Co zrobić, jeśli nie złożę PIT-u w terminie?

  • 31 Sty 2025 | 14:23
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(32)
Co się stanie, jeśli nie złożę PIT-u? To pytanie zadają sobie wszystkie te osoby, którym zdarzy się opóźnienie w złożeniu zeznania podatkowego. Co prawda na rozliczenie podatkowe jest czas do końca kwietnia, ale nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę. Gdyby jednak tak się stało, to zobacz, jak rozwiązać problem z urzędem skarbowym, jeśli rozliczysz PIT po terminie.
Co zrobić, jeśli nie złożę PIT-u w terminie?

Z tego artykułu dowiesz się:

Deklarację PIT składa się po to, aby poinformować urząd skarbowy o osiągniętych w danym roku przychodach. Musi ją złożyć każda osoba, która osiągnęła przychody podlegające opodatkowaniu, niezależnie czy pochodzą one z umowy o pracę, umowy zlecenie, o dzieło, najmu, działalności gospodarczej czy emerytury.

Nawet osoby, które w 2024 roku osiągnęły dochód niższy, niż kwota wolna od podatku (30 000 zł), muszą rozliczyć się z urzędem skarbowym i złożyć PIT zerowy.

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT w 2025 roku?

Jeśli zastanawiasz się, do kiedy złożyć PIT w 2025 roku, to będzie to uzależnione od składanej deklaracji.

Zeznania podatkowe można składać od 15 lutego 2025 r. i jest na to czas do 30 kwietnia 2025 r. Warto pamiętać, że jest też dłuższy czas na złożenie PIT-28 (wykorzystuje się go np. przy ryczałcie za prywatny najem mieszkania) i podobnie, jak dla formularzy: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 obowiązuje termin do końca kwietnia, a nie do końca lutego, jak było w poprzednich latach.

A kiedy trzeba zapłacić PIT? Jeżeli wyjdzie Ci niedopłata podatku, to czas na uregulowanie należności jest taki sam, jak na złożenie zeznania, czyli 30 kwietnia 2025 roku.

Czy można złożyć PIT po terminie, czy urząd skarbowy sam go rozliczy?

PIT po terminie spędza Ci sen z powiek? Musisz wiedzieć, że od kilku lat osoby, które uzyskują dochody z umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, z przychodów kapitałowych (PIT-37, PIT-38 lub PIT-39) albo składają PIT-36 lub PIT-28 z uwagi na osiąganie przychodów z najmu, podnajmu czy dzierżawy otrzymują przygotowane zeznania w systemie Twój e-PIT. Od 15 lutego można już się do niego logować, sprawdzić zeznanie, uwzględnić ewentualne ulgi podatkowe, a następnie wysłać gotowy PIT do urzędu skarbowego. Dzięki skorzystaniu z systemu masz gwarancję, że zwrot podatku zostanie przelany na Twoje konto w ciągu 45 dni.

Jeżeli więc Twoje zeznanie jest dostępne na platformie Twój e-PIT, to faktycznie w ogóle nie musisz go wysyłać i brak rozliczenia PIT w terminie Ci nie grozi. Niezłożenie deklaracji w terminie w Twoim przypadku nie wiąże się z żadną karą. Zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane, nawet gdy nic z nim nie zrobisz.

Warto jednak zalogować się do systemu i sprawdzić swoje zeznanie, chociażby po to, aby zweryfikować, czy wszystkie pozycje się zgadzają, odliczyć ulgi i wskazać organizację, na którą można przekazać 1,5% podatku.

Czy za niezłożenie PIT w terminie są konsekwencje?

Jednak, gdy masz działalność gospodarczą, swoje zeznanie podatkowe musisz złożyć samodzielnie. Kary za nierozliczenie PIT-u są uzależnione od kwoty zaległości. Jeżeli nie przekroczy ona 5-krotności minimalnego wynagrodzenia, to jest to wykroczenie skarbowe, za które trzeba zapłacić mandat (nawet taki sam, jak kwota przeterminowanego podatku). Jeżeli zaś zaległość jest wyższa, to taki czyn jest kwalifikowany jako przestępstwo skarbowe. Kiedy kara za brak PIT-u może Cię dotknąć? Jest ona rozpatrywana indywidualnie, a sąd może nałożyć na winnego grzywnę, a nawet karę ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Dodatkowo karą za niezłożenie PIT-u jest konieczność zapłaty karnych odsetek oraz brak możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem i przekazania 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego.

Zobacz też: Rozliczenie PIT krok po kroku

Co zrobić, gdy złożyło się PIT po terminie?

