Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement
Ranking rachunków premium
  • Konrad Pluciński
    Ekspert direct.money.pl

  • 11.06.2013,godz. 10:00

Ranking rachunków premium

Ranking rachunków premium
Bezpłatne bankomaty na całym świecie, osobisty doradca, darmowe ubezpieczenia. To część usług, jakie wraz z rachunkiem otrzymują najbardziej zamożni klienci banków. Oferty kont premium różnią się jednak od siebie. Sprawdziliśmy, które jest najlepsze.

Klienci banków dysonujący większym majątkiem cenią sobie przede wszystkim profesjonalizm obsługi i przejrzystość oferty. Banki, aby sprostać ich wymaganiom różnicują swoją ofertę między innymi w zależności od uzyskiwanych przez klientów dochodów i posiadanych aktywów.

Pobierz pełen ranking
Ranking rachunków premium Pobierz

Biorąc pod uwagę to kryterium można wyodrębnić dwie grupy, które mogą liczyć na szczególne traktowanie. Tych o bardzo dużych przychodach, rzędu kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie i oszczędnościach przekraczających pół miliona, banki obsługują w ramach bankowości prywatnej (private banking). Klienci tego segmentu, oprócz rachunku wzbogaconego o pakiet dodatkowych ubezpieczeń, otrzymują osobistego doradcę bankowego i usługę consierge. Mogą również korzystać ze specjalnej oferty kredytów i produktów oszczędnościowych oraz pomocy specjalisty do spraw zarządzania majątkiem.

Osoby, które regularnie otrzymują wpływy na konto w wysokości 6 – 12 tys. złotych miesięcznie lub zgromadzili kapitał w wysokości 100 – 200 tys. złotych mogą skorzystać z rachunków i powiązanych z nimi usług w ramach oferty zwanej VIP lub premium. To wyższa półka rachunków bankowych, które w porównaniu do tradycyjnych wyróżniają się przede wszystkim usługami dodatkowymi, takimi jak dedykowana oferta depozytowa, rabaty i darmowe ubezpieczenia.

REKLAMA


Oferta szyta na miaręOd niedawna osoby o ponad przeciętnych dochodach, ale nie kwalifikujące się jeszcze do grupy private banking mogą korzystać z niedostępnych dla nich wcześniej usług, takich jak osobisty concierge. Pomoże on w prosty sposób zorganizować wiele codziennych czynności. Jako jeden z pierwszych, takie rozwiązanie dla klientów segmentu premium wprowadził Raiffeisen Polbank i Bank Zachodni WBK.

Mimo że każda z ofert Premium umożliwia darmowy dostęp do rachunku za pośrednictwem komputera lub urządzenia mobilnego, to jednak w przypadku bankowości osobistej banki często stawiają na bezpośredni kontakt. Osobisty doradca służy pomocą w wyborze najlepszych produktów i fachowymi poradami ułatwiającymi podejmowanie decyzji finansowych. Z nim również klient negocjuje wysokość oprocentowania i opłat za usługi bankowe oraz może szukać najlepszego sposobu na pomnażanie zgromadzonego siebie kapitału.
Dodatkowe przywilejeKlient premium może zazwyczaj skorzystać z przywileju obsługi poza kolejnością, dzięki czemu nie musi czekać na spotkanie ze swoim bankierem.
Ranking rachunkówWybierając najlepsze konto premium sprawdziliśmy osiem parametrów, które wpływają na jego atrakcyjność. Wzięliśmy pod uwagę, między innymi, opłatę za prowadzenie rachunku, koszty najczęściej wykonywanych operacji oraz możliwość skorzystania z darmowych ubezpieczeń.

Zwycięzcą rankingu został Credit Agricole Bank Polska uzyskując 69 punktów. Użytkownik tego rachunku jest zwolniony z opłaty za prowadzenie rachunku, jeśli zapewni wpływy w wysokości minimum 10 tys. złotych miesięcznie. Do konta wydawana jest karta MasterCard Debit Platinum oferująca dodatkowe usługi w ramach Programu MasterCard Premium Clubs. Można również skorzystać z debetu w koncie z siedmiodniowym okresem bezodsetkowym i darmowego pakietu ubezpieczeń.

Drugie miejsce zajął Raiffeisen Polbank, który zdobył zaledwie dwa punkty mniej. Jego oferta wyróżnia się możliwością skorzystania z osobistego doradcy oraz usług concierge. Bank oferuje również bezpłatny pakiet ubezpieczeń w skład którego wchodzą między innymi Assistance medyczne, samochodowe oraz domowe, a także ubezpieczenie od utraty dokumentów. Co ważne ubezpieczenia nie są powiązane z kartą do rachunku. Dostępny jest również debet, z którego można korzystać za darmo, jeśli tylko zadłużenie nie przekroczy tysiąca złotych.

Trzecie miejsce, otrzymując 62 punkty, zdobył Bank BPH. Właściciel rachunku w tym banku zostaje otoczony opieką osobistego doradcy w ramach Pakietu Korzyści. Może również założyć wysokooprocentowaną lokatę nocną i konto oszczędnościowe.

