Kalkulator kredytowy, gotówkowy - koszt kredytu i wysokość raty

Sprawdź kalkulator i oblicz koszty Twojego kredytu

Kwota kredytu

1 000 zł

150 000 zł

Okres spłaty

12 mies.

120 mies.

Porady finansowe

Sytuacje, w których kredyt gotówkowy nie jest dobrym pomysłem Kredyty
26 Maj 2020Dagmara Sudoł

Sytuacje, w których kredyt gotówkowy nie jest dobrym pomysłem

... będzie wydać, ale może okazać się, że trudno będzie Ci je oddać. Jeśli musisz wziąć kredyt gotówkowy, weź go z głową Nie mam zamiaru udowadniać Ci, że nie warto brać kredytów, bo tak nie jest ...

Kredyt gotówkowy dla rolnika – jaka jest oferta kredytów dla rolnika i jak to wygląda w bankach? Kredyty
25 Maj 2020Diana Klimowicz

Kredyt gotówkowy dla rolnika – jaka jest oferta kredytów dla rolnika i jak to wygląda w bankach?

... rolnych. Okres kredytowania trwa od roku do 5 lat z możliwością wydłużenia. Getin Bank – kredyt gotówkowy dla rolników Getin Bank oferuje kredyt dla osób uzyskujących dochody z działalności rolniczej ...

Kończą Ci się wakacje kredytowe? Zobacz, co teraz zrobić! Kredyty
21 Maj 2020Anna Malek

Kończą Ci się wakacje kredytowe? Zobacz, co teraz zrobić!

... jednego kredytu konsumenckiego i kredytu hipotecznego w danym banku. Jeśli przykładowo masz dwa kredyty gotówkowe w jednej instytucji, to ustawowe wakacje są dostępne tylko dla jednego z nich. Zawieszenie ...

Kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy to dobry pomysł? Kredyty
20 Maj 2020Diana Klimowicz

Kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy to dobry pomysł?

... przeszłych zobowiązań, to powinieneś zacząć budować historię przed ubieganiem się o kredyt hipoteczny. Jeśli kwota, jakiej potrzebujesz jest wciąż zbyt wysoka jak na Twoje możliwości, to możesz ...

Kto przez koronawirusa stracił szansę na kredyt hipoteczny? Kredyty
19 Maj 2020Diana Klimowicz

Kto przez koronawirusa stracił szansę na kredyt hipoteczny?

... 3 miesiące, a przy umowach cywilnoprawnych minimum 6-12 miesięcy. Argumentem wnioskującego o kredyt hipoteczny może być okazanie dokumentacji dotyczącej dochodów w marcu i kwietniu. Jeśli były one ...

Kredyt hipoteczny po czterdziestce – gdzie można go wziąć? Kredyty
18 Maj 2020Diana Klimowicz

Kredyt hipoteczny po czterdziestce – gdzie można go wziąć?

... dla rat malejących, i 75 dla równych, maks. okres spłaty to 35 lat; Santander Bank Polska – kredyt hipoteczny dla osób w wieku 18-70 lat, kredytobiorca w wieku 70-75 lat musi wykupić ubezpieczenie w banku ...

Kredyt hipoteczny dla młodych. Jak wiek wpływa na decyzję banku? Kredyty
15 Maj 2020Diana Klimowicz

Kredyt hipoteczny dla młodych. Jak wiek wpływa na decyzję banku?

... zdolności. Co dalej? Jeśli nie masz wystarczającej zdolności kredytowej, żeby uzyskać kredyt hipoteczny, to rozważ zaniżenie wysokości kwoty i wydłużenie okresu spłaty. Skutecznym rozwiązaniem ...

Kredyt gotówkowy lepiej brać razem czy osobno? Kredyty
15 Maj 2020Diana Klimowicz

Kredyt gotówkowy lepiej brać razem czy osobno?

... się odpowiednia zdolność kredytowa wnioskodawcy, Santander Consumer Bank – maksymalna kwota kredytu gotówkowego to 30 tys. zł. Jeśli więc wnioskujesz o wyższe kwoty, masz niedostateczną zdolność ...

