Konta firmowe 2020

Konto firmowe jest niezbędne, jeżeli chcesz oddzielić finanse firmowe od prywatnych i być wiarygodnym partnerem w biznesie. Pamiętaj, że tylko konta firmowe mogą znajdować się na białej liście podatników VAT przy działalności gospodarczej.

8 kroków jak wybrać najlepsze konto firmowe

Wszystko, co musisz wiedzieć o koncie firmowym

Autorski poradnik naszych
ekspertów finansowych.

eksperci
 • Krok 1
  Zobacz, dlaczego warto mieć konto firmowe
 • Krok 2
  Zastanów się, do czego Ci się przyda konto firmowe
 • Krok 3
  Czy potrzebny Ci będzie terminal i kasa fiskalna
 • Krok 4
  Sprawdź ofertę usług wspomagających działalność
 • Krok 5
  Zastanów się, ile osób musi mieć dostęp do konta
 • Krok 6
  Przeanalizuj, czy potrzebna Ci linia kredytowa
 • Krok 7
  Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając konto
 • Krok 8
  Dowiedz się, jak założyć konto firmowe
Maciej Kazimierski

Maciej Kazimierski

Analityk finansowy

krok
Czy to było pomocne?

Analiza oferty

Porady finansowe

Finanse dla firm
14 Wrz 2020 Diana Klimowicz

Funkcje aplikacji mobilnej iPKO biznes

PKO BP stale rozwija bankowość elektroniczną dla firm. Obejmuje to także aplikację iPKO biznes, w której przedsiębiorcy mogą m.in. sprawdzić kwotę dostępnych środków, podejrzeć ostatnie ...

1 min czytania
Firmy w PKO BP łatwiej znajdą kontrahentów z całego świata dzięki platformie Opportunity Network Finanse dla firm
18 Sie 2020 Diana Klimowicz

Firmy w PKO BP łatwiej znajdą kontrahentów z całego świata dzięki platformie Opportunity Network

PKO BP dał klientom firmowym dostęp do sieci przedsiębiorców ze 140 krajów. To jedyny bank w Polsce, który oferuje taką usługę. Za korzystanie z Opportunity Network w PKO płaci się 950 ...

Nawet 30% pracowników pozostanie w trybie pracy zdalnej także po pandemii Finanse dla firm
24 Lip 2020 Diana Klimowicz

Nawet 30% pracowników pozostanie w trybie pracy zdalnej także po pandemii

Koronawirus przewrócił wiele firm do góry nogami. Część z nich rozszerzyła możliwość pracy zdalnej i zajęła się rozwijaniem e-commerce. Jak pokazują jednak wyniki badania amerykańskiej ...

Bank Pekao uruchomił usługę Qlips dla korporacji i MŚP Finanse dla firm
21 Lip 2020 Diana Klimowicz

Bank Pekao uruchomił usługę Qlips dla korporacji i MŚP

Funkcja Qlips działa w Pekao już od czerwca, ale na początku mogli z niej skorzystać klienci indywidualni. Usługa ułatwia zarządzanie fakturami w ramach bankowości internetowej Pekao, a dla ...

Nest Bank udostępnił nową metodę zakładania konta firmowego zdalnie. To wideorozmowa z konsultantem Finanse dla firm
06 Lip 2020 Diana Klimowicz

Nest Bank udostępnił nową metodę zakładania konta firmowego zdalnie. To wideorozmowa z konsultantem

Z tego sposobu mogą skorzystać jednoosobowe firmy. Do tej pory wideoweryfikacja w Nest Banku była zarezerwowana dla klientów indywidualnych, wśród których cieszyła się sporą ...

Wkrótce w Pekao pojawi się program dopłat BGK dla przedsiębiorców Finanse dla firm
29 Cze 2020 Diana Klimowicz

Wkrótce w Pekao pojawi się program dopłat BGK dla przedsiębiorców

Oferta skierowana jest do firm dotkniętych skutkami pandemii i zamrożenia gospodarki. Dopłaty będą dotyczyć nowych i bieżących kredytów ...

