Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement
Ranking rachunków Premium 2014
  • Konrad Pluciński
    Ekspert direct.money.pl

  • 24.03.2014,godz. 13:47

Ranking rachunków premium 2014

Ranking rachunków premium 2014
Premium banking to wysokiej jakości usługi dla osób ceniących sobie elastyczność rozwiązań, indywidualne podejście oraz dostęp do szerokiej puli finansowych produktów. Są one proponowane, gdy zakładamy rachunek osobisty. Zobacz, które konta premium oferują najkorzystniejsze rozwiązania.

 

W przeciwieństwie do tradycyjnych rachunków z podstawowej oferty banków, konta premium dają możliwość skorzystania, najczęściej za darmo, z rozbudowanych pakietów usług dodatkowych. Dzięki ubezpieczeniom assistance, czy usłudze concierge rozwiązania te zbliżone są swoimi możliwościami do rachunków z najwyższej półki, czyli bankowości prywatnej. Te ostatnie jednak są dostępne dla osób bardzo wysokimi dochodami (na poziomie kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie i oszczędnościach przekraczających pół miliona złotych). Aby skorzystać z rachunku premium nie trzeba dysponować aż tak dużym majątkiem.

Concierge i osobisty doradca

Jedną z podstawowych zalet korzystania z rozwiązań bankowości premium jest usługa concierge. Została ona przeniesiona z oferty private banking. Dzięki niej można łatwo i szybko uzyskać pomoc w wielu sytuacjach, związanych z domem, pracą, podróżami, sportem czy spędzania wolnego czasu. Wystarczy skontaktować się ze swoim conciergem, który zajmie się rozwiązaniem problemu lub realizacją nawet najbardziej nietypowej prośby (np. rezerwacją stolika w restauracji w Paryżu, zakupem biletu na koncert koncertowej w Berlinie lub zatrudnieniem opiekunki dla dziecka).

 

Raiffeisen Polbank, Bank BPH, mBank, Bank Pekao S.A. oraz BZ WBK umożliwiają korzystanie z usług conierge całkowicie za darmo. Należy przy tym zwrócić uwagę, że w rankingu analizujemy usługę, która jest związana z rachunkiem bankowym, co jest rozwiązaniem mniej popularnym. Najczęściej jest ona dostępna dla posiadaczy kart kredytowych.

 

Klienci bankowości premium zazwyczaj mogą też korzystać z pomocy osobistego doradcy bankowego. Może on kompleksowo zająć się aktywami posiadacza rachunku i zoptymalizować portfel produktów zarówno kredytowych jak i oszczędnościowo - inwestycyjnych.

Darmowa pomoc i kredyt bez kosztów

Większość banków oferuje różnego rodzaju ubezpieczenia i usługi assistance (np. medyczne, domowe, samochodowe, podróżne). Jednak w przypadku prawie połowy analizowanych rachunków klienci otrzymują je całkowicie za darmo. Dzięki nim fachową, całodobową pomoc specjalistów można uzyskać w przypadku choroby lub wypadku, awarii w domu lub samochodzie, a także gdy zdarzy się wypadek drogowy lub skradziony zostanie samochód.

 

Klienci banku Citi Handlowy, Banku Millennium lub Raiffeisen Polbanku mogą poza tym skorzystać z darmowego limitu kredytowego w koncie. To środki na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, które będą nieoprocentowane, jeśli zostaną zwrócone w określonym czasie (7 dni w przypadku Banku Millennium i Citi Handlowy) lub nie przekroczy się wskazanych progów (w banku Raiffeisen Polbank limit jest bezpłatny do 1 tys. zł i powyżej 40 tys. zł).

Najlepsze konto premium

Wybierając najlepszy rachunek premium zostały sprawdzone również inne jego cechy, które wpływają na jego funkcjonalność i atrakcyjność. Sprawdziliśmy, ile miesięcznie kosztuje posiadanie rachunku oraz karty do niego, a także jakie są możliwości obniżenia tej opłaty. Uwzględniliśmy również koszty wypłaty z bankomatów w kraju i za granicą, możliwość skorzystania z karty zbliżeniowej, programów rabatowych, nieoprocentowanego limitu kredytowego oraz darmowego assistance i usługi concierge.

 

Zwycięzcą rankingu zostało Konto Osobiste Premium w Raiffeisen Polbank zdobywając ponad 90 punktów na 100 możliwych. Miesięczny koszt prowadzenia rachunku, to 49 złotych i aby być zwolnionym z opłat musimy na konto wpłacać miesięcznie minimum 10 tys. złotych lub posiadać w banku aktywa w wysokości minimum 200 tysięcy zł. Jeśli spełnimy ten warunek posiadanie rachunku będzie dla nas całkowicie bezpłatne. Poza tym darmowe jest użytkowanie karty płatniczej i dostęp do wszystkich badanych przez nas usług w tym assistance i concierge.

 

Drugie miejsce zajęło Maksymalne Konto w Banku BPH. Rachunek jest tańszy - miesięcznie zapłacimy za niego tylko 14,99 zł i łatwiej uzyskamy zwolnienie z tej opłaty. Wystarczą wpływy w wysokości 7,5 tys. zł miesięcznie. Niestety nie skorzystamy z rozbudowanego programu rabatowego ani darmowej pożyczki. Darmowe za to będą wszystkie przelewy krajowe w złotych oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie. Bez dodatkowych opłat otrzymamy również ubezpieczenie w podróży.

