Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
  • Anna Malek
    Ekspert direct.money.pl

  • 21.09.2016,godz. 12:34

Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze? Poradnik

Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze? Poradnik

Poradnik pod patronatem Pożyczkomat.pl

Pożyczka pozabankowa jest dobrym rozwiązaniem, gdy potrzebujesz gotówki w awaryjnych sytuacjach. Nie musisz załatwiać formalności w banku. Wystarczy, że złożysz wniosek przez internet, a pieniądze szybko wpłyną na twoje konto. Na rynku działa obecnie kilkadziesiąt firm pożyczkowych, dlatego warto poświęcić chwilę uwagi, aby wybrać najlepszą ofertę. Dowiedz się, jak bezpiecznie pożyczać pieniądze.

Kiedy zepsuje ci się samochód, musisz kupić lekarstwa czy przygotować ważną uroczystość, pożyczka pozabankowa może ci pomóc w sfinansowaniu tych wydatków. Firmy pożyczkowe oferują zobowiązania od 100 do nawet kilku tysięcy zł. Termin spłaty także jest elastyczny i możesz go dostosować do swoich możliwości: z reguły wynosi od kilku do kilkudziesięciu dni. Warto wiedzieć, że w większości firm pierwsza pożyczka jest darmowa, czyli spłacasz tylko tyle, ile pożyczyłeś (np. w Pożyczkomat.pl możesz w ten sposób pożyczyć nawet 1500 zł). Pieniądze trafią na twoje konto nawet w ciągu 15 minut od momentu złożenia wniosku.

W jaki sposób porównać koszty i wybrać najtańszą ofertę?

Na stronie internetowej firmy zazwyczaj znajdują się suwaki, na których ustawiasz interesującą cię kwotę zobowiązania oraz to, na jak długo chcesz pożyczyć pieniądze. Od razu wyświetla się całkowity koszt pożyczki oraz zsumowana kwota, którą musisz oddać. Jest również przedstawiona wartość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO).

Źródło: pozyczkomat.pl

Wybierając pożyczkę, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na całkowity koszt zobowiązania, czyli kwotę, jaką musisz oddać. Dzięki temu łatwo ocenisz, która oferta jest najtańsza i bez trudu zaplanujesz spłatę pożyczki w domowym budżecie. Pamiętaj także o tym, że jeśli oddasz zobowiązanie w terminie, będziesz mógł się starać o kolejną pożyczkę na znacznie wyższą kwotę.

Żeby nie przekopywać się przez ogromną liczbę ofert na rynku, możesz zapoznać się z rankingiem szybkich pożyczek, który przygotowujemy co miesiąc. Dzięki temu od razu będziesz wiedział, która pożyczka jest aktualnie najtańsza.

Jak pożyczać bezpiecznie?

Po pierwsze, musisz wybrać rzetelnego pożyczkodawcę. Jak to zrobić? Sprawdź, czy wybrana przez ciebie firma widnieje w Rejestrze Firm Pożyczkowych, prowadzonym przez Związek Firm Pożyczkowych. ZFP dba o to, aby do rejestru trafiały jedynie firmy, które przestrzegają najwyższych standardów biznesowych i etycznych. Jeśli więc dany podmiot znajduje się w Rejestrze Firm Pożyczkowych, z pewnością jest wiarygodnym pożyczkodawcą.

Parametry oferty widzisz na suwakach i to na ich podstawie wybierasz najtańszą pożyczkę. Kiedy już złożysz wniosek, pamiętaj, aby spokojnie i dokładnie przeczytać wszystkie dokumenty przed ich podpisaniem. Sprawdź, czy całkowity koszt pożyczki się zgadza oraz ile wynoszą dodatkowe opłaty (np. za wizytę doradcy w domu, ubezpieczenie, koszty monitów, koszt połączenia z infolinią). Unikniesz dzięki temu nieprzewidzianych wydatków.

Przeczytaj także uważnie punkt dotyczący terminu spłaty pożyczki oraz ewentualnych konsekwencji w przypadku opóźnienia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie wahaj się wyjaśnić ich z pożyczkodawcą, który chętnie odpowie na wszystkie twoje pytania.

Co muszę wiedzieć przed podpisaniem umowy pożyczki?

Warto podsumować, na co powinieneś zwrócić uwagę zanim podpiszesz umowę:

  • Sprawdź rzetelność firmy w Rejestrze Firm Pożyczkowych;
  • Dowiedz się, ile wynosi całkowity koszt zobowiązania;
  • Przeczytaj umowę i w razie wątpliwości, porozmawiaj z doradcą.