Ranking rachunków Premium
miejsce bank nazwa rachunkupunkty opłata za prowadzenie rachunkuwarunki zwolnienia z opłaty
1 Credit Agricole
[sprawdź >]
Konto PROSTOoszczędzające PREMIUM 69 16,00 zł - wpływy min. 10 tys. zł mies.
2 Raiffeisen Polbank
[sprawdź >]
Konto Premium 67 49,00 zł - wpływy min. 10 tys. zł mies. lub
- aktywa min 200 tys. zł
3 Bank BPH Maksymalne konto 62 14,99 zł - wpływy min. 7,5 tys. zł mies.
4 PKO BP Konto Aurum 57 20,00 zł - wpływy min. 9 tys. zł mies. lub
- aktywa min 300 tys. zł
5 BNP Paribas konto z pakietem XL 52 negocjowana - indywidualnie
6 Eurobank Prestige 50 19,00 zł - wpływy min. 3 tys. zł mies. lub
- saldo min 50 tys. zł
7 Bank Citi Handlowy konto CitiGOLD 49 100,00 zł - wpływy min. 12 tys. zł mies. lub
- aktywa min 200 tys. zł
8 Bank BPS Pakiet Aktywny 47 15,00 zł - średnie saldo min. 5 tys. zł
8 Bank Zachodni WBK Konto24 VIP 47 50,00 zł z możliwością negocjacji - indywidualnie
10 Bank BGŻ Konto bardzo osobiste 42 20,00 zł - wpływy min. 5 tys. zł mies. lub
- aktywa min 100 tys. zł
11 BOŚ Bank Konto VIP 36 45,00 zł - średnie saldo min. 5 tys. zł
12 Bank Millennium Konto Osobiste Prestige 34 70,00 zł - wpływy min. 10 tys. zł mies. lub
- aktywa min 100 tys. zł
12 BZ WBK (oferta pod marką Kredyt Bank) rachunek Concerto 34 70,00 zł - wpływy min. 7 tys. zł mies. lub
- aktywa min 200 tys. zł
Opracowanie: MarketMoney.pl na podstawie informacji z banków

Klient premium za przelewy nie płaciWysokość miesięcznej opłaty za użytkownie rachunku premium, to koszt od 15 zł w Banku Polskiej Spółdzielczości nawet do 100 złotych za rachunek w Banku Citi Handlowy. W praktyce jednak opłaty zazwyczaj nie są naliczane. Najczęściej wystarczą tylko regularne wpływy na rachunek, aby zostać z nich całkowicie zwolnionym. Kwota, którą trzeba zasilać rachunek jest zróżnicowana. Waha się od 5 tys. złotych w Banku BGŻ, do 10 tys. złotych w Banku Millennium i 12 tys. w PKO BP.

Za to żaden bank nie nalicza opłat za przelewy i korzystanie z bankomatów w kraju. Tylko BOŚ Bank, BPS i Bank Millennium pobierają prowizję za wypłaty z bankomatów za granicą. Jej wysokość to 2% - 2,5%. W pozostałych bankach również ta usługa realizowana jest bez dodatkowych opłat.

Dwie trzecie banków udostępnia do swoich rachunków karty, którymi można płacić zbliżeniowo. Jednak niezależnie od technologii za ich wydanie nie pobierają żadnych opłat, a tylko Eurobank nalicza prowizję za użytkowanie karty. Nie przekracza ona dwóch i pół złotego i jest zwracana jeśli tylko zostaną zrealizowana kartą 3 płatności w miesiącu.

Zdecydowana większość banków oferuje debet w rachunku. Nie wszystkie umożliwiają jednak korzystanie z niego całkowicie za darmo. Z siedmiodniowego okresu bezodsetkowego mogą korzystać klienci Credit Agricole, banku Citi Handlowego oraz bank Millennium. Przez 10 dni za użycie debetu nie będą musieli płacić klienci Eurobanku. Bank PKO nie będzie naliczał odsetek aż przez 30 dni, a Raiffeisen Polbank umożliwia bezterminowe używanie darmowego debetu do kwoty 1 tys. zł.

Darmowe ubezpieczenie to oferta ośmiu banków. Jednak tylko nieliczne banki (m.in. Raiffeisen Polbank) umożliwiają skorzystanie z ubezpieczeń bez konieczności posiadania karty. W skład pakietu wchodzi najczęściej pomoc medyczna (Bank BPS, Credit Agricole i Raiffeisen Polbank), ubezpieczenie w podróży (Bank BPH) i Assistance (Banku BNP Paribas i Raiffeisen Polbank).

Metodologia badania
W badaniu przeprowadzonym pod koniec maja poddano analizie rachunki dostępne w bankach w ramach ofert premium. Sprawdzona zostały specjalne oferty rachunków dla klientów uzyskujących dochody w przedziale 5 – 15 tysięcy miesięcznie i posiadający kapitał w wysokości co najmniej 50 tys. złotych. Nie były brane pod uwagę rachunki dostępne w ramach bankowości prywatnej.
Porównaniu zostało poddanych parametrów: standardowa opłata za prowadzenie rachunku (bez uwzględnienia czynników wpływających na jej obniżenie), opłata za wypłaty z bankomatów za granicą, opłata za użytkowanie karty, dostępność karty pay-pass, możliwość skorzystania z debetu w koncie, a także jego oprocentowanie i długość okresu bezodsetkowego oraz oferta darmowych ubezpieczeń. Rachunek mógł zdobyć maksymalnie 81 punktów.