Dziedziczenie środków z konta bankowego – jak wypłacić pieniądze z konta zmarłego?

  • 24 Sty 2024 | 00:00
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(20)
Co z pieniędzmi na koncie po śmierci właściciela rachunku? To zależy od kilku czynników. Proces różni się w zależności od tego, czy rachunek prowadzony był dla jednej osoby, czy przeciwnie – był wspólny. Znaczenie ma również wydana bankowi dyspozycja na wypadek śmierci. Przeczytaj, kto dziedziczy pieniądze z konta w przypadku śmierci właściciela rachunku bankowego.
Dziedziczenie środków z konta bankowego – jak wypłacić pieniądze z konta zmarłego?

Z tego artykułu dowiesz się:

Dziedziczenie pieniędzy z konta bankowego – podstawowe informacje

Środki zgromadzone na kontach bankowych, poza pewnymi wyjątkami, wchodzą w skład spadku. W przypadku śmierci posiadacza rachunku blokowane jest jego konto i od tego momentu nie można wykonywać wpłat ani wypłat.

Bank dokona wypłaty jedynie na wniosek uprawnionego podmiotu (spadkobiercy) po okazaniu przez niego poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza lub postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Dziedziczenie pieniędzy na rachunku bankowym jest zatem jak najbardziej możliwe, ale zazwyczaj ten proces trochę trwa.

Dziedziczenie oszczędności – co powinieneś wiedzieć?

Śmierć członka rodziny a konto bankowe – jak wygląda to w praktyce? O ile dziedziczenie gotówki odbywa się na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, o tyle dziedziczenie oszczędności z konta bankowego regulują zapisy Prawa Bankowego.

Dlatego zaraz po śmierci właściciela rachunku, konto zostaje zablokowane. Ma to ustrzec przed ich wypłatą przez osoby, które nie są uprawnione do środków, a które mimo wszystko mogą mieć dostęp do rachunku. Oczywiście osoba posiadająca kartę do konta może wypłacić środki tuż po śmierci jego właściciela, lecz lepiej się z tym wstrzymać. Nawet jeśli ma prawo do zgromadzonych na nim oszczędności, to warto poczekać, aż poświadczy to notariusz.

Nie przegap: Dziedziczenie długów – wszystko, co musisz wiedzieć

Dyspozycja na wypadek śmierci – zapis w testamencie

Posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku lokaty terminowej może polecić bankowi dokonanie — po swojej śmierci — wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom. W przypadku dokonania takiej dyspozycji, środki zgodnie z nią wypłacone nie wchodzą do masy spadkowej. 

Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach, które funkcjonują w przypadku dyspozycji na wypadek śmierci. Dotyczą one między innymi osób uprawnionych do otrzymania pieniędzy. Ponadto kwota wypłaty bez względu na liczbę dokonanych dyspozycji nie może być wyższa niż dwudziestokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku.

Warto także wiedzieć, że dyspozycja na wypadek śmierci może zostać zmieniona lub odwołana przez spadkodawcę w każdej chwili. Czy i ile bank zabiera po śmierci właściciela rachunku? Bank nie ma prawa pobierać opłat z tytułu wydania dyspozycji, co potwierdza stanowisko Sądu Najwyższego z dnia 27 września 2017 roku. Co więcej, poza ewentualnymi kosztami prowadzenia konta i korzystania z karty, nie potrąca żadnych środków z rachunku zmarłego.

Czy można wypłacić pieniądze z konta przed końcem sprawy spadkowej?

Osoby wskazane w dyspozycji mogą skutecznie żądać wypłacenia przez bank określonych funduszy bez konieczności przedstawiania poświadczenia dziedziczenia czy postanowienia stwierdzającego nabycie spadku. A wynika to z przytoczonego już faktu, że te środki nie wchodzą w skład masy spadkowej. Oznacza to, że jak najbardziej mogą one wypłacić pieniądze z konta przed końcem sprawy spadkowej. 

A co, gdy spadkodawca ma wspólny rachunek na przykład z małżonkiem? Czy współwłaściciel konta może wypłacić pieniądze po śmierci drugiego właściciela?

O ile umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej, każdy ze współposiadaczy rachunku może dysponować samodzielnie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na tym rachunku. W sytuacji śmierci jednego ze współwłaścicieli bank w zależności od unormowań zawartych w regulaminie i umowie może rozwiązać umowę i podzielić saldo rachunku na równe udziały, przekształcić rachunek wspólny w rachunek indywidualny, a także prowadzić rachunek na dotychczasowych zasadach.

