1,5% podatku może naprawdę wiele. Sprawdź, jak łatwo go przekazać

  • 03 Lut 2025 | 15:03
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(3)
Roczne rozliczenie PIT jest obowiązkowe dla wszystkich podatników w Polsce, którzy w danym roku podatkowym uzyskali dochody. Każdy podatnik może przy tej okazji przekazać – już nie 1%, a 1,5% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Zajmuje to dosłownie chwilę, a dla wielu organizacji jest realnym finansowym wsparciem. Sprawdź, jak to zrobić!
1,5% podatku może naprawdę wiele. Sprawdź, jak łatwo go przekazać

Z tego artykułu dowiesz się:

W okresie rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych w mediach – w prasie, radiu, telewizji i w internecie – pojawiają się informacje dotyczące możliwości przekazania określonego procentu podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego lub osoby, która takiego wsparcia z różnych powodów potrzebuje. Co najważniejsze, podatnicy, przekazując aktualnie swoje 1,5% podatku, nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów – dzielą się tym, co i tak musieliby oddać fiskusowi. Właśnie dlatego warto to zrobić. Jak? Wyjaśniamy.

Co to jest 1,5% podatku?

Nie można traktować przekazania 1,5% podatku jako darowizny. Nie jest to również ulga w podatku dochodowym. Podatnik sam decyduje, czy i komu przekazać te pieniądze.

Pod względem prawnym 1,5% podatku to środki należne fiskusowi, które podatnik i tak oddaje. Dlatego przekazanie ich np. wybranej organizacji nie powoduje uszczuplenia jego finansów. Dzieli się on pieniędzmi, które w innym wypadku oddałby na rzecz Skarbu Państwa. Tym bardziej warto więc pomyśleć o tym, komu przekazać 1,5% podatku. Jaka to suma? To niewielka część daniny należnej fiskusowi z tytułu uzyskanych w poprzednim roku podatkowym opodatkowanych dochodów (przychodów). Jednak dla wielu fundacji i stowarzyszeń pieniądze te mają duże znaczenie.

Kto może przekazać 1,5% podatku?

Właściwie każdy podatnik opłacający podatek dochodowy w Polsce ma możliwość przekazania 1,5% tej daniny na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to osoba prywatna, pracująca na etacie czy na przykład osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.

Możliwości przekazania 1,5% podatku pozbawione są osoby prawne np. spółki, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa państwowe. Nie przekażą 1,5% podatku również podatnicy, którzy nie mają żadnego podatku do zapłaty.

Komu przekazać 1,5% podatku?

Każdy podatnik może przekazać 1,5% podatku wybranej NGO – non-government organization – czyli organizacji pozarządowej, która obowiązkowo musi posiadać status organizacji pożytku publicznego, w skrócie OPP.

Status OPP może nadać tylko sąd, podatnik może zaś sprawdzić, czy dany podmiot ma taki status w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) – jeśli tak, to może przekazać mu 1,5% podatku. Listę organizacji, aktualną na ten rok, można znaleźć w serwisie internetowym podatki.gov.pl lub skorzystać w tym samym celu z wyszukiwarki na stronie pozytek.ngo.pl. Rejestr OPP jest prowadzony przez dyrektora Narodowego Instytutu Wolności.

OPP mają obowiązek składania dokładnego sprawozdania ze swojej działalności i muszą kierować się zasadą pełnej transparentności podczas dysponowania swoimi finansami. Organizacja, na rzecz której przekazywane może być 1,5% podatku dochodowego, musi mieć status organizacji pożytku publicznego, ale nie tylko. Przywilej w postaci takiego wsparcia wymaga spełnienia dodatkowych wymagań, stawianych zarówno organizacjom, które dopiero co uzyskały status OPP, jak i tym funkcjonującym w Polsce od lat.

Jak przekazać 1,5% podatku?

Chcesz wiedzieć, jak przekazać 1,5% podatku? Powinieneś w pierwszej kolejności zdecydować, do której organizacji mają trafić te środki. Możesz znaleźć ją na wspomnianych już stronach internetowych i spisać jej numer KRS. Możesz też wybrać organizację, którą śledzisz w social mediach lub znasz ją z innych źródeł.

W tradycyjnym formularzu PIT przekazanie 1,5% podatku obejmuje:

  • podanie numeru KRS organizacji pożytku publicznego w odpowiedniej rubryce rozliczenia PIT,
  • obliczenie i wpisanie kwoty 1,5% podatku w kolejnej rubryce,
  • wpisanie w polu „Informacje dodatkowe” konkretnej osoby lub celu, na który przekazujesz 1,5% podatku.

Dużo łatwiej jest, gdy rozliczasz się, korzystając z formularza online np. przez usługę Twój e-PIT. Wystarczy zalogować się np. przez profil zaufany lub danymi z rozliczenia za poprzedni rok, a następnie sprawdzić wypełnioną wstępnie deklarację i w odpowiednim miejscu zmienić lub wskazać wybraną OPP, której chcesz przekazać 1,5% podatku. Tutaj również możesz wskazać cel szczegółowy, jeśli sobie tego życzysz. Jeżeli chcesz, możesz również zaznaczyć zgodę na przekazanie OPP informacji o przekazaniu 1,5%.

To naprawdę proste i nie zajmuje wiele czasu. A działalność wielu organizacji nie byłaby możliwa, gdyby nie finansowe wsparcie. Dlatego pomagajmy, np. przekazując swoje 1,5% podatku.

Data publikacji:
03 Lut 2025

3 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • koko Ekspert 06 kwietnia 2022
    Podatek rozliczany przez ZUS pozostaje w Urzędzie Skarbowym! Tylko samodzielne rozliczenie daje możliwość przekazania 1%!
  • Serafin Anna Ekspert 15 marca 2018
    Ewelino,nie słyszałam o takiej uldze.
  • Ewelina Kaczor Ekspert 12 marca 2018
    Teraz już nie tylko na dzieci. Zrobili nową "ulge na zwierzęta". Super sprawa.

Podobne artykuły