Jeszcze nie tak dawno temu, kiedy mówiono o wypożyczaniu, w większości przypadków chodziło o wypożyczenie książki z biblioteki, zastawy stołowej na większe przyjęcie rodzinne czy np. samochodu podczas wakacji w Grecji.
W ostatnich latach rynek wynajmu rozwinął się m.in. za sprawą aplikacji sharingowych.
Coraz popularniejsze są usługi wynajmu „na godziny” samochodów, rowerów czy hulajnóg elektrycznych. Z informacji serwisu TransportPubliczny wynika, że w 2020 r. w Polsce działało 7 operatorów bike-sharingu, a do dyspozycji użytkowników było 19,8 tys. rowerów (w porównaniu do 2019 r. liczba dostępnych jednośladów zmniejszyła się o jedną trzecią). Rok 2020 przyniósł za to znaczny udział rynku wynajmu hulajnóg elektrycznych. Mieszkańcy 39 miast, w których dostępne były te usługi mogli korzystać w sumie z 18,8 tys. pojazdów, którymi zarządzało 12 operatorów.
Nieco mniejszy był rynek wynajmu skuterów elektrycznych. W 2020 r. w 23 miastach można było wypożyczyć w sumie 1,7 tys. skuterów.
Od 2016 r. w Polsce dostępne są też oferty car sharingu. To rozwiązanie umożliwia krótkoterminowe wypożyczenie samochodu spalinowego, hybrydowego lub elektrycznego. Usługa car sharingu jest skierowana przede wszystkim do osób, które nie mają własnego auta lub korzystają z niego sporadycznie. Serwis autonaminuty.org podaje, że usługi car sharingu świadczy w Polsce 9 firm. Niektóre z nich mają zasięg ogólnopolski, inne – regionalny i lokalny.
Oprócz firm, w których można wynająć samochód „na minuty”, na rynku działają też firmy oferujące długoterminowy wynajem samochodów, rozwiązanie będące alternatywą dla posiadania auta na własność.
Wypożyczać samochód, czy mieć na własność?
Badanie Quality Watch zrealizowane na zlecenie Rejestru Dłużników BIG pokazało, że wolimy mieć rzeczy na własność niż je wynajmować. Ten trend najbardziej widoczny jest w przypadku takich dóbr jak:
- Mieszkanie/dom – aż 88% badanych było zdania, że mieszkanie lub dom warto zdecydowanie posiadać lub raczej posiadać. Pierwszej odpowiedzi udzieliło 59% ankietowanych, a drugiej – 29%. Odsetek odpowiedzi „raczej wynajmować” i „zdecydowanie wynajmować” wyniósł zaledwie 8%.
- Drobny sprzęt AGD (np. roboty kuchenne). W tym przypadku 87% respondentów uważa, że taki sprzęt trzeba zdecydowanie (45%) lub raczej (42%) posiadać. Tylko 9% badanych było zdania, że można wynajmować.
- Rower – zdaniem 79% ankietowanych warto mieć własny rower. Odmiennego zdania jest 14% badanych.
- Samochód. W tym przypadku 77% badanych – zdecydowanie lub raczej – woli posiadać go na własność. Wynajmowany samochód jest lepszym rozwiązaniem dla 13% ankietowanych (z czego jedynie 5% uważa, że samochód należy zdecydowanie wynajmować).
Ten trend potwierdzają także dane Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów za trzeci kwartał 2021 r. Zgodnie z nimi długoterminowy wynajem aut osiągnął udział w sprzedaży nowych samochodów osobowych wynoszący 24,2% i wzrósł rok do roku o 1,8%. Udział zakupu, kredytu i klasycznego leasingu finansowego wyniósł 75,8% (był o 1,8% mniejszy rok do roku). Warto też dodać, że w III kwartale 2021 r. branża wynajmu długoterminowego samochodów wzrosła w Polsce o 6,9%.
Co jest zatem lepsze: wynajem długoterminowy aut czy ich zakup i posiadanie na własność? Ile kosztuje wynajem aut? O tym w dalszej części artykułu.
Samochód własny czy wynajmowany?
Pomimo tego, że wynajem długoterminowy, czyli alternatywa dla posiadania samochodu na własność zyskuje na popularności i ma całkiem sporo zalet, to jednak dla większości z nas nadal ważniejsze jest posiadanie samochodu na własność. Własny samochód jest wyznacznikiem statusu materialnego.
Do zalet wynajmu długoterminowego trzeba zaliczyć m.in.:
- Komfort – nie musisz martwić się o ubezpieczenie, przeglądy czy zmianę opon. To wszystko jest w gestii firmy, od której wynajmujesz samochód. Musisz pamiętać tylko o płaceniu rat i… tankowaniu auta.
