Zabarwione pieniądze z bankomatu? Oto, co z nimi zrobić

  • 21 Lut 2025 | 09:53
  • 1 min. czytania
  • Komentarze(0)
W Polsce pojawiły się nowoczesne bankomaty wyposażone w system barwienia banknotów. Ta innowacja ma na celu ograniczenie kradzieży, jednak użytkownicy powinni być świadomi ryzyka przypadkowego otrzymania oznaczonych pieniędzy. Jak działa ta technologia i co zrobić, gdy bankomat wypłaci zabarwione banknoty?
Zabarwione pieniądze z bankomatu? Oto, co z nimi zrobić

Z tego artykułu dowiesz się:

Od 23 września 2023 r. nowe przepisy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadziły bankomaty z systemem IBNS (Intelligent Banknote Neutralisation System).

Jak działa system barwienia banknotów?

Mechanizm ten automatycznie oznacza banknoty specjalnym tuszem w momencie próby włamania lub nieautoryzowanego otwarcia urządzenia. Podobne rozwiązania funkcjonują już w krajach Europy Zachodniej, takich jak Francja czy Belgia, skutecznie ograniczając działalność przestępczą.

Obecnie w Polsce jedynie 40 proc. bankomatów jest wyposażonych w ten system, ale jego skuteczność jest już zauważalna. Przekonali się o tym złodzieje, którzy w 2024 roku próbowali obrabować bankomaty w Zbąszyniu, Dopiewie i Podczelu – skradzione banknoty były oznaczone i straciły wartość handlową.

Bankomat zjadł pieniądze? Jak walczyć o ich zwrot?
Zobacz więcej

Czy jest się czym martwić?

Choć system ma przede wszystkim chronić klientów, zdarzają się sytuacje, gdy bankomat może przez pomyłkę wypłacić barwione banknoty. Co wtedy zrobić?

Nie używaj oznaczonych pieniędzy do płatności – mogą zostać uznane za pochodzące z nielegalnego źródła.
Niezwłocznie zgłoś się do oddziału Narodowego Banku Polskiego – tam banknoty zostaną sprawdzone i wymienione, jeśli faktycznie pochodzą z legalnej wypłaty.
Dokładnie sprawdzaj banknoty przy wypłacie – jeśli zauważysz ślady farby, zgłoś to od razu w placówce swojego banku.

Nowa technologia – mniej kradzieży, większa ostrożność klientów

Wprowadzenie nowoczesnych systemów zabezpieczających banknoty to krok w stronę większego bezpieczeństwa transakcji. Z jednej strony złodzieje mają coraz trudniejsze zadanie, z drugiej klienci muszą zachować czujność przy wypłatach gotówki. W najbliższych latach można spodziewać się rozszerzenia tej technologii na kolejne urządzenia w całym kraju.

Czy te zmiany rzeczywiście zrewolucjonizują bezpieczeństwo finansowe? Czas pokaże, ale już teraz warto być świadomym działania nowych bankomatów, aby uniknąć niespodzianek.

Data publikacji:
21 Lut 2025

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły