Jak zrobić przelew przez internet?

  • 17 Sty 2022 | 00:00
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Przelew internetowy to najpopularniejsza forma przekazania pieniędzy na konto drugiej osoby. I chociaż wielu twierdzi, że przelewy internetowe nie mają przed nimi tajemnic, to wciąż powracają do nas zapytania od naszych czytelników, jak to zrobić. Spieszę z pomocą i wyjaśniam, jak zrobić przelew internetowy oraz ile trwa przelew internetowy z konta na konto.
Jak zrobić przelew przez internet?

Z tego artykułu dowiesz się:

Czy pamiętasz jeszcze, jak płatności za rachunki, czynsz czy podatki załatwiało się na poczcie lub w oddziale banku, wypełniając druk przelewu? Naturalne też było wypłacanie dzieciom kieszonkowego w gotówce. Obecnie wszystkie te czynności i znacznie więcej możemy wykonać online, gdziekolwiek jesteśmy. Wystarczy konto bankowe, laptop, tablet lub smartfon z dostępem do internetu i szybko możemy przelać pieniądze drugiej osobie..

Przelewy internetowe zdecydowanie ułatwiły nasze życie. Dlatego, jeżeli nie wiesz, jak zrobić przelew przez internet, to przeczytaj ten artykuł, żeby nadrobić zaległości.

Przelew internetowy – od czego zacząć?

Przelew internetowy to sposób na szybki transfer środków drugiej osobie. Żeby przelać pieniądze bez wychodzenia z domu, trzeba mieć konto bankowe z dostępem do bankowości elektronicznej. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ofert kont osobistych, więc jest w czym wybierać.

Gdy masz już konto, to do wykonania przelewu potrzebujesz jeszcze komputera, tabletu czy też smartfona z dostępem do internetu. To, ile trwa przelew internetowy z konta na konto zależy od wielu czynników np. czy przelewasz środki na konto w innym banku, czy zlecasz przelew rano lub wieczorem, w weekend czy dzień roboczy, a także, czy wykorzystujesz do tego przelew tradycyjny lub przelew natychmiastowy.

Żeby zacząć realizację przelewu internetowego, przygotuj następujące informacje:

  • imię i nazwisko odbiorcy przelewu lub nazwę firmy (opcjonalnie także adres),
  • numer konta bankowego odbiorcy przelewu,
  • kwotę przelewu,
  • tytuł przelewu.

Zwróć szczególną uwagę na to, jak tytułujesz swój przelew internetowy. Ułatwi to odbiorcy zidentyfikowanie, od kogo i za co otrzymał środki. Pamiętaj, że zastosowanie żartobliwych zwrotów przykładowo sugerujących udział w nielegalnym procederze np. „za nerkę” może zainteresować bank i rozpocząć procedurę weryfikacji twojego przelewu. Najczęściej stosowanymi sformułowaniami są „Przekaz środków” lub „Przelew za …” i takich możesz bezpiecznie używać.

Jak bezpiecznie tytułować przelew?
  • Używaj konkretnych, jednoznacznych określeń.
  • Opisuj zgodny z prawdą cel przeznaczenia środków np. za mieszkanie – wrzesień 2018.
  • Unikaj żartów w tytule przelewu.

Przelew internetowy – jak wykonać? Krok po kroku

Przelew internetowy to nic trudnego. Spróbuj, a przekonasz się, że możesz przekazywać pieniądze szybciej i wygodniej, niż wypełniając druk w oddziale banku. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

  1. Zaloguj się do bankowości elektronicznej swojego banku, czyli do tradycyjnej bankowości internetowej lub do aplikacji mobilnej.
  2. Poszukaj zakładki lub przycisku z opisem „Przelewy”, „Przelew środków” lub „Wykonaj przelew”. Sformułowania te mogą różnić się w zależności od banku.
  3. Uzupełnij wymagane pola w formularzu przelewu (dane odbiorcy przelewu, jego numer rachunku oraz kwotę i tytuł przelewu), a następnie kliknij „Wyślij przelew
  4. Po przejściu do kolejnego okna wyświetli się podsumowanie przelewu. Zweryfikuj czy wszystko się zgadza, wprowadź kod, który powinieneś otrzymać w formie wiadomości SMS na swój telefon komórkowy lub hasło z karty haseł jednorazowych i kliknij „Zatwierdź”.

To wszystko. Przelew został przekazany do realizacji. Jeżeli potrzebujesz, możesz także pobrać potwierdzenie przelewu internetowego.

Wskazówka

Przy wpisaniu numeru rachunku odbiorcy przelewu, wyświetli się informacja, do jakiego banku wysyłasz pieniądze. W ten sposób dowiesz się, czy realizujesz przelew wewnętrzny lub zewnętrzny.

Jak długo idzie przelew internetowy?

Wysłałeś już swój przelew, ale zastanawiasz się jeszcze, kiedy trafi on do odbiorcy? Ile trwa przelew internetowy z konta na konto, to zależy od ciebie i od tego, jak typ przelewu wybierzesz.

Zwróć uwagę, że po uzupełnieniu kwoty przelewu, możesz jeszcze wybrać typ przelewu. Domyślnie zaznaczy się przelew standardowy tzw. ELIXIR.

  • Jeżeli za jego pomocą przelewasz pieniądze do osoby, która posiada rachunek w tym samym banku, to trafią one do niej w ciągu kilku minut.
  • Jeżeli odbiorca przelewu ma swój rachunek w innym banku, to na twój przelew może czekać od 1 do 2 dni roboczych.

Tego typu przelewy internetowe są zazwyczaj darmowe. Możesz to sprawdzić w tabeli opłat i prowizji na stronie internetowej swojego banku.

W sytuacji, gdy pilnie musisz komuś przekazać pieniądze (a jego rachunek prowadzony jest przez inny banki niż twój), możesz wybrać szybki przelew internetowy. Za tzw. przelew natychmiastowy bank może pobrać prowizję około 5 zł lub więcej. Masz jednak gwarancję, że w kilka minut środki trafią do odbiorcy. Zobacz, ile zapłacisz za przelew natychmiastowy w swoim banku.

Zgodzisz się ze mną, że wykonanie przelewu przez internet nie zajmuje dużo czasu, a dodatkowo jest bardzo intuicyjne. A skoro, wiesz już, jak zrobić przelew przez internet oraz ile idzie przelew internetowy, to może warto pójść za ciosem i sprawdzić, jak wykonać przelew BLIKiem? To jest jeszcze szybsze!

Jak sprawdzić, czy doszedł przelew internetowy?

Często zlecając przelew internetowy, zależy nam, żeby doszedł on do odbiorcy, jak najszybciej. W tym celu warto wykorzystać wspominane już: przelew natychmiastowy czy przelew Blik. Ale nawet jeśli wybierzemy szybką metodę przekazania pieniędzy to warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy doszedł przelew internetowy do odbiorcy.

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest skontaktowanie się z odbiorcą, aby potwierdził otrzymanie przelewu. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego wtedy warto pobrać potwierdzenie wykonana przelewu, które będzie dostępne w bankowości elektronicznej zaraz po jego zleceniu.

Na podstawie tego dokumentu w razie sytuacji spornych możemy udowodnić, że przelew internetowy został prawidłowo wykonany i przesłać takie potwierdzenie do obiorcy.

Czy można cofnąć przelew internetowy?

Pomyłki zdarzają się każdemu i mogą się przytrafić także przy zlecaniu przelewu. W takiej sytuacji, jeśli od zatwierdzenia operacji nie minęło wiele czasu, to jest szansa, żeby cofnąć przelew i odzyskać pieniądze. Dlatego jeśli zaraz po zleceniu przelewu wychwycisz, że nastąpiła pomyłka przy wpisywaniu numeru konta i tym samy trafił on do kogoś innego, to niezwłocznie skontaktuj się z bankiem. Gdy środki nie opuściły jeszcze banku, to będzie można zatrzymać operację.

Dużo trudniej będzie, gdy przelew powędrował już do odbiorcy. Wtedy należy zwrócić się do banku, który podpowie, jak wygląda procedura i jakie są szanse, aby otrzymać błędnie wykonany przelew.

Sprawdź także: Kod IBAN Banku Millennium

Data publikacji:
17 Sty 2022

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły