Co to jest konto walutowe?
Konto walutowe to rachunek w wybranej przez siebie walucie, połączony z kontem głównym. Służy do wykonywania wielu transakcji bez każdorazowej opłaty za przewalutowanie. Można wyrobić sobie do niego kartę, dzięki której taniej wypłaci się środki za granicą.
Komu konto walutowe się przyda? Osobom, które robią zakupy w obcej walucie lub spłacają w niej kredyt, często podróżującym, studentom na wymianach czy stażach zagranicznych oraz przedsiębiorcom, którzy prowadzą interesy także poza Polską.
Konto walutowe w PKO BP
W PKO BP prowadzenie konta walutowego nic nie kosztuje, jeśli jest połączone z kartą z funkcją wielowalutową. Bez niej opłata wynosi 6,9 zł miesięcznie. Do końca czerwca 2020 r. przelewy zagraniczne będą darmowe. W ramach oferty można dokonywać transakcji w euro, funtach, dolarach, franku szwajcarskim, koronach duńskich, koronach norweskich, koronach szwedzkich, koronach czeskich, kunach oraz forintach. Każda waluta potrzebuje oddzielnego konta, które podpina się pod rachunek w PLN. Możliwa jest wymiana w kantorze internetowym.
Konto walutowe może założyć każdy, kto ukończył 13 lat. Taka opcja znajduje się w serwisie internetowym i aplikacji IKO, gdzie składa się odpowiedni wniosek.
Konto walutowe w ING Banku Śląskim
W ING Banku Śląskim można założyć konto w euro, dolarach amerykańskich lub funtach brytyjskich. Nie płaci się za prowadzenie konta i przelewy wewnętrzne przez serwis transakcyjny, wydanie karty wielowalutowej lub Mastercard w euro (miesięczna opłata 1,5 zł). Wypłaty w bankomatach ING Banku Śląskiego lub Planet Cash w kraju są darmowe (w oddziałach tylko raz w miesiącu), a za granicą wynoszą 3 proc. od wyjmowanej kwoty. Konta mogą używać dwie osoby np. małżonkowie.
Przelewy na zagraniczne konto w Jednolitym Obszarze Płatności w euro nic nie kosztują. Podobnie jest z pozostałymi przelewami walutowymi oprócz tych w trybie pilnym. Warto pamiętać, że jeśli konto walutowe jest niedostatecznie zasilone, to w trakcie transakcji w euro, dolarach lub funtach środki zostaną pobrane z konta głównego, co wiąże się z prowizją za przewalutowanie, wynoszącą 3 proc. od danej kwoty.
eKonto walutowe w mBanku
eKonto pozwala na wykonywanie transakcji we wszystkich walutach, wymienionych w przypadku PKO BP i dodatkowo w jenach. Internetowe przelewy walutowe między własnymi kontami są darmowe. Bardzo wygodną opcją jest włączenie usługi wielowalutowej na koncie w PLN, dzięki czemu nie płacisz za każde przewalutowanie za granicą.
Za 9 zł mBank umożliwia wpłaty i wypłaty z konta walutowego w dolarach i euro w swoich placówkach. Niestety nie da się tego zrobić z pozostałymi walutami.
Dodatkową zaletą prowadzenia konta walutowego w mBanku jest opcja założenia lokaty w euro, funtach lub dolarach. Oprocentowanie to 0,8 proc. w skali roku.
0 Komentarze