Jak rozliczyć dochody z pracy za granicą?

 • 12 Gru 2019
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(0)
Pracujesz na stałe za granicą albo planujesz zarobkowe wakacje w Anglii, Niemczech czy Holandii? Pamiętaj, że od zarobionych pieniędzy musisz odprowadzić podatek. Jak rozliczyć dochody, gdy pracujesz za granicą? Sprawdź, aby nie popełnić błędu.
Jak rozliczyć dochody z pracy za granicą?

Podatki powinieneś opłacać, tam gdzie mieszkasz. Jednak problem pojawia się, gdy w ciągu roku zarabiałeś w dwóch krajach jednocześnie. Kiedy rozliczać się w Polsce, a kiedy za granicą? W zależności od czasu przebywania za granicą dotyczy cię:

 • nieograniczony obowiązek podatkowy, który oznacza, że wszystkie osiągnięte dochody rozliczasz w Polsce lub
 • ograniczony obowiązek podatkowy, który polega na rozliczeniu w Polsce tylko tych dochodów, które tam zarobiłeś, a pozostałą część za granicą.

Praca za granicą a rozliczenie podatku

Obowiązek podatkowy nie zależy od tego, gdzie zarabiasz pieniądze, ale od tego, gdzie mieszkasz na stałe (jesteś rezydentem). Jeśli więc za granicę wyjeżdżasz np. tylko na wakacje, nie przeprowadzasz się tam, to obowiązuje cię nieograniczony obowiązek podatkowy, czyli wszystkie osiągnięte dochody rozliczasz w Polsce.

Praca za granicą – kiedy rozliczać podatek w Polsce?

Są jednak wyjątki od tej reguły. Obowiązuje cię ograniczony obowiązek podatkowy, czyli w Polsce opodatkowujesz tylko te pieniądze, które zarobiłeś w naszym kraju, jeśli:

 • przebywasz za granicą dłużej niż 183 dni w roku lub
 • masz tam centrum interesów życiowych.
Co to jest centrum interesów życiowych?
W przepisach nie ma definicji centrum interesów życiowych. Możesz utożsamiać to z krajem, w którym na stałe pracujesz, prowadzisz firmę, masz rodzinę czy znajomych.

Wakacyjna praca za granicą – gdzie rozliczyć podatek?

Kiedy do pracy za granicę wyjeżdżasz tylko na wakacje, czyli spędzasz tam mniej niż 183 dni, to całość swoich zarobków rozliczasz w Polsce. Do standardowego PIT-36, musisz załączyć formularz PIT-ZG, gdzie wpiszesz dochody z pracy za granicą.

A skoro udało Ci się zgromadzić trochę oszczędności podczas wakacyjnej pracy, warto ulokować je w bezpiecznym miejscu. Może warto wpłacić je na lokatę bankową? Możesz zarobić nawet 3,5% w skali roku.W naszej porównywarce znajdziesz zawsze aktualne oferty najlepszych lokat.

Praca i mieszkanie za granicą – rozliczenie podatkowe

Aby nie płacić podatku w Polsce i za granicą, ustawa PIT przewiduje dwie metody unikania podwójnego opodatkowania. Ta, którą należy wybrać, zależy od kraju, w którym pracowałeś. Zależnie od danej metody, podatek oblicza się w różny sposób.

METODA WYŁĄCZENIA Z PROGRESJĄ METODA PROPORCJONALNEGO ODLICZENIA
Albania, Austria, Belgia, Chiny, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Francja, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Indonezja, Irlandia, Japonia, Kanada, Kuwejt, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Portugalia, RPA, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tunezja, Turcja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania i Irlandia Północna, Włochy Armenia, Australia, Chile, Dania, Egipt, Finlandia, Gruzja, Holandia, Iran, Islandia, Kazachstan, Kirgistan, Korea Południowa, Macedonia, Mołdawia, Rosja, USA, Syria, Tadżykistan, Uzbekistan

źródło: opracowanie direct.money.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

Zamiast pracy na etacie, chcesz otworzyć własny biznes? Może zainteresuje Cię to, jak założyć firmę!

Metoda wyłączenia z progresją

Metoda wyłączenia z progresją polega na zwolnieniu z opodatkowania dochodów uzyskanych za granicą, gdy zarabiasz tylko tam oraz zagranicznych dochodów od podatku w Polsce, gdy pracujesz w dwóch krajach. Procedura przebiega następująco:

 • zsumuj dochody krajowe i zagraniczne
 • ustal podatek od sumy dochodów
 • ustal stopę procentową podatku
 • oblicz podatek według krajowej stopy procentowej
Przykład rozliczenia metodą wyłączenia z progresją

W danym roku zarobiłeś w Polsce 20 tys. zł, a w Niemczech 30 tys. zł, w sumie więc twoje dochody wyniosły 50 tys. zł. Ta kwota kwalifikuje się do pierwszego progu podatkowego, czyli podatek obliczamy według skali 18%.

Polski podatek wyniesie więc: 50 000 zł * 18%– 556,02 zł (kwota wolna od podatku)= 8 443,98 zł.

Następnie musisz obliczyć stopę procentową podatku. Trzeba podzielić polski podatek przez kwotę do opodatkowania:

8 443 zł/ 50 000 zł = 16,89%.

Według tej stopy obliczasz, ile podatku za dochody osiągnięte w Polsce, będziesz musiał zapłacić: 20 000 zł * 16,98% = 3 378 zł.
 

Metoda proporcjonalnego odliczenia

Gdy dana umowa u unikaniu podwójnego opodatkowania nie przewiduje wyłączenia z progresją lub Polska w ogóle nie posiada jej z danym krajem, to wtedy musisz zastosować metodę proporcjonalnego odliczenia. Dochód, który osiągniesz za granicą, opodatkowujesz w Polsce, ale możesz od niego odliczyć kwotę, którą zapłaciłeś za granicą proporcjonalnie.

Przykład odliczenia proporcjonalnego

W danym roku zarobiłeś w Polsce 20 tys. zł, a w Holandii 30 tys. zł, w sumie twoje dochody wyniosły 50 tys. zł. Polski podatek wyniesie 8 443,98 zł (liczony tak, jak w poprzednim przykładzie).

Aby policzyć limit odliczenia podatku zagranicznego od polskiego, musisz pomnożyć polski podatek przez udział dochodów zagranicznych w dochodach ogółem:
8 443,98 zł x (30 000 zł/ 50 000 zł) = 5 066,39 zł

Podatek do zapłacenia w Polsce wyniesie więc: 8 443,98 zł – 5 066,39 zł = 3 377,59 zł
 

A do kiedy trzeba rozliczyć się z dochodów zagranicznych? Termin jest taki sam jak na złożenie deklaracji podatkowych z dochodów krajowych. Pamiętaj, by wysłać formularz musisz do końca kwietnia danego roku, gdzie ujmiesz dochody za poprzedni.

Wiesz już, jak rozliczyć dochody z pracy za granicą. Może warto teraz zastanowić się, gdzie trzymać zarobione pieniądze, aby było bezpiecznie i żeby jeszcze na tym zarobić. Lokata będzie dobrym rozwiązaniem, a z pomocą naszej porównywarki dowiesz się, ile zarobisz na najlepszych lokatach, w zależności od tego, ile chcesz wpłacić.

Podobne artykuły