Czy komornik może zająć wspólne konto bankowe?

  • 22 Gru 2021 | 00:00
  • 10 min. czytania
  • Komentarze(19)
Brak spłaty kolejnych rat kredytu bądź należnych sum pieniędzy na poczet powstałego długu daje komornikowi prawo do przeprowadzenia egzekucji komorniczej. Wtedy może zająć środki na rachunku w banku. Jednak co w sytuacji, gdy dłużnik nie jest jedynym właścicielem takiego konta? Wspólne konto a komornik – czy komornik może zająć wspólne konto? Odpowiadamy!
Czy komornik może zająć wspólne konto bankowe?

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Komornik ma różne sposoby na egzekwowanie długu, a jednym z nich jest zajęcie komornicze. Dłużnik powinien więc spodziewać się, że jeśli zaprzestanie spłaty zadłużenia, jego konto osobiste zostanie zablokowane. Pojawia się jednak pytanie, co w przypadku, gdy dłużnik ma wspólne konto np. z drugą połówką? Sprawdź, co dzieje się w sytuacji, gdy jest dwóch właścicieli konta, a komornik przymierza się do przeprowadzenia egzekucji komorniczej. Dowiedz się też, jak wygląda zajęcie komornicze w 2021 roku.

Egzekucja komornicza rachunku wspólnego. Czy to możliwe?

Na początek przyjrzyjmy się sytuacji, w której dłużnik ma rachunek wspólny. Czy komornik może zająć wspólne konto bankowe? Okazuje się, że ma takie prawo. Wspólny rachunek bankowy może być przedmiotem egzekucji i podlega zajęciu. Kwestię tę regulują przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego, a dokładnie art. 891.

Art. 891 [1] § 1

Na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi można zająć wierzytelność z rachunku wspólnego prowadzonego dla dłużnika i osób trzecich.

Art. 891 [2] § 1

Na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim można prowadzić egzekucję z rachunku wspólnego dłużnika i jego małżonka.

Wspólne konto a zajęcie komornicze – jak to wygląda? W praktyce wystarczy, że postępowanie egzekucyjne prowadzone jest przeciwko jednemu ze współposiadaczy wspólnego rachunku bankowego, aby mógł on zostać zajęty.

Egzekucja prowadzona będzie z udziału dłużnika we wspólnym koncie zgodnie z treścią umowy regulującej jego prowadzenie, którą dłużnik zobowiązany jest przedłożyć komornikowi w terminie tygodnia od daty zajęcia rachunku. Jeżeli tego nie zrobi albo umowa tego nie określa, wtedy przyjmuje się, że są one równe.

Zakładając zatem, że jest dwóch współposiadaczy rachunku, przyjmuje się, że do każdego z nich należy połowa zgromadzonych na nim środków. Zajęcie komornicze na koncie dotyczy zatem pieniędzy dłużnika, a udziały pozostałych współposiadaczy rachunku po ich ustaleniu zostają zwolnione od egzekucji.

Po więcej informacji zajrzyj tu: Zajęcie konta przez komornika – co zrobić?

Często pada pytanie, czy komornik ma wgląd do konta bankowego. Tak naprawdę do przeprowadzenia egzekucji komorniczej komornikowi wystarcza informacja na temat tego, w jakich bankach dłużnik posiada konta, a tą zyskuje dzięki systemowi OGNIVO. Jest to system, dzięki któremu każdy komornik ma szybki dostęp do informacji o kontach bankowych dłużnika we wszystkich bankach w Polsce. Wystarczy, że zna jego numer PESEL. Nie musi więc sprawdzać, ile jest na koncie pieniędzy. W zależności od wysokości długu zajęta może zostać określona kwota zadłużenia na rachunku bankowym, a także przyszłe wpływy na konto.

Czy komornik może zająć konto współwłaściciela?

Wspólne konta bankowe to dość częste zjawisko szczególnie wśród małżeństw. Zazwyczaj taki rachunek otwiera jeden współmałżonek, a drugi staje się jego współwłaścicielem. Warto podkreślić, że współwłaściciel konta ma dokładnie takie same prawa jak właściciel. W takim razie czy odpowiada za długi? Okazuje się, że niestety tak. W takim przypadku komornik jak najbardziej ma prawo zająć konto współwłaściciela i nie ma tutaj znaczenia, czy właściciel i współwłaściciel rachunku są ze sobą spokrewnieni.

Załóżmy, że jesteśmy współwłaścicielami konta bankowego, a komornik przez długi drugiej strony, która jest jego właścicielem, nam je zajmuje. Wtedy jako osoba niebędąca dłużnikiem możemy się przed taką egzekucją bronić. Zgodnie z art. 891 [2] § 2 Kodeksu Postępowania Cywilnego możemy wystąpić o zwolnienie spod egzekucji:

  • środków, które nie wchodzą do majątku osobistego dłużnika,
  • środków, które nie pochodzą z pobranego przez dłużnika wynagrodzenia za pracę, dochodów, uzyskanych z jego praw autorskich czy innych praw twórcy.

Art. 891 [2] § 2

Przepis § 1 nie wyłącza możliwości obrony małżonka dłużnika w drodze powództwa o zwolnienie od egzekucji, jeżeli na rachunku wspólnym małżonków zgromadzono środki, które nie wchodzą do majątku osobistego dłużnika, albo też środki, które nie pochodzą z pobranego przez dłużnika wynagrodzenia za pracę, dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy.

Jeżeli komornik chce prowadzić egzekucję z majątku konta, którego jesteśmy współwłaścicielami, a to nie my jesteśmy dłużnikami, tytuł wykonawczy w takiej sytuacji musi być skierowany przeciwko obu stronom: właścicielowi konta i współwłaścicielowi również.

Czy wiesz, ile może zabrać komornik?

Czy komornik może zająć konto, którego jestem pełnomocnikiem?

Pełnomocnik konta a komornik – jak to wygląda w praktyce? W świetle prawa komornik może prowadzić egzekucję wyłącznie z aktywów dłużnika takich jak ruchomości i nieruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności czy innych praw majątkowych. W żadnym wypadku nie może jednak zająć aktywów należących do innych osób, a co za tym idzie, nie ma prawa prowadzić egzekucji z rachunku bankowego, którego dłużnik jest wyłącznie pełnomocnikiem i nie ma na nim jego pieniędzy.

Posiadanie pełnomocnictwa do konta nie otwiera drogi komornikowi do zajęcia takiego rachunku. Właściciel konta wiedząc o długach pełnomocnika, powinien złożyć wniosek do komornika o zwolnienie zajęcia rachunku bankowego. Jeśli komornik zdążyłby pozyskać z konta pieniądze, musi je wtedy niezwłocznie zwrócić. Gdy nie zastosuje się do wniosku, właściciel konta może wytoczyć powództwo do sądu o zwolnienie zajęcia rachunku bankowego.

Odwróćmy teraz sytuację i załóżmy, że to właściciel konta bankowego ma długi, a nie pełnomocnik. Czy pełnomocnik do konta odpowiada za długi jego właściciela? Odpowiedź jest prosta: nie. Jeśli właściciel rachunku zadłużył się, to tylko on jest odpowiedzialny za spłatę swoich zobowiązań. Komornik nie ma prawa żądać zwrotu długu od pełnomocnika konta bankowego.

Pozostając w temacie długów: Jak umorzyć swoje długi? Zobacz, jak wnioskować o umorzenie długów i czy jest to możliwe?

Czy komornik może zająć konto nienależące do dłużnika?

Niektórzy dłużnicy nie mają swojego konta w banku, inni mają, ale całkowicie puste. Są i tacy, którzy zawarli porozumienie z kimś bliskim i ich wynagrodzenie wpływa na rachunek tej osoby, jednak nie mają oni żadnych praw do takiego konta, ich dane nie widnieją w żadnych dokumentach. Będąc w takiej sytuacji, warto sobie odpowiedzieć na pytanie: „czy komornik może zająć nie moje konto?”.

Komornik może prowadzić przeciwko dłużnikowi egzekucję komorniczą wyłącznie na jego własnych kontach bankowych. Jeśli wypłata takiej osoby wpływa na konto kogoś innego, to komornik nie ma prawa dokonać zajęcia. Wszystko dlatego, że dokonując zajęć komorniczych, bazuje na danych z systemu OGNIVO, który udziela informacji na pytania dotyczące osoby zadłużonej i jej kont bankowych, a nie ujawnia danych osób trzecich.

