Rozliczenie PIT online staje się z roku na rok coraz bardziej popularne. Jak podaje Ministerstwo Finansów, do urzędów tarfia coraz mniej PIT-ów papierowych. Skoro możemy zrobić to za pomocą kilku kliknięć, to warto z takiej możliwości skorzystać. Oszczędzamy czas i dbamy o środowisko.
Warto zaznaczyć, że w tym roku nie trzeba martwić się tym, czy uda nam się poprawnie rozliczyć PIT. Obowiązek rozliczenia podatników wzięła na siebie Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). To dzięki niej otrzymujemy do weryfikacji wypełnione deklaracje podatkowe. Jeśli ich samodzielnie nie zweryfikujmy i nie wyślemy, to zostaną one automatycznie zatwierdzone na podstawie informacji wprowadzonych przez KAS.
Zanim zabierzesz się za rozliczenie PIT, poznaj nowe zasady od 2022 roku!
Kto wypełnia PIT-37?
Dla większości z nas najważniejszy jest PIT-37. Deklarację PIT-37 wypełnia każdy pracownik, zleceniobiorca, emeryt czy rencista, za którego zaliczki na podatek pobiera i odprowadza płatnik (np. zleceniodawca lub zakład pracy). Korzystając z formularza PIT-37, możesz rozliczyć się indywidualnie lub razem z żoną czy mężem.
Rozliczenie PIT 2022/23. Jak to zrobić?
Rewolucyjnym rozwiązaniem, które umożliwia łatwe rozliczenie PIT jest program Twój e-PIT. To platforma przygotowana przez Ministerstwo Finansów. Wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl, żeby zobaczyć swoje zeznanie podatkowe. Na platformę można zalogować się na dwa sposoby:
- podając PESEL lub NIP oraz kwotę przychodów,
- lub przez profil zaufany.
Po zalogowaniu na swoje konto, otrzymasz wstępnie wypełniony PIT. Jest on uzupełniony przez urząd skarbowy na podstawie informacji przesłanych przez Twojego pracodawcę. System podpowie m.in. Twój numer konta bankowego (konieczny do zwrotu nadpłaconego podatku), ulgi na dzieci czy dane organizacji pożytku publicznego, które wskazałeś w ubiegłym roku. Dane te oczywiście możesz uaktualnić. Pamiętaj, żeby zweryfikować wprowadzone informacje dotyczące Twojego rozliczenia PIT. Dopiero, gdy masz pewność, że wszystko się zgadza, wyślij PIT. Możesz go też odrzucić i wypełnić raz jeszcze - samodzielnie.
Sprawdź, jak przekazać 1,5% swojego podatku.
Twój e-PIT podpowie Ci, kiedy otrzymasz zwrot podatku
Twój e-PIT został w ubiegłym roku ulepszony. Dzięki temu dowiesz się, na jakim etapie jest Twój PIT i kiedy otrzymasz zwrot pieniędzy, jeśli Ci on przysługuje. Wystarczy po zalogowaniu na swój profil wejść w zakładkę „Złożone dokumenty”. Uzyskasz tam informację:
- Czy Twój PIT dotarł do urzędu skarbowego?
- Kiedy Twój PIT trafi do rozliczenia? Oznacza to, że nadpłata wkrótce trafi do Ciebie (otrzymasz też informację o wysokości zwrotu).
- Kiedy urząd rozliczy Twój PIT? Urząd nadpłatę zwróci Ci szybciej, jeśli wskażesz poprawny numer rachunku bankowego.
Ustawowo fiskus ma określony czas na zwrot podatku. Jeśli złożysz PIT elektronicznie do 30 kwietnia, to pieniądze otrzymasz w ciągu 45 dni od jego złożenia. Jeśli zrobisz to w formie papierowej, na zwrot poczekasz nawet 3 miesiące. Wiadomo jednak, że im szybciej, tym lepiej.
Wciąż możesz też skorzystać z darmowego programu do rozliczenia PIT przez internet, który poprowadzi Cię krok po kroku i pomoże w złożeniu zeznania podatkowego.
PIT-37 instrukcja krok po kroku
Sprawdź, jak rozliczyć PIT przez internet i zrobić to prawidłowo. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby sprawnie rozliczyć się z urzędem.
