimy w reklamach, często obowiązuje przez krótki okres. Który bank proponuje nam najwięcej i jakie warunki otrzymamy otwierając konto oszczędnościowe?

 

Wybierając konto oszczędnościowe, warto zwrócić uwagę na warunki jego prowadzenia i - przede wszystkim - oprocentowania. Najlepszą ofertą mogą cieszyć się osoby, które dopiero planują rozpocząć współpracę z danym bankiem. Niestety, opcja taka jest najczęściej promocyjna i niewiele banków utrzyma oprocentowanie na wyższym poziomie przez dłuższy okres.

Od momentu wprowadzenia obniżek stóp procentowych, banki zaczęły stosować różnego rodzaju promocje, dzięki którym możemy korzystać z oprocentowania wyższego niż standardowe. Jednak decydując się na taki rachunek, warto sprawdzić wszystkie warunki, które się z nim łączą. Co musimy zrobić, aby takie oprocentowanie otrzymać, jak długo będziemy cieszyć się z wyższego oprocentowania i ile możemy ulokować?

Zasady najlepszych kont oszczędnościowych

Najwyższe oprocentowanie na rachunku oszczędnościowym proponuje swoim klientom Orange Finanse. Klient, który otworzy takie konto otrzyma 3,5 proc. Jednak po trzech miesiącach oprocentowanie konta obniży się do poziomu 0,5 proc. Maksymalna kwota, którą ulokujemy na promocyjnych warunkach, to 10 tys. złotych.

Jeśli chcemy odłożyć większą kwotę, to w ofercie BOŚ Banku znajdziemy wysoko oprocentowany rachunek oszczędnościowy EKOpofit, na który wpłacimy do 50 tysięcy złotych. Przez pięć miesięcy będziemy mogli korzystać z oprocentowania 3,25 proc. w skali roku. Jednak w tym czasie musimy również posiadać konto osobiste i aktywną kartę debetową, oraz zasilać ROR kwotą minimum 1 tys. zł miesięcznie.

Zakładając Konto Idealne w Idea Banku możemy skorzystać z 3 proc. na rachunku oszczędnościowym ZOŚKA. Oprocentowanie będzie obowiązywało przez kolejne miesiące, jeśli w każdym z nich zrobimy przelew z Konta Idealnego na Konto ZOŚKA w wysokości min. 10 proc. salda z poprzedniego miesiąca. Jeśli tego nie zrobimy, lub nie uda nam się utrzymać oszczędności na poziomie średniego salda z poprzedniego miesiąca, to pieniądze będą oprocentowane na 1,5 proc. Promocyjne oprocentowanie obowiązuje do kwoty 100 tys. złotych.

Klienci Banku BPH, którzy posiadają Konto Maksymalne indywidualne i założą Pracowite Konto Oszczędnościowe oprocentowane na 2,75 proc., będą mogli ulokować maksymalną kwotę 50 tys.

Niewiele niższe oprocentowanie na depozycie proponuje posiadaczom konta 360o Bank Millennium, w przypadku tego banku oprocentowanie obniżyło się o 0,30 punktu procentowego, mimo to jest to jeden z lepiej oprocentowanych rachunków na rynku. Niestety oprocentowanie 2,70 trwa tylko przez trzy miesiące. Kwota maksymalna, którą możemy wpłacić wyniesie 50 tys. złotych.

Takie samo oprocentowanie zaproponuje nam Bank BGŻ Optima z możliwością ulokowania na koncie do 100 tys. złotych. Podobną kwotę będziemy mogli również zdeponować na Koncie Oszczędnościowym Plus z oprocentowaniem w wysokości 2,55 w Deutsche Banku i w Banku ING na 2,50 proc. W obu przypadkach wyższe oprocentowanie obowiązuje przez 4 miesiące od otwarcia rachunku.

BIZ Bank i Smart Bank, które obniżyły swoje oprocentowania do poziomu 2,50 procent zamykają pierwszą dziesiątkę najlepiej oprocentowanych rachunków. Maksymalna kwota, którą możemy ulokować na obu rachunkach to 50 tys. złotych.

 

Najlepsze konta oszczędnościowe
miejsceBankkonto oszczędnościoweoprocentowanie
1 Orange Finanse Konto Oszczędnościowe 2,4 3,50%
2 BOŚ Bank Konto oszczędnościowe EKOprofit 2,4 3,25%
3 Idea Bank Konto ZOŚKA 4 3,00%
4 Bank BPH Pracowite Konto Oszczędnościowe4 2,75%
5 Bank Millennium Konto Oszczędnościowe 1,4
[otwórz konto]
2,70%
6 BGŻ Optima Konto Oszczędnościowe 1,2 2,70%
7 Deutsche Bank db Konto Oszczędnościowe Plus2 2,55%
8 BIZ Bank Konto Oszczędnościowe 2,50%
9 ING Bank Śląski Otwarte Konto Oszczędnościowe 2,50%
10 Smart Bank Smart Procent 3 2,50%

Opracowanie: direct.money.pl na podstawie ofert banków

 

1) dla nowych środków
2) oprocentowanie promocyjne
3) dla nowych klientów
4) dla klientów posiadających ROR

Zanim wybierzemy konto oszczędnościowe warto przeanalizować, na którym z wysoko oprocentowanych rachunków, zarobimy najwięcej. Pamiętajmy, że najwyższe oprocentowanie nie zawsze wiążę się z największym zyskiem. Przykładowo, wpłacając 10 tys. złotych na konto z oprocentowaniem 3,5 proc. przez trzy miesiące i 0,5 proc. w kolejnych, zarobimy w ciągu roku około 100 złotych. Podobną kwotę otrzymamy trzymając przez cały okres taką samą kwotę na rachunku ze stałym oprocentowaniem w wysokości 1 proc. w skali roku. Dlatego zapoznanie się z zasadami oferty jest kluczowe zanim zdecydujemy się na oszczędzanie na rachunku oszczędnościowym.

Metodologia:
Zestawienie zostało opracowane na podstawie ofert obowiązujących w dniu 3 marca 2016 roku.