Egzekucja komornicza konta należącego do członka rodziny

Wielu dłużników zastanawia się, czy komornik może zająć konto członka rodziny za ich długi. Zasadniczo zajęcie rachunku bankowego kogoś z rodziny, kto nie jest dłużnikiem, praktycznie w ogóle nie wchodzi w grę. Wyjątkiem jest przypadek, gdy osoba zadłużona ma żonę lub męża, ale o tym powiemy sobie za chwilę.

A czy komornik może zająć konto matki za długi syna w szczególności, gdy ten dopiero stał się pełnoletni i u niej mieszka? Jeśli dłużnik ma skończone 18 lat, to odpowiada sam za swoje zobowiązania swoim własnym majątkiem. Komornik nie ma prawa zająć konta bankowego rodziców dłużnika, nawet gdy ci go dalej utrzymują.

Osoby z bliskiej rodziny dłużnika nie muszą martwić się o swój majątek ze względu na zasady, jakich przestrzega komornik sądowy. Bazuje on wyłącznie na informacjach pozyskanych ze wspomnianego już systemu OGNIVO, gdzie może wpisać zapytania dotyczące jedynie samego dłużnika. Nie zyska więc wiedzy na temat kont bankowych bliskich mu osób.

Przeczytaj też: Zajęcie komornicze rachunku – czy pomoże zmiana banku?

Czy komornik może zająć konto współmałżonka?

W chwili zawarcia związku małżeńskiego powstaje między małżonkami ustrój wspólności majątkowej. Dzieje się to automatycznie, z wyjątkiem sytuacji, kiedy małżonkowie jeszcze przed ślubem podpisami intercyzę. Jeśli jednak nie zawarli rozdzielności majątkowej, to zasadniczo wszystko, co nabędą po ślubie, wejdzie w skład ich majątku wspólnego.

Zatem czy komornik może zająć konto małżonka? Teoretycznie powinien mieć takie prawo, jednak w praktyce nie jest to takie proste. Wszystko zależy od sytuacji. Jeśli jednak oczekuje się odpowiedzi na ogólnie zadane pytanie, czy komornik może zająć konto żony lub męża, to nie, nie może, jeśli to konto należy wyłącznie do tej osoby. Więcej na ten temat poniżej.

Czy komornik może zająć konto męża za długi żony?

Nakaz wykonania egzekucji komorniczej upoważnia komornika sądowego do przejęcia rachunku bankowego dłużnika, czyli w tym przypadku żony. A czy komornik może zająć konto męża za długi żony? Nie może. I nie ma znaczenia tutaj to, że Kodeks Rodzinny traktuje majątek małżeństwa jako wspólny. Komornik i tak nie ma prawa wejść na konto męża i zająć jego pieniędzy.

Warto jednak zaznaczyć, że mąż jest bezpieczny wyłącznie wtedy, gdy spełnia pewien warunek. Nie może on przyczynić się do powstania lub narastania długu. Jeśli pomimo braku swojego udziału w zaciąganiu zobowiązań i tak spotka się z konfiskatą środków z jego konta, powinien złożyć skargę na działanie komornika sądowego.

Chcesz uporać się z zaległymi należnościami? Zadłużenie u komornika – jak spłacić je kredytem?

Czy komornik może zająć konto żony za długi męża?

Sytuacja jest identyczna do tej opisanej wyżej. Komornik nie może zająć konta osobistego żony za długi męża. Egzekucja musi odbyć się z rachunku bankowego i majątku osoby, która spowodowała zadłużenie, czyli w tym przypadku męża. Jeśli jednak komornik mimo wszystko dopuści się zajęcia konta żony, to zrobi to bezprawnie.

Są sytuacje, w których komornik ma przyzwolenie prawne na zajęcie konta żony przez długi męża. Małżonkowie solidarnie odpowiadają za zobowiązania zaciągnięte przez męża wtedy, gdy pieniądze zostały przeznaczone na zaspokojenie potrzeb rodziny. Dzieje się tak również wtedy, gdy żona o tych zobowiązaniach nie wiedziała i nie wyraziła na ich zaciągnięcie zgody.

Czy komornik może zająć konto bankowe osoby trzeciej?

Omówimy sobie teraz pokrótce możliwość zajęcia konta osoby trzeciej. Wyobraźmy sobie sytuację, że dłużnik od wielu lat jest w związku, który w świetle prawa nie istnieje, bo nie został sformalizowany. Czy wtedy komornik może zająć konto partnerki lub partnera, jeśli np. na to konto wpływa wynagrodzenie dłużnika?

