Dziedziczenie pieniędzy z konta bankowego – podstawowe informacje
Środki zgromadzone na kontach bankowych, poza pewnymi wyjątkami, wchodzą w skład spadku. W przypadku śmierci posiadacza rachunku blokowane jest jego konto i od tego momentu nie można wykonywać wpłat ani wypłat.
Bank dokona wypłaty jedynie na wniosek uprawnionego podmiotu (spadkobiercy) po okazaniu przez niego poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza lub postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Dziedziczenie pieniędzy na rachunku bankowym jest zatem jak najbardziej możliwe, ale zazwyczaj ten proces trochę trwa.
Dziedziczenie oszczędności – co powinieneś wiedzieć?
Śmierć członka rodziny a konto bankowe – jak wygląda to w praktyce? O ile dziedziczenie gotówki odbywa się na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, o tyle dziedziczenie oszczędności z konta bankowego regulują zapisy Prawa Bankowego.
Dlatego zaraz po śmierci właściciela rachunku, konto zostaje zablokowane. Ma to ustrzec przed ich wypłatą przez osoby, które nie są uprawnione do środków, a które mimo wszystko mogą mieć dostęp do rachunku. Oczywiście osoba posiadająca kartę do konta może wypłacić środki tuż po śmierci jego właściciela, lecz lepiej się z tym wstrzymać. Nawet jeśli ma prawo do zgromadzonych na nim oszczędności, to warto poczekać, aż poświadczy to notariusz.
Nie przegap: Dziedziczenie długów – wszystko, co musisz wiedzieć
Dyspozycja na wypadek śmierci – zapis w testamencie
Posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku lokaty terminowej może polecić bankowi dokonanie — po swojej śmierci — wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom. W przypadku dokonania takiej dyspozycji, środki zgodnie z nią wypłacone nie wchodzą do masy spadkowej.
Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach, które funkcjonują w przypadku dyspozycji na wypadek śmierci. Dotyczą one między innymi osób uprawnionych do otrzymania pieniędzy. Ponadto kwota wypłaty bez względu na liczbę dokonanych dyspozycji nie może być wyższa niż dwudziestokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku.
Warto także wiedzieć, że dyspozycja na wypadek śmierci może zostać zmieniona lub odwołana przez spadkodawcę w każdej chwili. Czy i ile bank zabiera po śmierci właściciela rachunku? Bank nie ma prawa pobierać opłat z tytułu wydania dyspozycji, co potwierdza stanowisko Sądu Najwyższego z dnia 27 września 2017 roku. Co więcej, poza ewentualnymi kosztami prowadzenia konta i korzystania z karty, nie potrąca żadnych środków z rachunku zmarłego.
Czy można wypłacić pieniądze z konta przed końcem sprawy spadkowej?
Osoby wskazane w dyspozycji mogą skutecznie żądać wypłacenia przez bank określonych funduszy bez konieczności przedstawiania poświadczenia dziedziczenia czy postanowienia stwierdzającego nabycie spadku. A wynika to z przytoczonego już faktu, że te środki nie wchodzą w skład masy spadkowej. Oznacza to, że jak najbardziej mogą one wypłacić pieniądze z konta przed końcem sprawy spadkowej.
A co, gdy spadkodawca ma wspólny rachunek na przykład z małżonkiem? Czy współwłaściciel konta może wypłacić pieniądze po śmierci drugiego właściciela?
O ile umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej, każdy ze współposiadaczy rachunku może dysponować samodzielnie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na tym rachunku. W sytuacji śmierci jednego ze współwłaścicieli bank w zależności od unormowań zawartych w regulaminie i umowie może rozwiązać umowę i podzielić saldo rachunku na równe udziały, przekształcić rachunek wspólny w rachunek indywidualny, a także prowadzić rachunek na dotychczasowych zasadach.
Niezależnie od tego, jaka procedura zostanie zastosowana, część środków pieniężnych przypadających zmarłemu współposiadaczowi wchodzi do masy spadkowej i spadkobiercy mogą dochodzić od żyjącego posiadacza rachunku swoich praw wynikających z dziedziczenia.
Sprawdź: Zajęcie komornicze, a rachunek wspólny >>
Ustanowienie dyspozycji na wypadek śmierci – jak to zrobić?
Każdy posiadacz konta bankowego ma prawo do wydania dyspozycji wkładem na wypadek śmierci. W jaki sposób ją ustanowić? W tym celu trzeba najczęściej udać się do placówki banku i wypełnić stosowny formularz. W dokumencie należy podać takie dane jak: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, serię i numer dowodu, numer PESEL i numer rachunku osoby objętej dyspozycją.
Konieczne będzie również podanie danych osobowych uposażonego. W formularzu uwzględnić trzeba też fakt złożenia dyspozycji wkładem w innym banku. Ma to związek z faktem, że dziedziczenie środków z konta bankowego jest możliwe jedynie do ustanowionej kwoty maksymalnej.
Nie przegap: Skąd bank wie o śmierci właściciela konta?
20 Komentarze