Ważne |
Rozliczając PIT online, program prowadzi Cię krok po kroku przez wszystkie pola. Na początku uzupełniasz wymagane dane osobowe oraz niezbędne informacje, które automatycznie podstawiają się we właściwe pola Twojego zeznania. Zawsze je weryfikuj. |
Krok 1
Przygotuj PIT-11, który do końca lutego powinieneś otrzymać od pracodawcy. To na jego podstawie rozliczysz swoje zeznanie podatkowe.
Krok 2
Teraz możesz zacząć wypełniać swój PIT-37. Skorzystaj z programu online, uruchom go i na początek wybierz odpowiednią dla Ciebie formę rozliczenia (czy rozliczasz się indywidualnie lub z mężem/żoną).
Krok 3
Na samej górze formularza uzupełnij numer PESEL (pole 1), następnie rok, za który składasz zeznanie (pole 5) oraz wybierz sposób opodatkowania (pole 6).
Krok 4
Przejdź do sprawdzenia części A, w której system wprowadzi dane właściwego Ci urzędu skarbowego oraz części B, w której pojawią się podane przez Ciebie na początku dane osobowe.
Krok 5
W części C musisz uzupełnić informacje o Twoich dochodach z PIT-11. W polu 37 wpisz kwotę z komórki 29 Twojego PIT-11, a następnie w polu 42 przepisz kwotę z pola 34 z PIT-11. Następnie w polu 38 wpisz kwotę z pola 30 z PIT-11, a w pole 43 z pola 35 PIT-11.
Dochód zostanie obliczony automatycznie. Sprawdź go, odejmując od kwoty wpisanej w kolumnie b (suma z pól 37 i 42) kwotę z kolumny c (suma z pól 38 i 43). Jeżeli obliczona dla kolumny „Dochód” kwota okaże się ujemna, wpisz ją do kolumny „Strata” (bez minusa). W kolumnie f wpisz kwotę z komórki 33 z PIT-11. Ostatecznie w wierszu 6 powinny zsumować Ci się kwoty wpisane powyżej.
Krok 6
Przejdź do wypełnienia części D, w której w polu 99 powinna znaleźć się ta sama kwota co w polu 70 w PIT-11, a w polu 101 kwota z pola 71 z PIT-11.
Jeżeli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem lub przysługuje Ci prawo do odliczeń od dochodu (np. ulga na internet), to powinny zainteresować Cię kolejne pola. Jednak nie martw się, program do wypełnienia i złożenia zeznania we wszystkim Ci pomoże. Podsumowaniem tej części jest pozycja 111, która również powinna zostać automatycznie wyliczona przez system.
Krok 7
W części E wyliczysz podstawę opodatkowania i podatek przed uwzględnieniem ulg i odliczeń. Tutaj również wszystko podpowie Ci program.
Krok 8
W części F w polu 116 powinna znaleźć się ta sama kwota co w polu 72 z PIT-11. Dalsze pola dotyczą kwot odliczeń z tytułu ulg.
Krok 9
Przez kolejne części G, H i I przejdziesz zgodnie ze wskazówkami programu rozliczającego Twój PIT w zakresie, który Ciebie dotyczy.
Krok 10
Część J i K dotyczy przekazania 1 procenta Twojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Krok 11
W części L należy wskazać wypełnione załączniki np. w przypadku, gdy korzystamy z ulgi na dziecko.
Krok 12
Część M dotyczy podpisu podatnika. O ile w przypadku tradycyjnej metody składania zeznania, czyli osobiście w urzędzie, nie ma w tym nic trudnego, to w przypadku rozliczania online pewnie zastanawiasz się, jak weryfikowany jest Twój podpis? Otóż swój ePIT podpiszesz danymi autoryzacyjnymi. Oznacza to, że weryfikacją autentyczności Twojej deklaracji będą: numer PESEL, imię i nazwisko, data urodzenia oraz kwota przychodu z zeznania rocznego.
Skąd wiesz, czy urząd otrzymał Twój PIT?
Gdy Twoje zeznanie podatkowe dotrze do właściwego urzędu skarbowego, zostaniesz o tym poinformowany mailowo. W wiadomości zwrotnej otrzymasz tzw. UPO czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Zachowaj je, aby udowodnić ewentualne wątpliwości w terminie dostarczenia Twojego zeznania.
Nie zwlekaj i rozlicz swój PIT online już teraz. Przekonaj się, że możesz zrobić to sam, bez konieczności pomocy ze strony pracowników biur rachunkowych. Program wykona większość pracy za Ciebie. Pamiętaj, że najłatwiej zrobisz to przez Twój e-PIT.
2 Komentarze