Kalkulator kredytowy, gotówkowy - koszt kredytu i wysokość raty

Sprawdź kalkulator i oblicz koszty Twojego kredytu

Kwota kredytu

1 000 zł

150 000 zł

Okres spłaty

12 mies.

120 mies.

Porady finansowe

Szybszy kredyt. Potwierdzanie dochodów z innych banków możliwe w aplikacji Banku Millennium Kredyty
05 Cze 2020Diana Klimowicz

Szybszy kredyt. Potwierdzanie dochodów z innych banków możliwe w aplikacji Banku Millennium

... gotówkowy w Banku Millennium z logowaniem do innego banku Jeśli interesuje Cię kredyt gotówkowy w Banku Millennium, ale masz rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy w innym banku, możesz ...

Raty kredytów we frankach tanieją. Kurs wraca do poziomu z początku marca Kredyty
04 Cze 2020Diana Klimowicz

Raty kredytów we frankach tanieją. Kurs wraca do poziomu z początku marca

... zamrożenie gospodarki handel stacjonarny i usługi zostały znacznie ograniczone. W przypadku kredytów hipotecznych w złotym było lepiej, bo stopy procentowe osiągnęły rekordowo niski poziom, a do tego ...

Popyt na kredyty mieszkaniowe w maju wzrósł, ale wciąż jest na niskim poziomie w porównaniu do ubiegłego roku Kredyty
03 Cze 2020Diana Klimowicz

Popyt na kredyty mieszkaniowe w maju wzrósł, ale wciąż jest na niskim poziomie w porównaniu do ubiegłego roku

... takie sytuacje są bardziej prawdopodobne, gdy sprzedającym jest osoba prywatna. Zobacz ranking kredytów hipotecznych: ...

Dlaczego kredyt hipoteczny jest taki drogi? Kredyty
03 Cze 2020Anna Malek

Dlaczego kredyt hipoteczny jest taki drogi?

... niemcy. Wiele osób wciąż dąży do tego, aby zamieszkać na swoim. Wolą spłacać ratę kredytu hipotecznego niż czynsz właścicielowi mieszkania. Potwierdza to liczba czynnych umów kredytowych, która ...

Mieszkania od deweloperów kupujemy za gotówkę. Kogo na to stać? Kredyty
03 Cze 2020Maciej Kazimierski

Mieszkania od deweloperów kupujemy za gotówkę. Kogo na to stać?

... 2019 był rekordowy pod względem liczby i wartości udzielonych kredytów hipotecznych. Jak wynika z raportu AMRON-SARFiN, w 2019 r. banki udzieliły 225 073 kredyty hipoteczne. Ich ...

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego Kredyty
03 Cze 2020Maciej Kazimierski

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego

... ING Bank Śląski Ubezpieczenie na wypadek utraty pracy nie jest wymagane jako zabezpieczenie do kredytu hipotecznego. Ten zakres ubezpieczenia uwzględniają niektóre warianty ubezpieczenia spłaty. mBank ...

Kredyt hipoteczny pod kilka inwestycji Kredyty
02 Cze 2020Mikołaj Madziąg

Kredyt hipoteczny pod kilka inwestycji

... być jak najniższa. Koszty dodatkowe nie mają aż tak dużego znaczenia. Dlatego wybierając kredyt hipoteczny pod wynajem, zwróć szczególną uwagę na: wkład własny – powinien wynieść jak ...

Kredyt hipoteczny – czy możesz wziąć go online? Kredyty
02 Cze 2020Maciej Kazimierski

Kredyt hipoteczny – czy możesz wziąć go online?

... wniosek będziesz składał bezpośrednio w banku czy u pośrednika, powinieneś pamiętać, że kredyt hipoteczny bez wkładu własnego nie jest już udzielany. Zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami ...

Jaki wpływ na raty kredytów ma inflacja? Kredyty
02 Cze 2020Diana Klimowicz

Jaki wpływ na raty kredytów ma inflacja?