Wyłącznie sam dłużnik jest zobowiązany do spłaty należności swoim wierzycielom, a co za tym idzie, komornik nie może zająć konta innej osoby, nawet jeśli przechowuje ona jego pieniądze. Ale choć znamy odpowiedź na pytanie, czy komornik może zająć konto konkubiny lub konkubenta, to jednak nie rozwiązuje to problemu zajęcia wynagrodzenia. Komornik ma prawo je zająć, jednak nie bezpośrednio na koncie partnera, lecz musi zwrócić się w tej sprawie do pracodawcy dłużnika.

Też warto wiedzieć: Nowe konto w banku a komornik – sposób na zajęcie komornicze?

Czy komornik może zająć konto walutowe?

Na koniec warto jeszcze rozwiać ewentualne wątpliwości dotyczące tego, jakie konto ma prawo zająć komornik. Konto walutowe a komornik – jak to wygląda?

Konto walutowe w Euro, dolarze amerykańskim, funcie brytyjskim czy franku szwajcarskim i każdej innej walucie nie jest w żaden sposób chronione przed zajęciem komorniczym, jeśli należy do dłużnika. Wtedy bank przekazuje egzekutorowi należność w polskiej walucie, przeliczając wymaganą kwotę według kursu NBP obowiązującą w dniu przekazania środków. Zatem rodzaj prowadzonego rachunku osobistego nie ma dla egzekutora żadnego znaczenia.

Zajęcie komornicze wspólnego rachunku bankowego – podsumowanie

Zajęcie komornicze na koncie w zależności od koneksji rodzinnych możliwe jest wyłącznie w ściśle określonych przypadkach. Kwestie takie jak ta, czy komornik może zająć wspólne konto bankowe, albo czy komornik może zająć konto, jeśli jestem pełnomocnikiem, są dość istotne z punktu widzenia nie tylko dłużnika, ale też osoby, która ma z nim wspólne konto lub ustanowiła go pełnomocnikiem swojego.

Warto mieć świadomość, że pomyłki się zdarzają i może mieć miejsce sytuacja, że komornik zajmie środki na koncie bezprawnie z powodu dłużnika. Wtedy należy upomnieć się o swoje, złożyć skargę na działanie komornika, a w ostateczności pójść do sądu. Dobrze jest zwrócić się po pomoc do prawnika, który pokieruje, co w takim przypadku najlepiej zrobić.

Kredyt po egzekucji komorniczej – kiedy możemy najwcześniej się o niego ubiegać?