- Koszty – miesięczna rata z tytułu wynajmu samochodu jest niższa niż w przypadku finansowania auta z wykorzystaniem kredytu czy leasingu (płacisz tylko za korzystanie z samochodu). Powoduje to, że łatwiej jest Ci zaplanować domowy budżet (rata za wynajem nie jest oprocentowana i nie będzie wzrastała w związku z podwyżkami stóp procentowych).
- Utrata wartości i ewentualna odsprzedaż auta – także i tymi kwestiami nie musisz sobie zaprzątać głowy. Kiedy skończy się umowa oddajesz samochód do firmy, od której go wynajmowałeś.
- Formalności online – wszystkie formalności związane z długoterminowym wynajmem załatwisz online. Co więcej, nie będziesz też musiał jechać po odbiór auta – będzie ono dostarczone we wskazane przez Ciebie miejsce.
Wynajem długoterminowy ma także wady. Jedną z nich jest ograniczony wybór modeli i brak możliwości wynajęcia samochodu, który będzie skonfigurowany zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba pójść na pewne kompromisy.
Ograniczać może Cię także limit kilometrów, jaki możesz przejechać w ciągu roku. Możesz jednak wybrać taki limit, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb.
Pamiętaj też, że jeżeli będziesz chciał wyjechać wynajmowanym autem za granicę powinieneś poinformować o tym wynajmującego.
Jeżeli jednak – po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw – wolisz jednak posiadać samochód na własność, to powinieneś zastanowić się, w jaki sposób możesz sfinansować jego zakup. Możesz to zrobić za gotówkę lub na kredyt. W przypadku tego drugiego rozwiązania w grę wchodzi kredyt samochodowy lub kredyt gotówkowy.
Samochód za gotówkę – czy to się opłaca?
Czy można kupić samochód za gotówkę? Oczywiście, że można. Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest to, że samochód jest od razu Twoją własnością. Możesz sprzedać go w każdym momencie bez pytania banku o zgodę. Finansując samochód z własnych środków, nie obciążasz też swojego domowego budżetu miesięcznymi ratami kredytu.
Wady? Jest jedna, ale za to dość istotna. Finansując kupno samochodu z własnych środków, wydajesz jednorazowo na ten cel wszystkie (lub większość) swoich oszczędności, co może nadwyrężyć Twój domowy budżet.
Samochód na kredyt samochodowy
Kredyt samochodowy to rozwiązanie „dedykowane” do finansowania kupna auta. Umowa, którą zawrze z Tobą bank będzie zawierała dane finansowanego pojazdu (takie jak m.in. rodzaj, marka, model, rodzaj paliwa czy numer nadwozia). Formalności związane z uzyskaniem kredytu samochodowego możesz załatwić nie tylko w oddziale banku, ale też bezpośrednio w salonie dealera lub w komisie.
Kredyt samochodowy znajdziesz nie tylko w banku uniwersalnym, ale także w banku, który jest powiązany z importerem danej marki (np. Volkswagen Bank czy Toyota Bank Polska). Jaki kredyt samochodowy wybrać? Ten z banku uniwersalnego czy z tzw. autobanku? To zależy tylko od Ciebie.
Kredyt z banku uniwersalnego jest dobrym rozwiązaniem jeżeli po spłacie zobowiązania chcesz jeździć samochodem przez następnych kilka czy kilkanaście lat. W bankach związanych z importerami także znajdziesz takie finansowanie. Oferują one też kredyty nowoczesne, czyli takie, w których np. przez 3 lata spłacasz tylko utratę wartości auta, a na koniec możesz np. oddać samochód i wziąć kredyt na nowy.
Jakie zalety ma kredyt na auto? Przede wszystkim w zakup pojazdu angażujesz tylko część swoich środków (np. 10% wartości kupowanego samochodu. Możesz też – o ile pozwoli Ci na to zdolność kredytowa – wziąć kredyt, którym sfinansujesz 100% auta).
Wady? Samochód będzie Cię kosztował więcej niż gdybyś kupował go za gotówkę. Biorąc kredyt, poniesiesz dodatkowo m.in. koszty odsetek. Kredyt samochodowy musisz także zabezpieczyć. Jeżeli w trakcie spłaty zobowiązania będziesz chciał zmienić auto, będzie to możliwe po spełnieniu dodatkowych warunków.
Najtańszy kredyt samochodowy. Gdzie go znajdziesz?
Oprocentowanie kredytów nie może obecnie przekroczyć 10,5% w skali roku. Oprocentowanie kredytu samochodowego jest zazwyczaj niższe. Jest to spowodowane tym, że jego zabezpieczeniem jest kredytowany samochód.