... środków staną się dla klienta bardziej korzystne. Wysokość minimalnego wkładu własnego dla kredytów hipotecznych według KNF powinna wynosić 20 proc. Część banków dopuszcza 10 proc., ale różnicę trzeba ...

Co to jest kalkulator kredytowy?

Nie wiesz, jak obliczyć kredyt? Zastanawiasz się, ile wyniesie rata kredytu gotówkowego, hipotecznego czy samochodowego? I w jakich sytuacjach warto skorzystać z kalkulatorów kredytowych.

Wystarczy podać podstawowe parametry, aby uzyskać informacje o tym, ile będzie wynosić rata zobowiązania oraz co wpływa na jej wysokość (wartość odsetek oraz kapitału). Co więcej, dzięki kalkulatorom kredytu dowiesz się, jaki będzie rzeczywisty koszt zadłużenia.

Jest to wyliczane przede wszystkim na podstawie oprocentowania kredytu i najczęściej takie kalkulatory zakładają, że rata kredytu będzie stała. Co to oznacza? Kredytobiorca, który spłaca raty równe, musi co miesiąc przelać bankowi tę samą kwotę, która się nie zmienia w trakcie okresu kredytowania. W praktyce wygląda to w ten sposób, że na początku spłaca się głównie część odsetkową, w mniejszym stopniu kapitałową. Alternatywą mogą być raty malejące, w przypadku których odsetki naliczane są od pozostałej do spłacenia sumy. To sprawia, że w późniejszym okresie kredytowania raty są niższe, ponieważ od mniejszej części kapitału naliczane są odsetki.

Aby jednak bank mógł przyznać kredyt z ratami malejącymi, należy posiadać bardzo dobrą zdolność kredytową. Z tego względu większość klientów decyduje się na raty równe.

Kalkulator kredytowy hipoteczny

Najchętniej sprawdzane są kalkulatory rat kredytu hipotecznego. Aby z nich skorzystać, wystarczy określić kwotę kredytu, okres kredytowania oraz oprocentowanie nominalne. Na podstawie tych danych narzędzie obliczy i wskaże ilość oraz wysokość rat. Ponadto można sprawdzić cały sugerowany harmonogram spłat i przeanalizować, jak zmienia się wysokość części odsetkowej, a jak kapitałowej oraz sprawdzić, jaki będzie łączny koszt zobowiązania.

Aby dowiedzieć się, jak to działa, można przeprowadzić symulację. Przyjmując, że kwota zadłużenia będzie wynosić 200 000 zł, okres kredytowania 30 lat, a oprocentowanie minimalne sięgnie 3,5 %, kredyt hipoteczny zostanie rozłożony na 360 rat w wysokości 898,09 zł. Łączny koszt kredytu wyniesie 323 312,18 zł, natomiast wartość samych odsetek to 123 312,18.

Co więcej, kalkulator kredytu hipotecznego od razu wskazuje, że minimalna wartość zobowiązania może wynieść 50 000 zł, natomiast maksymalna 2 000 000 zł. Ponadto okres kredytowania nie może być krótszy niż rok, ani dłuższy niż 35 lat.

Dodatkowo warto przeanalizować kalkulator zdolności kredytowej hipotecznej, który pozwoli zorientować się, czy bank może przyznać zobowiązanie o określonych parametrach.

Kalkulator kredytowy gotówkowy

W bardzo podobny sposób działają przeliczniki kredytu gotówkowego. W ich wypadku najniższą, wskazaną kwotą zobowiązania może być 500 zł, natomiast najwyższą ? 150 000 zł. Zmienia się również okres kredytowania, który wynosi od roku do maksymalnie 10 lat.