Przedsiębiorcy mogą teraz skorzystać z ING Księgowości nawet bez posiadania konta Finanse dla firm
22 Cze 2020 Diana Klimowicz

Przedsiębiorcy mogą teraz skorzystać z ING Księgowości nawet bez posiadania konta

Taka możliwość pojawiła się od dnia 21 czerwca, kiedy przedsiębiorcy mają swoje święto. W ING Usługach dla Biznesu udostępniona została usługa fakturowania i samodzielnej księgowości, ...

Które firmy najbardziej dbają o klienta? Już po raz dwunasty nagrodzono najlepszych! Finanse dla firm
08 Cze 2020 Anna Malek

Które firmy najbardziej dbają o klienta? Już po raz dwunasty nagrodzono najlepszych!

Zobacz, które firmy oferowały najwyższy poziom obsługi w 2018 ...

ZOBACZ WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Konto firmowe - jak wybrać najlepsze?

Zakładasz firmę? Z pewnością przyda Ci się konto bankowe. Trudno wyobrazić sobie prowadzenie biznesu bez bankowości internetowej. To w ten sposób będziesz zapewne regulował płatności z pracownikami czy dostawcami. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję i wybierzesz konto bankowe w konkretnym banku, warto abyś odpowiedział sobie na kilka istotnych pytań, które pomogą Ci znaleźć najlepszą ofertę.

Czy firmowe konto bankowe może być darmowe? Jak najbardziej. Musisz jednak sprawdzić, czy nie zawiera ukrytych opłat. Zastanów się także, czy w Twoim przypadku nie wystarczy Ci po prostu konto prywatne.

Konto firmowe czy prywatne

Wydaje się, że konto firmowe to naturalny wybór dla przedsiębiorców. Czy będzie tak jednak w każdym przypadku? A może wystarczające okaże się konto prywatne? W praktyce zależy to od wielkości przedsiębiorstwa. Jeśli jesteś właścicielem małej firmy, która dopiero się rozwija, to być może w Twoim przypadku konto prywatne będzie dobrym wyborem. Najprawdopodobniej przelewem będziesz płacił przecież jedynie zobowiązania ZUS.

Musisz wiedzieć, że prawo nie nakłada na przedsiębiorców obowiązku zakładania rachunku bankowego, związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zgodnie z ustawą, transakcje firmowe muszą być wykonane za pomocą przelewów bankowych tylko w przypadku, gdy drugą stroną transakcji jest inny przedsiębiorca bądź jeśli jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 000 złotych. Ustawa nie zawiera jednak informacji o tym, że przelew wyjść ma z rachunku firmowego. Pozostawia to zatem dowolność dla przedsiębiorców w kwestii wyboru między kontem firmowym, a kontem prywatnym.

Dlaczego lepiej wybrać konto firmowe?

W większości przypadków to konto firmowe okaże się dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Jeszcze do niedawna, opłaty z nim związane były o wiele wyższe w porównaniu do konta prywatnego, lecz obecnie mnóstwo banków posiada w swojej ofercie darmowe konto firmowe. Rozdzielenie finansów firmowych od budżetu domowego z pewnością pozwoli Ci na sprawniejsze i wygodniejsze zarządzanie środkami firmowymi. Co więcej, opłaty bankowe za prowadzenie rachunku firmowego, możesz rozliczyć jako koszty firmy. Ponadto, przedsiębiorcy mogą liczyć na specjalne oferty bankowe. Warto jednocześnie wiedzieć, że odsetki, które są generowane na koncie nie są objęte podatkiem Belki. Wszystko to sprawia, że konto firmowe staje się niezwykle opłacalne. 

Konto firmowe to dobry wybór z jeszcze jednego względu, czyli płatności z wykorzystaniem mechanizmu split payment. Mechanizm podzielonej płatności ma zastosowanie właśnie w transakcjach pomiędzy firmami. Przedsiębiorstwa powinny mieć zatem konta firmowe, do których banki przypisują następnie subkonta VAT. Wówczas łatwiej jest im rozliczać się za towary czy usługi.