Data publikacji:
22 Gru 2021

19 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Kara Ekspert 29 listopada 2024
    Dzień dobry.Komornik zajął moje konto osobiste ze stałymi wpływami oraz konto męża ( niby w zapisie gdzieś jestem upoważniona). Wykazałam wyciągi z konta i udokumentowałam , że nie ma tam żadnych moich wpływów z tytułu wynagrodzenia. Mimo tego komornik dokonał egzekucji w całości . Czy miał do tego prawo? Mimo , że jestem posiadaczem konta osobistego ze stałymi wpływami
    Serafin Anna Ekspert 02 grudnia 2024
    Kara, w takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z prawnikiem.
  • Ewela Ekspert 24 listopada 2024
    Witam czy komornik może zająć mój zasiłek macierzyński który jest wysyłany na konto siostry która ma zajęcie
    Serafin Anna Ekspert 25 listopada 2024
    Ewela, co do zasady nie, bo to nie jest dochód Twojej siostry, której konto podlega zajęciu. Jednak skąd komornik ma to wiedzieć? Najlepiej w tym przypadku otworzyć własne konto osobiste i zmienić rachunek do wypłacania zasiłku.
  • Kama Ekspert 18 czerwca 2024
    Witam serdecznie, Posiadam z partnerem konto wspólne w związku z zaciągniętym zobowiązaniem- kred hipoteczny. Partner stracił pracę a nim to nastąpiło otrzymał mandat. Na dzień dzisiejszy nadal jest bezrobotny gdyż jest w trakcie odnawiania uprawnień niezbędnych do pracy. W dniu dzisiejszym przyszedł mi alert z BIK o opóźnieniu w spłacie o 2 dni. Czy bank miał prawo przekazać do Urzędu Skarbowego środki które wpłynęły na konto z tytułem rata i to z mojego źródła dochodu? Czy w związku z tym iż nie jesteśmy małżeństwem nie powinnam być poinformowana o wszczęciu w ogóle takiego postępowania?? Czy w takiej sytuacji gdy nie jestem świadoma, iż takie postępowanie ma miejsce nie powinnam zostać poinformowana przez Bank o braku środków na pokrycie raty przed zgłoszeniem mnie do BIK??
    Kazimierski Maciej Ekspert 19 czerwca 2024
    Dzień dobry, komornik może zająć wspólne konto bankowe, kiedy jeden z jego posiadaczy jest dłużnikiem.
  • Łukasz Ekspert 31 maja 2024
    Dzień dobry, trafiłem na ten artykuł po ostatniej informacji z Banku Spółdzielczego nt rzekomego zadłużenia na kredycie hipotecznym. Kilka dni temu Bank poinformował mnie mailowo, iż na prywatnym rachunku wspólnym (moim i żony) widnieje zaległość, gdyż od czterech miesięcy nie wpłynęły żadne środki na regulowanie rat. Sęk w tym, że cały czas raty płacone są regularnie, na co wysłałem nawet potwierdzenia przelewów do Banku. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymałem, ale wcześniej Bank dodatkowo twierdził, że na rachunku jest jakieś zajęcie komornicze (być może zaległy ZUS z mojej firmowej działalności). Bank nie informował nas o tym wcześniej. Pytanie jednak brzmi: czy nawet jeśli zajęcie okaże się zasadne, środki mogą być zajmowane z całej sumy? Nie trzymamy na tym rachunku żadnych środków i służy nam tylko do regulowanie rat kredytu hipotecznego. Dodatkowo jeszcze przed założeniem tego rachunku podpisaliśmy z Żoną rozdzielność majątkową, która wciąż obowiązuje. Czy więc ewentualne zajęcia środków nie powinny następować tylko z "mojej" połowy środków oraz czy nawet na tej mojej połowie nie powinny zostać jakieś środki wolne od zajęć? Pozdrawiam.
    Kazimierski Maciej Ekspert 03 czerwca 2024
    Dzień dobry, czy wyjaśniałeś już tę sprawę z kancelarią komorniczą?
  • Maryla Ekspert 26 lutego 2024
    Dzien dobry. Jestem współwłaścicielem konta obcej osoby. Na to konto wpływa tylko emerytura tej osoby. Z emerytury bezpośrednio przez ZUS jest wszczęte potrącenie komornicze. Czy komornik może zająć moje konto, gdzie jestem tylko ja wlascicielem i tam wpływa moja wypłata? Chodzi mi o to czy komornik może wejść na moją wypłatę (wplywajaca na moje odrebne konto) przez to, że jestem współwłaścicielem konta dłużnika niespokrewnionego ze mną?
    Kazimierski Maciej Ekspert 21 maja 2024
    Dzień dobry, komornik może zająć wspólne konto bankowe. Jeżeli jesteś współwłaścicielem konta i nie jesteś dłużnikiem, powinieneś udowodnić, że część środków na koncie należy do Ciebie i nie powinna być uwzględniana w egzekucji.
  • KasiaB Ekspert 10 grudnia 2023
