Mimo że rok 2020 był trudny dla wszystkich, także dla branży motoryzacyjnej, to z raportu „Portfele Polaków pod lupą” przeprowadzonego na zlecenie Volkswagen Financial Services wynika, że 46% ankietowanych osób, w tym samozatrudnionych przedsiębiorców, zaplanowało w 2021 roku zakup samochodu. W tej grupie 42% osób zadeklarowało, że interesuje ich nowy pojazd.
Czy o zakupie nowego auta myślą przede wszystkim klienci biznesowi? Niekoniecznie, ale to w ich ręce trafia najwięcej nowych aut, co potwierdzają statystyki Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Z zarejestrowanych w ubiegłym roku ponad 428 tys. nowych pojazdów, aż 311 tys. stanowiły te zarejestrowane przez klientów instytucjonalnych, a pozostałe 117 tys. przez nabywców indywidualnych. Powodem takich wyników może być fakt, że firmy mogą korzystać z wielu korzystnych rozwiązań finansowania od klasycznego leasingu przez leasing nowoczesny z pełnym serwisem i niską ratą po korzystne warunki kredytowania. Oprócz tego, że przedsiębiorcy mają wybór, to przede wszystkim zyskują szansę na kupno samochodu, który często jest niezbędny do prowadzenia działalności, nawet jeśli nie dysponują odpowiednią gotówką.
Przedsiębiorcy mają coraz więcej możliwości, żeby sfinansować zakup samochodu na firmę
Ceny nowych aut wahają się w zależności od modelu i jego wyposażenia. Najtańsze auta z salonu kosztują od około 50 tys. zł do nawet 200 tys. zł lub więcej w segmencie premium. W związku z tym każdy, kto planuje zakup nowego auta, musi mieć świadomość, że będzie to wydatek rzędu co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak wygospodarować taką kwotę, prowadząc firmę i nie chcą nadwyrężać jej płynności zakupem auta? Z pomocą przychodzą alternatywne formy finansowania takie jak:
- Leasing klasyczny
- Leasing nowoczesny
- Tradycyjny kredyt samochodowy
- Nowoczesny kredyt samochodowy
Co jest lepsze – leasing czy kredyt? Na tak postawione pytanie nie ma jednej, słusznej odpowiedzi. Wszystko zależy od potrzeb przedsiębiorcy i jego sytuacji. Dlatego przybliżymy dostępne na rynku opcje, aby każdemu, kto szuka finansowania na zakup firmowego auta, łatwiej było podjąć dobrą decyzję.
Leasing samochodowy w nowej odsłonie
Leasing jest jedną z najpopularniejszych form finansowania firmowego auta. Nie oznacza to, że skoro rozwiązanie się sprawdza, to nie warto go ulepszać. Na rynku od kilku lat funkcjonują nowoczesne formy leasingu i z roku na rok korzysta z nich coraz więcej przedsiębiorców. Na przykładzie oferty Volkswagen Financial Services pokażemy, na czym dokładnie polega nowe podejście do leasingu i dlaczego warto się nad nim zastanowić.
Leasing często swoją formą porównywany jest do wynajmu długoterminowego. Leasingobiorca nie jest właścicielem użytkowanego auta, staje się nim dopiero po spłacie ostatniej raty i jego całkowitym wykupie. Wcześniej przez okres obowiązywania umowy użytkuje auto i co miesiąc spłaca ratę leasingu.
Okazuje się jednak, że współcześni przedsiębiorcy nie przywiązują już tak dużej wagi do własności, ale doceniają możliwość wyboru, czyli to, że dopiero z nadchodzącym końcem finansowania podejmują decyzję, czy chcą auto zachować lub oddać. Zmiany te zauważył Volkswagen Financial Services i z myślą o takich klientach oferuje nowoczesny leasing. Polega on na tym, że miesięczna rata jest znacznie niższa niż w przypadku klasycznego leasingu, ponieważ spłacamy jedynie prognozowaną utratę wartości samochodu w okresie finansowania, a nie jego całkowitą wartość. To, co jest najważniejsze w przypadku leasingu nowoczesnego to fakt, że klient nie martwi się tym, co zrobi z autem po zakończonym okresie leasingu i czy uda mu się je sprzedać na rynku wtórnym, obawiając się o utratę jego wartości zaraz po wyjeździe z salonu. Sprzedaż poleasingowego auta bierze na siebie Volkswagen Financial Services, a klient może od razu przesiąść się do nowego samochodu w ramach nowej umowy.
Jest to naprawdę świetne rozwiązanie dla tych, którzy z samochodu chcą zwyczajnie korzystać, a nie tylko go mieć. A taki trend jest na rynku coraz bardziej zauważalny. Mobilność, a nie własność to jedno z kluczowych założeń wśród współczesnych dostawców aut i ich finansowania zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych.
Leasing klasyczny i nowoczesny – porównanie
Aby lepiej zobrazować różnice pomiędzy klasycznym leasingiem, a nowoczesnym podejściem do tej usługi, które proponuje Volkswagen Financial Services przygotowaliśmy krótkie porównanie w poniższej tabeli.