Gdzie po kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym? Kredyty
13 Maj 2020Anna Malek

Gdzie po kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym?

... bank Śląski – z 20% do 30%, BOŚ Bank – z 20% do 40%. Banki podnoszą wkład własny przy kredycie hipotecznym po to, aby ograniczyć ryzyko kredytowania. Szczególnie widać to w obliczu kryzysu gospodarczego ...

Co to jest kalkulator kredytowy?

Nie wiesz, jak obliczyć kredyt? Zastanawiasz się, ile wyniesie rata kredytu gotówkowego, hipotecznego czy samochodowego? I w jakich sytuacjach warto skorzystać z kalkulatorów kredytowych.

Wystarczy podać podstawowe parametry, aby uzyskać informacje o tym, ile będzie wynosić rata zobowiązania oraz co wpływa na jej wysokość (wartość odsetek oraz kapitału). Co więcej, dzięki kalkulatorom kredytu dowiesz się, jaki będzie rzeczywisty koszt zadłużenia.

Jest to wyliczane przede wszystkim na podstawie oprocentowania kredytu i najczęściej takie kalkulatory zakładają, że rata kredytu będzie stała. Co to oznacza? Kredytobiorca, który spłaca raty równe, musi co miesiąc przelać bankowi tę samą kwotę, która się nie zmienia w trakcie okresu kredytowania. W praktyce wygląda to w ten sposób, że na początku spłaca się głównie część odsetkową, w mniejszym stopniu kapitałową. Alternatywą mogą być raty malejące, w przypadku których odsetki naliczane są od pozostałej do spłacenia sumy. To sprawia, że w późniejszym okresie kredytowania raty są niższe, ponieważ od mniejszej części kapitału naliczane są odsetki.

Aby jednak bank mógł przyznać kredyt z ratami malejącymi, należy posiadać bardzo dobrą zdolność kredytową. Z tego względu większość klientów decyduje się na raty równe.

Kalkulator kredytowy hipoteczny

Najchętniej sprawdzane są kalkulatory rat kredytu hipotecznego. Aby z nich skorzystać, wystarczy określić kwotę kredytu, okres kredytowania oraz oprocentowanie nominalne. Na podstawie tych danych narzędzie obliczy i wskaże ilość oraz wysokość rat. Ponadto można sprawdzić cały sugerowany harmonogram spłat i przeanalizować, jak zmienia się wysokość części odsetkowej, a jak kapitałowej oraz sprawdzić, jaki będzie łączny koszt zobowiązania.

Aby dowiedzieć się, jak to działa, można przeprowadzić symulację. Przyjmując, że kwota zadłużenia będzie wynosić 200 000 zł, okres kredytowania 30 lat, a oprocentowanie minimalne sięgnie 3,5 %, kredyt hipoteczny zostanie rozłożony na 360 rat w wysokości 898,09 zł. Łączny koszt kredytu wyniesie 323 312,18 zł, natomiast wartość samych odsetek to 123 312,18.

Co więcej, kalkulator kredytu hipotecznego od razu wskazuje, że minimalna wartość zobowiązania może wynieść 50 000 zł, natomiast maksymalna 2 000 000 zł. Ponadto okres kredytowania nie może być krótszy niż rok, ani dłuższy niż 35 lat.

Dodatkowo warto przeanalizować kalkulator zdolności kredytowej hipotecznej, który pozwoli zorientować się, czy bank może przyznać zobowiązanie o określonych parametrach.

Kalkulator kredytowy gotówkowy

W bardzo podobny sposób działają przeliczniki kredytu gotówkowego. W ich wypadku najniższą, wskazaną kwotą zobowiązania może być 500 zł, natomiast najwyższą ? 150 000 zł. Zmienia się również okres kredytowania, który wynosi od roku do maksymalnie 10 lat.

Aby wyliczyć raty kredytu gotówkowego, należy wskazać, jaka będzie kwota kredytu, okres kredytowania i oprocentowanie nominalne. Przykładowo, zaciągając zobowiązanie na 15 000 zł o oprocentowaniu 10% oraz okresie spłaty wynoszącym 5 lat, należy uregulować 60 rat równych w wysokości 318,71 zł. Łączna suma odsetek wyniesie w tym przypadku 4 122,34 zł, natomiast sumarycznie należy spłacić 19 122,34 zł.

W kalkulatorze rat można także przeanalizować, jak zmienia się część kapitałowa i odsetkowa spłacanego zobowiązania. Ważne jest jednak, aby dokładnie określić oprocentowanie w kalkulatorze kredytowym, ponieważ to na jego podstawie dokonywane są obliczenia.

Kalkulator kredytowy samochodowy

Kredytobiorca może zobaczyć, ile wyniesie wysokość raty w kalkulatorze kredytowym samochodowym. Ten symulator działa w podobny sposób, jak inne przeliczniki. Użytkownik wpisuje kwotę kredytu, okres kredytowania i oprocentowanie nominalne, a narzędzie samo dokonuje wszelkich obliczeń.

Kredytobiorca dowiaduje się z niego, że przykładowo pożyczając od banku 50 000 zł na 5 lat przy oprocentowaniu wynoszącym 7%, będzie musiał spłacić 60 rat w wysokości 990,06 zł. Łączny koszt odsetek wyniesie go 9 403,60 zł, natomiast całość będzie kosztować 59 403,60.

W ten sposób można przeanalizować różne wartości, by zadecydować, co jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem w danym przypadku.

Symulator rat kredytu

Obliczanie kredytu może również odbywać się z pomocą kalkulatorów dostępnych na stronach poszczególnych banków. Ich sposób działania niewiele różni się od wyżej przedstawionych narzędzi, najczęściej rozszerzają ilość określanych parametrów, dopasowanych do specyfiki konkretnej oferty.

Przykładowo, w hipotecznym kalkulatorze kredytowym PKO można zaznaczyć, z jakich produktów dodatkowych klient chciałby skorzystać. Do wyboru jest konto Aurum/Platinium, ubezpieczenie od utraty pracy, ubezpieczenia na życie oraz karta kredytowa. Można również określić, ile będzie wynosić wkład własny lub przeprowadzić symulację w przypadku rat malejących.

Takie wewnętrzne narzędzia posiadają również inne banki, jak np. mBank czy ING. W kalkulatorze kredytowym ING w prosty sposób można obliczyć raty równe lub malejące, przy czym pokazywane są wyniki odnoszące się do różnych ofert banku, dzięki czemu łatwiej jest je porównać. Brak natomiast kalkulatora zdolności kredytowej w ING, dzięki któremu można by sprawdzić, jakie są możliwości danego kredytobiorcy.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

W wybraniu korzystnych ofert pomocne są nie tylko kalkulatory rat kredytowych, ale również kalkulatory zdolności kredytowej. Od czego zależy zdolność kredytowa? Jakie aspekty brane są pod uwagę?

Jeśli zastanawiasz się, jak wyliczyć zdolność kredytową w kalkulatorze, to musisz wiedzieć, że należy podać takie informacje jak miesięczny dochód gospodarstwa domowego, okres kredytowania, oprocentowanie, typy rat, liczbę osób w gospodarstwie domowym oraz stałe wydatki ponoszone co miesiąc. Wtedy to internetowe narzędzi automatycznie sprawdza, jaką kwotę zobowiązania możesz uzyskać przy określonych możliwościach finansowych.

Trzeba jedynie pamiętać, że banki dodatkowo biorą pod uwagę inne czynniki, które mogą zależeć m.in. od konkretnego produktu (np. od tego, czy ma to być kredyt gotówkowy czy hipoteczny). Taka symulacja jest więc jedynie naprowadzeniem na to, czego warto szukać, nie gwarantuje natomiast zaciągnięcia kredytu na tych konkretnych warunkach.