    Dzień dobry mam z mężem wspólne konto wpływają pieniędze z jego wynagrodzenia i mam tylko wolna kwotę pieniędzy do wypłat czyli 2700 co z resztą pieniędzy czy one przechodzą na konto komornika?
    Kazimierski Maciej Ekspert 11 grudnia 2023
    Dzień dobry, komornik może zająć wspólne konto bankowe, nawet jeżeli dłużnikiem jest tylko jeden z małżonków.
    KasiaB Ekspert 11 grudnia 2023
    I pieniędze powyżej kwoty 2700 przechodzą na konto komornika tak? Bardzo dziękuję za odpowiedź
    Kazimierski Maciej Ekspert 21 grudnia 2023
    Dzień dobry, tak, 2 700 zł to kwota wolna od zajęcia komorniczego. Środki powyżej tej kwoty podlegają zajęciu komorniczemu.
  • Ela Ekspert 05 sierpnia 2023
    Witam, mam wielką prośbę o udzielenie pomocy. Mamy z mężem rozdzielność majątkowa, została ona podpisana przed ślubem. Konto bankowe należało do mnie ale w tym roku dopisaliśmy męża jako współwłaściciela. Ostatnio mieliśmy taka sytuacje z innym komornikiem, okazało się że ktoś wyłudził dane mojego męża i zaciągnął kredyty przez internet, sprawa zgłoszona na policję i wierzyciel zwrócił nam pobrane niesłusznie pieniądze. Kilka dni temu na koncie bankowym zauważyliśmy przelew na konto innego komornika w tytule jest tylko numer sprawy i PESEL meza, lecz żadnej korespondencji nie otrzymaliśmy, żadnego wezwania do zapłaty czy wszczęcia jakiegokolwiek postępowania a tym samym postanowienia czy wyroku. Nie mamy pojecia o co chodzi, co to jest za dług, a kwota jest bardzo duża. Dziś okazało się że nie mam środków na koncie. Czy komornik może nas zostawić bez środków do życia? Mamy dwójkę małych dzieci. Czy mogę uchronić jakoś moje wynagrodzenie za pracę skoro mamy rozdzielność majatkowa? W banku powiedzieli że do wykorzystania było 2700 i całość wykorzystaliśmy (żłobek i czynsz wynoszą 2300), czy jak tylko będzie wpływ z wynagrodzenia czy z 500+ na konto to komornik wyczyści mi w tym miesiącu konto do 0???
    Kazimierski Maciej Ekspert 07 sierpnia 2023
    Dzień dobry, komornik nie może zabrać całej kwoty znajdującej się na koncie bankowym. Wysokość kwoty wolnej od zajęcia komorniczego wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę (w II półroczu 2023 r. wynosi 2 700 zł (czyli 75% z 3 600 zł). Ponadto z egzekucji komorniczej zwolnione są wszystkie świadczenia socjalne (w tym z tytułu 500+).
  • Aaa Ekspert 22 czerwca 2023
    Witam, dostałem informację ze na numerze konta ktore należy do mojego taty, a jestem do tego konta dopisany jest postępowanie egzekucyjne. Ja mam swoje konto oddzielnie i o moim koncie tam nie było mowy. Czy mozliwe jest, że chodzi o jakis moj dlug z przeszłości?
    Kazimierski Maciej Ekspert 23 czerwca 2023
    Dzień dobry, w tej sprawie najlepiej skontaktować się z kancelarią komorniczną, która prowadzi postępowanie egzekucyjne.
  • Pomocy Ekspert 21 czerwca 2023
    Witam, mam taki dosyć złożony przypadek prosiłbym o odpowiedź. 8 lat temu zaciągałem kredyt gotówkowy, ale żeby tego dokonać została dopisany do konta bankowego (zaznaczę tu ze jest to konto PKO Platinium), z osoba niespokrewnioną, w zeszłym tygodniu konto to zostało zajęte przez komornika tym samym na koncie w „środkach dostępnych” pojawiła się minusowa kwota 10tyś PLN, pozostały kredyt zdążyłem już spłacić z konta technicznego. Pytania moje brzmią, czy Komornik w tym momencie widzi kto jest wspólnikiem konta, czy w momencie pojawienia się kwoty minusowej na koncie stałem się współposiadaczem tego długu, zaznaczam ze nie jestem spokrewniony z tą osobą, ani nie jest to mój dług, czy mogę zamknąć to konto i liczyć na to, że bank z mojego poziomu zatwierdzi wniosek, pomocy co mam zrobić w tej sytuacji. Pozdrawiam
    Kazimierski Maciej Ekspert 21 czerwca 2023
    Dzień dobry, w tej sprawie najlepiej skontaktować się z kancelarią komorniczną, która prowadzi sprawę, a w sprawie konta z bankiem.
  • Piotra Ekspert 13 sierpnia 2022
    Witam. Mam komornika za moje długi które powstały przed małżeństwem. Czy komornik może zając konto żony? U pracodawcy komornik pobiera 60% z wypłaty na poczet egzekucji.Dodam, że reszta mojej wypłaty wpływa na konto żony.
    Sudoł Dagmara Ekspert 16 sierpnia 2022
    Cześć Piotr, a czy Ty jesteś współposiadaczem zajętego rachunku żony?

Podobne artykuły