Czy Bank Pekao przestał udzielać kredytów hipotecznych walutowych?

  • 31 Lip 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zgodnie z Rekomendacją S wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego po uwolnieniu kursu franka i związanym z tym problemem w spłacie kredytów hipotecznych we frankach, można kredyt hipoteczny uzyskać tylko w walucie, w której zarabiasz. Dla osób pracujących w Polsce nie jest to problem, oferta złotówkowych hipotek jest naprawdę duża. Co jednak mają zrobić osoby, które osiągają dochody za granicą, ale kredyt hipoteczny chcą wziąć w Polsce?
Czy Bank Pekao przestał udzielać kredytów hipotecznych walutowych?

Oferta kredytu bankowego dla osób, które pracują za granicą, jest w Polsce ograniczona. Wynika to z tego, że udzielenie takiego finansowania wiąże się dla banku z wyższym ryzykiem – związanym na przykład ze zmianą kursu walut.

Nieliczne więc banki w Polsce decydują się na udzielanie kredytu hipotecznego walutowego. Kiedy analizowałam sytuację na rynku w zeszłym roku, można było skorzystać z oferty dwóch banków – Alior Banku i Banku Pekao.

Przeczytaj: Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą

Kredyt hipoteczny walutowy a koronawirus

Zmieniła się sytuacja na rynku kredytu hipotecznego. Warunki jego udzielenia są dużo ostrzejsze, a bank wymaga wyższego wkładu własnego. Zmiany musiały zajść także w udzielaniu kredytów walutowych.

Najczęściej polecanym przeze mnie rozwiązaniem dla osób, które pracują za granicą był kredyt hipoteczny Pekao. Jednak w komentarzach i w mailach zaczęliście mi sygnalizować, że w związku z pandemią, bank zawiesił możliwość przyznawania kredytów mieszkaniowych w walutach obcych.

Postanowiłam zapytać u źródła, czyli w banku. Okazało się, że Bank Pekao wciąż udziela kredytów walutowych. Jednak nie ukrywa, że ostrożniej podchodzi do tego typu zarobków. Oznacza to głównie tyle, że w niezmiennej sytuacji danego kredytobiorcy bank pożyczy mu mniej niż jeszcze przed pandemią, czyli gorzej oceni jego zdolność kredytową.  Oczywiście trzeba również pożegnać się z myślami, że otrzymamy kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Wkład trzeba mieć i przy kredytach walutowych nawet wyższy niż przy złotówkowych. Bank wymaga od potencjalnego kredytobiorcy posiadania 30% wkładu, jeżeli kredyt jest udzielany na okres do 15 lat albo 40%, jeśli na dłużej. Maksymalnie kredyt walutowy można rozłożyć na 20 lat.

Nowe informacje z Banku Pekao!

Warunkiem uzyskania kredytu jest aktualnie wpływ wynagrodzenia w Banku Pekao przez 3 miesiące i przez 6 miesięcy łącznie na konto w Polsce. Jeśli więc planujesz wziąć kredyt hipoteczny walutowy, to musisz założyć konto (najlepiej od razu w Banku Pekao) oraz zgłosić do pracodawcy zmianę rachunku, na który ma wpływać Twoje wynagrodzenie. Dopiero po 6 miesiącach (o ile wcześniej nie miałeś konta w Polsce, to wtedy po 3 miesiącach) można starać się o kredyt.

Kredyt hipoteczny – kalkulator zdolności kredytowej >>

Trzeba również liczyć się z decyzją negatywną, ale złożenie wniosku i sprawdzenie, jaką decyzję podejmie bank w Twojej sytuacji nic nie kosztuje.

Kredyt hipoteczny Pekao

Jeśli więc zapytasz mnie o kredyt – gdzie najlepiej go wziąć, gdy zarabiasz za granicą, to wciąż najbardziej polecam Bank Pekao.

Pamiętaj tylko, że jest on dostępny dla osób, które zarabiają wyłącznie w:

  • euro (EUR),
  • dolarach amerykańskich (USD),
  • funtach brytyjskich (GBP),
  • koronach szwedzkich (SEK),
  • koronach norweskich (NOK).

Jeżeli interesuje Cię taki kredyt, kalkulator 2020, który umieściliśmy na naszej stronie, wyliczy Ci, ile szacunkowo będziesz płacił miesięcznej raty (w zależności oczywiście od kwoty i okresu kredytowania). Miej też na uwadze, że przy kredycie walutowym warunki mogą być inne niż przy złotówkowym. Niezależnie więc, czy bierzesz kredyt 150 tys., kredyt 200 tys. czy więcej, ale chcesz poznać warunki dostosowane do Twojej sytuacji, to warto kliknąć „Zapytaj o kredyt” przy ofercie Pekao. Jeśli zostawisz kontakt do siebie, to w ciągu kilku minut oddzwoni do Ciebie doradca z banku.

Dodano:
31 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły