O ile każdy zdaje sobie sprawę, jak ważne jest ubezpieczenie mieszkania, o tyle już nie każdy wie, jak je wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę. Mnogość polis na rynku ubezpieczeniowym tego wyboru wcale nie ułatwia. Jakie kwestie są kluczowe? Co musimy, a co możemy zawrzeć w polisie ubezpieczeniowej?
Czy warto ubezpieczyć swoje mieszkanie?
Chociaż ubezpieczenie mieszkania jest kwestią dobrowolną, istnieje jedna sytuacja, kiedy jest obowiązkowe. Taki obowiązek nakładany jest na kredytobiorcę, który finansuje zakup mieszkania z pomocą kredytu hipotecznego. Wtedy bank zobowiązuje go do ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Podstawowa polisa obejmuje jednak jedynie mury i elementy stałe. Chcąc objąć ochroną np. znajdujące się w lokum sprzęty, trzeba rozszerzyć ubezpieczenie o dodatkowe opcje.
Choć ubezpieczenie mieszkania nie jest obowiązkowe, warto je posiadać. Będzie naszą poduszką bezpieczeństwa, gdy spotka nas zdarzenie losowe, które przyczyni się do powstania jakichś szkód. W końcu nawet najnowocześniejszy sprzęt AGD może się zepsuć, a najlepszy zamek antywłamaniowy do drzwi może zostać sforsowany przez złodzieja. Włamanie, zalanie, a nawet pożar – to wszystko może się zdarzyć, dlatego warto zawczasu o tym pomyśleć i przygotować się na taką sytuację.
Ubezpieczenie mieszkania – co warto wiedzieć? Polisa mieszkaniowa pokryje koszty powstałych zniszczeń jedynie w takim zakresie, w jakim obowiązuje ochrona. Dla przykładu podstawowe ubezpieczenie w razie zalania obejmie zniszczenia dotyczące ścian oraz stałych elementów i to jedynie w ograniczonym zakresie. Warto mieć to na uwadze i dobrać zakres ochrony stosownie do indywidualnych potrzeb.
Co powinniśmy uwzględnić przy ubezpieczaniu mieszkania?
Ubezpieczenie wykupić można dla każdego mieszkania pod warunkiem, że budynek, w którym znajduje się to mieszkanie, spełnia wymogi bezpieczeństwa. Wybierając rodzaj polisy, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym m.in. kondygnację. Inne zagrożenia bowiem dotyczą mieszkania znajdującego się na parterze, a nieco inne na środkowych i ostatnich piętrach budynku.
Od kondygnacji w znacznej mierze zależy cena. Dla przykładu:
- ubezpieczenie mieszkania na parterze i 1. piętrze – należy zatroszczyć się o ochronę mienia w razie powodzi;
- ubezpieczenie mieszkania na piętrze środkowym – właściciel powinien zwrócić uwagę, czy ubezpieczenie chroni od zalania zarówno jego przez sąsiada, jak i mienia sąsiada przez niego;
- ubezpieczenie mieszkania na ostatnim piętrze – w przypadku takiego mieszkania trzeba zabezpieczyć się przed szkodami związanymi z naruszeniem konstrukcji dachu, np. na skutek wichury.
Wykupując ubezpieczenie mieszkania w bloku, ponadto powinno się uwzględnić wyposażenie. Jeśli mamy dużo cennych rzeczy, ochrona powinna być odpowiednio szersza.
Przeczytaj też: Kim jest ubezpieczający?
A co z ubezpieczeniem wynajmowanego mieszkania? Zakres ochrony powinien uwzględniać jak największą liczbę zdarzeń losowych takich jak zalanie, pożar, deszcz nawalny czy przepięcie. Ubezpieczenie mieszkania wynajmowanego można rozszerzyć dodatkowo o Home Assistance czy szkody wynikające z aktów wandalizmu.
Czy można ubezpieczyć mieszkanie, nie będąc jego właścicielem?
Jeśli ubezpieczyć mieszkanie chce osoba, do której prawnie ono nie należy, może to zrobić, ale nie w takim samym zakresie jak właściciel lokalu. W praktyce najemcy wystarczy ubezpieczenie o ograniczonym zakresie. W ofertach towarzystw ubezpieczeniowych znaleźć można gotowe rozwiązania na taką ewentualność, a jest nim ubezpieczenie OC mieszkania dla najemcy. To pakiet ochronny na wypadek szkód wyrządzonych w najmowanym mieszkaniu, które należy do osoby trzeciej, tj. właściciela.
W razie losowego zdarzenia pieniądze z polisy ubezpieczeniowej mieszkania wynajmowanego nie trafią do naszej kieszeni. Zostaną przeznaczone na pokrycie zobowiązań finansowych wynikających z powstałych szkód. OC w życiu prywatnym przydaje się np. w przypadku zalania mieszkania najmowanego lub położonego piętro niżej, w razie stłuczenia kabiny prysznicowej czy uszkodzenia mebli.
Co powinno zawierać kompleksowe ubezpieczenie mieszkania?
Ubezpieczenie mieszkania – co obejmuje? Polisa jest gwarancją świadczeń w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń, jakie mogą mieć miejsce. Dostępne są zarówno podstawowe, jak i rozszerzone pakiety ochrony. To od nas samych zależy, co będzie zawierać ubezpieczenie.
Polisa mieszkaniowa dla właściciela powinna chronić mury i elementy stałe przed pożarem. Przy ustalaniu zakresu ochrony uwzględnić trzeba inne zdarzenia losowe. Bardzo ważne jest ubezpieczenie mieszkania od zalania zarówno przez sąsiada z góry, jak i sąsiada z dołu przez nas samych. Ponadto taka polisa powinna zawierać OC w życiu prywatnym.
Lokator powinien wybrać ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych. Ochroną powinny zostać objęte ruchomości domowe (majątek) i ewentualne nakłady inwestycyjne (koszty przeprowadzonych remontów).
Na ile ubezpieczyć mieszkanie?
Nie da się jednoznacznie powiedzieć, na ile powinno się ubezpieczyć mieszkanie. Nie ma bowiem jednej kwoty, na którą należy to zrobić, ponieważ każde ma inną wartość. Najlepiej dokonać wyceny, biorąc pod uwagę aktualne ceny lokali o podobnym metrażu i wykończeniu.
Kupując ubezpieczenie, trzeba samodzielnie ustalić jego sumę. Jest to dość istotne, ponieważ podanie zbyt niskiej sprawi, że w razie losowej sytuacji świadczenie nie będzie w stanie pokryć szkód. Z kolei za wysoka suma ubezpieczenia poskutkuje przepłaceniem za składkę, gdyż ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie równe kwocie rynkowej mienia.
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Czy najtańsze ubezpieczenie jest tym najlepszym?
Jeżeli chodzi o koszt ubezpieczenia, w praktyce nie ma znaczenia, czy wybierzemy tańsze, czy droższe ubezpieczenie. Polisa może mieć takie same parametry a różną cenę w zależności od tego, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym ją wykupimy. Ceny wahają się od kilkudziesięciu złotych do nawet ponad 1000 zł rocznie. Kluczowa jest suma ubezpieczenia i zakres ochrony.
Przeczytaj też koniecznie: Co oznacza skrót OWU?
Chcąc dowiedzieć się, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku, warto wykorzystać kalkulator ubezpieczenia mieszkania. Wystarczy wprowadzić wymagane parametry, a naszym oczom ukażą się oferty polis. W ten sposób można wybrać ubezpieczenie mieszkania, którego cena będzie dla nas najkorzystniejsza.
Czy możemy ubezpieczyć mieszkanie przez Internet? Gdzie najlepiej to zrobić?
Jeszcze do niedawna nie było za dużego wyboru, jeśli chodzi o to, w jaki sposób ubezpieczyć mieszkanie. Można to było przede wszystkim zrobić w stacjonarnym punkcie sprzedaży ubezpieczyciela lub bezpośrednio u agenta. A jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku dzisiaj? Również można skorzystać z któregoś z przedstawionych sposobów lub wybrać trzeci, tj. wykupić polisę przez internet. Ubezpieczenie mieszkania online jest proste i szybkie, a przez to staje się coraz bardziej popularne.
Do której placówki, lub na którą stronę, warto udać się w pierwszej kolejności? Ta decyzja należy już wyłącznie do nas samych. Największe firmy ubezpieczeniowe dysponują szeroką ofertą, a wśród nich:
- Uniqa – wiele wariantów ochrony do wyboru, ochrona na 1 rok lub 3 lata, szybko i wygodnie przez internet, już od 68 zł/rok;
- LINK4 – dwa zakresy ubezpieczenia: OC w wariancie podstawowym i OC w wariancie optymalnym, szeroki zakres ochrony, w ramach Assistance pomoc fachowców jak np. elektryk czy ślusarz, składka ustalana indywidualnie;
- PZU – szeroki zakres ochrony, wypłata odszkodowania w przypadku szkód wyrządzonych przez dzieci lub wyłudzenia gotówki albo biżuterii przez złodziei, składka już od ok. 400 zł;
- Generali – elastyczny dobór wariantu ubezpieczenia do Twoich indywidualnych potrzeb (ryzyka nazwane lub formuła All Risk), w wariancie standardowym już od 119 zł/rok.
O szczegóły dotyczące tego, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w poszczególnych towarzystwach lub co obejmuje ubezpieczenie w zależności od oferty, najlepiej zapytać przedstawiciela wybranej firmy ubezpieczeniowej.
Ubezpieczenie mieszkania przy kredycie
Ubezpieczenie mieszkania w normalnych okolicznościach, o czym wspomnieliśmy już wyżej, jest dobrowolne. Obowiązkowe staje się jedynie wtedy, gdy bierzemy kredyt hipoteczny. To wymóg banku, który udziela hipoteki. Polisa pozwala bowiem zabezpieczyć interesy obu stron.
Ubezpieczenie mieszkania do kredytu zazwyczaj można kupić w banku, wybierając propozycję dostępną w ofercie, ale można też wybrać i kupić je samemu. Najczęściej bardziej opłaca się druga opcja, ponieważ w ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.
Przy kredycie hipotecznym konieczne jest ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank. Cesja jest wymagana dlatego, że instytucja chce maksymalnie zabezpieczyć swój kapitał, czyli zminimalizować podejmowane ryzyko. O wszystkim dokładnie informuje kredytobiorcę przedstawiciel kredytowy.
3 Komentarze