Jeżeli masz zapewnioną przestrzeń do życia to zakup mieszkania pod wynajem może okazać się dobrą inwestycją. Aby ją zrealizować musisz jednak posiadać kapitał na start. Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego nie jest już dostępny. W większości banków wynosi on 20% ceny nieruchomości. Jako wkład własny potraktować możesz także drugie mieszkanie. Będzie ono stanowić zabezpieczenie Twojego kredytu.
Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania pod wynajem
Jak znaleźć dobry kredyt hipoteczny pod wynajem? W tym celu należy porównać różne oferty. Przydatny okaże się kalkulator kredytu hipotecznego. Dzięki niemu wyliczysz miesięczną ratę przy zadowalającym Cię okresie kredytowania.
Jeśli masz inwestycję, którą możesz wynająć, powinieneś koniecznie zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów. Pozwoli Ci to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, nieuczciwych wynajmujących i problemów z prawem. Informacji należy pozyskać jeszcze więcej w przypadku, gdy decydujesz się na kredyt hipoteczny.
Po pierwsze: Wybór lokatorów
Znalezienie odpowiednich lokatorów nie należy do najprostszych. Dlatego zanim podpiszesz umowę, warto dowiedzieć się czegoś o swoich przyszłych najemcach. Możesz nie chcieć aby w Twoim mieszkaniu mieszkały osoby palące lub ze zwierzętami. Dlatego warto, abyś dopytał o aspekty, które mogą być dla ciebie problemem. Dobrze jest zaznaczyć, na jakiej grupie Ci zależy, mogą to być np. studenci, osoby pracujące lub rodziny z dziećmi.
Po drugie: Liczba lokatorów
Ustal jaka jest maksymalna liczba lokatorów, której wynajmiesz mieszkanie. Może od tego zależeć wysokość czynszu i niektórych opłat. Weź pod uwagę również spokojne życie swoich sąsiadów. Dla wielu studentów mieszkanie w 6 osób na 30 metrach kwadratowych to nie problem, jednak może na tym ucierpieć Twoje mieszkanie oraz stosunki z sąsiadami.
Po trzecie: Umowa
Na zawarciu umowy najmu powinno zależeć obu stronom. Powinny się w niej znaleźć dane lokatorów i wynajmującego, wysokość opłat oraz daty ich uiszczania. Warto zawrzeć w umowie też okres, na który wynajmujesz mieszkanie i jaki jest czas wypowiedzenia. Taki dokument można podpisać w obecności notariusza. Warto również załączyć zdjęcia, co znacznie ułatwi udowodnienie, że coś w mieszkaniu uległo zniszczeniu. Umowa powinna zostać podpisana już w pierwszym dniu wynajmu. Każda ze stron musi otrzymać swój egzemplarz.
Po czwarte: Zabezpieczenie mieszkania
Najpopularniejszą opcją zabezpieczenia jest kaucja. Wraz z podpisaniem umowy lokator przekazuje właścicielowi określoną w umowie kwotę na poczet napraw, jeśli coś w mieszkaniu ulegnie zniszczeniu.
Gdy taka sytuacja nie wystąpi, kaucja zostanie zwrócona lokatorowi w chwili rozwiązania umowy o wynajem. Wysokość kaucji ustala właściciel mieszkania. Najczęściej jej równowartość stanowi miesięczny czynsz.
Po piąte: Opłaty
Tak naprawdę już w chwili przygotowania ogłoszenia o wynajmie mieszkania, musisz dokonać odpowiedniej kalkulacji. Musisz ustalić ile lokator będzie płacił za:
- czynsz,
- energię,
- wodę,
- internet i inne media,
- ogrzewanie,
- gaz.
Wiele opcji może być negocjowanych, jednak większość rozlicza się na podstawie zużycia. Weź pod uwagę, że znaczna część rachunków wzrasta w okresie zimowym. Ma tu duże znaczenie zwłaszcza w przypadku ogrzewania.
Po szóste: Podatki
Kiedy wynajmujesz swoje mieszkanie jest to równoznaczne z uzyskiwaniem dochodu. Oznacza to, że musisz poinformować o tym fakcie urząd skarbowy. To jak wysoki będzie podatek od wynajmu nieruchomości, zależy od tego jaką formę opodatkowania wybierzesz.
Jeśli jesteś osobą prywatną wynajmującą mieszkanie masz dwie możliwości:
- możesz skorzystać z zasady ogólnej (skala podatkowa) 18% lub 32%
- inną możliwość stanowi ryczałt 8,5%.
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą możesz wybrać:
- podatek liniowy 19%
- skalę podatkową 18% lub 32%.
Nie musisz zgłaszać w urzędzie skarbowym najmu na zasadach ogólnych, jednak jeśli wcześniej korzystałeś z ryczałtu i chcesz to zmienić musisz poinformować o tym urząd. Wybór ryczałtu musisz zgłosić w urzędzie skarbowym do 20 stycznia każdego roku.
Wiesz już, w jaki sposób uniknąć problemów, gdy chcesz wynająć komuś swoje mieszkanie. Jeśli zwrócisz uwagę na kilka aspektów wymienionych powyżej, wynajem nie będzie udręką ani dla Ciebie, ani dla Twoich lokatorów. Musisz także zastanowić się, czy Twoje mieszkanie będzie interesujące dla potencjalnych lokatorów. Największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości zlokalizowane w centrum miasta. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat, dlatego taka inwestycja nie powinna być podejmowana pochopnie.
2 Komentarze