Konto firmowe - jak założyć?

Konto firmowe w banku należy założyć w momencie, gdy zaczniesz prowadzić działalność gospodarczą. Oczywiście musi być ona już zarejestrowana, gdyż do założenia konta niezbędny będzie NIP. Zrobić to możesz na dwa sposoby: w oddziale stacjonarnym banku bądź przez internet. To drugie rozwiązanie doceniana jest zwłaszcza za wygodę. Aby założyć konto online nie trzeba wychodzić z domu, weryfikację zastępuje w większości przypadków symboliczny przelew. Kiedy już założysz konto firmowe, musisz jeszcze zaktualizować swój wpis do CEIDG. Powinieneś w nim podać numer konta i wskazać nazwę banku.

Niektóre banki zapewniają swoim Klientom możliwość założenia firmy przez bankowość elektroniczną. Należy do nich m.in. PKO BP, mBank, ING i Santander Bank. Jak to działa? Wystarczy zalogować się do bankowości elektronicznej, a następnie przejść do formularza rejestracji firmy. Prawidłowe wypełnienie wniosku nie powinno przysporzyć problemu, dzięki kreatorowi, który uruchomi się zaraz po jego pojawieniu się na ekranie. Podpowie jednocześnie jak założyć lub potwierdzić Profil Zaufany, który służy do złożenia podpisu na wniosku. Kiedy wniosek zostanie wypełniony i podpisany, trzeba jedynie kliknąć „wyślij”. Co istotne, rejestracja firmy przez bank uniemożliwia załączenie wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej PIT-16. Aby złożyć ren wniosek należy zrobić to za pośrednictwem biznes.gov.pl.

Konto firmowe - ile kosztuje?

Ile właściwie kosztuje konto firmowe i na co dokładnie zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że nie przepłacasz? Wiele zależy od konkretnej oferty. Niektóre banki pobierają opłatę za prowadzenie konta firmowego, jednak przeważnie nie przekracza ona od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. Co więcej, zdecydować możesz się również na darmowe konto firmowe. Obecnie jest ono dostępne w ofercie licznych banków. Musisz jednak mieć na względzie, że darmowe konta bankowe często posiadają dodatkowe opłaty. Fakt, że prowadzenie konta jest bezpłatne, nie oznacza, że bank nie naliczy Ci np. opłat za wypłaty z bankomatów. Ponadto, aby korzystać z darmowego konta, często należy dokonać comiesięcznych transakcji na z góry ustaloną kwotę lub ewentualnie odnotowywać na nim minimalne wpływy (przeważnie jest to od 2 do 4 tys. miesięcznie). 

W wielu przypadkach okazuje się, że najwygodniejszym rozwiązaniem jest założenie konta firmowego w banku, w którym masz już rachunek prywatny. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze skorzystać możesz z natychmiastowych przelewów pomiędzy kontami. Jeśli więc zostaniesz zmuszony do przelania prywatnych środków na konto bankowe, to zrobisz to w zaledwie kilka sekund. Po drugie, zyskujesz w ten sposób jedno logowanie do obu kont. Ponadto, bank może uznać Cię za stałego klienta, dzięki czemu otrzymasz korzystniejszą ofertę. Niemniej, zawsze warto porównać dostępne aktualnie propozycje. Być może w danej chwili oferta konkurencji będzie dla Ciebie atrakcyjniejsza. 

Zanim jednak skusi Cię darmowe konto bankowe, sprawdź wszystkie koszty, jakie może pobierać bank. Zaliczają się do nich przede wszystkim opłaty za wypłaty z bankomatów, obsługę karty płatniczej i przelewy internetowe.

Konto firmowe ranking 2020

Szukasz konta firmowego, które spełni Twoje oczekiwania? W tym celu najlepiej sprawdzić zestawienia i rankingi, które pozwolą Ci na szybkie porównanie poszczególnych ofert. Specjalnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy ranking kont firmowych w 2020. Zobacz, co dokładnie mają do zaoferowania najpopularniejsze banki.