Musisz wiedzieć, że zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, możesz odstąpić od umowy pożyczki w ciągu 14 dni od momentu jej podpisania bez podawania przyczyny. Jeśli znalazłeś bardziej atrakcyjną ofertę lub nieoczekiwanie otrzymałeś dodatkowe środki finansowe, masz prawo zrezygnować z pożyczki. Pamiętaj tylko o dotrzymaniu terminu.

Co zrobić, gdy nie będę mógł zwrócić pieniędzy na czas?

Od pożyczkodawcy dostaniesz harmonogram spłat (jeśli zaciągasz pożyczkę ratalną). Jeżeli korzystasz z produktu krócej niż miesiąc, to zostanie ci wskazany dzień, w którym musisz oddać pieniądze. Czasami zdarza się tak, że w danym momencie nie masz funduszy na spłatę. Przede wszystkim nie zostawiaj tej sprawy samej sobie, czekając na windykację. Skontaktuj się z pożyczkodawcą i poinformuj go o swoich trudnościach. W Pożyczkomat.pl możesz ubiegać się o rozłożenie zadłużenia na raty.

Jak uniknąć przekredytowania?

Zdarza się, że z przyczyn losowych (utrata pracy, choroba) nie jesteś w stanie spłacać pożyczki z bieżących dochodów. Bierzesz wówczas kolejne zobowiązanie, jednak po pewnym czasie okazuje się, że raty, które spłacasz przerastają twoje możliwości finansowe. Co możesz zrobić, aby uregulować zadłużenie?

Pierwszy krok, który musisz zrobić, to przestać zaciągać kolejne zobowiązania i skupić się na spłacie dotychczasowych. Następnie spisz wszystkie swoje zobowiązania, ich wartość, termin spłaty, wysokość raty i odsetek oraz konsekwencje opóźnienia w spłacie każdego z nich. Na tej podstawie będziesz mógł ustalić, w jakiej kolejności spłacać kredyty. Jeśli korzystasz z produktów bankowych (np. masz kredyt gotówkowy, samochodowy i dług na karcie kredytowej), zastanów się nad kredytem konsolidacyjnym. Pozwoli on na połączenie wszystkich zobowiązań w jedno i obniżenie raty.

Plan spłaty rat masz gotowy, ale skąd wziąć na to pieniądze? Masz dwa wyjścia: ograniczyć wydatki albo zwiększyć dochody. Łatwiej jest oczywiście zacząć od wydatków. Szczególnie ogranicz te zbędne, bez których będziesz w stanie funkcjonować, a ich ograniczenie przyniesie dużą ulgę dla twojego portfela. Przykładowo: przestań jeść na mieście, ogranicz kupowanie używek czy korzystanie z takich rozrywek jak wyjścia do klubu, koncerty. Miej pod kontrolą każdą wydaną złotówkę, a do sklepu nie ruszaj bez precyzyjnie przygotowanej listy. Przed każdym większym wydatkiem (np. ubrania czy sprzęt elektroniczny) zastanów się, czy jest on ci rzeczywiście potrzebny.

Teraz skup się na planie zwiększenia dochodów. Zazwyczaj trudno jest uzyskać od szefa podwyżkę, ale jeżeli czujesz, że rzeczywiście ci się należy, powinieneś przeprowadzić taką rozmowę. Jeśli nie widzisz na to żadnych szans, musisz szukać innych sposobów. Warto znaleźć sobie dodatkowe zajęcie, które nie będzie tak absorbujące czasowo jak praca w standardowych godzinach (np. pomoc na budowie, układanie towarów w marketach, opieka nad dzieckiem, korepetycje). Możesz także sprzedać nieużywane rzeczy (np. sprzęt elektroniczny, ubrania, dziecięce zabawki). Dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie ułatwi ci spłatę zadłużenia.
Kiedy już wyjdziesz na prostą, ucz się na swoich błędach. Nie rób spontanicznych zakupów, a finansową nadwyżkę przeznacz na oszczędności.

Opracowanie: direct.money.pl

Pożyczka przez internet sprawdzi się, gdy natychmiast potrzebujesz dodatkowej gotówki. Dostaniesz pieniądze szybko i unikniesz wielu formalności. Nie będziesz miał problemów ze spłatą zobowiązania, jeśli dobrze zaplanujesz swój budżet i zrezygnujesz ze zbędnych wydatków.

Pożyczka sprawdzi się, gdy natychmiast potrzebujesz dodatkowej gotówki. Dostaniesz pieniądze szybko i unikniesz wielu formalności. Nie będziesz miał problemów ze spłatą, jeśli dysponujesz odpowiednimi dochodami i wpasujesz kwotę zadłużenia w swój domowy budżet.