Fitbit Pay w Polsce - co warto o nim wiedzieć?

  • 22 Lut 2022 | 00:00
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(13)
Fitbit Pay to drugi, po Garmin Pay, system płatności mobilnych adresowany przede wszystkim do osób aktywnych, u których uprawianie sportu jest codziennością. Na polskim rynku usługa ta jest obecna od października 2018 r. Jak działa ten system? W jakich bankach jest dostępny? Jak dodać kartę do Fitbit Pay i jak wygląda płatność przy jego użyciu? Sprawdziłem to!
Fitbit Pay w Polsce - co warto o nim wiedzieć?

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Jesienią 2018 r. klienci polskich banków mogli już korzystać z Google Pay, płatności mobilnych dostarczanych przez jedną z największych na świecie firm technologicznych. Od wiosny 2018 r. dostępny był Garmin Pay. Na początku października 2018 r. Santander Bank Polska wprowadził do swojej oferty nową usługę płatności mobilnych – Fitbit Pay. Co to jest za usługa? Sprawdziłem, jak dodać kartę do zegarka obsługującego Fitbit Pay i czy wygodnie się nim płaci.

Fitbit Pay – w jakich bankach w Polsce można nim płacić?

Santander Bank Polska był pierwszym bankiem, który wprowadził Fitbit Pay. Obecnie przy pomocy smartwatchy i opasek Fitbit mogą płacić mobilnie klienci sześciu banków komercyjnych oraz banków spółdzielczych zrzeszonych w grupach BPS i SGB. Gdzie konkretnie dostępny jest Fitbit Pay? Banki, których klienci mogą korzystać z tego sposobu płatności to:

  • Alior Bank,
  • Bank Millennium,
  • Bank Pekao,
  • BNP Paribas,
  • Credit Agricole,
  • mBank,
  • Nest Bank
  • i Santander Bank Polska.

Tę listę uzupełniają klienci dwóch grup zrzeszających banki spółdzielcze: BPS i SGB.

Jak płacić przy użyciu Fitbit Pay? Jak założyć konto?

Zanim dokonasz pierwszej płatności przy użyciu Fitbit Pay, powinieneś pobrać na swój telefon aplikację Fitbit. Konto założone w tej aplikacji umożliwi Ci nie tylko monitorowanie codziennej aktywności (m.in. liczby kroków, liczby pięter, jakości snu czy tętna), ale także dodanie karty debetowej lub kredytowej, dzięki czemu, wszystkim, czego będziesz potrzebował, żeby np. zapłacić za zakupy, będzie smartwatch czy opaska fitness na nadgarstku.

Jak korzystać z dostarczanych przez Fitbit płatności? Pierwszym krokiem jest dodanie karty płatniczej do aplikacji Fitbit. Żeby to zrobić, wystarczy, że:

  1. Otworzysz aplikację Fitbit na swoim smartfonie.
  2. Wybierzesz opcję Portfel i ustawisz czterocyfrowe hasło go aktywujące (do portfela możesz także logować się, wykorzystując odcisk palca).
  3. Naciśniesz ikonę „+”, a następnie wpiszesz dane karty: jej numer, datę ważności i kod CVV (dla kart Visa) lub CVC (dla kart Mastercard) i zaakceptujesz regulamin.
  4. Wpiszesz w portfelu kod uwierzytelniający, który dostałeś od banku.

I to już wszystko! Dane karty zostały przekazane do zegarka i możesz już płacić przy jego użyciu.

Płatność zegarkiem lub opaską Fitbit jest bardzo prosta:

  • wciśnij i przytrzymaj lewy przycisk urządzenia, dopóki nie poczujesz wibracji i nie zobaczysz wizerunku karty,
  • zbliż urządzenie do terminala płatniczego,
  • poczujesz wibracje, a na wyświetlaczu pokaże się animacja potwierdzająca zakończenie transakcji. Transakcji powyżej 100 zł nie musisz potwierdzić PINem (tak jak ma to miejsce przy płaceniu kartą).

To ważne!

Każda transakcja Fitbit Pay potwierdzona jest biometrycznie, tzn. poprzez wyczucie tętna na nadgarstku użytkownika. Zakładając zegarek lub opaskę na rękę, musisz wpisać na urządzeniu kod do portfela Fitbit Pay przy pierwszym skorzystaniu z płatności po założeniu zegarka na rękę. Aktywuje on tym samym portfel Fitbit Pay.

Portfel na urządzeniu jest odblokowany przez 24 godziny pod warunkiem, że zegarek jest cały czas na ręce. Jeśli zdejmiesz zegarek z ręki, tętno nie będzie wykrywane i portfel się blokuje. Wtedy po ponownym założeniu zegarka na rękę trzeba ponownie wpisać kod.

Fitbit Pay w Polsce - co warto o nim wiedzieć?

Które banki umożliwiają korzystanie z Fitbit Pay? Szczegóły oferty

Do Fitbit Pay możesz dodać karty płatnicze wydawane przez siedem banków komercyjnych oraz dwa zrzeszenia banków spółdzielczych. Dowiedz się, jak wyglądają szczegóły tej oferty w poszczególnych bankach.

Fitbit Pay w PKO BP

Aktualnie klienci PKO BP mogą korzystać z czterech rodzajów płatności zbliżeniowych: HCE, Apple Pay, Garmin Pay i ze zbliżeniowego BLIKA. PKO BP dotychczas nie zdecydował się na wdrożenie systemu Fitbit Pay.

Fitbit Pay dla klientów mBanku

mBank umożliwia dokonywanie płatności mobilnych zegarkami i opaskami marki Fitbit. Jakie karty można dodać do Fitbit Pay? mBank pozwala na dodanie do tego cyfrowego portfela zarówno kart debetowych (wydawanych do kont osobistych), jak i kredytowych. Mogą to być karty Visa i Mastercard. Jeżeli chodzi o karty debetowe, to do Fitbit Pay możesz dodać karty klasyczne Visa i Mastercard, kartę klasyczną Visa z pionowym wizerunkiem czy kartę Mastercard Mobilna. Z kart kredytowych możesz dodać do Fitbit Pay np. kartę Visa Classic, kartę Mastercard, kartę World Mastercard czy kartę Visa Premium.

Fitbit Pay w ING

ING Bank Śląski to jeden z nielicznych banków, w których ofercie nie ma Fitbit Pay. Klienci tego banku, którzy chcą płacić mobilnie mają do wyboru takie usługi jak HCE, Apple Pay, Google Pay i Garmin Pay. Mogą też korzystać z płatności zbliżeniowych BLIK.

Fitbit Pay w Millennium

Klienci Banku Millennium mają możliwość korzystania z Fitbit Pay. Millennium umożliwia dokonywanie płatności mobilnych także przy użyciu HCE, Apple Pay i Garmin Pay i Google Pay. W Banku Millennium dostępne są także płatności zbliżeniowe BLIK.

Fitbit Pay w banku BNP Paribas

W BNP Paribas dzięki zegarkowi lub opasce Garmin można dokonywać szybkich i wygodnych płatności zbliżeniowych bez potrzeby wyjmowania z kieszeni telefonu, czy portfela z kartami płatniczymi. Do aplikacji Fitbit można dodać tylko karty Mastercard wydane przez BNP Paribas. Za korzystanie z Fitbit Pay BNP Paribas nie pobiera żadnych dodatkowych opłat czy prowizji.

Fitbit Pay i Revolut

Do portfela Fitbit Pay możesz dodawać nie tylko karty płatnicze wydawane przez banki, ale także kartę Revolut. To rozwiązanie może okazać się bardzo przydatne przy płatnościach zagranicznych. Możesz dzięki temu sporo zaoszczędzić.

Fitbit Pay a Google Pay i Apple Pay. Porównanie

Fitbit Pay, Google Pay i Apple Pay mają dwie wspólne cechy: są systemami umożliwiającymi dokonywanie płatności zbliżeniowych, m.in. przy użyciu tzw. urządzeń ubieralnych (np. zegarków czy opasek). Wszystkie wymagają także do działania urządzeń wyposażonych w technologię NFC.

Różnica między Fitbit Pay, Google Pay i Apple Pay polega na tym, że w przypadku Fitbit Pay można płacić wyłącznie zegarkiem lub opaską. Natomiast Apple Pay i Google Pay umożliwiają także płatności przy pomocy smartfonów. Mogą także służyć do przechowywania nie tylko kart płatniczych, ale kart rabatowych czy np. kupionych przez internet biletów do kina.

Zegarki i opaski obsługujące można Fitbit Pay mogą współpracować zarówno ze smartfonami z systemem Android, jak i tymi „zarządzanymi” przez system operacyjny iOS. Natomiast z Google Pay można korzystać tylko na smartfonach z Androidem, a z Apple Pay – tylko na urządzeniach z iOS.

Fitbit Pay – podsumowanie

Dzięki Fitbit Pay, idąc na spacer, trening biegowy czy na siłownię, nie musisz mieć ze sobą portfela czy telefonu portfela z kartami i gotówką. Jednak nie tylko osoby prowadzące aktywny tryb życia mogą korzystać z tego rozwiązania. Zegarki i opaski Fitbit mogą także bardzo dobrze zastąpić na co dzień „klasyczny” zegarek, a przy okazji, umożliwić monitorowanie codziennej aktywności i – w łatwy sposób – dokonywanie płatności za zakupy i usługi. Z Fitbit Pay w Polsce mogą korzystać klienci większości dużych banków uniwersalnych. Ważne jest to, że wszystkie nowe modele zegarków i opasek Fitbit: Fitbit Versa 2, Fitbit Versa 3, Fitbit Sense czy Fitbit Charge 5, oferują możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych. Tak więc, jeżeli chcesz „nosić portfel na nadgarstku” i w łatwy sposób płacić w sklepach, będziesz miał z czego wybrać.

Data publikacji:
22 Lut 2022

13 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Criso777 Ekspert 19 marca 2024
    FitBit Pay działa również w Banku Millennium. Przed chwilą dodałem kartę debetową
    Kazimierski Maciej Ekspert 21 maja 2024
    Dzień dobry, dziękuję bardzo za zwrócenie uwagi. Informacja w artykule został zaktualizowana.
  • monika Ekspert 28 czerwca 2021
    witam mbank już też ma tę ofertę do fitbit
    Kazimierski Maciej Ekspert 29 czerwca 2021
    Moniko, artykuł pisałem kiedy Fitbit Pay był w ofercie tylko Santander Banku Polska. Z Fitbit Pay w mBanku sam korzystam.
  • Maciej Kazimierski Ekspert 03 grudnia 2019
    Cześć Moniko, aplikacja Fitbit jest bezpłatna.
  • Monika Woźnica Ekspert 03 grudnia 2019
    Czy aplikacja do Fitbit Versa jest płatna przy jej pobieraniu na telefon w celu synchronizacji?
  • Maciej Kazimierski Ekspert 03 grudnia 2019
    Cześć Pablo,ING niedawno wprowadził inne płatności dla osób aktywnych - Garmin Pay. O wprowadzeniu Fitbit Pay przez tę instytucję nic (jak na razie) nie słyszałem. Najprawdopodobniej na początku 2020 r. Fitbit Pay i Garmin Pay wejdą do oferty mBanku.
  • Pablo Gruhasso Ekspert 02 grudnia 2019
    Czy ING zamierza wprowadzić płatność fitbit pay ?
  • Maciej Kazimierski Ekspert 22 listopada 2019
    Cześć Marcinie, dostałem jeszcze odpowiedź od Fitbita. Prosili żebyś upewnił się, że masz najnowszą wersję oprogramowania. Ich zdaniem Twój problem powinien zniknąć po jego zaktualizowaniu.
  • Maciej Kazimierski Ekspert 18 listopada 2019
    Cześć Marcinie, skontaktowałem się z polskim oddziałem Revoluta. Zasugerowali żebyś skontaktował się na początku z ich supportem, który może sprawdzić konkretny przypadek. Najszybciej możesz to zrobić za pośrednictwem aplikacji (trzeba wejść na czat w aplikacji i wpisać tam pytanie. Żeby ominąć bota i szybciej połączyć się z "żywym" konsultantem, należy wpisać "live agent"). Pytania możesz też zadawać przez polską stronę fb Revoluta (można napisać na wallu lub przez messangera, w auto odpowiedzi na messangerze ustawione są wskazówki jak połączyć się z supportem).
  • Maciej Kazimierski Ekspert 18 listopada 2019
    Cześć Marcinie, wrócę do Ciebie z odpowiedzią tak szybko, jak to będzie możliwe. Muszę sprawdzić, co może być źródłem Twojego problemu.
  • Marcin Szubiński Ekspert 17 listopada 2019
    Próbowałem podpiąć moją kartę Revoult do Fitbit Ionic lecz cały czas otrzymuję wiadomość fitbit nie obsługuję mojej karty. Jakieś podpowiedzi?

Podobne artykuły