PIT po terminie to oczywiście nie jest koniec świata. Trzeba pamiętać o tym, aby jak najszybciej złożyć zaległe zeznanie, bo im dłużej będziesz zwlekać, tym odsetki za zwłokę będą wyższe.

Złożenie PIT po terminie jest obarczone odpowiedzialnością karno-skarbową, dlatego jeśli spóźniłeś się z wysłaniem zeznania, to trzeba najpierw złożyć zeznanie, uregulować podatek wraz z należnymi odsetkami, a następnie złożyć czynny żal do urzędu skarbowego.

Dzięki temu unikniesz mandatu. Warto pamiętać, że czynny żal można złożyć tylko wtedy, jeśli urząd skarbowy sam nie odkrył Twojego wykroczenia i nie rozpoczęło się jeszcze wobec Ciebie postępowanie wyjaśniające.

W czynnym żalu trzeba wskazać przyczynę złożenia PIT po terminie. Wyjaśnienie musi być prawdziwe i może dotyczyć przypadku losowego albo sytuacji osobistej (np. być umotywowane chorobą, która uniemożliwiła wysłanie zeznania).

Co, jeśli nie rozliczę PIT-u 2024/2025?

Podsumowując, jeśli nie złożysz deklaracji, dostępna w systemie Twój e-PIT po terminie, nic się nie stanie. Nie musisz się więc martwić o to, jak rozliczyć zaległy PIT. Twoje zeznanie zostanie zaakceptowane automatycznie, jednak bez możliwości odliczenia ulg (tych, o których nie wie urząd skarbowy, np. ulgi na dziecko) i rozliczenia z małżonkiem.

Z kolei, gdy musisz sam przygotować swoje zeznanie i nie zdążysz w wymaganym terminie, to gdy tylko się zorientujesz, trzeba wysłać PIT, złożyć czynny żal i uregulować odsetki za zwłokę. Nie musisz obawiać się żadnej innej kary za to, że nie rozliczyłeś PIT-u.

Data publikacji:
31 Sty 2025

32 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Edyta Ekspert 25 lutego 2025
    Mam zawieszoną jdg od dawna, nie składałam pit-28, bo nie wiedziałam, że mimo to muszę złożyć deklarację "zerową". W e-urzad w raporcie podatnika pokazuje mi "brakujące pit-28 za x rok". Jak teraz łagodnie naprawić swój błąd? Można jakoś online złożyć zaległe pity i czy czeka mnie za to kara? :(
    Serafin Anna Ekspert 27 lutego 2025
    Edyto, najlepiej zapytać bezpośrednio w swoim urzędzie skarbowym.
  • Czerwono oka Ekspert 20 lutego 2025
    Jeżeli nie złoże rozliczenia pit w terminie za zeszły rok to czy urząd skarbowy sam mi go rozliczy i czy nie dostanę żadnej kary?
    Serafin Anna Ekspert 21 lutego 2025
    Cześć, jeżeli Twój PIT jest dostępny w usłudze Twój e-PIT, to tak. 30 kwietnia US rozliczy go automatycznie. Warto się jednak zalogować i sprawdzić poprawność rozliczeń (to zajmuje chwilę) i uzupełnić ewentualne ulgi i odliczenia od podatku.
  • Olek Ekspert 21 stycznia 2025
    Dzień dobry, w 2023 nie pracowałem czy muszę składać pit? I co miałem by zrobić w tej chwili
    Serafin Anna Ekspert 22 stycznia 2025
    Olku, PIT za 2023 rok trzeba było złożyć w zeszłym roku, więc termin już dawno minął. Jednak zakładam, że Twój dochód roczny nie przekroczył kwoty wolnej od podatku, czyli 30 tys. zł, więc nie trzeba było składać PIT-u.
  • MMM Ekspert 19 maja 2024
    Nie złożyłem PIT-38 za rok 2022 i 2023 (otrzymane dywidendy) z powodu braku wiedzy na ten temat. Rozumiem, ze najpierw składam czynny żal, a nastepnie 2x PIT-38 za 2022 i 2023?
    Kazimierski Maciej Ekspert 22 maja 2024
    Dzień dobry, w serwisie gov.pl jest napisane, że czynny żal polega na tym, że sprawca zawiadomi o popełnieniu czynu zabronionego, poda istotne okoliczności tego czynu oraz wpłaci uszczuploną należność publicznoprawną, jeżeli czyn polega na jej uszczupleniu. Wiążące informacje na ten temat uzyskasz w urzędzie skarbowym.
  • Józef M. Ekspert 02 maja 2024
    Sz.Pani Chciałem złożyć rozliczenie wdpólne z małżonkiem. Wpisywałem przychody żony za 2022 i 2023 ze strony swojej gov.pl, pokazywało błąd. Próbowałem też ze strony żony swoje przychody za 2022 i 2023 i też błąd. Wysłałem w końcu swój PIT samodzielnie po korekcie - wpisaniu ulgi rehabilitacyjnej i żony też. Jesteśmy z żoną osobami niepełnosprawnymi o znacznym stopniu. Pomyślałem, że zrobię korektę na wsp9lne rozliczenie, bo ja pracuję i mam emeryturę, a żona ma niskie dochody, bo ma małą rentę . Wsp9lne rozliczenie byłoby korzystne. Rozliczałem 30-go kwietnia. Pisałem do US., że mam problem, odpisano, że wpisać przychody, ale teraz jest kłódka i nie mam w systemie złożonych Pitów za 2023, ani potwierdzenia. Mamy 69 i 68 lat. Co teraz robić, proszę o pomocne wskazówki
    Kazimierski Maciej Ekspert 22 maja 2024
    Dzień dobry, w takim przypadku powinien Pan skotaktować się z urzędem skarbowym i wyjaśnić zaistniały problem.
  • Paula Ekspert 02 maja 2024
    Witam, czy istnieje możliwośc złożenia korekty pitu jeżeli moje zeznanie zostało automatycznie zaakceptowane a ja nie odliczylam ulgi na dziecko?
    Kazimierski Maciej Ekspert 22 maja 2024
    Dzień dobry, tak, można dokonać korekty zaakceptowania zeznania podatkowego.
  • TOMEK Ekspert 02 maja 2024
    dzień dobry, zapomniałem zlożyć PIT. mam tylko umowe o pracę. sprawa wygląda następująco: urodzilo mi sie dziecko we wrzesniu 2023 roku. czy w związku z tym, zeby uzyskać jakiś zwrot, muszę zajrzeć do urzędu i zalatwić rozliczenie PITu?
    Kazimierski Maciej Ekspert 22 maja 2024
    Dzień dobry, Twój PIT został rozliczony automatycznie. Jeżeli chcesz skorzystać z ulgi na dziecko możesz złożyć korektę zeznania.
  • Ola Ekspert 30 kwietnia 2024
    Dzień dobry, moje dochody są opodatkowane na Węgrzech, jestem rezydentem Polski, firma jest Węgierska ale na mojej umowie o pracę jest zapis, że jestem zatrudniona przez oddział w Polsce... czy muszę składać jakikolwiek formularz PIT w Polsce?
    Kazimierski Maciej Ekspert 22 maja 2024
    Dzień dobry, jeśli uzyskujesz dochody za granicą, powinnaś określić, w jakim kraju masz miejsce zamieszkania dla celów podatkowych (rezydencję podatkową). Pozwoli Ci to ustalić, czy musisz płacić podatki w Polsce. Jeśli nie jesteś rezydentem podatkowym w Polsce (jesteś tzw. nierezydentem), wówczas rozliczasz się z urzędem skarbowym tylko z dochodów osiąganych w Polsce. Podlegasz wtedy tzw. ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Jeśli jednak jesteś polskim rezydentem podatkowym, to wszelkie dochody, niezależnie od tego, w jakim kraju je uzyskałaś, powinnaś rozliczyć w Polsce (podlegasz wtedy tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu).
  • Piki Ekspert 13 marca 2024
    Witam mam zawieszona działalność od połowy 2021 r , rozliczałam się z karty podatkowej za rok 2021 złożyłam Pit 16a ale za 2022 i 2023 już nie wypełniłam Pitu 16 a bo ciągle mam działalność zawieszona bez dochodu czy muszę coś jeszcze złożyć ? Czy powinnam za 22 i 23 też złożyć pit16a nawet przy 0 dochodzie
    Kazimierski Maciej Ekspert 21 maja 2024
    Dzień dobry, skontaktuj się proszę w tej sprawie z urzędem skarbowym.
  • Mariusz .. Ekspert 11 lutego 2024
    Witam, nigdy nie skladałem pitu 11 bo nie wiedziałem ze muszę się rozliczać, jestem przed 26 rokiem życia, jak wchodziłem na e-pit to widziałem wszystkie swoje pity czy muszę coś zrobić skoro na e-pit widnieje moje pity 11
    Kazimierski Maciej Ekspert 19 lutego 2024
    Dzień dobry, w takiej sytuacji powinieneś złożyć tzw. czynny żal, czyli dobrowolnie przyznać się do naruszenia przepisów podatkowych oraz złożyć zaległe zeznania podatkowe.

Podobne artykuły