 

Na trzecim miejscu znalazł Bank Credit Agricole z Kontem Osobistym Prosto Oszczędzającym Premium, które zdobyło 76,8 punktów, tracąc do oferty Banku BPH zaledwie 0,2 punktu. Rachunek jest tylko nieznacznie droższy od swojego konkurenta na drugim miejscu. Jeśli nie zapewnimy regularnych, miesięcznych wpływów w wysokości minimum 10 tys. zł, to zapłacimy za niego 16 zł. Jego użytkownik nie skorzysta z usługi concierge ani darmowego kredytu. Jego oprocentowanie będzie jednak niższe od standardowego, a do tego, dzięki promocji, będzie mógł obniżyć wysokość swoich rachunków za internet, telewizję i telefon.

 

Najlepsze rachunki Premium
miejscebanknazwa rachunkupunktyopłata za prowadzenie rachunkuwarunki zwolnienia za opłaty
1 Raiffeisen Polbank
[załóż konto]
Konto Osobiste Premium 90,2 49,00 zł - wpływ 10 tys. zł/mies. lub
- aktywa 200 tys. zł
2 Bank BPH Maksymalne Konto 77,0 14,99 zł - wpływ 7,5 tys. zł/mies.
3 Credit Agricole
[załóż konto]
Konto osobiste Prosto oszczędzające Premium 76,8 16,00 zł - wpływ 10 tys. zł/mies.
4 mBank
[załóż konto]
mKonto Aquarius 71,1 19,50 zł - wpływ 5 tys. zł/mies. lub
- aktywa 100 tys. zł
5 BOŚ Bank Konto VIP 71,0 45,00 zł brak
6 Eurobank Konto Prestige 70,8 21,00 zł - wpływ 3 tys. zł mies. lub
- saldo min 50 tys. zł
7 mBank
[załóż konto]
mKonto Aquarius Intensive 70,1 49,50 zł - wpływ 10 tys. zł/mies. lub
- aktywa 200 tys. zł
8 Bank Pekao S.A. Eurokonto Premium 66,6 16,99 zł - wpływ 7,5 tys. zł/mies. lub
- aktywa 50 tys. zł
9 Bank BGŻ Konto bardzo osobiste 66,0 20,00 zł - wpływ 5 tys. zł/mies. lub
- aktywa 100 tys. zł
10 PKO BP Konto Aurum 66,0 20,00 zł - wpływ 9 tys. zł/mies. lub
- aktywa 300 tys. zł
11 Citi Handlowy Konto Osobiste Citigold 60,0 100,00 zł - wpływ 12 tys. zł/mies. i aktywa 50 tys. zł lub
- aktywa 200 tys. zł
12 Bank ING Konto VIP 60,0 - zł konto za 0 zł - warunkiem założenia konta jest posiadanie aktywów 200 tys. zł
13 BZ WBK Konto24 VIP 60,0 50,00 zł indywidualnie
14 BNP Paribas Konto z pakietem XL 55,0 indywidualnie indywidualnie
15 Bank Millennium Konto Osobiste Prestige 46,0 70,00 zł - wpływ 10 tys. zł/mies. lub
- aktywa 100 tys. zł

Opracowanie: MarketMoney.pl

 

Za luksus nie trzeba płacić

Teoretycznie jedynie Bank ING nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku, jednak jest on dostępny tylko dla osób posiadających aktywa w kwocie minimum 200 tys. złotych. W pozostałych bankach opłata wynosi od 14,99 zł (Bank BPH), nawet do 100 zł (Bank CITI Handlowy) miesięcznie. Jednak zdecydowana większość banków zwalnia swoich klientów z opłaty, jeśli rachunek jest regularnie zasilany lub jego właściciel posiada w banku aktywa. Minimalne miesięczne wpływy, to od 3 tys. zł(Eurobank) do 10 tys. zł (m.in. Raiffeisen Polbank i Credit Agricole). Bank Citi Handlowy zwolni z opłaty, jeśli na rachunek co miesiąc będzie przelewane 12 tys. złotych i jednocześnie jego właściciel będzie posiadał kapitał w wysokości co najmniej 50 tys. złotych. Środki zdeponowane w banku, które również dają podstawę do obniżenia opłat to od 50 tys. zł(Eurobank) i nawet do 300 tys. zł (Bank PKO BP). W banku BZ WBK i banku BNP Paribas warunki zwolnienia z opłaty ustalane są indywidualnie.

 

Klient bankowości premium nie płaci również za użytkowanie karty bankomatowej. mBank oraz Eurobank pobiorą opłatę, ale wystarczy aktywie korzystać z karty, aby tego uniknąć.

 

Brak opłaty za przelewy krajowe to także standardowa oferta, podobnie jak bezpłatne bankomaty w kraju i za granicą. Jedynie Bank ING i Bank Millennium pobierają prowizję za wypłaty z bankomatów poza granicami kraju, a w Banku Pekao S.A. spotkamy się z opłatą niezależnie od tego czy wypłacamy pieniądze w Polsce, czy za granicą.

 


Metodologia badania
Ranking został opracowany na podstawie ofert banków obowiązujących w marcu 2014 roku.
Sprawdzone zostały rachunki dla klientów deklarujących wpływy w kwocie powyżej 3 tys. złotych oraz posiadających kapitał do zdeponowania w banku. Nie były brane pod uwagę rachunki dostępne w ramach bankowości prywatnej.
Porównane zostały parametry takie, jak: standardowa opłata za prowadzenie rachunku (bez uwzględnienia czynników wpływających na jej obniżenie), miesięczna opłata za kartę i możliwość jej obniżenia, opłata za wypłaty z bankomatów w kraju i za granicą, możliwość skorzystania z karty zbliżeniowej, programów rabatowych, nieoprocentowanego limitu w koncie, darmowego assistance i usługi concierge.
Każdy rachunek mógł zdobyć maksymalnie 100 punktów.