Niezależnie od tego, jaka procedura zostanie zastosowana, część środków pieniężnych przypadających zmarłemu współposiadaczowi wchodzi do masy spadkowej i spadkobiercy mogą dochodzić od żyjącego posiadacza rachunku swoich praw wynikających z dziedziczenia.

Sprawdź: Zajęcie komornicze, a rachunek wspólny >>

Ustanowienie dyspozycji na wypadek śmierci – jak to zrobić?

Każdy posiadacz konta bankowego ma prawo do wydania dyspozycji wkładem na wypadek śmierci. W jaki sposób ją ustanowić? W tym celu trzeba najczęściej udać się do placówki banku i wypełnić stosowny formularz. W dokumencie należy podać takie dane jak: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, serię i numer dowodu, numer PESEL i numer rachunku osoby objętej dyspozycją.

Konieczne będzie również podanie danych osobowych uposażonego. W formularzu uwzględnić trzeba też fakt złożenia dyspozycji wkładem w innym banku. Ma to związek z faktem, że dziedziczenie środków z konta bankowego jest możliwe jedynie do ustanowionej kwoty maksymalnej.

Nie przegap: Skąd bank wie o śmierci właściciela konta?

Data publikacji:
24 Sty 2024

20 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Ewa Ekspert 31 października 2024
    Dzieńdobry mam pytanie, czy można wypłacić pieniążki z konta zmarłego rodzica i dokonać podziału na spadkobierców bez udziału sądu i notariusza? Wszyscy spadkobiercy są zgodni
    Serafin Anna Ekspert 08 listopada 2024
    Ewa, jeżeli zmarły przed śmiercią nie wydał w banku odpowiednich dyspozycji, to nie można tak zrobić. Bank będzie potrzebował podziału spadku i na tej podstawie wypłaci odpowiednie kwoty danym osobom.
  • Adam Ekspert 02 października 2024
    Witam mam pytanie mam akt Noterialny w ktorym spadek zostal podzielony na 4 osoby czy bank ma nam wyplacic kazd osobie jakas czesc
    Kazimierski Maciej Ekspert 03 października 2024
    Dzień dobry, bank wypłaci środki znajdujące się na rachunku bankowym zmarłej osoby proporcjonalnie do udziałów w spadku posiadanych przez spadkobierców. Spadkobiercy muszą legitymować się, sporządzaonym przez notariusza, aktem poświadczenia dziedziczenia.
  • Magdalena Ekspert 16 września 2024
    Witam .Jestem jednym ze spadkobierców,czy po notarialnym potwierdzeniu dziedziczenia drugi spadkobierca może wypłacić wszystko bez mojej zgody?
    Kazimierski Maciej Ekspert 17 września 2024
    Dzień dobry, zgodnie art. 1036 Kodeksu cywilnego, spadkobierca może rozporządzać udziałem w spadku tylko za zgodą pozostałych spadkobierców. Oznacza to, że jeden spadkobierca nie może wypłacić wszystkich pieniędzy z konta bez zgody pozostałych spadkobierców.
  • Daniel Ekspert 05 sierpnia 2024
    Dzień dobry Co zrobić w sytuacji, gdy spadkobierca odziedziczył środki na rachunku bankowym, ale bank nie chce wypłacić tych pieniędzy, gdyż w międzyczasie od zgonu spadkodawcy do nabycia spadku orzeczeniem sądu a następnie sporządzenia spisu inwentarza, bank z konta pobierał raty kredytu i konto zostało wyzerowane?
    Kazimierski Maciej Ekspert 06 sierpnia 2024
    Dzień dobry, skontaktuj się proszę w tej sprawie z prawnikiem. Od niego uzyskasz wiążącą odpowiedź.
  • Mama Ekspert 22 lipca 2024
    Witam. Moje córki ( 20 lat i 11) odziedziczyly po dziadku środki ( kwota 5000 zł) na koncie w banku. Bank odmawia wypłaty pieniędzy małoletniej nie podając konkretnej podstawy prawnej. Przecież kwota nie przekracza kwoty zwykłego zarządu.
    Kazimierski Maciej Ekspert 06 sierpnia 2024
    Dzień dobry, skontaktuj się proszę w tej sprawie z prawnikiem.
  • Paweł Ekspert 22 kwietnia 2024
    Dzień dobry, po jakim czasie przedawnia się roszczenie spadkobiercy o wypłatę środków z konta bankowego spadkodawcy? Od kiedy liczymy takie przedawnienie?
    Kazimierski Maciej Ekspert 22 maja 2024
    Dzień dobry, zgodnie z art. 731 kodeksu cywilnego, " roszczenia wynikające ze stosunku rachunku bankowego przedawniają się z upływem lat dwóch". Bieg przedawnienia jest liczony od dnia, w którym przedawnienie to stało się wymagalne.