Aby wyliczyć raty kredytu gotówkowego, należy wskazać, jaka będzie kwota kredytu, okres kredytowania i oprocentowanie nominalne. Przykładowo, zaciągając zobowiązanie na 15 000 zł o oprocentowaniu 10% oraz okresie spłaty wynoszącym 5 lat, należy uregulować 60 rat równych w wysokości 318,71 zł. Łączna suma odsetek wyniesie w tym przypadku 4 122,34 zł, natomiast sumarycznie należy spłacić 19 122,34 zł.

W kalkulatorze rat można także przeanalizować, jak zmienia się część kapitałowa i odsetkowa spłacanego zobowiązania. Ważne jest jednak, aby dokładnie określić oprocentowanie w kalkulatorze kredytowym, ponieważ to na jego podstawie dokonywane są obliczenia.

Kalkulator kredytowy samochodowy

Kredytobiorca może zobaczyć, ile wyniesie wysokość raty w kalkulatorze kredytowym samochodowym. Ten symulator działa w podobny sposób, jak inne przeliczniki. Użytkownik wpisuje kwotę kredytu, okres kredytowania i oprocentowanie nominalne, a narzędzie samo dokonuje wszelkich obliczeń.

Kredytobiorca dowiaduje się z niego, że przykładowo pożyczając od banku 50 000 zł na 5 lat przy oprocentowaniu wynoszącym 7%, będzie musiał spłacić 60 rat w wysokości 990,06 zł. Łączny koszt odsetek wyniesie go 9 403,60 zł, natomiast całość będzie kosztować 59 403,60.

W ten sposób można przeanalizować różne wartości, by zadecydować, co jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem w danym przypadku.

Symulator rat kredytu

Obliczanie kredytu może również odbywać się z pomocą kalkulatorów dostępnych na stronach poszczególnych banków. Ich sposób działania niewiele różni się od wyżej przedstawionych narzędzi, najczęściej rozszerzają ilość określanych parametrów, dopasowanych do specyfiki konkretnej oferty.

Przykładowo, w hipotecznym kalkulatorze kredytowym PKO można zaznaczyć, z jakich produktów dodatkowych klient chciałby skorzystać. Do wyboru jest konto Aurum/Platinium, ubezpieczenie od utraty pracy, ubezpieczenia na życie oraz karta kredytowa. Można również określić, ile będzie wynosić wkład własny lub przeprowadzić symulację w przypadku rat malejących.

Takie wewnętrzne narzędzia posiadają również inne banki, jak np. mBank czy ING. W kalkulatorze kredytowym ING w prosty sposób można obliczyć raty równe lub malejące, przy czym pokazywane są wyniki odnoszące się do różnych ofert banku, dzięki czemu łatwiej jest je porównać. Brak natomiast kalkulatora zdolności kredytowej w ING, dzięki któremu można by sprawdzić, jakie są możliwości danego kredytobiorcy.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

W wybraniu korzystnych ofert pomocne są nie tylko kalkulatory rat kredytowych, ale również kalkulatory zdolności kredytowej. Od czego zależy zdolność kredytowa? Jakie aspekty brane są pod uwagę?

Jeśli zastanawiasz się, jak wyliczyć zdolność kredytową w kalkulatorze, to musisz wiedzieć, że należy podać takie informacje jak miesięczny dochód gospodarstwa domowego, okres kredytowania, oprocentowanie, typy rat, liczbę osób w gospodarstwie domowym oraz stałe wydatki ponoszone co miesiąc. Wtedy to internetowe narzędzi automatycznie sprawdza, jaką kwotę zobowiązania możesz uzyskać przy określonych możliwościach finansowych.

Trzeba jedynie pamiętać, że banki dodatkowo biorą pod uwagę inne czynniki, które mogą zależeć m.in. od konkretnego produktu (np. od tego, czy ma to być kredyt gotówkowy czy hipoteczny). Taka symulacja jest więc jedynie naprowadzeniem na to, czego warto szukać, nie gwarantuje natomiast zaciągnięcia kredytu na tych konkretnych warunkach.