Nazwa Opłata za
prowadzenie
Opłata mies. za
kartę płatniczą
Opłata za przelew zwykły
internetowy zewnętrzny
Wypłata z bankomatów
krajowych

Konto firmowe w Nest Banku

W Nest Banku przedsiębiorcy skorzystać mogą z przygotowanej dla nich oferty o nazwie BIZnest Konto. Jak przedstawiają się jej parametry?

0 zł 0 zł 0 zł 0 zł

Konto firmowe w Santander Bank Polska

Santander Bank Polska oddaje przedsiębiorcom do dyspozycji Konto Firmowe Godne Polecenia.

0 zł 0-7 zł 0-1 zł 3,50%

Konto firmowe w Alior Bank

W Alior Banku biznesmeni skorzystać mogą z oferty iKonto Biznes.

0 zł 0-8 zł 0 zł 0-2 zł

Konto firmowe w Inteligo

Inteligo proponuje przedsiębiorcom Konto Firmowe o następujących parametrach?

0 zł 0-4 zł 1 zł 5 zł

Konto firmowe w ING Bank Polski

Konto firmowego w ING Banku Polskim posiada nazwę Konto Direct dla Firmy. 

0-9 zł 0-7 zł 0,90 zł 0,5 zł

Konto firmowe w Bank Pekao

Konto Przekorzystne Biznes w Bank Peako to propozycja przeznaczona dla przedsiębiorców. 

0-9 zł 0-7 zł 0-1,50 zł 2,00%

Najlepsze konto firmowe jak wybrać?

Zastanawiasz się, jak wybrać najlepsze konto firmowe? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Klienci biznesowi to grupa docelowa, do której banki chętnie kierują swoją ofertę. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy do dyspozycji mają całą pulę ofert na założenie i prowadzenie konta bankowego. Musisz także zastanowić się, co dokładnie oznacza dla Ciebie najlepsze konto bankowe. Czy chodzi Ci po prostu o to, aby było najtańsze? A może liczysz na jakieś dodatkowe usługi?

W wyborze konta firmowego z pewnością pomoże Ci odpowiedź na kilka prostych pytań.

 • Jaki charakter prawny ma Twoja firma?
 • Czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, czy spółkę?
 • Czy potrzebujesz fizycznych oddziałów banku?
 • Czy zamierzasz korzystać głównie w bankowości internetowej?
 • Jakie minimalne wpłaty zamierzasz odnotowywać na koncie firmowym?
 • Jakie operacje bankowe będziesz wykonywał najczęściej? 
 • Czy będziesz wykonywał przelewy za granicę?
 • Czy potrzebujesz, aby do rachunku bankowego miało dostęp kilka osób? 

Jeśli uporządkujesz wszystkie informacje, łatwiej dostrzeżesz, jakiej oferty bankowej właściwie szukasz. Zyskasz od razu rozeznanie, na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze konta firmowego. W tym celu najlepiej skontaktować się z konsultantem w wybranym oddziale. Wówczas podczas jednej rozmowy, uzyskasz wszystkie niezbędne informacje. Co istotne, na założeniu konta firmowego można nawet zyskać. Niektóre banki oferują pieniądze za założenie konta (ok. 200 złotych) oraz zwrot za opłacenie ZUS-u. Przykład stanowi mBank, który proponuje klientom aż 600 złotych zwrotu za ZUS.

Konto firmowe – podsumowanie

Prowadzenie biznesu stawia ogromne wyzwania w kwestii zarządzania firmowymi pieniędzmi. Staje się ono o wiele sprawniejsze, gdy skorzystasz z konta firmowego. Obecnie wiele banków oferuje darmowe konto firmowe. Aby mieć jednak pewność, że nic za nie nie zapłacisz, musisz sprawdzić także dodatkowe opłaty. Najlepsze konto firmowe, to przecież takie, które jest dostosowane do Twoich potrzeb.