Porównanie leasingu samochodowego klasycznego i nowoczesnego
Leasing klasyczny |
Leasing nowoczesny |
|
Dla kogo? |
Klient, który ceni sobie tradycyjne rozwiązania i po zakończeniu umowy leasingu chce zostać właścicielem auta. |
Klient, który ceni sobie wygodę, mobilność i lubi mieć wybór. |
Podejście klienta do użytkowania auta |
Klient przywiązuje się do samochodu, chce użytkować go dłużej po zakończeniu umowy leasingu. |
Klient nie przywiązuje się do samochodu i po zakończeniu umowy chce wymienić go na nowy lub wykupić. |
Koszt leasingu |
Cały koszt samochodu jest rozłożony na opłatę wstępną, miesięczne raty i wartość wykupu, dlatego raty są wyższe. |
Na raty zostaje rozłożona tylko różnica między wartością auta w momencie zawarcia umowy a szacowaną wartością po zakończeniu leasingowania, dlatego raty są niższe. |
Co dzieje się z autem po zakończeniu umowy leasingu? |
Klient po spłaceniu wszystkich rat staje się właścicielem pojazdu. |
Po zakończonej umowie klient decyduje, co zrobi dalej wybierając z dwóch możliwości: zwrot auta lub wykupienie auta. |
Tradycyjna forma leasingu skutkuje tym, że po zakończeniu umowy klient staje się właścicielem samochodu. W przypadku nowoczesnego leasingu dopiero ze zbliżającym się terminem zakończenia obowiązywania umowy użytkownik decyduje, czy chce zwrócić samochód czy go wykupić, spłacając pozostałą jego wartość ustaloną przy podpisywaniu umowy.
Oczywiście najważniejszą różnicą jest miesięczny koszt leasingu, który w przypadku nowoczesnego leasingu jest znacznie niższy. Dzięki niższym kosztom w przypadku nowoczesnego leasingu przedsiębiorca zyskuje również większą swobodę wyboru samochodu spośród modeli niemalże wszystkich marek w ramach Grupy Volkswagen. Może sobie także pozwolić na lepiej wyposażone auto w ramach założonego budżetu.
Rata leasingu nowoczesnego może być nawet o połowę niższa od raty leasingu klasycznego, co pozostawia przedsiębiorcy finansową przestrzeń np. na kolejne auto firmowe lub inne inwestycje w rozwój firmy.
Leasing klasyczny i nowoczesny – różnica kosztów
Podkreśliliśmy już, że rata w przypadku nowoczesnego leasingu jest niższa. To właśnie dlatego, że w klasycznym spłacamy całkowitą wartość samochodu, a w nowym podejściu Volkswagen Financial Services jedynie wspominaną wcześniej prognozowaną utratę wartości auta. Jest ona szacowana już przed podpisaniem umowy, dlatego od początku korzystamy z leasingu na jasnych zasadach.
Skoro rata nowoczesnego leasingu jest znacznie niższa, to oznacza, że rozwiązanie jest dostępne dla większego grona klientów. Więcej małych przedsiębiorstw i osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, może z niego skorzystać i będzie to dla nich atrakcyjna forma finansowania z perspektywy comiesięcznej optymalizacji wydatków. Jeśli jednak firmie zależy na ograniczeniu kosztów podatkowych, to wtedy lepiej sprawdzi się leasing klasyczny. W jego przypadku koszty finansowe takie jak oprocentowanie czy prowizja będą niższe.
Kredyt na samochód dostępny także dla klientów biznesowych
Mimo że leasing można „wrzucić” w firmowe koszty, a jego raty mogą być naprawdę niskie, to przedsiębiorca może również skorzystać z formy finansowania, jaką jest kredyt samochodowy Warto wiedzieć, że w takim przypadku w koszty działalności będzie mógł on zaliczyć tylko część odsetkową raty oraz opłaty związana z udzieleniem i prowadzeniem kredytu. Jeśli samochód zostanie uwzględniony w majątku firmy jako środek trwały, to wtedy koszt zakupu samochodu rozłożony w czasie zostanie zaliczony jako koszt uzyskania przychodu w formie odpisów amortyzacyjnych. Co oznacza, że kredyt także może zainteresować klientów biznesowych.
Dlatego Volkswagen Financial Services ma swojej ofercie kredyt na zakup samochodu na atrakcyjnych warunkach. Podobnie jak w przypadku leasingu, można skorzystać z tradycyjnego kredytu i kredytu nowoczesnego. W przypadku tego drugiego z końcem umowy klient może zwrócić auto albo wykupić je poprzez dokonanie jednorazowej płatności lub rozłożenie kwoty wykupu na korzystne raty. Volkswagen Financial Services przygotował też dogodną ofertę dla klientów, którzy chcą kupić samochód za gotówkę, ale nie dysponuje pełną kwotą.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o kredycie samochodowym? Przede wszystkim warto dobrze zapoznać się z ofertą i przeanalizować koszty. Volkswagen Financial Services udziela finansowania na samochody produkowane przez marki zrzeszone w swojej grupie, czyli w tym przypadku są to np. Volkswagen, Audi, Seat czy Skoda. Oferta co do zasady jest zwykle korzystniejsza niż w przypadku tradycyjnych bankowych ofert kredytów samochodowych.
Kredyt na samochód wymaga więcej formalności niż leasing, ale w odróżnieniu od leasingu auto od początku jest własnością kredytobiorcy. Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że w ratę leasingu mogą być wliczone koszty pełnego pakietu wsparcia dla kierowcy (w tym ubezpieczenia czy napraw serwisowych), a w przypadku kredytu zwykle będą one stanowiły dodatkowy koszt doliczany do miesięcznej raty kredytu.
Każde rozwiązanie należy rozważyć według indywidualnych preferencji. W doborze odpowiedniego finansowania dla firmy mogą pomóc eksperci Volkswagen Financial Services. Oferta tej instytucji jest na tyle szeroka, że zakup auta firmowego może okazać się łatwiejszy, niż mogłoby się to potencjalnym klientom wydawać.
0 Komentarze