Najtańszy kredyt samochodowy możesz znaleźć korzystając z porównywarki kredytów samochodowych. Wystarczy, że wpiszesz do niej interesującą Cię kwotę kredytu i czas, przez jaki chcesz go spłacać. Jeśli chcesz znaleźć najtańszy kredyt, powinieneś porównywać koszty na podstawie Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO). W jej skład wchodzi oprocentowanie nominalne, prowizja za udzielenie kredytu i inne opłaty związane z kredytem (związane z ustanowieniem zabezpieczenia).
Samochód na kredyt gotówkowy
Kredyt gotówkowy na samochód to drugi sposób sfinansowania zakupu auta. Jego zaletą jest brak zabezpieczeń i to, że w jego umowie nie będzie informacji o przedmiocie kredytowania (kredyt gotówkowy udzielany jest na dowolny cel).
Na zakup samochodu, który kosztuje np. 20 000 zł, możesz wziąć kredyt gotówkowy online. Wniosek o jego udzielenie możesz złożyć przez internet lub telefon. Jeżeli skorzystasz z oferty banku, w którym masz w nim konto osobiste, będziesz mógł wziąć kredyt gotówkowy bez zaświadczeń.
W jakim banku znajdziesz tani kredyt gotówkowy?
Z uwagi na to, że kredyt gotówkowy jest udzielany na dowolny cel i nie jest zabezpieczony, jego oprocentowanie może być wyższe od oprocentowania kredytu samochodowego.
Kredyty gotówkowe są udzielane przez wszystkie banki. W znalezieniu najodpowiedniejszej dla Ciebie, a co ważniejsze, taniej oferty pomoże Ci ranking kredytów gotówkowych.
Kredyty gotówkowe także możesz porównywać na podstawie RRSO. Korzystając z tego parametru, będziesz miał pewność, że znajdziesz dla siebie tani kredyt gotówkowy na samochód.
Wynajem długoterminowy dobrą alternatywą?
Alternatywą dla posiadania auta na własność jest wynajem długoterminowy samochodu. Dzięki temu rozwiązaniu możesz jeździć nowym samochodem, nie martwiąc się o koszty przeglądów, ewentualnych napraw, ubezpieczeń czy zmiany opon. Musisz pamiętać tylko o regularnym i terminowym opłacaniu rat i, oczywiście, o tankowaniu auta.
Wynajem długoterminowy aut to także mniejsza liczba formalności niż w przypadku kredytu:
- wybierasz samochód jakim będziesz chciał jeździć i okres, przez jaki będziesz go używać,
- wpłacasz udział własny. Możesz oczywiście tego nie robić, ale w takiej sytuacji będziesz płacił co miesiąc wyższą ratę,
- podpisujesz umowę – możesz to zrobić online,
- odbierasz samochód – może on zostać dostarczony pod Twój dom,
- korzystasz z samochodu, co miesiąc płacisz raty. Na zakończenie umowy możesz zmienić auto na nowe lub je wykupić.
Wynajem długoterminowy samochodów wydaje się być dobrą alternatywą dla posiadania auta na własność. Zapewnia mobilność bez potrzeby ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem samochodu.
Kupować czy wypożyczać?
Każda osoba, zapytana, czy lepszym rozwiązaniem jest jeżdżenie własnym samochodem czy korzystanie z auta wynajmowanego, odpowiedziałaby na to pytanie inaczej. Dla jednych ważne jest posiadanie samochodu na własność. Dla innych z kolei istotne jest to, że mają samochód, z którego mogą korzystać. Znaleźliby się też tacy, którzy cenią sobie możliwość zwrotu dotychczasowego auta wynajmującemu na zakończenie umowy i wzięcie nowego.
Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.
Decydując się na zakup samochodu, będziesz musiał wydać jednorazowo większą kwotę (przy zakupie za gotówkę) lub spłacać przez kilka lat raty i pogodzić się z tym, że Twój samochód będzie co roku tracił na wartości. Będziesz też ponosił wydatki związane z serwisem, ubezpieczeniem czy wymianą opon.
Co zyskujesz w zamian? Niczym nie ograniczoną możliwość dysponowania swoją własnością (o ile nie kupiłeś auta na kredyt).
Wybrałeś wynajem długoterminowy? W takim razie musisz pamiętać tylko o opłacaniu miesięcznej raty i tankowaniu auta. Pozostałe koszty: serwisu, wymiany opon, ubezpieczenia i Assistance, bierze na siebie wynajmujący.
Ograniczać Cię może roczny limit przebiegu czy to, że zanim wyjedziesz wynajętym samochodem za granicę musisz uzyskać na to upoważnienie od wynajmującego.
Kupować czy wypożyczać? Wybór należy do Ciebie!
2 Komentarze