Deklarację PIT składa się po to, aby poinformować urząd skarbowy o osiągniętych w danym roku przychodach. Musi ją złożyć każda osoba, która osiągnęła przychody podlegające opodatkowaniu, niezależnie czy pochodzą one z umowy o pracę, umowy zlecenie, o dzieło, najmu, działalności gospodarczej czy emerytury.
Nawet osoby, które w 2024 roku osiągnęły dochód niższy, niż kwota wolna od podatku (30 000 zł), muszą rozliczyć się z urzędem skarbowym i złożyć PIT zerowy.
Do kiedy trzeba rozliczyć PIT w 2025 roku?
Jeśli zastanawiasz się, do kiedy złożyć PIT w 2025 roku, to będzie to uzależnione od składanej deklaracji.
Zeznania podatkowe można składać od 15 lutego 2025 r. i jest na to czas do 30 kwietnia 2025 r. Warto pamiętać, że jest też dłuższy czas na złożenie PIT-28 (wykorzystuje się go np. przy ryczałcie za prywatny najem mieszkania) i podobnie, jak dla formularzy: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 obowiązuje termin do końca kwietnia, a nie do końca lutego, jak było w poprzednich latach.
A kiedy trzeba zapłacić PIT? Jeżeli wyjdzie Ci niedopłata podatku, to czas na uregulowanie należności jest taki sam, jak na złożenie zeznania, czyli 30 kwietnia 2025 roku.
Czy można złożyć PIT po terminie, czy urząd skarbowy sam go rozliczy?
PIT po terminie spędza Ci sen z powiek? Musisz wiedzieć, że od kilku lat osoby, które uzyskują dochody z umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, z przychodów kapitałowych (PIT-37, PIT-38 lub PIT-39) albo składają PIT-36 lub PIT-28 z uwagi na osiąganie przychodów z najmu, podnajmu czy dzierżawy otrzymują przygotowane zeznania w systemie Twój e-PIT. Od 15 lutego można już się do niego logować, sprawdzić zeznanie, uwzględnić ewentualne ulgi podatkowe, a następnie wysłać gotowy PIT do urzędu skarbowego. Dzięki skorzystaniu z systemu masz gwarancję, że zwrot podatku zostanie przelany na Twoje konto w ciągu 45 dni.
Jeżeli więc Twoje zeznanie jest dostępne na platformie Twój e-PIT, to faktycznie w ogóle nie musisz go wysyłać i brak rozliczenia PIT w terminie Ci nie grozi. Niezłożenie deklaracji w terminie w Twoim przypadku nie wiąże się z żadną karą. Zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane, nawet gdy nic z nim nie zrobisz.
Warto jednak zalogować się do systemu i sprawdzić swoje zeznanie, chociażby po to, aby zweryfikować, czy wszystkie pozycje się zgadzają, odliczyć ulgi i wskazać organizację, na którą można przekazać 1,5% podatku.
Czy za niezłożenie PIT w terminie są konsekwencje?
Jednak, gdy masz działalność gospodarczą, swoje zeznanie podatkowe musisz złożyć samodzielnie. Kary za nierozliczenie PIT-u są uzależnione od kwoty zaległości. Jeżeli nie przekroczy ona 5-krotności minimalnego wynagrodzenia, to jest to wykroczenie skarbowe, za które trzeba zapłacić mandat (nawet taki sam, jak kwota przeterminowanego podatku). Jeżeli zaś zaległość jest wyższa, to taki czyn jest kwalifikowany jako przestępstwo skarbowe. Kiedy kara za brak PIT-u może Cię dotknąć? Jest ona rozpatrywana indywidualnie, a sąd może nałożyć na winnego grzywnę, a nawet karę ograniczenia lub pozbawienia wolności.
Dodatkowo karą za niezłożenie PIT-u jest konieczność zapłaty karnych odsetek oraz brak możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem i przekazania 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego.
Zobacz też: Rozliczenie PIT krok po kroku
Co zrobić, gdy złożyło się PIT po terminie?
PIT po terminie to oczywiście nie jest koniec świata. Trzeba pamiętać o tym, aby jak najszybciej złożyć zaległe zeznanie, bo im dłużej będziesz zwlekać, tym odsetki za zwłokę będą wyższe.
Złożenie PIT po terminie jest obarczone odpowiedzialnością karno-skarbową, dlatego jeśli spóźniłeś się z wysłaniem zeznania, to trzeba najpierw złożyć zeznanie, uregulować podatek wraz z należnymi odsetkami, a następnie złożyć czynny żal do urzędu skarbowego.
Dzięki temu unikniesz mandatu. Warto pamiętać, że czynny żal można złożyć tylko wtedy, jeśli urząd skarbowy sam nie odkrył Twojego wykroczenia i nie rozpoczęło się jeszcze wobec Ciebie postępowanie wyjaśniające.
W czynnym żalu trzeba wskazać przyczynę złożenia PIT po terminie. Wyjaśnienie musi być prawdziwe i może dotyczyć przypadku losowego albo sytuacji osobistej (np. być umotywowane chorobą, która uniemożliwiła wysłanie zeznania).
Co, jeśli nie rozliczę PIT-u 2024/2025?
Podsumowując, jeśli nie złożysz deklaracji, dostępna w systemie Twój e-PIT po terminie, nic się nie stanie. Nie musisz się więc martwić o to, jak rozliczyć zaległy PIT. Twoje zeznanie zostanie zaakceptowane automatycznie, jednak bez możliwości odliczenia ulg (tych, o których nie wie urząd skarbowy, np. ulgi na dziecko) i rozliczenia z małżonkiem.
Z kolei, gdy musisz sam przygotować swoje zeznanie i nie zdążysz w wymaganym terminie, to gdy tylko się zorientujesz, trzeba wysłać PIT, złożyć czynny żal i uregulować odsetki za zwłokę. Nie musisz obawiać się żadnej innej kary za to, że nie rozliczyłeś PIT-u.
32 Komentarze