  • Anna Ekspert 10 kwietnia 2024
    Dzień dobry. Syn odziedziczył pieniądze po zmarłym tacie, które pozostały na koncie w banku. Sądowne stwierdzenie nabycia spadku posiadamy z 2006r. Akt zgonu również został dostarczony do placówki banku. Niestety bank nie chce wypłacić pieniędzy synowi i odsyła do notariusza. Czy ma do tego prawo?
    Kazimierski Maciej Ekspert 22 maja 2024
    Dzień dobry, skontaktuj się proszę w tej sprawie z notariuszem. Od niego uzyskasz informacje dotyczące interesującej Cię sprawy.
  • Jowita Ekspert 11 października 2023
    Witam jak moge sprawdzic jakie konta posiadal moj tata odziedziczylam wszystko w testamencie
    Kazimierski Maciej Ekspert 12 października 2023
    Dzień dobry, jeżeli nie wiesz, w jakim banku lub SKOKU miał konta Twój tata, możesz to sprawdzić w Centralnej informacji o rachunkach prowadzonej przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Żeby to zrobić, trzeba złożyć wniosek w dowolnym banku lub SKOKU (np. w tym, w którym masz konto osobiste), który, po zweryfikowaniu podstawy prawnej do złożenia wniosku i pobraniu opłaty, wyśle zapytanie do Centralnej informacji. Odpowiedź będzie dostarczona do banku/SKOKU, z którego zostało wysłane zapytanie.
  • anya Ekspert 05 września 2023
    Jak wygląda sprawa z dziedziczeniem pieniędzy z konta bankowego a zgłoszenie do Urzędu Skarbowego. Czy trzeba zgłosić dziedziczenie pieniędzy ? Jeśli tak to na jakim wniosku, czy jest jakiś limit pieniędzy dziedziczonych których nie trzeba zgłaszać?
    Kazimierski Maciej Ekspert 06 września 2023
    Dzień dobry, w tej sprawie najlepiej będzie skontaktować się z urzędem skarbowym. Tam uzyskasz wiążące odpowiedzi na swoje pytania.
    Marzena Ekspert 06 grudnia 2023
    Zależy w której grupie Pani jest I, II i III grupa podatkowa w podatku od spadków i darowizn ,są kwoty wolne od podatku dla najbliższej rodziny i jeżeli tylko to się dziedziczy to nie trzeba zgłaszać. Zależy jaka kwota .Zgodnie z art. 4a ustawy bez podatku są darowizny i spadki dla małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy. Jeśli wartość nabytego od 1 lipca majątku nie przekroczy 36 120 zł (teraz 10 434 zł), nie trzeba będzie nic zgłaszać skarbówce.
  • MagdaLena Ekspert 05 września 2023
    Witam . Byłam współwłaściciel konta bankowego mojego taty. Czyli on był właścicielem a ja współwłaścicielem. Ogólnie byliśmy w banku i tata powiedział tak proszę zrobić te konto żeby nikt oprócz córki nie mógł mieć do niego dostępu po mojej śmierci więc zaproponowali współwłasność. Po śmierci taty zaniosłam akt zgonu konto przeszło na indywidualne na mnie żadne środki nie zostały zamrożone mogę normalnie nimi dysponować. Ale co dalej jeżeli na sprawie sąd zarządził majątkiem mojego taty . Jestem jani Bart czy te pieniądze wchodzą w skład spadku czy nie. Byłam dopytywać banku to oni nie wiedzą nic na ten temat
    Kazimierski Maciej Ekspert 06 września 2023
    Dzień dobry, w tej sprawie najlepiej będzie skontaktować się z prawnikiem.
    Marzena Ekspert 06 grudnia 2023
    O ile umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej, każdy ze współposiadaczy rachunku może dysponować samodzielnie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na tym rachunku. W sytuacji śmierci jednego ze współposiadaczy bank w zależności od unormowań zawartych w regulaminie i umowie może rozwiązać umowę i podzielić saldo rachunku na równe udziały, przekształcić rachunek wspólny w rachunek indywidualny, a także prowadzić rachunek na dotychczasowych zasadach. Niezależnie od tego, jaka procedura zostanie zastosowana, część środków pieniężnych przypadających zmarłemu współposiadaczowi wchodzi do masy spadkowej i spadkobiercy mogą dochodzić od żyjącego posiadacza rachunku swoich praw wynikających z dziedziczenia.

Podobne artykuły